----------------------------------- zoth 27 Apr 2019 08:44 102 f11 ED ----------------------------------- Iata ca in cele din urma apare si pe piata europeana (si ma refer explicit la distribuitorul german TS) noul model de luneta 102 f11 cu optica ED despre care se face vorbire pe forumurile straine inca de la debutul anului in curs. Un instrument ce combina avantajul unui spectru rezidual redus conferit de utilizarea sticlei ED cu un sferocromatism mic dat de raportul focal generos, atuuri ce ii confera atributul de planetar desavarsit in limita lui de apertura. Pentru lunetistii care beneficiaza de conditii propice pentru utilizarea lui se anunta a fi un instrument interesant. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11262_TS-Optics-102-mm-f-11-ED-Refractor-with-2-5--RAP-Focuser.html ----------------------------------- Rhemaxos 27 Apr 2019 09:54 ----------------------------------- Vad ca este mai ieftin decat concurentul direct, Skywatcher EvostarED100. ----------------------------------- zoth 27 Apr 2019 10:10 ----------------------------------- Da, probabil sticla ED folosita in obiectiv genereaza aceasta diferenta de pret. Pe forumurile straine se speculeaza ca ar fi vorba de sticla FK61 in loc de FPL53 folosita de Skywatcher. Oricum ar fi la f11 acest amanunt nu conteaza nici pentru cei mai pretentiosi. Mecanica lunetei este insa cu doua ordine de marime peste cea de la Skywatcher, deci nu poate suferi comparatie. In plus tubul lunetei are un segment detasabil ce permite cuplarea unui vizor binocular clasic fara necesitatea folosirii unui compensator de drum optic. ----------------------------------- sternchen 27 Apr 2019 22:56 ----------------------------------- Data fiind diferenta de pret nesemnificativa intre100mm f/11 clasic si ED doar mecanica ar fi notabila,diferenta de optica ramanand nesemnificativa la visual,caci fotografic se folosesc focale scurte? ----------------------------------- Rhemaxos 28 Apr 2019 02:23 ----------------------------------- Nu difera si nivelul de aberatie cromatica la vizual? ----------------------------------- Erwin 28 Apr 2019 07:42 ----------------------------------- La F/11 diferența este notabilă între AR și ED. Un AR oarecum comparabil trebuie să aibă F/15 cum sunt celebrele Zeiss din trecutul istoric. ----------------------------------- zoth 28 Apr 2019 19:32 ----------------------------------- Sternchen, nu am inteles intrebarea, daca vrei reformuleaza mai explicit te rog. Diferenta de pret intre 102 f11 clasic si ED este de 150 euro pe situl TS. Poate aceasta diferenta se vede diferit din Austria si din Romanica. Acolo poate este nesemnificativa insa in bani romanesti inseamna vreo 700 lei noi, suma pe care nu o gasesc zilnic prin portofel ca sa-i pot zice nesemnificativa :) Mecanica celor doua este cam la fel de elaborata deci as pune aceasta diferenta pe optica! ----------------------------------- Rhemaxos 28 Apr 2019 19:42 ----------------------------------- Cred ca se referea la faptul ca alte marci ofera produse unde diferentele sunt mult mai mari, nu doar 30%. De exemplu , pe acel site, Skywatcher Evostar 102 costa 300 euro iar EVOSTAR 100 ED costa 900 euro. Eu sunt curios insa ce inseama, concret, mecanica elaborata a acestui telescop. Am inteles doar faptul ca ofera posibilitatea demontarii unui segment pentru utilizarea in mod bino. ----------------------------------- valy 28 Apr 2019 20:06 ----------------------------------- Am inteles doar faptul ca ofera posibilitatea demontarii unui segment pentru utilizarea in mod bino. Doar asta de'ar fi si ar fi suficient sa il incadram la "mai elaborat". Skywatcher vad ca vine cu diagonala, ocular si cautator in pretul acela pe cand TS nu, TS are focuser de 2.5" RP, dew shield retractabil, si celula optica ajustabila, inelele par mai bine prelucrate, toate astea intrand la capitolul "mai elaborat", Insa e mai greu decat SW si putin mai lung, dar la SW trebuie sa faci ceva cu dew shieldul. Posibil OTA sa fie ambele la acelasi pret. Aaa... si are 2mm in plus la apertura deci 4% mai multa apertura :) ----------------------------------- Rhemaxos 28 Apr 2019 20:26 ----------------------------------- Cred ca este acelasi telescop, vandut sub alt brand. Aici sunt mult mai multe detalii decat pe site-ul german https://www.altairastro.com/Starwave-ASCENT-102ED-F11-Refractor-Telescope-Geared-Focuser.html?fbclid=IwAR1e-CwpYWNdm89ar_7UX2KgsSKh0LOpIFqN6cwggdXHIKRa4W8L_VNggt8 ,,No tools are required to break the scope down for travel!'' Sunt curios, ce inseamna acest ,,break'', cat de mic se face? As putea sa vad o fotografie sau o filmare, ca pe google nu gasesc nimic? ----------------------------------- valy 28 Apr 2019 20:41 ----------------------------------- Posibil, se intampla sa se rebrenduiasca diverse, mai ales cand specificatiile sunt aproape identice. ,,No tools are required to break the scope down for travel!'' Sunt curios, ce inseamna