----------------------------------- ZAN 21 Ian 2022 00:59 Tehnologie noua vs tehnologie veche.rtl-sdr vs.... ----------------------------------- Cât de utile mai sunt aparatele vechi folosite in anii"80 in laboratoarele de radioastronomie din SUA in comparatie cu receptoare radio RTL-SDR ? Analizor de spectru analogic,osciloscop analogic,fregventmetru,astfel de instrumente de masura Se pot gasi cu ceva eforturi si la pret mai mic azi in comparatie cu cele moderne, digitale. Aparatele vechi se pot repara relativ usor ,cu condiția sa nu fie spart ecran sau display. Personal as merge pe instrumente profesionale de laborator vechi reconditionate pentru recepția semnalelor radio, si constructia unui radiotelescop si nu pe tehnologii noi si ieftine. ----------------------------------- Erwin 21 Ian 2022 08:23 ----------------------------------- Echipamentele analogice, pe partea de Front-End/antenă sunt mult mai sensibile decât SDR-urile. Avantajul digitalizării este procesarea semnalului într-un FPGA sau pe calculator și obținerea datelor de interes mult mai simplu și mai ușor cu o aplicație dedicată. M-am jucat vreo 2 ani cu diverse SDR-uri încercând să captez emisii de la Soare și nu am prins nimic, din păcate era și minimum de activitate. Emisiile sunt foarte slabe în realitate, sistemul trebuie să fie foarte sensibil. Dacă ai o antenă foarte bună și cât mai mare, trebuie să aibă 35-40dB cu amplificator uLNA, atunci sunt șanse să prinzi ceva. Evident ai nevoie de filtre bune care să taie interferențele produse de emițătoarele puternice din zonă și să nu apară saturarea amplificatorului sau intermodulație în semnalul recepționat. Dacă faci rost de un analizor vechi de spectru, nu ezita. Sunt echipamente care costau mii și mii de euro la vremea lor. Și acum, cele digitale, de laborator, costă enorm. În schimb, există unele chinezării accesibile amatorilor, care se pot lega la calculator și cu care poți studia semnalele puternice din zonă, spre a decide ce frecvențe să asculți. Radio astronomia nu se face doar pe celebra frecvență a hidrogenului de 21cm ci există o mulțime de benzi rezervate, și care la noi nu prea sunt protejate, nu a cerut nimeni asta la ANCOM. Nu sunt alocate cuiva în contra legilor internaționale, ci sunt poluate de semnalele emise din stații insuficient filtrate. Am "prins" o mulțime de stații CB modificate sau cu antene neacordate și care emit în bandă largă sau care au multe armonici superioare. Cu un analizor de spectru se vede clar corespondența dintre purtătoarea principală și ce apare în sus. Le folosesc taximetriștii și chiar și unele servicii publice și am auzit radioamatori care se plâng că unii folosesc și stații pe benzile de radioamatori, ignorând total legislația. ----------------------------------- ZAN 21 Ian 2022 22:54 ----------------------------------- Analizorul de spectru ar trebui sa ajungă maine sau saptamana viitoare ----------------------------------- Remus Boldis 22 Ian 2022 09:47 ----------------------------------- Poti sa ne spui ce analizor de spectru primesti ? ----------------------------------- ZAN 22 Ian 2022 18:42 ----------------------------------- Aștept să văd în ce stare e, numai când o să primesc pachetul o sa pot sa dau detalii și să văd dacă ajunge sau nu. De asta am deschis topicul să văd dacă merită achiziționat un astfel de instrument. Bun oricum era comandat,eu aștept să primesc pachetul. In că că sa întâmplat ceva și nu mai ajunge atunci nu știi ce să zic că eu mă bazam pe instrument. Nu vreau să mă gândesc că o să fie nevoie să folosesc un SDR ieftin până găsesc alt instrument mai bun. ----------------------------------- ZAN 23 Ian 2022 11:45 ----------------------------------- Nu a fost o idee buna sa comand produse de la persoane fizice Am mă achiziționat instrumente din consignație respectiv o luneta astronomica 40x40mm ,nu am avut buget decât peste câteva luni luneta sa vândut și returnat de câteva ori până am reușit să achiziționez dar preț a rămas neschimbat. Tot prin anii "90 am achiziționat o luneta terestra de la persoana fizica și atunci a fost cam la fel,am vorbit cu omul tot în regulă până a adus luneta a mărit și preț, problema a fost că nu aveam suficient buget atunci am avut nevoie de câteva săptămâni să adun bani să completez diferența de preț . Am reușit să achiziționez luneta dar tot la preț puțin marit ----------------------------------- ZAN 23 Ian 2022 11:47 ----------------------------------- Am primit un mesaj de la proprietar care a decis să mărească preț de la 2500 lei la 5500 lei de la o zi la alta. Eu am așteptat masaj de confirmare cum că a fost predat la curier. Am vorbit prin mesaje înainte și la telefon și nu a fost nici o problema