----------------------------------- Cheetor 20 Sep 2005 14:22 Calatorii in alte sisteme solare si galaxii ----------------------------------- Cea mai apropiata stea de noi este Proxima Centauri aflata la 4 ani lumina distanta. Visul oricarui astronom este sa poata calatorii cu viteza mai mare decat viteza luminii, dar acest lucru nu este posibil inca si multi oameni cred ca nu va fi niciodata posibil. Eu nu sunt unul dintre aceia. Daca stam sa ne gandim bine acum un secol oamenilor li se parea imposibil sa calatoreasca cu viteza mai mare de 80 km/h Astazi savantii cauta noi metode de a descoperii noi sisteme solare, dar chiar si cu cele mai avansate telescoape acest lucru este foarte greu si desi au descoperit multe galaxii si sisteme solare, nici o planeta descoperita pana acum nu a dovedit ca poate sustine viata. Exista doar un singur mod de a gasi si cerceta viata de pe alte planete: Sa dezvoltam un mijloc de transport care sa calatoreasca cu viteza mult mai mare decat viteza luminii. In topicul acesta puteti discuta despre cum ar functiona, cum ar arata si in special care ar fi pretiosul combustibil necesar pentru un astfel de vehicul? ----------------------------------- Forever_Man 23 Sep 2005 11:20 ----------------------------------- Cel mai bun vehicul ar fi teleportatorul. Dar cum functioneaza el ?? Unei particule putem sa ii determinam fie viteza, fie pozitia. In momentul cand ii determinam viteza, ea se afla cu aceeasi probabilitate in tot Universul. Ceea ce cred eu ca ar face teleportatorul, este sa determine viteza tuturor particulelor din care suntem noi facuti, si astfel noi am fi prezenti in orice punct din Univers. Alegand astfel un loc anume, ne putem teleporta cu usurinta acolo. ----------------------------------- Cheetor 23 Sep 2005 13:52 ----------------------------------- Interesant... Alte sugestii? ----------------------------------- Spencer 23 Sep 2005 14:02 ----------------------------------- Eh, aici este problema - viteza luminii este viteza limita pt spatiul nostru. Ca tot suntem la sectiunea sf, as putea spune ca solutia ar fi un motor fotonic sau unul tahionic sau vectorul warp.. hey Scotty, ajuta-ma As mai putea spune(desigur revenind cu picioarele pe pamant) ca daca am avea un mijloc sau ceva prin care am curba spatiul... Mai pe inteles: Daca avem suprafata plana a unui lac: si nu vedem altceva in afara de ea. Si sa zicem ca la un moment dat apare un scafandru, un peste sau mai stiu eu ce care iese din apa. Ce am zice noi atunci? Am zice ca : Ia uite minune, acesta a iesit din nimic. A aparut pur si simplu. Acum o secunda era aici, apoi a disparut si a aparut in alt loc. Eh, daca nu am sti in lume nimic in afara de suprafata acestui .. lac, ar aparea intrebarea fireasca - unde a disparut omul, pestele sau mai stiu eu ce in intervalul de timp dintre cele doua aparitii? Si ce este spatiul misterios in care a disparut? Poate ca si spatiul nostru poseda o dimensiune (suplimentara) care ne-ar da posibilitatea sa disparem si sa aparem unde vrem noi? Cum crezi scotty? ----------------------------------- Forever_Man 23 Sep 2005 14:35 ----------------------------------- Poate asa se explica si aparitia particulelor virtuale. Interesanta teorie. Cum de nu m-am gandit la ea pana acum ? ----------------------------------- Cheetor 23 Sep 2005 17:20 ----------------------------------- Nu cred ca teleportarea este o imposibilitate stiintifica ci doar cred ca nu se va intampla prea curand. nu imi pot imagina un aparat care te dezasambleaza atom cu atom si te trimite la cateva sute de ani lumina departare. Banuiesc ca acest lucru va fi posibil numai peste cateva milenii ----------------------------------- Spencer 23 Oct 2005 15:32 ----------------------------------- Sa dezvoltam un mijloc de transport care sa calatoreasca cu viteza mult mai mare decat viteza luminii. In topicul acesta puteti discuta despre cum ar functiona, cum ar arata si in special care ar fi pretiosul combustibil necesar pentru un astfel de vehicul? Pai, daca consideram o naveta spatiala formata din masa transportata si masa combustibilului care se misca accelerat: Sa zicem ca la un moment dat t avem viteza v pt vehicul. Sa mai zicem ca masa acestuia variaza dupa legea dM/dt = -c , o constanta(a nu se incurca cu viteza luminii). Viteza cu care este ejectat combustibilul ars este si ea o constanta... sa zicem v'. Daca consideram ca naveta se misca intr-un spatiu in care fortele exercitate de planete stele si alte corpuri cosmice sunt insemnificabile, atunci scriind lex secunda si tinand cont de legea conservarii energiei putem spune( facand niste calcule) ca viteza navetei variaza dupa legea: v = v0 + v' * ln( M0/(M0 - ct)) nu sunt sigur pt expresia de sub radical..(nu am o coala de hartie sa fac calcule acum... insa in general asa arata expresia) unde v- viteza vehiculului la momentu t, v0- viteza vehiculului la momentu t0=0 M0-masa initiala a vehiculului(masa transportata + masa combustibilului). Observam ca depinde de viteza de ejectare a gazelor/particulelor care constituie combustibilul. Deci cu cat este viteza particulelor mai aproape de viteza luminii - cu atat mai repede va merge nava. desigur daca am avea ocazia sa construim un motor fotonic( care sa foloseasca particule care se misca cu viteza luminii... ). Ramane sa gasim combustibilul.... :roll: Ma ajuta cineva? ----------------------------------- Cheetor 25 Oct 2005 19:06 ----------------------------------- Foarte documentat Spencer bravo insa sa stii ca s-au descoperit corpuri cu viteze mai mari decat viteza luminii in Univers ----------------------------------- Spencer 25 Oct 2005 19:31 ----------------------------------- Pai nu ne intereseaza particule ce se misca cu viteze relative, deoarece atunci ele incep sa se comporte ca niste unde.... ----------------------------------- alexus 