acest ,,break'', cat de mic se face? As putea sa vad o fotografie sau o filmare, ca pe google nu gasesc nimic?Tubul are ~100cm, din el ~12cm + focuserul se desfac, "..The removable Binoviewer section is 120mm length therefore total tube length is 88cm when removed..." Aici sunt mult mai multe detalii decat pe site-ul germaSe cheama marketing :) :) ----------------------------------- Rhemaxos 28 Apr 2019 20:57 ----------------------------------- Partea asta am inteles-o mai putin Metal dewshield 200mm length, 121mm diameter, retractable, can be unscrewed for lens cleaning . La cei 88 cm se mai adauga inca 20 sau e invers? ----------------------------------- valy 28 Apr 2019 21:01 ----------------------------------- Este invers. ----------------------------------- nobody 28 Apr 2019 22:19 ----------------------------------- Lungimile tubului sunt date cu parasolarul tras/strans/retractat. Adica nici nu se adauga, nici nu se scade. ----------------------------------- sternchen 28 Apr 2019 23:03 ----------------------------------- ..nu am inteles intrebarea.. Silviu,imi cer scuze pt neclaritatea chestiunii,voiam sa stiu daca diferenta de pret cade pe optica.Ai intuit deci foarte bine sensul intrebarii..totusi in Romania,America sau Germania diferenta de pret ramane aceeasi doar se simte altfel la buzunar..eu zic sa ramanem optimisti,mai ales de sarbatori! Ar mai fi interesant de stiut diferenta intre materialele ED folosite Multumesc! :) ----------------------------------- zoth 29 Apr 2019 09:00 ----------------------------------- Deocamdata nu se cunosc sorturile de sticla folosite la fabricarea acestui obiectiv, exista doar speculatii cum scriam in posturile anterioare. Avem insa la dispozitie graficul aberatiei longitudinale afisat pe situl Kasai care vinde aceasta luneta sub denumirea de "Nerius 102ED". Din acest grafic putem trage concluzia ca instrumentul lucreaza la limita de difractie sau foarte aproape de aceasta limita: ----------------------------------- Rhemaxos 29 Apr 2019 11:53 ----------------------------------- Am citit un review facut de un posesor al acestei lunete pe un forum strain. Spunea ca pe la 200X incepea sa vada urme de aberatie cromatica la vizualizarea planetelor. ----------------------------------- zoth 29 Apr 2019 13:32 ----------------------------------- In principiu n-ar trebui sa ne ingrijoreze prea mult aspectul asta, sa nu uitam ca 200x reprezinta o putere de 4x mai mare decat cea rezolvanta deci detalii suplimentare nu au de unde sa mai apara ... Dar mai bine pune linku' sa "cetim" si noi si sa ne minunam :) ----------------------------------- Rhemaxos 29 Apr 2019 15:18 ----------------------------------- Aici se numeste Starwave 102ED (cine stie sub cate branduri il mai gasim :roll: ) https://www.cloudynights.com/topic/646132-starwave-102ed-f11-yes-ed/ Cam pe la pagina 4 incep review-urile. M-am lamurit si cu dimensiunile. Cu toate piesele atasate are cam 1.2 m lungime si cantareste aproape 5kg. E clar ca necesita o montura mai solida, nu prea merg jucarioarele acelea de genul Skywatcher AZ GTi. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Apr 2019 17:02 ----------------------------------- Lungimea este de 1,22 metri cu parasolarul extins. Am citit testele de la linkul pe care l-a dat Rhemaxos , multumesc , a fost foarte interesant. De multa vreme am invatat ca pe Internet sa acord atentie nu doar la ''ce se zice'' ci si la ''cine zice''. Majoritatea detaliilor sunt raportate de catre Thomas Jensen , confirmate de Robert Zebahl-care a achizitionat o luneta Ascent / (Starwave) 102ED si reconfirmate de catre prietenul sau Uwe Pilz , posesor al unei lunete apocromate TMB 105mm F/6.2. Atat Thomas Jensen cat si Robert Zebahl au experienta observationala deosebita fapt care ma face sa am multa incredere in aprecierile lor. Intradevar , luneta 102mm ED este mai degraba semiapocromata , la grosismente mari si la obiecte foarte luminoase, precum Luna, prezinta o slaba franja albastra. Sectiunea detasabila dinspre focuser are filetul cu pas prea mic de unde exista pericolul ''incalecarii'' filetelor ,mai ales la manipularea in intuneric. Fata de un apocromat , luneta 102mm ED va avea nevoie de o montura mai inalta si deci mai grea si va avea un camp real pe cer mai mic. In rest insa ,luneta 102mm F/11 pare sa fie un instrument exceptional ,aflat calitativ cu mult in fata acromatelor celebre de F/15 si aproape pe picior de egalitate cu apocromatele ''adevarate'' -vezi comentariile lui Uwe Pilz de la postarea #264. Ce as face eu daca as avea ''lozul'' necesar pentru aceasta luneta : as desuruba odata si pentru totdeauna sectiunea de 120mm si as insera un prelungitor pe filet robust M68 ala Zeiss, acceptat de focuser / Thomas descrie modificarea , prelungitor pe care l-as pune sau scoate dupa cum folosesc sau nu vizor binocular. Neavand banii insa ,raman la newtonienele mele perfect apocromatice ...:wink: Mircea