de nici un fel. Analizorul de spectru era la preț inițial o achiziție buna HP8565A cu banda de la 0.01-22GHz Am sunat sa merg personal după instrument dar omul nu a mai răspuns la telefon ----------------------------------- Remus Boldis 23 Ian 2022 11:55 ----------------------------------- La 5500 pretul e exagerat si nu merita. In general vorbind analizoarele de spectru nu stralucesc prin sensibilitate, un receptor sensibil e de obicei superior. Asta ar fi un model bun, dar conteaza si pretul. Erwin foloseste un receptor numit "Callisto", o combinatie de receptor clasic combinat cu un sistem informatic. Poate scana rapid benzi extinse si evident traseaza un grafic pe frecvente (face ceva asemanator cu un analizor de spectru). Are sensibilitate buna si e de luat in seama. ----------------------------------- ZAN 23 Ian 2022 12:11 ----------------------------------- Renunț la achiziție,caut alta soluție ----------------------------------- Erwin 24 Ian 2022 08:58 ----------------------------------- Înseamnă că omul e total neserios, nu a procedat corect. Dacă voia să obțină preț mai bun trebuia să organizeze o licitație. Nu cred că ajungea la un preț similar cu un aparat nou sau nefolosit. Mulțumesc, Remus. Mai multe info despre CALLISTO [url=http://www.e-callisto.org/]aici. Eu voi folosi instrumentul în cadrul unui proiect științific, dar în rețea există și radioamatori care participă benevol. Costul instalației complete este unul foarte rezonabil dacă ne gândim la cât costă un spectrometru de laborator. ----------------------------------- ZAN 24 Ian 2022 15:44 ----------------------------------- Da, acuma de azi am văzut 7500 tot creste Nu mă mai interesează analizor de spectru,caut altceva,, ceva varianta mai nouă și software. Mai puțin tehnologie veche Nu mai am alta varianta de achiziție pentru un analizor spectru. Probabil o sa incerc cu un SDR radio https://anicoromania.ro/sdr_radio/sdrplay_rspdx_multi-antenna_port_14_bit_1832 ----------------------------------- Erwin 25 Ian 2022 07:30 ----------------------------------- 2 caracteristici care nu-mi plac la acest SDR: - zgomotul propriu (NF) cam mare - sensibilitatea (nespecificată) Eu am un SDR bladeRF 40K pe care l-am luat mai demult de la colegul nostru Emil la jumătate de preț, cu tot cu placa de extensie care conține filtre separate și un convertor, XB200. M-am jucat mult cu el însă este prea puțin sensibil pentru a face radioastronomie cu el fără o antenă de mari dimensiuni, cu câștig mare pe care n-o am (încă...). Bandwidth-ul este 28MHz, mai mult ca dublu față de SDRplay. Există și alte opțiuni similare pe care le-am investigat, mai bune ca cel menționat, de exemplu LimeSDR bazat pe același chip radio folosit și de SDR-uri mai scumpe ca USRP B210. Vezi și aici o [url=https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_software-defined_radios]listă. Mai există o variantă, de a folosi placa RedPitaya împreună cu un modul front-end radio. Placa asta este folosită în diverse configurații pentru măsurători de laborator, există felurite kit-uri în acest scop, cu multe opțiuni de utilizare. ----------------------------------- ZAN 29 Ian 2022 00:38 ----------------------------------- Un SDR am și eu dar nu e cine știe ce 2 conexiuni antene una 100KHz-30MHz și 25MHz-1,7GHz alte specificații nu are doar una 25MKz in loc de 25MHz probabil sau sigur ceva clona ----------------------------------- Erwin 29 Ian 2022 08:47 ----------------------------------- Faptul că are intrare și pentru unde lungi-medii-scurte e un lucru bun. L-ai conectat la vreo aplicație? Unele recunosc automat dispozitivul și îl afișează undeva, altele trebuie configurate manual după ce ai aflat dispozitivul, fie el și compatibil (clonă noname bazată pe aceleași chip-uri ca unul oficial). Ai putea identifica tipul chip-urilor dacă deschizi carcasa lui și atunci poți afla mai multe. Uneori chinezii folosesc chip-uri nemarcate, răzuiesc inscripția originală sau pur și simplu le inscripționează cu o aiureală. De exemplu, un radio pt bucătărie "Silvercrest" pe care fratele meu l-a luat de la Lidl din Germania și care s-a stricat, am încercat să-l repar și am constatat că modelul chip-ului principal este de negăsit, probabil o clonă de Philips sau alt producător. Așa că în loc să-l repar i-am cumpărat un radio Blaupunct similar, mult mai bun, stereo. O altă variantă este de a-l conecta la un calculator cu linux și să dai comanda în terminal "lsusb" și atunci îți arată un cod de produs conectat, dacă este compatibil cu ceva se poate identifica. ----------------------------------- ZAN 29 Ian 2022 20:03 ----------------------------------- https://m.olx.ro/d/oferta/sdr-radio-rtl-sdr-tcxo-r820t2-rtl2832u-1ppm-100-khz-1700mhz-IDfmxgY.html?isPreviewActive=1 