15 Iun 2008 23:14 ----------------------------------- am gasit solutia! tot de ce este nevoie: -un vector warph (7 ani lumina pe secunda viteza) sau un motor pe baza de antimaterie dupa formula E=Mc la patrat (0.1 ani lumna pe secunda vieteza) dar interine problema:tot ce depaseste vitea luminii e distrus,asa ca e nevoie si de: -un scut electromegnetic de inalta tehnologie (superioara warp-ului) -si un aliaj din metal pe suprafata navei. Avand toate trei ajungi pe Sirius 4 in 10 minute sau 10 secunde. ce conteaza?sa lasam savant s ingnerii sa-si faca treaba :) ----------------------------------- Ovidiu M. 16 Iul 2008 16:06 ----------------------------------- Baieti va servesc cu o limonada rece ceva? :lol: ----------------------------------- myhai 05 Aug 2008 12:25 Teleportare ----------------------------------- teleportarea cred ca e posibila dar nu prin dezasamblarea si reasamblarea corpului mai degraba printro gaura de vierme pentru a teleporta prin dezasamblare sunt nevoie de calcule aproape inposibile de facut ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Aug 2008 20:15 ----------------------------------- ''Calcule aproape imposibil de facut'' ? Cam ce fel de calcule vor asigura teleportarea cu ''mine'' a amintirilor de la petrecerea la care am fost aseara ?Nu vorbesc de poze.Mircea ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 00:45 ----------------------------------- Sa dezvoltam un mijloc de transport care sa calatoreasca cu viteza mult mai mare decat viteza luminii. In topicul acesta puteti discuta despre cum ar functiona, cum ar arata si in special care ar fi pretiosul combustibil necesar pentru un astfel de vehicul? Ramane sa gasim combustibilul.... :roll: Ma ajuta cineva? Raza LASER are viteza luminii dar nu te impinge cu viteza luminii! :roll: Eu zic sa abordam lucrurile din doua perspective: o categorie de nave care sa ne ajute sa zburam astazi prin galaxie si o alta categorie ceva mai exotice precum in serialele SF, nave dotate cu motoare hiperspatiale de tuneling inter-dimensional. ----------------------------------- valy 29 Iul 2012 00:48 ----------------------------------- Nu va mai chinuiti, parca auzeam deunazi la stiri ca au reusit sa transporte un atom de ici colo. Si nu e vorba de fedex. ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 01:00 ----------------------------------- Nu va mai chinuiti, parca auzeam deunazi la stiri ca au reusit sa transporte un atom de ici colo. Si nu e vorba de fedex. Treburi de acestea se vorbeau si in anii '60-'70, in anii 2.ooo se faceau la gramada si tot degeaba, practic fenomenul este prea putin cunoscut. In ultima vreme se discuta despre teleportarea energiei electrice, dar imi pare ca totul este cam imbarligat, savantii se contrazic la greu. ----------------------------------- valy 29 Iul 2012 01:04 ----------------------------------- ..practic fenomenul este prea putin cunoscut. " motoare hiperspatiale de tuneling inter-dimensional" ti se pare un fenomen mult mai cunoscut? ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 07:05 ----------------------------------- ..practic fenomenul este prea putin cunoscut. " motoare hiperspatiale de tuneling inter-dimensional" ti se pare un fenomen mult mai cunoscut? Mie imi sunt cunoscute pe partea de news, dar comunitatea stiintifica inca le imbarliga, mai precis nimeni nu trage vreo concluzie clara din toate aceste experimente, poate ceva cat de cat se vehiculeaza in cadrul tehnologiei pentru computerele cuantice, acel tuneling, inseparare cuantica aka entaglare, ... Nicaieri vreun articol clar si serios, un consens unde sa se explice negru pe alb ca aceste fenomene macar ar putea sta la baza zborurilor cosmice, macar asa in plan teoretic general. :cry: ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 08:19 ----------------------------------- Astazi am putea incepe sa contruim viitorul, am invata sa extragem eficient electroni direct din 'plasma rece', din fulgere, din vantul solar si din ionosfera terestra, am dispune de energie infinita free, poate in timp am putea stabili un conductor LASER de grosimea unui fir de par, umplut cu gaz de sodiu, pana la Soare. Pentru a iesi de pe Terra vom utiliza nave-balon dirijate LASER, apoi pentru zborurile interplanetare si sau interstelare se mai pot utiliza si alt tip de nave ceva mai robuste ce dispun de reactoare nucleare proprii de fuziunea hidrogenului simplu si /sau un mini-reactor de fisiune nucleara. Navele interplanetare si mai ales cele interstelare vor zbura cu o viteza de 1-10% din viteza luminii ajungand la cele mai apropiate sisteme stelare dupa decenii intregi chiar dupa mai multe secole, in timp ce astronautii vor fi dormit in staza criogenica. ----------------------------------- zodiak 04 Noi 2012 11:45 ----------------------------------- Cea mai la indemana solutie ar fi sa asteptam ca stelele sa ajunga la noi. Sistemele stelare au o anumita orbita asemenea planetelor astfel ca la anumite intervale regulate de timp ele se apropie si se indeparteaza unele de altele. Astazi cea mai apropiata stea ne este Alfa Centauri aflat la 4,3 ani lumina distanta de Pamant (sistem "binar" triplu, adica un sistem stelar multiplu avand 3 componente stelare), chiar Alfa Centauri peste 20 de milenii se va gasi la doar 3 a.l departare de Pamant, dar peste 36 de milenii, steaua Ross 248 va deveni cea mai apropiata stea de Pamant la cca. 3 ani lumina distanta, astazi ea aflandu-se la 10 ani lumina departare. Peste inca 4 milenii adica de acum in 40 de milenii steaua Gliese 445 va fi cea mai apropiata de Pamant, la cca. 3,5 a.l (astazi ea se afla la 17,6 a.l distanta). Peste inca 5 milenii adica la 45 de milenii in viitor, steaua Barnard se va gasi la doar 3,5 a.l departare, astazi ea aflandu-se la cca. 6 a.l. Alte stele: Lalande 21185 (8.32 a.l) peste 19 milenii se va afla la doar 4.65 a.l, adica cam pe unde se afla astazi cel mai apropiat sistem stelar Alfa Centauri (4.3-4.5 a.l). AC+79 3888 (17.6 a.l) se va afla peste Tx in viitor la cca. 3.45 a.l Zeta Leporis (70.2 a.l) se va afla peste 860 de milenii in viitor la cca. 4 a.l Gliese 208 (37.1 a.l) se va afla peste 500 de milenii in viitor la cca. 5 a.l Cea mai mare surpriza fiind Gliese 710 (63 a.l) care peste 1.4 milioane de ani se va gasi la 1 a.l departare de noi. Ross 248, currently at a distance of 10.3 light-years, has a radial velocity of −81 km/s. In about 31,000 years it may be the closest star to the Sun for several millennia, with a minimum distance of 0.927 parsecs (3.02 light-years) in 36,000 years. