
-----------------------------------
mmylost
02 Dec 2023 02:09

motor RA FARA unitate de control
-----------------------------------
Buna seara,
Am un motor RA Seben, dar imi lipseste unitatea de control.
E vorba despre produsul din imaginea atasata, dar fara unitatea de control, cum ziceam.

Stiti cum as putea construi o astfel de unitate sau controla in alt fel motorul?
Multumesc.
jimmy

-----------------------------------
Erwin
26 Ian 2024 22:38


-----------------------------------
Nu am observat mesajul până acum &#537;i văd că nu a răspuns nimeni. Dacă ai montura la care se potrive&#537;te atunci merită să î&#539;i ba&#539;i capul cu el. Presupun că este un motor pas cu pas. Po&#539;i face un controller box similar cu cel original folosind un Arduino Nano sau Pro Micro (sau clonele lor) &#537;i un driver de motor pas cu pas. Nu am idee ce tip de motor este, probabil unul cu pu&#539;ini pa&#537;i &#537;i reductor? De genul "conservă"? 

În orice caz, ca să ai o mi&#537;care lină î&#539;i recomand să folose&#537;ti un driver LV8729, nu din cele ieftine care sunt zgomotoase rău &#537;i chiar pierd pa&#537;i. Alimentarea o po&#539;i face la 9-12V pentru driver &#537;i motor iar pt. Arduino e bine să pui un mic convertor DC-DC ca să nu se piardă prea mult prin căldură la regulatorul LDO de pe plăcu&#539;a respectivă. 

Va trebui să stabile&#537;ti câ&#539;i micropa&#537;i vei folosi &#537;i cu ce viteză trebuie să dai impulsurile pentru a ob&#539;ine viteza corectă pe RA pentru mi&#537;carea siderală, solară &#537;i lunară, este în func&#539;ie de câ&#539;i pa&#537;i pe tură are moto-reductorul la ie&#537;ire &#537;i ce raport de transmisie ai în montură.

Am făcut un astfel de controller pentru Astrotracul Mioritic https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=10347&postdays=0&postorder=asc&start=105

-----------------------------------
varadinagypal
26 Ian 2024 22:53


-----------------------------------
Habar nu am cum ar fi saracia respectiva, si daca merita.

Eu am contruit, de la reverse engineering cu osciloscop in sus, un controller de montura pentru skywatcher EQ3. S-ar putea sa fie similar, eventual te uiti dupa documentatie. 

Iata varianta mea, la cerere dau si cod sursa (arata urat ca am scris cand trecea un nor in fata soarelui, nu e pe github). Mai sunt o tona de implementari si pe github, doar nu stiu daca pentru saracia aia cu mufa DIN

https://csillagtura.ro/my-old-eq3-with-a-new-hand-controller/
