
-----------------------------------
mauzer
10 Ian 2024 17:10

BIG BOY SW Quattro 12S
-----------------------------------
Vand OTA Skywatcher Quattro 12S 300/1200 F4

L-am cumparat in Aprilie 2021 de aici:

https://telescop-expert.ro/tub-optic-telescop-skywatcher-quattro-foto-newton-300-1200-5-7_109366?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAnfmsBhDfARIsAM7MKi2gLb4IwVrR3ipQvZQBcVtT3Ju1bTpPG5fs4Pqzt_EMwUsp8khpMncaAp80EALw_wcB

Folosit in principal pentru astrofotografie, destul de putin vizual. Implecabil atat optic cat si tehnic.

L-am dat jos de pe montura o singura data, acum un an, prilej cu care am curatat oglinzile (sunt curate ca l-am folosit foarte putin in ultimul an). In rest a stat mereu fixat intr-un setup permanent.

Oglinzile sunt impecabile, nici cea mai fina zgarietura. Am avut foarte mare grija cand le-am spalat, am facut asta de nenumarate ori.
Optica e foarte buna nu are nici o problema si imaginile sunt excelente, fara aberatii, artefacte sau chestii ciudate.

Surprinzator, focuser-ul e unul dintre cele mai bune si solide pe care le-am avut (chiar daca nu arata), in nici o pozitie nu aluneca camera, nu are tilt, nu sare deloc focus-ul in timpul noptii (refocalizez doar o data la inceputul serii). Se regleaza foarte usor si e bine construit, chiar imi place.
Se vinde impreuna cu focuser electronic, facut de mine, solid functioneaza fara probleme, conectare doar prin USB.

Tine colimarea neasteptat de bine, am si uitat cand l-am colimat ultima oara. 

Chiar nu am nimic ce sa scriu de rau despre telescop, ii super fain si e intr-o conditie foarte buna.

Singura chestier e dimensiunea. E un telescop mare si greu deci il recomand doar celor care au muschi si montura tare. L-am folosit pe AZ-EQ6 fara probleme, dar am mai pus 10kG in contragreutati. Nu recomand pe monturi mai mici si sincer nici ca telescop de scos in natura, e pentru un setup maim ult sau mai putin permanent.

Cumparatorul mai primeste si o masca bahtinov.

Doar ridicare personala de langa Sibiu.

Pret 4000 lei.

-----------------------------------
mauzer
04 Apr 2024 10:45


-----------------------------------
disponibil

-----------------------------------
mauzer
11 Iun 2024 16:05


-----------------------------------
up

-----------------------------------
mauzer
17 Iul 2024 22:24


-----------------------------------
Hai 3800 sa depasim pragul psihologic :)

Banuiesc ca se poate transforma in dobson ... poate cu o imprimanta 3D, nu stiu
Vizual e minunat, din pacate prea putin l-am folosit asa .

Oricum, poate ajunge la cineva care sa il foloseasca ca eu nu prea mai am timp

-----------------------------------
valy
17 Iul 2024 23:33


-----------------------------------

Vizual e minunat..Neee, sunt preferate APO de 100, care aduna cu 35% mai multa lumina decat unul de 80.
In antepenultima poza se vede un corector in tubul focuserului sau e iluzie optica?

Arata (si costa) apetisant. Spor la vanzare!

-----------------------------------
mauzer
18 Iul 2024 09:12


-----------------------------------
banuiesc ca ai dreptate, nu ma pricep vizual si sunt foarte subiectiv cand zic ca e minunat

ai observat bine, e correctorul GPU pentru astrofoto ... a newtonian, nu merge fara

-----------------------------------
mauzer
21 Sep 2024 11:21


-----------------------------------
disponibil

-----------------------------------
mauzer
27 Feb 2025 16:07


-----------------------------------
up

-----------------------------------
mauzer
05 Apr 2025 22:51


-----------------------------------
Valabil

-----------------------------------
mauzer
14 Apr 2025 21:40


-----------------------------------
Gata, il pastrez .. se poate inchide, multumesc!