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nearest_stars Asadar mai pe scurt putem spune ca distantele depind de momentul de timp ales. Pentru o civilizatie cybernetica ce manipuleaza timpul subiectiv, ar fi foarte la indemana un astfel de mijloc, si toate acestea utilizand sonde automate ce s-ar deplasa cu 5-10% din viteza luminii, duplicand corpurile drona-surogat la destinatie. ----------------------------------- starbuck 04 Noi 2012 20:13 ----------------------------------- @OvidiuDanut Adu te rog si un Peroni ! :) Poate este nevoie de un nou mod de abordare, in genul zicalei cu Mahomed si muntele. Teoria speciala a relativitatii nu ne rezolva nici pe departe problema oferindu-ne perspectiva strivirii sub actiunea propriei greutati care creste proportional cu viteza. Ideea din zicala cu Mahomed ca sa spun asa a fost deja inaintata spre studiu. Si cum altfel am putea aduce muntele la Mahomed decat "convingand" cumva spatiul sa se contracte in fata si sa se dilate in spate. Si cam cu ce viteza vrem noi. Ok, avem nevoie de cantitati imense de energie. Dar poate rezolvam si asta. Exemple de astfel de astfel de fenomene exista deja in demult atat in istoria umanitatii cat si in natura. Poate ca ideea este departe de momentul "evrika" dar sunt sigur ca aceasta idee ar fi macar un punct de plecare. Revin la exemplele de care ziceam si care sunt sub "nasul" nostru: 1. Navigatia cu panze contra vantului. Portanta generata de vantul frontal care actioneaza datorita unghiului velei cu directia de inaintare a vasului propulseaza vasul inainte. Nu va legati de randament. In spatiul altfel stau lucrurile. Poate ca in loc sa folosim vele solare care sa ne impinga din spate am putea exploata cumva si "vantul" contrar si cu surse inepuizabile de energie. 2. In acest caz e o chestie foarte interesanta fiind vorba de inversarea elementelor in miscare de la exemplul de mai sus. Un pastrav in apa care sta aparent "nemiscat" intr-un curent de apa de munte care curge cu o viteza de aproximativ 70 km/ora judecand dupa efortul de miscare depus ar trebui sa fie luat imediat de curent. Si totusi nu este luat datorita aceleiasi portante din exemplul anterior care aici este generata de forma hidrodinamica a pestelui. Daca ne luam dupa dimensiunile modeste ale pastravului, cred ca toata lumea este de acord ca realizarea bietului peste este totusi remarcabila ! In general bionica are mii de aplicatii in tehnologia contemporana si poate ar fi bine sa ne indreptam inca o data atentia si in acest caz spre mama natura. Si mai ales sa ne raportam referintele nu la noi ci la obiectul de studiu in sine. A se inlocui apa cu spatiul, pestele cu nava si la treaba ! Sau macar principiul in sine sa fie subiect de cercetare. Totul pare imposibil la prima vedere dar marile realizari nu s-au facut niciodata nici la prima vedere si nici la prima mana. Si au fost orice altceva in afara de usoare. Avem o noua provocare de care depinde chiar supravietuirea noastra ca specie. Ignorand teoretic bolovanii vagabonzi, in mod sigur vom avea nevoie de asta peste cei aproximativ cinci miliarde de ani ramasi de existenta a Soarelui. ----------------------------------- zodiak 05 Noi 2012 08:29 ----------------------------------- Problema asta Starbuck a fost rezolvata, dar pare nepractica din cauza puterii slabe a vantului solar raportata la viteza obtinuta, asta daca am intinde in spatiu niste vele de marimea unor teritorii nationale de marimea Texasului, altfel ar trebui sa avem o vela magnetica extinsa, mai ieftina dar consumatoare de energie. O solutie optima ar fi aceea propusa de mine pe baza ideii lui Alexandru Mironov, ma refer la un microtub LASER, avand peretii forrmati din firisoare LASER, iar la interior un gaz conductor, probvabil sodiu sau clorura de sodiu. Mironov propunea intr-o carte de-a domniei sale "Proiecte Planetare", o conducta LASER care ar transporta vapori de apa de pe Pamant pe Luna, apa fiind condusa si izolata in interior pe baza peretilor laser fierbinti, adica pe baza presiunii termice, un fel de scut de plasma in terminologia stiintifica contemporana. Revenind la tubul conductor, acesta va tinti Soarele extragand sarcinile electrice direct din plasma solara (probabil am avea nevoie de doi conductori + si -), dar energia extrasa ar fi uriasa si infinita. Daca totusi principiul nu va fi functional, atunci am putea utiliza oglinzi de amplificare LASER bazate pe lumina solara, LASER care ar produce plasma ultrafierbinte poate chiar un miez fuzio-nuclear, in fine totul ar semana deja cu nava conventionala de tip "Longshot". Oricum pentru niste drone ar fi suficienta o sonda automata de marimea unui autobuz. ----------------------------------- starbuck 05 Noi 2012 09:38 ----------------------------------- Vantul solar a fost numai elementul de analogie directa din cadrul exemplelor date. Pasul urmator il reprezinta manipularea spatiului insusi. La nivel cuantic este ceva banal iar cand se vor sparge barierele dintre fizica cuantica si cea newtoniana atunci va fi mult mai usor. ----------------------------------- ozn 05 Noi 2012 10:16 ----------------------------------- O călătorie interstelară la viteze apropiate de c .. 