----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 08:49 Offtopic la Marte2020 ----------------------------------- Am separat mesajele din "" pentru ca ceea ce incepuse ca o incercare de a explica orientarea planetei in fotografiile prezentate a degenerat in mult offtopic, dar poate e util pentru incepatorii in astrofotgrafie. Moderator MariusP Pana la urma care este pozitia normala a petei de zapada vizibila la pol ? In sus sau in jos? ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 08:59 ----------------------------------- In sus sau in jos? Ce înțelegi prin "sus" sau "jos" în spațiu sau în câmpul unui telescop? ----------------------------------- valy 10 Sep 2020 11:13 ----------------------------------- Nu exista pozitie normala, si chiar daca ar exista vin australienii si ne zic ca defapt este invers... :lol: ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 11:22 ----------------------------------- Evident, @vali, dar eu as fi vrut o explicatie din partea colegului nostru CAdi, ca sa vedem de ce a pus intrebarea, pentru a-i putea raspunde. Sigur a avut un motiv bine argumentat... sau nu... pentru ca ne-a lasat cu ochii-n Soare... pardon, in Marte... ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 11:41 ----------------------------------- Mi se pare ca se cunosc doua miscari de ,,rotatii'' la o planeta : miscarea de rotatia in jurul axei si miscarea de revolutie -rotatia pe orbita in jurul unei stele, nu vorbesc si de precesie si de nutatie... Mai precis : Unde se gaseste petecul de zapada fotografiat la polul nord sau sud ? Care este pozitia normala a planetei in fotografiile expuse? (Stiu si eu ca reflectoarele produc imagini rasturnate , iar refractoarele si telescoapele Schmidt-Cassegrain sau Maksutov-Cassegrain produc imagini in oglinda (stanga devine dreapta). Deci care este fotografia care reprezinta fidel pozitia lui Marte in spatiu? ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 11:53 ----------------------------------- Pe fotografia lui Max ai notat un N mare de tipar. Te ajuta? ----------------------------------- valy 10 Sep 2020 11:58 ----------------------------------- Care este pozitia normala a planetei.. Deci care este fotografia care reprezinta fidel pozitia lui Marte in spatiu?Un prieten zicea odata "da-mi un punct fix si rastorn universul". Astfel: care este acel punct din univers fata de care definim pozitia normala a lui Marte astfel incat sa raspundem la intrebarea ta? PS: si mak a notat polii pe pozele lui, ca sa nu existe carcoteli... PS1: iar max le-a pus pe ambele, alege fiecare dupa gust. ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 12:04 ----------------------------------- Foarte bine ca v-ati dat seama. Nu este dupa gust. Imaginea lui mak este fidela, sau stanga-este dreapta? ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 12:09 ----------------------------------- Imaginea lui mak este fidela, sau stanga-este dreapta? Mak iti arata in stanga-sus exact orientarea fotografiei si miscarea de rotatie... Trage tu concluzia! ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 12:34 ----------------------------------- Ca sa nu o mai lungim : Cea de-a doua imagine a lui Mak este fidela , aceasta este adevarata pozitie a lui Marte in spatiu. Ce este curios este faptul ca a disparut petecul de zapada de la polul Sud (sau fotografia arata o pozitie a planetei in care nu se vede) iar cel de la Nord este mult diminuat ceea ce inseamna ca Marte este in inca in perioada de vara (normal), pentru ca iarna acel petec de zapada apare in fotografii. Se stie ca 1 an pe Marte este de doua ori mai lung decat cel de pe Terra. ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 13:01 ----------------------------------- Cea de-a doua imagine a lui Mak este fidela , aceasta este adevarata pozitie a lui Marte in spatiu.Toate fotografiile lui mak au orientarea corecta, ca si cum ar fi privita cu ochiul liber, Nordul in sus si neoglindita (stanga e stanga si dreapta e dreapta). Ce este curios este faptul ca a disparut petecul de zapada de la polul Sud (sau fotografia arata o pozitie a planetei in care nu se vede)In ce fotografie de-a lui mak sau Max nu e "petecul de zapada" de la Sud?!?! Zona polara nordica (cam ce-i peste 60 grade latitudine nordica) nu e vizibila in fotografii din cauza inclinarii axei planetei, deci nu ai avea cum sa vezi un eventual "petec de zapada" la Nord. Probabil ai vrut sa spui ca o emisfera e in perioada de vara, nu ca pe Marte e vara... Nu e acelasi anotimp pe toata planeta! :wink: Fotografia "hubbles_close_view_of_mars.jpg" de unde este preluata? Cand a fost facuta, ca sa-i putem aprecia orientarea si ce anotimp era atunci pe Marte? Edit: Daca mak considera ca e offtopic, putem separa mesajele incepand cu https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=199063#199063 si forma un topic la " ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 13:54 ----------------------------------- In toate fotografiile afisate din septembrie nu apare zapada la polul Sud , nu se vede clar? Fotografia este luata de pe site-ul cu imagini Marte iar titlul este fidel. La fel ca si constatarea mea. P.S. Desi am cautat pe mai multe site-uri cu imagini, partea proasta este ca nu o mai gasesc ca sa pun linkul... ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 14:13 ----------------------------------- In toate fotografiile afisate din septembrie nu apare zapada la polul Sud , nu se vede clar?Pe bune?!?!? De ce nu mă miră constatarea asta? :lol: :lol: Fotografia este luata de pe site-ul cu imagini Marte iar titlul este fidel. La fel ca si constatarea mea. P.S. Desi am cautat pe mai multe site-uri cu imagini, partea proasta este ca nu o mai gasesc ca sa pun linkul...OK. ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 14:23 ----------------------------------- Unde vezi tu zapada la polul Sud in fotografiile afisate in septembrie ? :lol: 2. am gasit pana la urma ceva desi nu este aceeasi fotografie: https://www.spacetelescope.org/images/heic1814c/ In mid-July the NASA/ESA Hubble Space Telescope observed Mars, only 13 days before the planet made its closest approach to Earth in 2018. ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 14:40 ----------------------------------- Unde vezi tu zapada la polul Sud in fotografiile afisate in septembrie ? Mi-a scapat vreuna din septembrie? Ia vezi de te uită: ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 14:42 ----------------------------------- Fotografiile sunt inversate, Polul tau Sud este Polul Nord. Ia harta oficiala Marte ca sa te convingi. Cea mai mare depresiune este la Polul Nord, este cu cateva mii de metri mai jos decat restul terenului, acolo a fost pe vremuri un ocean, am mai scris despre asta pe alt topic, nu-i fac reclama... ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 15:32 ----------------------------------- Eu ti-am aratat concret pe imagini. Daca ai fi vazut vreodata Marte prin telescop si-ai fi identificat orientarea si detaliile de relief, n-ai mai fi comentat aiurea. Te rog da-mi un exemplu de "harta oficiala" a lui Marte cu punctele cardinale si detaliile de suprafata identificate si pe fotografiile colegilor si mai vorbim atunci. ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 15:42 ----------------------------------- Uite harta oficiala NASA cu cote de teren, fara ,,comentarii aiurea'' cum zici: Nu sunt date punctele cardinale dar banuiesc ca orice harta este afisata cu Nordul in partea de sus, poate gresesc. ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 16:29 ----------------------------------- CAdi ai pierdut ca de obicei , trebuie sa crezi ce spun mai multi oameni . Compara X -ul de pe imaginea cu giful din link si vei constata ca e aceiasi orientare . Deci sudul e un pol mai inghetat , nu am auzit sa ninga pe Marte . https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/PIA22487-Mars-BeforeAfterDust-20180719.gif ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 16:45 ----------------------------------- 2 SKY , aici nu este de vorba de ,,pierdut'' sau de ,,castigat'' , e vorba sa aflam adevaratele puncte cardinale si configuratia terenului. Pe Luna, imaginile mai intunecate reprezinta un teren mai ridicat sau mai jos? ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 17:51 ----------------------------------- Zona polara nordica (cam ce-i peste 60 grade latitudine nordica) nu e vizibila in fotografii din cauza inclinarii axei planetei, deci nu ai avea cum sa vezi un eventual "petec de zapada" la Nord. Probabil ai vrut sa spui ca o emisfera e in perioada de vara, nu ca pe Marte e vara... Nu e acelasi anotimp pe toata planeta! :wink: Se pare ca nu e chiar asa , Marte se poate spune ca are aceasi clima in ambele emisfere odata , datorita inclinatiei aproape inexistente pe ecliptica , si anotimpuriile sint date de apropierea mai mare sau mai mica fata de soare . De aia furtuna de praf este generala pe planeta si nu exista curenti mai calzi sau mai reci, ...inafara poliilor. CAdi ai intrebat de LUNA? unde vrei sa mute impresiile la cosmologie? ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 17:58 ----------------------------------- Inca odata : Eu vreau sa aflu ce vad printr-un telescop, cand vad pete intunecate , ,,Munti'' sau ,,campii''? Care sunt imaginile reale si care sunt punctele cardinale ale planetei Marte pentru ca se stie ca unele telescoape (reflectoarele) rastoarna imaginea, si de obicei in astronomie chiar daca este publicata, nu se tine cont daca imaginea arata pozitia reala a corpului ceresc in spatiu sau rasturnata, am mai scris, daca erai atent. 2. Nu ai raspuns la intrebarea legata de imaginile intunecate de pe Luna: ce sunt ,munti sau campii? ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 18:05 ----------------------------------- Cum se formeaza muntii ? mai sti.. . Luna e plina de cratere mai vechi , sau si mai vechi , asa ca in mijloc au un fel de muntii . In rest e plina de gauri si cum am invatat de la "cosmologie" e goala pe dinauntru ...si atunci de unde munti? ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 18:11 ----------------------------------- Am scris ,,Munti '' intre ghilimele, bine, hai sa o luam altfel : Partile intunecate de pe Luna sunt portiuni de teren mai ridicate sau mai joase ? Dar cele de pe Marte din fotografiile expuse? ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 18:33 ----------------------------------- Pai fiind glob cred ca ti-e clar .. In functie de cum cade lumina pe diverse parti de relief , reflecta sau nu lumina mai tare . Iar regolitul lunar contine aluminiu si alte materiale/substante , ce reflecta lumina puternic ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 18:44 ----------------------------------- Daca eu afirm ca partile intunecate din fotografiile cu Marte si Luna sunt portiuni joase de teren, ce zici, gresesc? ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 18:55 ----------------------------------- Hm... cum gindesti cind afirmi asta . Stii terenul , geologia , atmosfera , trecutul ? si nu vorbi la general , ori luna ori Marte . Cred ca ai intrat pe o spirala si nu stiu unde ajunge . ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 19:06 ----------------------------------- Uite aici fotografia hartii NASA cu imagine 4k adaptata printr-un program de calculator: https://www.reddit.com/r/space/comments/gtwosp/i_wrote_some_software_to_convert_a_nasa_heightmap/ Dai clic pe ea si vezi cotele terenului ----------------------------------- CAdi 10 Sep 2020 19:15 ----------------------------------- S-ar putea totusi ca petecul de zapada sa fie la Polul Sud si imaginea sa nu fie rasturnata , vad ca fotografia a fost luata cu ajutorul unui telescop Cassegrain. ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 19:19 ----------------------------------- Nu vad legatura N,S , muntii/cimpii , relief deschis /inchis , si cote de inaltimi ? referinta de nivel care este , atmosferica ? Nu inteleg care cote si importanta , poate sa conduca ei roverul ... ----------------------------------- MariusP 10 Sep 2020 19:43 ----------------------------------- Uite harta oficiala NASA cu cote de teren, fara ,,comentarii aiurea'' cum zici: Nu sunt date punctele cardinale dar banuiesc ca orice harta este afisata cu Nordul in partea de sus, poate gresesc.Iintr-adevar harta e orientata cu Nordul in sus. Nuantele nu respecta coloratura reala: culorile mai deschise sunt la Nord, iar cele mai inchise sunt in Sud. Asta pentru ca n-ai vazut cu ochii tai Marte prin telescop. Mai cerceteaza, pune un ochi la ocular etc. Pentru anotimpurile martiene e importanta inclinarea axei de rotatie pe planul orbitei planetei, nu fata de planul eclipticii, iar inclinare axială este de 25,19 grade față de planul ei orbital (din "[url=https://ro.wikipedia.org/wiki/Marte_%28planet%C4%83%29]Marte (planetă)"). Deci, exista anotimpuri pe Marte, dar cu diferentiere mult mai mica decat la noi... ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 20:22 ----------------------------------- Corect , conteaza enorm distanta fata de soare , afeliu /periheliu 40.000000 km, si datorita inclinatiei pe orbita apar unele capcane , in care mor roverele . Ca tot e off ... ----------------------------------- mak 10 Sep 2020 22:16 ----------------------------------- Trei pagini de postari cand toate informatiile sunt in imagine... Cateodata chiar nu pot sa inteleg. Ai dubii cu privire la o imagine? Cel mai simplu mod de verificare e sa pui ochiul la ocular, calota aia, cat a mai ramas din ea, e foarte stralucitoare si se vede si in instrumente mici. N-ai telescop? Nicio problema, au altii: http://pvol2.ehu.eus/pvol2/search/results?page=1 http://alpo-j.sakura.ne.jp/Latest/Mars.htm http://www.astrosurf.com/planetessaf/mars/index.htm Toti cei care pun imagini acolo au acelasi lucru in poza. In plus, comparatia cu imaginile altora e o buna verificare sa vezi daca ce ai prins in imaginile tale sunt detalii reale. ----------------------------------- 2SKY 10 Sep 2020 22:28 ----------------------------------- Orice mesaj este incurajator de la acest nivel , pentru rezultate ! , nu impresii colaterale . ----------------------------------- CAdi 11 Sep 2020 09:42 ----------------------------------- Tinand cont de harta oficiala NASA a lui Marte, am cautat sa ma lamuresc de felul in care sunt realizate fotografiile in realitate. Sper ca nu gasiti ceva rau in a pune intrebari! ----------------------------------- MariusP 11 Sep 2020 09:56 ----------------------------------- Sper ca nu gasiti ceva rau in a pune intrebari! Absolut deloc! Dar a-ti bate joc de efortul celor ce incearca sa-ti dea raspunsuri este ceva ce te caracterizeaza aproape pe toate topicurile... Continua asa... Topicul se inchide pentru ca ce era de lamurit s-a lamurit. Pentru "drept la replica" si alte nelamuriri, va rog sa ma contactati pe privat sau contactati administratorul site-ului/forumului.