----------------------------------- Sabbra Cadabra 14 Oct 2019 15:39 Sky Drifter - binoscop ----------------------------------- Urmaresc de ceva timp acest proiect si daca pana acum planurile mele de viitor includeau probabil un Dob de 12'', acum nu mai sunt asa sigur: https://www.youtube.com/watch?v=uqoHrCEwZ1Q Este vorba de un binoscop construit aproape in totalitate cu ajutorul unei imprimante 3D. Va fi extrem de portabil si modular, iar din ce am citit, avantajele oferite de vizualizarea cu 2 ochi in loc de 1, sunt net superioare, datorita faptului ca intra in joc capacitatea creierului de procesare :) Proiectul este acum in faza beta, tipul discuta cu investitori, mi se pare ca au chiar si o pagina de kickstarter. Pare destul de serios :) ----------------------------------- valy 14 Oct 2019 16:03 ----------------------------------- Daca e doar prototip n-ar fi o problema ca se bataie asa, dar altfel parca nu as avea incredere in imprimarea 3D in plastic, e mai sanatos un dobson cu un binoviewer, adica o oglinda de arie dubla intr-un singur tub + binoviewer. Nu imi dau seama care ar fi avantajele unui astfel de design fata de cel clasic (binoclu) sau fata de celalalt "clasic" adica telescop + binoviewer. ----------------------------------- starbuck 14 Oct 2019 16:27 ----------------------------------- La binoscop paralaxa este mai mare decat la binoviewer ceea ce mareste efectul tridimensional. Chiar in cadrul strict al binoclurilor cele cu prisme porro ofera efect tridimensional mai accentuat decat binoclurile roof. ----------------------------------- theogon 14 Oct 2019 16:39 ----------------------------------- Telescopul este cam mic, vibreaza binișor și totul este filmat ca să nu poți vedea unele detalii. Nu ar fi asta o problemă, un constructor priceput poate descâlci soluțiile (unele -din punctul meu de vedere discutabile: rotirea secundarei în funcție de distanța interpupilară) Ca să ai un bino care să egaleze (și să întreacă) un telescop de 12” (pe care l-ai pomenit în postare) ți-ar trebui două tuburi de 8,5”, pe care greu le vei putea duce într-o mînă. Însă pentru un table top mai răsărit, soluția di film pare interesantă ----------------------------------- valy 14 Oct 2019 16:52 ----------------------------------- Însă pentru un table top mai răsărit, soluția din film pare interesantăVa trebui sa se bata cu asa ceva: https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c274_Binoculars-with-1-25-inch-eyepieces.html E greu de colimat un newton normal, dar unul cu doua diagonale combinat cu inca unul in paralel :) La ce pret vrea sa vanda unul? ----------------------------------- theogon 14 Oct 2019 18:38 ----------------------------------- Deocamdată este un prototip, care trebuie testat pe ici pe colo prin părțile esențiale așa că este în faza de joc de glezne. Pentru Ligă mai are... Dan, ai un telescop de 6 ” de la Orion, scoate untul din el și când va veni vremea, poți să mai cumperi unul la fel (oculare la fel, prisme și daraveli) le pui în paralel ( nu-i simplu ) și vei avea un binoscop relativ portabil echivalentul unui instrument de vreo 8,5”, dacă nu cumva pînă atunci te vor atrage alte instrumente mai isprăvite și dichisite y compris ca refractoarele bino semnalate de Valy ----------------------------------- Sabbra Cadabra 14 Oct 2019 22:00 ----------------------------------- e mai sanatos un dobson cu un binoviewer, adica o oglinda de arie dubla intr-un singur tub + binoviewer. sunt atat de "verde" incat habar n-aveam ca exista asa ceva :) Nu am idee de pret, dar ma gandesc ca pentru a avea relativ succes, trebuie sa stea in aria 500-1000 $... Colimarea trebuie sa fie un vis, clar :) Ca să ai un bino care să egaleze (și să întreacă) un telescop de 12” (pe care l-ai pomenit în postare) ți-ar trebui două tuburi de 8,5”, pe care greu le vei putea duce într-o mînă. Din ce am inteles, raportul nu e chiar atat de aritmetic, in sensul ca 2 ochi compenseaza lipsa de apertura si astfel se ajunge la dimensiuni ale tuburilor mai mici. Cel putin asa sustine tipul care-l construieste. vei avea un binoscop relativ portabil echivalentul unui instrument de vreo 8,5”, dacă nu cumva pînă atunci te vor atrage alte instrumente mai isprăvite și dichisite y compris ca refractoarele bino semnalate de Valy Mda, merci de sfat, daca stau bine sa ma gandesc cred ca ambele proiecte (binoscop sau binoviewer) sunt cam peste bugetul meu, daca stau sa calculez, ocularele si filtrele de calitate nu-s chiar ieftine...iar acum suma se dubleaza. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Oct 2019 22:03 ----------------------------------- In Astronomie nu exista efect 3D adevarat. Obtii un pseudo-efect la Luna si cam atat. La observatii terestre,unde se poate vorbi de 3D , acest telescop are valoare nula. Daca as avea firma producatoare de telescoape ,as dormi linistit de grija acestui fioros binoscop. Si daca va ajunge in vanzare ,va fi un fel de Bird-Jones al binocularelor. Mircea