99 % ar scurta timpul călătoriei de 7 ori... Dacă avem o stea la 7 ani lumină, călătorind cu 99% din c am face un an. Ipoteza SF ar fi, cum obținem aceea viteză ? Câtă energie trebuie să consumăm. De unde o luăm ? ----------------------------------- starbuck 05 Noi 2012 14:37 ----------------------------------- Acum pentru fanii SF si la pachet promotional DVD Bundle cu ditamai serialul Stargate Atlantis avem asa ceva: http://stargate.wikia.com/wiki/Zero_Point_Module Pentru realitatea stiintifica e posibil sa fie doar o chestiune de timp. Oricum nimeni nu poate dovedi contrariul. In rest orice consideratii cantitative in termeni de consum sunt inutile atat timp cat vorbim de o sursa inepuizabila (cel putin la nivelul necesitatilor noastre). ----------------------------------- zodiak 05 Noi 2012 16:29 ----------------------------------- O călătorie interstelară la viteze apropiate de c .. 99 % ar scurta timpul călătoriei de 7 ori... Dacă avem o stea la 7 ani lumină, călătorind cu 99% din c am face un an. Ipoteza SF ar fi, cum obținem aceea viteză ? Câtă energie trebuie să consumăm. De unde o luăm ? E mai mult de atat, timpul la bord s-ar scurge foarte incet, dar si jetul navei ar deveni nul, adica am da acceleratie si s-ar activa dupa cca. 7 ani, de vazut si ocolit asteroizi si praf cosmic nici nu mai poate fi vorba, i-am captura iar impactul s-ar produce dupa cca. 7 ani, s.a.m.d, ... am uitat sa spun ca nava si astronautii s-ar mari cu 10% in prima faza, ... Am face cateva saptamani, dar pe pamant tot vor fi trecut 7 ani. Partea hazlie este ca nici nu se va atinge 90% din viteza luminii deoarece incetinirea timpului creaza decalajul temporal al energiei de impuls. Pana la urma problema energiei este o problema falsa, pe cand ele de mai sus sunt un real nod gordian. ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Noi 2012 17:49 ----------------------------------- va dati seama ca daca nu se nastea A. Enistein sa ne atentioneze cu problemele ce apar la atingerea vitezei luminii ce accidente catrastofale se intamplau :wink: ----------------------------------- starbuck 05 Noi 2012 17:53 ----------------------------------- Deci mai bine se merita sa investim efort in wormholes. Prin alea nici nu mai avem nevoie de viteza luminii, poti trece prin ele chiar "la pas" :) ... ----------------------------------- ursamajor 05 Noi 2012 17:54 ----------------------------------- De fapt, săracu' Einstein cred că se răsucește-n mormânt... :lol: ----------------------------------- zodiak 05 Noi 2012 18:42 ----------------------------------- Deci mai bine se merita sa investim efort in wormholes. Prin alea nici nu mai avem nevoie de viteza luminii, poti trece prin ele chiar "la pas" :) ... De fapt problema nu este tehnologia ci motivatia, haide sa luam un exemplu: Sa ne imaginam ca vreo tara sau vreo companie va trimite oameni pe o planeta similara Pamantului ca sa exploreze si sa trimita bogatii catre cei care au investit bani in aceasta explorare. Exista sanse de 99,99% ca cei trimisi acolo sa se autodefineasca bastinasi, mai exact sa rupa orice legatura cu exteriorul si sa acapareze ei acel mediu. Civilizatia umana nu a reusit sa stabileasca o identitate social-nationala intre stat si cetateni, ceea ce ar fi insemnat echitate socio-economica absoluta, ori noi suntem o societate exact pe dos. Oricum natiunile coloniale au vazut ce se poate intampla chiar mai aproape de casa vezi Imperiul Britanic si Irlanda, SUA, Canada, Australia, Noua Zeelanda, ... sau Franta si Algeria, Liban, ... sau Spania si Marocul, Mexicul, America Centrala, America de sud, ... :lol: ----------------------------------- starbuck 05 Noi 2012 19:35 ----------------------------------- Perfect de acord, este exact aceeasi idee pe care am dezbatut-o si in topicul "Cum va fi in viitor", si-anume impactul progresului de orice natura ar fi el asupra societatii. Descoperirea in sine este buna dar nu este suficienta si aici atat futurologia cat si ulterior societatear vor avea cel mai mult de lucru. ----------------------------------- Erwin 05 Noi 2012 19:56 ----------------------------------- O răspândire a speciei homo sapiens în Univers n-ar avea nicio relevanță comercială acasă. Coloniștii odată plecați se vor stabili pe acea planetă pe care o vor putea terraforma cu ușurință sau unde vor găsi condițiile propice, fără drum de întoarcere. Pentru prospectare niște roboți ar fi suficienți și ar suporta accelerații mai mari și ar ajunge mai repede acolo. Un asteroid transformat în navă ar putea duce suficienți coloniști și resursele necesare pentru o călătorie interstelară care să nu aibe restricții de timp. ----------------------------------- catalin dumitru 05 Noi 2012 20:42 ----------------------------------- De fapt, săracu' Einstein cred că se răsucește-n mormânt... :lol: E = WC^2 ? :) catalin. ----------------------------------- zoth 06 Noi 2012 10:10 ----------------------------------- E = WC^2 ... Evrika!!! ... dupa o perioada lunga de constipatie iata ca s-a nascut in cele din urma formula magica! Ea va fi aceea care va rezolva problemele lumii contemporane la fel cum ne va reprezenta cu mandrie in fata posteritatii ... :lol: :lol: Bravo, bravo !!! ... cu aplauze nesfarsite de admiratie ... ----------------------------------- zodiak 06 Noi 2012 12:57 ----------------------------------- Pentru a ajunge la viteze relativiste bagi impuls infinit care datorita dilatarii timpului (de fapt contractia timpului si dilatarea maselor) nu va ajunge sa produca lucru mecanic decat cu o intarziere fantastic de mare, apare un defazaj intre cele doua zone ale spatio-timpului. Daca nu bagi energie infinita, atunci nici nu te apropii de vitezele relativistice si nici