Nu am avut timp sa testez,are mai mult de o luna de la achitie Are foto si cu placa cu circuite si componente ----------------------------------- ZAN 27 Feb 2022 18:55 ----------------------------------- Instrumente profesionale pentru laborator de radioastronomie sunt la vânzare și în Romania dar preturile sunt imposibile, practic ce să zic , inaccesibile https://m.olx.ro/d/oferta/oscilator-rf-analizor-spectru-agilent-receptor-fibra-optica-din-sua-IDe3DVU.html ----------------------------------- Erwin 27 Feb 2022 22:23 ----------------------------------- Suntem săraci, asta este. Nu cred că are cui să le vândă din păcate, care să le poată și folosi la adevărata lor valoare. Pe lângă astea mai ai nevoie de multe alte lucruri, de același calibru. ----------------------------------- Remus Boldis 05 Mar 2022 13:52 ----------------------------------- Nu te mai uita la vanzari de genul asta! Cam acelasi lucru faci cu un SDR bun : https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F284549215086 Eu am un exemplar si pot spune ca e foarte sensibil. Functioneaza fara calculator, are tot ce ii trebuie in el. ----------------------------------- ZAN 07 Mar 2022 23:28 ----------------------------------- Am pe comanda,trebuia să ajungă în 30zile,nu știu de ce nu a ajuns. Mai aștept 2 săptămâni Am găsit Agilent -ul și am neglijat Malachit-ul, care se poate comanda oricum din mai multe surse In final probabil tot pe tehnologie noua o sa merg,nu am alta soluție. Nu știu cum am uitat de analizor de spectru Malachit, probabil din cauza dimensiunilor mici, ridicol de mic in comparație cu Agilent -ul ----------------------------------- Remus Boldis 08 Mar 2022 08:15 ----------------------------------- In functie de necesitati trebuie sa dezactivezi, activezi reductiile de zgomot, AGC, preamplificatorul. La semnale radio artificiale functiile astea ajuta foarte mult. Poti pune in fata o schimbare de frecventa cu un mixer in inel cu diode schottky si filtre de banda. Eu am facut receptor de unde scurte, surprinzator de bun, cu o schimbare de frecventa si demodulare cu Malachit. ----------------------------------- Erwin 08 Mar 2022 14:28 ----------------------------------- Se conectează și la calculator spre a putea înregistra spectrul? Pare interesant! :) ----------------------------------- Erwin 08 Mar 2022 14:31 ----------------------------------- Se conectează și la calculator spre a putea înregistra spectrul? Pare interesant! :) ----------------------------------- Remus Boldis 08 Mar 2022 17:34 ----------------------------------- Da, se conecteaza la calculator. Nu am studiat problema, dar se poate conecta. https://www.instructables.com/How-to-Connect-the-Malahit-DSP-SDR-Radio-Receiver-/ ----------------------------------- ZAN 24 Mar 2022 23:16 ----------------------------------- Am primit mini radioreceptor și analizor de spectru Malachit. Sa văd dacă reușesc să găsesc și un analizor vectorial de spectru sau rețea VNA (vector network analyzer) ----------------------------------- Remus Boldis 03 Apr 2022 12:13 ----------------------------------- https://www.ebay.com/itm/50KHz-1500MHz-NanoVNA-F-4-3-LCD-Display-HF-VHF-UHF-VNA-Vector-Network-Analyzer-/124155651582?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l49286&mkrid=711-127632-2357-0 Sunt multe variante. ----------------------------------- Erwin 03 Apr 2022 17:28 ----------------------------------- Eu am luat mai demult unul fără carcasă și pentru că era mai ieftin a venit și fără setul de calibrare, așa că a trebuit să-l comand separat. Carcasa am făcut-o pe imprimantă 3D și nu a ieșit prea grozav, dar îl folosesc cu succes și așa. Contează mai puțin aspectul. :) Nu contează că are ecranul mai mic, oricum mai mult de pe calculator l-am folosit. La o adică se găsesc și variante fără ecran. ----------------------------------- ZAN 06 Apr 2022 22:31 ----------------------------------- Am găsit un nano VNA dar a fost extrem de costisitoare achiziția,are totuși avantaj că se poate conecta la PC telefon sau tableta cu android,are toate accesoriile incluse in pachet. A fost singura opțiune disponibila la comanda rapida. ----------------------------------- Erwin 07 Apr 2022 06:43 ----------------------------------- Cum s-ar zice: "Graba te arde la buzunar!" 8) Există o mulțime de tutoriale pe youtube cum se utilizează nanoVNA în multiple scopuri. Eu l-am folosit deocamdată la realizarea unor filtre și la verificarea cablurilor și amplificatoarelor de antenă. Zilele astea mă voi ocupa de construcția unui convertor de frecvență și a unui [url=https://rf-tools.com/lc-filter/]filtru pentru banda de unde scurte-ultrascurte între 10-80MHz.