
-----------------------------------
dmtr69
26 Dec 2021 00:32

&quot;Don't Look Up&quot;
-----------------------------------
Filmul a aparut de cateva zile intr-un serviciu de difuzare online cu abonament (toata lumea stie cum se numeste, dar nu vreau sa se considere ca fac reclama). Este o drama-parodie cu subiect apocaliptic (descoperirea unei comete ce urmeaza sa loveasca Pamantul). Poate ca este o simbioza intre "Greenland" (partea de drama apocaliptica) si "Idiocracy" (partea de parodie dar cu stransa legatura cu natura social-politica actuala). Parodie- parodie, dar te face sa te ingrijorezi.
 Uitandu-ma la film ma gandeam: poate ca au existat si specii de dinozauri inteligenti care au fost capabili sa dezvolte o civilizatie tehnologica. dar au aparut politicienii, apoi au inventat smartphone-ul si retelele sociale. Si acesta le-a fost sfarsitul. Cand a venit asteroidul au fost incapabili sa actioneze. 
Fabulez desigur. Nu exista evidente a unor civilizatii reptiliene (mai exista oameni care cred ca noi existam si pe vremea aia). Dinozaurii macar au avut o scuza, dar cand ni se va intampla si noua, ce scuza vom avea? Nu este o problema de "daca" ci o problema de "cand". Se poate intampla maine, sau peste 50 de mii de ani. Se poate intampla fara sa fim constienti de pericol- un obiect de 20-30m diametru (Celiabinsk) a venit neobservat, iar daca unghiul de intrare in atmosfera era mai mic, putea rade de pe fata Pamantului un oras de marimea Bucurestiului. Dar poate avem noroc si il observam din timp (vezi asteroidul Apophis, 2004 MN4). Vom fi oare capabili sa ne mobilizam politic-economic-stiintific si sa cream tehnologia care sa ne salveze? 
 Am vazut documentare cu fel de fel de idei pentru a schimba traiectoria unui asteroid: detonarea unor bombe in apropierea asteroidului, lovirea acestuia cu impactoare, tragerea cu lasere de mare putere (nu pentru al distruge, ci ca materia expulzata sa creeze un suflu care sa-i dea impuls), folosirea tractiunii gravitationale a unui satelit plasat in apropiere. Pentru unele este clar ca au nevoie de foarte mult timp ca sa aiba o influenta suficienta pentru a schimba traiectoria. Si toate depind de un factor- masa asteroidului. Daca bolovanul este cat Everestul de mare si greu, ma tem ca tehnologia actuala nu ar face fata si ar fi prea tarziu pentru inventarea uneia capabile.
La multi ani!

-----------------------------------
Mircea Pteancu
26 Dec 2021 01:16


-----------------------------------
La Multi Ani si tie !
Interesanta tema de meditatie.
Sanse nu avem nici acum iar in viitor nici atat.
In viitor, asteroidul acela fioros ar trebui sa vina foarte lent si sa indeplineasca vreo cateva conditii contradictorii sau imposibile.
Astfel, asteroidul ar trebui sa se deplaseze numai ziua iar noaptea sa se opreasca.
In plus, pentru a-l tinti cu raza laser ar trebui sa se vada pe cerul de zi.
De ce ?
Din cauza Marii Resetari (Retezari) energia in viitor va fi numai si numai ''verde'', de la panourile solare si de la morile eoliene care abia, abia vor alimenta becul de la lanterna - de unde necesitatea ca asteroidul sa se deplaseze numai ziua cand vor functiona si panourile solare. De fapt, trebuie aranjat cumva ca asteroidul sa se deplaseze numai dupa-masa.

Dar toate aceste probleme sunt ale prapaditilor lipsiti de aparare din lumea larga. Eu nu am asemenea griji. De la instalarea juntei militare, toate grijile mi-au disparut, cu ordine si precizie militara toate problemele noastre vor fi rezolvate. 
Puteti sa verificati in atlasele voastre geografice, hartile multor tari africane si sud-americane au devenit galben-verzui de invidie de la o vreme. 
Mai mult, in curand va apare un decret care va militariza Fizica ( numai un geniu in imobiliare poate gandi atat de alambicat).
Celebra ecuatie relativista a lui Einstein va fi inlocuita cu: 

G (de la golf)= m (de la mutu) ori *(steluta de general) la patrat.

Mircea

-----------------------------------
Erwin
26 Dec 2021 10:38


-----------------------------------
Până să citesc trilogia Trisolaris a lui Liu Cixin aveam impresia că omenirea, pusă fa&#539;ă în fa&#539;ă cu un pericol extraterestru se va mobiliza in corpore &#537;i va ac&#539;iona ca un singur organism, punând la un loc toate resursele posibile, fără deosebire de na&#539;ionalitate, zonă geografică &#537;i interese politice. Iar acum cu pandemia, previziunile sumbre din carte au un suport solid. Dimpotrivă, omenirea s-a divizat &#537;i ac&#539;ionează în contradictoriu. Ă&#537;tia suntem, ne separă fundamental un sistem de dezinformare în masă. Nu &#537;tiu cui serve&#537;te, în niciun caz omenirii. 