nu poti utiliza dilatarea timpului deoarece ea va fi foarte slaba, atat cat apar probleme de decalaj intre aparatele de la bord si cele aflate pe Pamant, adica mai mult te incurci. :roll: ----------------------------------- starbuck 06 Noi 2012 14:07 ----------------------------------- Faza cu viteza luminii ramane totusi spectaculoasa pentru filme. Dom'le, hiperspatiul ala e autostrada ideala ! "No speed limit" in toata puterea cuvantului, cu toate ca franarea mi se pare destul de distractiva de la viteza aia. Daca teoretic in cazul cel mai defavorabil ar trebui sa incetinesti inainte cu acelasi interval de timp cu care ai ajuns la viteza maxima, atunci timpul devine din nou o problema. Mi se pare foarte interesant sa ramai tu tanar si nelinistit in nava ta iar cei la care trebuie sa ajungi sau sa te intorci sunt deja pe plaiurile vesnice ale vanatoarei... Cred ca e bine sa studiem mai mult tesatura spatiu-timp a lui Einstein (tesatura care acum stim ca exista cu certitudine) si mai ales cum sa o "indoim". Sa vezi atunci scurtaturi ... ----------------------------------- catalin dumitru 06 Noi 2012 16:14 ----------------------------------- E = WC^2 ... Evrika!!! ... dupa o perioada lunga de constipatie iata ca s-a nascut in cele din urma formula magica! Ea va fi aceea care va rezolva problemele lumii contemporane la fel cum ne va reprezenta cu mandrie in fata posteritatii ... :lol: :lol: Bravo, bravo !!! ... cu aplauze nesfarsite de admiratie ... Multumesc , mai avem de unde 'scoate' dar rabdare , vorba aia - lucrurile bune vin in portii mici (cu mustar , bere , manele... ) :x :shock: :o :) :oops: Inainte de toate aceste idei de deplasare sau de salt in super - hiper spatiu sau mai stiu eu unde , eu as incerca limitele propriului nostru spatiu. Ce s-ar putea intampla daca am concentra o energie uriasa intr-un volum extrem de mic ? Poate spatiu-timpul sa suporte o doza infinita de energie sau va crapa pur si simplu ? In ce fel ar putea sa ''crape'' ? O poarta spre alta lume , o gaura de vierme , sau ceva mai rau precum o destramare a matricii universului ? Cred ca am baut prea multa bere... catalin. ----------------------------------- starbuck 06 Noi 2012 17:37 ----------------------------------- Ce s-ar putea intampla daca am concentra o energie uriasa intr-un volum extrem de mic ? Poate spatiu-timpul sa suporte o doza infinita de energie sau va crapa pur si simplu ? In ce fel ar putea sa ''crape'' ? O poarta spre alta lume , o gaura de vierme , sau ceva mai rau precum o destramare a matricii universului ? catalin. Gaurile negre exista iar faptul ca nu putem vedea noi celalalt capat nu inseamna ca nu exista nimic "dincolo". La scara astronomica , de "crapat" in nici un caz, surplusul se rezolva prin exploziile de genul celor produse de quasari sau prin radiatia Hawking. In rest, la scara mai mica am reusit si noi sa obtinem doar plasma, chiar daca numai pentru cateva fractiuni de secunda. ----------------------------------- Erwin 06 Noi 2012 20:27 ----------------------------------- Nu cred că se întâmplă nimic dacă concentrezi energie într-un spațiu mic. Gândiți-vă la un GRB. Nu apar nici găuri de vierme nici alte singularități în drumul unei astfel de super-radiații. Ca să ai un efect considerabil de deformare a spațiu-timpului e nevoie de materie densă. Soarele nostru este prea mic pentru așa ceva. Probabil ar fi mai simplu să trimitem o navă spre o gaură neagră dar nu pe o traiectorie de coliziune ci pe una de accelerare, hyperbolică. ----------------------------------- starbuck 06 Noi 2012 21:04 ----------------------------------- Traiectoria hiperbolica a unei nave ar fi foarte dificila din cauza impulsului minim necesar pentru a parcurge aceasta traiectorie la o distanta suficient de mica pentru a putea culege date. Viteza ar fi o solutie compensatorie dar nu stim daca nava respectiva ar putea atinge viteza minima necesara pentru a se mentine in afara razei Schwarzschild si a putea culege si date in acelasi timp. Cu toate acestea gaurile negre sunt exemplul cel mai apropiat de ce avem nevoie. Problema este ca Modelul Standard se opreste si el acolo lasandu-ne absolut fara nici un indiciu. Ii dam apoi cu postulate si concepte de genul singularitatii ca sa aiba sens formulele. Personal (atat cat imi pot eu permite sa afirm) nu cred in acest concept. Pai ce facem? Ajungem iar la origini ? La mini Big Bang-uri ? Eu cred ca principiul conservarii energiei este valabil si aici dar intr-o manifestare inca necunoscuta noua iar cea mai apropiata rezolvare a acestei enigme o reprezinta elucidarea materiei si a energiei intunecate care ar putea fi destinatia materiei captate de aceste gauri negre. Sau la fel de bine sub actiunea acelei gravitati imense s-ar putea transfera in alta dimensiune ca materie normala sau in materie intunecata (si atunci prinde orbul, scoate-i ochii), respectiv in antimaterie care in cantitatile corespunzatoare si in reactie cu materia deja existenta ar putea produce acele explozii ale quasarilor. (Scuze pentru devierea off-topic dar imi iau si eu o limonada ca berea asta e din ce in ce mai tare :) ) ----------------------------------- nobody 07 Noi 2012 00:10 ----------------------------------- Multa energie intr-un spatiu mic se lasa cu gaura alba (patent pending) ... ----------------------------------- ozn 07 Noi 2012 10:01 ----------------------------------- Getting the black hole to act as a power source also requires a bit of work. One potential method involves placing the hole at the focal point of a parabolic reflector attached to the ship, creating forward thrust. A slightly easier, but less efficient method would involve simply absorbing all the gamma radiation heading towards the fore of the ship, and let the rest shoot out the back to push you onwards ----------------------------------- starbuck 