----------------------------------- GunDALF 27 Iun 2020 11:45 ED, APO si alte abrevieri si acronime ----------------------------------- Sunt in cautarea unui apocromat si nu inteleg o chestie... TS vad ca isi categoriseste APOcromatele (vezi foto atasata) in subcategoriile ED si APO (flatfield-urile alea sunt intangibile ca pret pentru mine). Din cate stiu eu, ED e sticla, iar APO este designul. Mai e vreo diferenta subtila care-mi scapa? Dupa pret ED-urile alea ar fi mai... slabe. Ce zici, zoth, experienta ta m-ar ajuta. :) PS: sunt ED-urile TS la fel ca cele SW? La SW nu-mi place ca n-au parasolarul retractabil. ----------------------------------- zoth 27 Iun 2020 12:53 ----------------------------------- Am explicat unele aspecte legate de lunetele ED/apo pe primele doua pagini ale acestui topic. Daca dupa lectura celor doua pagini persita nelamuriri le putem analiza insa as vrea s-o facem intr-un topic dedicat, nu unul de prezentare a unui instrument. Daca Marius vede convorbirea de fata il rog sa spliteze topicul ca sa putem continua discutia direct pe subiect. Multumesc. ----------------------------------- GunDALF 27 Iun 2020 13:03 ----------------------------------- Cu scuzele de rigoare, acum citesc. Am ratat acele pagini. Da, ar fi bun un split. ----------------------------------- MariusP 27 Iun 2020 13:41 ----------------------------------- Daca Marius vede convorbirea de fata il rog sa spliteze topicul ca sa putem continua discutia direct pe subiect. Multumesc. Marius vede, dar ce titlu sa-i dea noului topic? :roll: ----------------------------------- GunDALF 27 Iun 2020 13:56 ----------------------------------- ED, APO si alte abrevieri si acronime Am citit ce mi-a indicat zoth si am priceput anumite chestii, dar ar fi bine sa fie explicate separat, zic eu. ----------------------------------- MariusP 27 Iun 2020 14:24 ----------------------------------- ED, APO si alte abrevieri si acronime Așa să-i rămâie numele... :mrgreen: ----------------------------------- GunDALF 27 Iun 2020 14:43 ----------------------------------- Thanks. Sa precizam ca splitul este facut de aici, pentru trasabilitate: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16377&start=0 ----------------------------------- GunDALF 31 Iul 2020 15:24 ----------------------------------- Ce diferente sunt intre asta https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-optics-refractor-acromat-ap-80-560-ed-ota/p,51028#tab_bar_1_select si asta? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8637_TS-Optics-Doublet-SD-APO-80mm-f-7---FPL-53---Lanthan-Objective.html Cat despre magazine, care e mai OK? ----------------------------------- valy 31 Iul 2020 15:35 ----------------------------------- Ce diferente sunt intre asta..Poate sticla? ----------------------------------- GunDALF 31 Iul 2020 15:43 ----------------------------------- Asa pare. Diferenta de pret nu-i foarte mare, la calitatea imaginii or fi la fel diferentele? ----------------------------------- Erwin 31 Iul 2020 17:13 ----------------------------------- Pentru că e greu de ajuns la struguri, vulpea se uită la review-urile de pe cloudynights, unde-s mai mulți cu "dare de mână" și cu "succesuri" în viață. :D ----------------------------------- GunDALF 31 Iul 2020 17:35 ----------------------------------- Huh?