Ieri am fost martorul lansării cu succes a noului telescop spa&#539;ial James Webb. Să ne bucurăm, de&#537;i este nevoie de câteva luni de teste &#537;i reglaje până când vom vedea imagini produse de acest instrument extraordinar! 

La mul&#539;i ani cu sănătate &#537;i cer senin, tuturor!

-----------------------------------
dragos.n
26 Dec 2021 11:40


-----------------------------------
Asta e oarecum normal sa se intample. Conducerile pot fi infiltrate, masele pot fi pacalite cu informatii si promisiuni false. Oricine stie istorie a vazut cum a fost rasturnat imperiul rus de catre bolsevici.

Cand analiza critica, cand dezbaterea stiintifica este cenzurata, cand informatiile nu sunt dezbatute, ci sunt automat etichetate, unele ca fiind false, altele ca fiind reale, fara argumente, fara dovezi, fara dezbatere, ci doar prin dictatul unei autoritati politice care vrea sa suprime orice intrebare, e normal sa ajungem la rezultate negative. Cand insasi evidenta informatiilor si a masurilor contradictorii lansate chiar de autoritati nu e luata in seama de multi oameni cu o memorie excesiv de scurta. Cand ce se stia in stiinta de mult timp, lucruri verificate prin zeci de ani de experienta practica, este sters cu buretele, si rescris intr-o forma contrara, dar convenabila noilor directive politico-economice, si asta nu starneste un mare semnal de alarma in mintea oamenilor, atunci e normal.

Civilizatia umana poate fi distrusa prin infiltrarea conducatorilor din domeniile inportante. Suntem sub egida lui ''Don't Look Up'', ci crede si nu cerceta.

-----------------------------------
catalin dumitru
28 Dec 2021 04:14


-----------------------------------
Când eram mai tinerel, credeam că sursa tuturor relelor de pe pământ este înfumurarea . 
Mai târziu , mi s-a părut că mama tuturor relelor e prostia . 
Astăzi , sunt convins că e de vină frica .
Sunt curios ce o să ajung să cred despre subiectul ăsta în viitor .

-----------------------------------
Remus Boldis
28 Dec 2021 23:34


-----------------------------------
Pana la urma filmul merita vazut sau nu ? Pe vremuri eram si eu mai dispus la filme, astazi sunt mult mai reticent si ma mobilizez greu sa vad un film. Daca o vreo plictiseala progresisto-LGBT-feministo-etc, eu spun pas !

-----------------------------------
Mircea Pteancu
29 Dec 2021 00:46


-----------------------------------
''Daca e o vreo plictiseala progresisto-LGBT-feministo-etc, eu spun pas !''

Vezi aici ce mistocareala a facut Ricky Gervais de clica socialista-neomarxista etc la Premiile Golden Globes. Nu mai stiau ce sa faca, mai mult nechezau de ciuda, prefacandu-se ca rad.

''Nu stiti nimic despre lumea reala. Majoritatea ati petrecut in scoala mai putin timp ca Greta Thumberg ... meniul din aceasta seara a continut numai legume cum sunt si membrii lui Holywood Foreign Press... '' si asa i-a tinut trei ore.

https://www.youtube.com/watch?v=iJOb9xHggS4

Mircea

-----------------------------------
Erwin
29 Dec 2021 08:17


-----------------------------------
Ricky Gervais este extraordinar. Merită văzute toate serialele &#537;i filmele lui, pe lângă stand-up. 

De obicei evităm filmele &#537;i căr&#539;ile "best seller", so&#539;ia mea &#537;i cu mine, a&#537;a că, probabil va trece un timp până îl vom vedea. Mai degrabă vom merge la cinema să vedem noul DUNE.

-----------------------------------
dmtr69
29 Dec 2021 09:40


-----------------------------------
Mie mi-a placut. Are actori foarte buni: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep s.a.. Are un rating IMDB de 7,3/10 (in fine, asta e subiectiv, filme cu rating mare m-au plictisit de moarte- Titanicul). Nu m-a impresionat ca DUNE, Expanse sau Fundatia, dar este "vazubil". Poate ca unii se vor simti lezati de satira fara perdea la adresa unei foste administratii prezitentiale, dar noi, ceilalti care nu am fost fani ai acelei gasti prezidentiale, cred ca vor gusta si satira din "Death to 2021".

-----------------------------------
Armand Popa
29 Dec 2021 10:47


-----------------------------------
Si mie mi-a placut filmul. Practic e o satira si reflecta destul de bine unde a ajuns societatea.

-----------------------------------
MariusP
03 Ian 2022 22:28


-----------------------------------
Am eliminat offtopicul.
Va rog sa continuati discutand despre film.
Daca nu mai e nimic de zis la subiect, inchid topicul...