07 Noi 2012 21:47 ----------------------------------- Daca luam in considerare conditiile producerii unei gauri negre, "cerintele" sunt imense, cel putin din cate stim pana acum. CERN-ul inca mai umple bazele de date si se pare ca mai are mult pana termina. Sa vedem ce urmeaza. Drumul cunoasterii e plin de surprize si mai ales de scurtaturi si nu cred (inca o data) ca ne poate descuraja o singularitate chiar daca acum ne pare a fi nimicul "suprem". ----------------------------------- zodiak 08 Noi 2012 21:52 ----------------------------------- Hai sa vedem lucrurile si din partea cealalta a tunelului! Oare cati oameni ar accepta sa se mute cu adevarat chiar si pe o planta asemenatoare cu Pamantul? Oamenii s-au mutat cu greu in zone slab civilizate de pe propria planeta, dar pana si astazi cu greu gasesti pe cineva care sa-si doreasca un trai la o ferma in izolata Noua Zeelanda. La inceputurile colonialismului America si Australia erau continente colonii-penitenciare. Astazi majoritatea oamenilor tanjesc dupa un loc caldut in Caraibe, Canare, in Florida, California, Australia sau in Mediterana, nici vorba sa-si complice si mai mult existenta. ----------------------------------- ozn 09 Noi 2012 02:08 ----------------------------------- Oamenii s-au mutat cu greu in zone slab civilizate de pe propria planeta, dar pana si astazi cu greu gasesti pe cineva care sa-si doreasca un trai la o ferma in izolata Noua Zeelanda. A nu se confunda civilizația cu prizele de 220 sau antene de satelit. Pentru că pe acestea le poți avea foarte ușor și în aceea "fermă izolată" din Noua Zeelandă. Eu unul ( și am vaga impresie că nu sunt singurul) m-aș reloca fericit pe acel tărâm evocat în citat. Reamintesc că am divagat de la subiect cumva, cele de mai sus fiind aproape de off-topic ( @ zodiak ). ----------------------------------- starbuck 09 Noi 2012 14:04 ----------------------------------- Ar fi si acesta un considerent destul de important. Ce motivatie am avea la o adica sa mergem pe alte planete ? Ceea ce spunea zodiak se refera la conditiile normale de existenta si in acest caz motivatia este alimentata doar de cunoastere si de spiritul explorator. Omul a fost pe Luna in conditiile in care Luna a prezentat interes doar stiintific si mai ales politic . Aici nu putem spune ca am avut motivatie suficienta si pentru colonizare, evident, neexistand motivele pentru aceasta. A fost un pas mare pentru omenire, astronomic la propriu, dar fara o motivatie in afara celei mentionate. Atat timp cat depindem de resurse trebuie sa avem grija de ele iar o colonizare a oricarei alte planete le-ar solicita foarte mult in absenta unei justificari pe masura a consumarii lor. Aici va las pe voi mai departe sa decideti ce justificare in afara de cea a supravietuirii ar mai putea exista in acest caz. Cat de mult poate investi omenirea in colonizare (presupunand fie si numai Luna pentru inceput) in masura in care putem vorbi de o investitie reala si nu doar de o alocare de fonduri doar de dragul cercetarii in eforturi internationale foarte solicitante din punct de vedere economic in contextul actual ? ----------------------------------- zodiak 13 Noi 2012 10:33 ----------------------------------- La ora actuala exista tehnologia necesara pentru a calatori in cosmos cu viteze de pana la 0,1-1% din viteza luminii, ceea ce ar putea duce colonistii hibernati spre unul sau mai multe planete precum Terra la o distanta de pana la cca. 50 ani lumina de la Soare si aceasta in doar cateva secole bune. Eu cred ca astfel de proiecte au fost abandonate, deoarece se asteapta singularitatea tehnologica din 2030-2050 si augmentarea oamenilor. ----------------------------------- ursamajor 13 Noi 2012 11:48 ----------------------------------- ...se asteapta singularitatea tehnologica din 2030-2050 si augmentarea oamenilor. Asta e ca un fel de "a doua venire a lui Christos" pentru fanii genului. ----------------------------------- Stanescu Octavian 13 Noi 2012 14:04 ----------------------------------- Sa fim seriosi ... lansarea pe orbita , desprinderea de pamant se face tot ca pe vremea lui Conrad Hass si H. Olberth ce au facut primele rachete in 1529 Hass si 1923 Olberth acolo pe la Sibiu :wink: . ----------------------------------- ursamajor 13 Noi 2012 14:09 ----------------------------------- E bun și SF-ul ăsta, nene, dar să fii bine ancorat în realitate. Iar asta necesită cultură generală, nu glumă... Mai e de mirare că unii cred că tot ce zboară se mănâncă? ----------------------------------- catalin dumitru 13 Noi 2012 20:03 ----------------------------------- La ora actuala exista tehnologia necesara pentru a calatori in cosmos cu viteze de pana la 0,1-1% din viteza luminii, ceea ce ar putea duce colonistii hibernati spre unul sau mai multe planete precum Terra la o distanta de pana la cca. 50 ani lumina de la Soare si aceasta in doar cateva secole bune. ..., iar odata ajunsi la destinatie vor fi intampinati de urmasii colonistilor nehibernati care vor fi fost ajunsi acolo mai devreme cu cateva secole bune... ''...si cum adica , noi am dardait prin spatiu cateva secole de pomana ? '' ''Nu , nu , nimic nu e degeaba ! Va congelam iar si va trimitem inapoi sa le spuneti celor de acasa ca am ajuns cu bine...'' catalin. ----------------------------------- starbuck 14 Noi 2012 02:08 ----------------------------------- Se pare ca in comparatie cu vitezele luminice teraformarea vecinilor planetari ramane o optiune mai tangibila pentru inceput. Nu trebuie gandit in termeni neaparat globali, initial cateva incinte protejate sub (era sa zic terane) suprafata ar fi suficiente pentru demararea unui studiu mai amplu la fata locului. Abordarea ar trebui sa fie modulara ca la ISS iar destinatia ar fi Luna, Marte sau satelitii gigantilor nostri gazosi, mult mai abordabili ca distanta comparativ cu alte sisteme solare. Ideea de baza e stabilirea unor mini centre de dezvoltare spatiala iar incepand cu supravietuirea si terminand cu experimentele in acele conditii toate acestea ar deschide noi perspective de explorare ulterioara, perspective favorizate in primul rand de o gravitatie mai mica si de o atmosfera mai putin densa sau chiar inexistenta. ----------------------------------- zodiak 15 Noi 2012 22:24 ----------------------------------- ..., iar odata ajunsi la destinatie vor fi intampinati de urmasii colonistilor nehibernati care vor fi fost ajunsi acolo mai devreme cu cateva secole bune... ''...si cum adica , noi am dardait prin spatiu cateva secole de pomana ? '' ''Nu , nu , nimic nu e degeaba ! Va congelam iar si va trimitem inapoi sa le spuneti celor de acasa ca am ajuns cu bine...'' Asta este optimism din lumea basmelor, in realitate nu exista nici cel mai mic semnal care sa indice inspre acea directie, ba mai mult, nici macar 10 % din viteza luminii nu este stiintific riguros acceptat. Se pare ca lumea stiintifica s-a lasat purtata de val. In schimb manipularea timpului subiectiv in maniera biologica si sau electronica este inventia naturii de cateva miliarde de ani. ----------------------------------- zodiak 15 Noi 2012 22:34 ----------------------------------- Se pare ca in comparatie cu vitezele luminice teraformarea vecinilor planetari ramane o optiune mai tangibila pentru inceput. Nu trebuie gandit in termeni neaparat globali, initial cateva incinte protejate sub (era sa zic terane) suprafata ar fi suficiente pentru demararea unui studiu mai amplu la fata locului. Abordarea ar trebui sa fie modulara ca la ISS iar destinatia ar fi Luna, Marte sau satelitii gigantilor nostri gazosi, mult mai abordabili ca distanta comparativ cu alte sisteme solare. Ideea de baza e stabilirea unor mini centre de dezvoltare spatiala iar incepand cu supravietuirea si terminand cu experimentele in acele conditii toate acestea ar deschide noi perspective de explorare ulterioara, perspective favorizate in primul rand de o gravitatie mai mica si de o atmosfera mai putin densa sau chiar inexistenta. Marte ar putea deveni o planeta vie in cativa ani, iar oceanele de pe Ganimede sunt de 10 ori mai adanci decat cele terestre si presiunea apei este de 100 sau 1ooo de ori mai mica decat pe pamant din cauza gravitatiei reduse, ceea ce inseamna ca pe lunile joviene ar putea exista palate uriase sculptate sub gheta sau palate-oras asezate sub ocean direct pe nucleul de roca al planetei unde s-ar putea realiza galerii precum intr-un musuroi, o lume inchisa dar uriasa. Mai aproape de casa, Luna ar putea fi sfredelita adanc, iar putin dincolo de Marte il avem pe Ceres, o lume a gheturilor. ----------------------------------- ozn 15 Noi 2012 23:37 ----------------------------------- Chinezii foloseau un fel de rachete cu 1000 de ani in urma. Evolutia este totusi, uneori, surprinzator de lenta. Calatoriile, asa cum le intelegem noi astazi, in paradigma relativitatii generalizate, ar necesita o energie pe care momentan nu o stapanim. Nu as exclude nici aparitia unor altfel de calatorii, pe care inca nu ni le putem imagina. Suntem in plin SF. Poate ca viitorii exploratori ai galaxiei vor colinda pe o raza de lumina, precum alienul din K-pax. Poate ca a calatorii, asa cum percepem noi astazi, este precum a comunica in urma cu 1000 de ani. Focuri mai mari... pe munti din ce in ce mai inalti. Cui ii trecea prin minte, in urma cu un mileniu, ca exista unde electromagnetice ? Just saying. ----------------------------------- Forever_Man 16 Noi 2012 05:16 ----------------------------------- ..., iar odata ajunsi la destinatie vor fi intampinati de urmasii colonistilor nehibernati care vor fi fost ajunsi acolo mai devreme cu cateva secole bune... Cica n-ar fi asa. Cel putin pentru steaua lui Barnard data ca exemplu aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Wait_Calculation ----------------------------------- zodiak 16 Noi 2012 23:07 ----------------------------------- Imi pare extrem de interesant cum putem manipula timpul subiectiv, astfel ca o partida de sah ar putea dura secole intregi pentru niste hibernati care si-ar manipula inceputul visarii, dar mai ales pentru niste oameni augmentati biologic, mai pe scurt zei traitori in spatiul virtual. A fost o vreme cu mult timp in urma cand inca speram ca omul va putea deveni un mutant organic de felul zeilor, dar lucrurile imi par destul de sofisticate. Totusi daca creierul uman nu va putea fi augmentat din stiu eu ce motive legate de transcendenta constiintei, mai exact daca se va proba ca doar creierul fiecaruia in parte functioneaza ca sediu al propriei noastre constiinte, atunci se va relansa cursa mutantilor. Oamenii vor deveni fiinte metamorfice cu ciclu de viata etern, mai exact pe moarte organismul va naste in el o sub-fata inoita, in timp ce suprafata-carcasa va fi lepadata, fie va fi vorba despre o inoire graduala cu regenerare vesnica. Problema bolilor va fi rezolvata in doua feluri, prin sistemul imunitar de la viermi si insecte, cat si prin mutageneza continua, mai exact fiecare om va deveni genotipic o alta specie la fiecare generatie nou aparuta, aparat preluat de la virusi (virusul gripal), incat bolile nu vor avea timpul necesar sa se adapteze acestor specii metamorfice radicale. La exterior oamenii vor dispune de o carcasa cheratinica auto-generata ca la insecte insa usor detasabila voluntar. Asemenea zei organici pot concura cu androizii sub toate aspectele, chiar si autonomia fotosintetica va fi ridicata la rang de arta, putand supravietui pe planete fara atmosfera si fara flora si fauna, exclusiv prin forta propriului organism, purtand cu ei culturi bacteriene simbionte. ----------------------------------- starbuck 18 Noi 2012 22:56 ----------------------------------- In primul rand rand cred ca avem nevoie de o destinatie, de un scop al calatoriei. Logic, nu ? Eu as propune chiar ideea lui Cheetor cu Proxima Centauri inainte de alte galaxii. Patru ani lumina ar fi urmatorul pas mare pentru omenire chiar daca foarte mic chiar si pentru Calea Lactee. Dar asta dupa acele mini centre de care ziceam anterior din motive evident tehnice. Legat de limitarile impuse de viteza luminii ar trebui sa ne gandim si la necesitatea unei nave complet autonome deoarece operarea ei de pe Pamant ca in cazul sondelor martiene va fi tot mai dificila din cauza distantei crescande. Viteza undelor radio este egala cu cea a luminii iar cel mai elocvent exemplu este actualmente comunicarea cu sonda Voyager care "numai" in zona lui Neptun necesita patru ore numai pentru a ajunge acolo. E clar ce se intampla mai "departe" de atat. Pentru acesta autonomie ca si echipaj s-ar incadra organismele cibernetice sau mutatiile controlate mentionate mai sus de catre zodiak sau robotii (dar nu in "HAL-ul" ala ...asta pentru fanii Odiseii Spatiale :) ). Din punct de vedere al tehnologiei navei avem nevoie in primul rand de un mijloc de propulsie bazat pe o sursa de energie inepuizabila sau fabricarea ei on-board din materia prima pusa la dispozitie de spatiu. Vantul solar ne poate duce departe cu conditia sa fie interceptata urmatoarea sursa de energie inainte de a ramane fara "benzina". O solutie de compromis ar fi realizarea unui propulsii pe principiul perpetuum mobile care desi teoretic este utopica, practic s-ar putea descurca pe perioade destul de mari de timp daca ar necesita impulsuri scurte de energie la intervale de timp preferabil cat mai mari pentru initierea unui nou ciclu de functionare. Apoi ar fi constructia navei din materiale autoregenerante. Aici nanotehnologia isi va spune cuvantul. Legat de comunicarea eficienta cu Pamantul aici mai avem de asteptat. Cu toate acestea transmisia de informatii de la bord catre Pamant ar fi obligatorie indiferent de timpul implicat pentru ca din pacate e singura modalitate de feedback sau control in caz de urgenta in conditiile nu atat actuale cat fizice. Mr. Hawking ! Help, please ! ----------------------------------- ozn 19 Noi 2012 11:12 ----------------------------------- Eu nu as exclude nici eventualitatea revolutionarii fizicii, peste 200 - 300 de ani. Iar cele ce acum ne par de necontestat, urmasii nostrii sa le vada doar ca pe un caz particular. Avem un mic exemplu (nu singurul) privind gravitatia, in viziunea lui Newton, si ulterior in relativitatea generalizata a lui Einstein. Acum, suntem in ipostaza de a ne imagina "focuri" din ce in ce mai mari (cu mult consum de Energie). O idee, daca am putea transmite informatie in "interiorul" unei raze de lumina ? (suntem la rubrica SF) Daca, aceea informatie s-ar propaga cu o viteza multiplu de c ? Combinam acest lucru cu tehnica teleportarii din Star Trek, si am rezolvat problema. Acum, cele de mai sus par revoltatoare, prin prisma fizicii actuale, dar sa nu uitam ca a existat o perioada cand tot ceea ce exista acum ar fi fost privit la vremea respectiva, magie pura. ----------------------------------- starbuck 19 Noi 2012 13:12 ----------------------------------- Apropo de propagarea informatiei cu o viteza multiplu de c sunt curios ce se mai stie exact despre telepatie (cosmarul lui Einstein). Ce am gasit eu se refera numai la controverse interminabile. ----------------------------------- ursamajor 19 Noi 2012 13:28 ----------------------------------- Acum, cele de mai sus par revoltatoare, prin prisma fizicii actuale, dar sa nu uitam ca a existat o perioada cand tot ceea ce exista acum ar fi fost privit la vremea respectiva, magie pura. Când ajungi la nivelul de a sparge materia în "particulele" elementare, se cheamă că chiar nu mai ai ce descoperi. Poate noi teorii asupra acestora, poate noi tehnologii (dar mai greu)... Evident, mereu va fi ceva nou sau dacă nu va fi, "marketingul" științific va inventa. În orice caz, exaltarea unora, complet detașată de condițiile realității este prea anacronică. ----------------------------------- ozn 19 Noi 2012 13:31 ----------------------------------- Telepatia poate fi incadrata foarte usor in sincronicitatea lui c.j. Jung. Nu cred sa existe unde purtatoare ale gandurilor, desi ... nimic nu-i exclus. Eu unul ma indoiesc sa existe astfel de unde, ce se propaga fara a fi detectate. Cosmarul lui Einstein, imi pare a fi, ca si o impresie personala, afirmatia : "Dumnezeu nu joaca ... zaruri". @ursamajor : prin materie intelegem o categorie de "obiecte" ce intereactioneaza intre ele prin legaturi de acelasi fel. Bunaoara, daca avem ce "ciocnii" , denumim acele particule ca fiind materiale. Poate ca in viitor conceptul de unda, se v-a rafina, iar dualitatea unda-corpuscul, v-a fi si mai bine inteleasa. Acum, e o ambiguitate... si unda si corpuscul. Nu imi pare foarte decantat, dpdv stiintific. ----------------------------------- ursamajor 19 Noi 2012 13:37 ----------------------------------- Observă, te rog, că am pus cuvântul particule între ghilimele. :wink: ----------------------------------- ozn 19 Noi 2012 13:39 ----------------------------------- Forta frazei in sine, mi-a mascat aceea subtilitate a ghilimelelor. Mea Culpa. Acum am observat. Apropo, asta inseamna ca am schimbat prin "a observa" sensul acelei fraze ? La nivel cuantic cel putin. ----------------------------------- starbuck 19 Noi 2012 14:20 ----------------------------------- Afirmatia lui Einstein cu "Dumnezeu nu joaca zaruri" se referea la acceptarea teoriei cuantice in general. Ideea de propagare a "ceva" (nu am nici o baza sa-i zic particula sau unda) cu o viteza mai mare decat a luminii a fost cea care a provocat ignorarea totala de catre Einstein, ignorare justificata de faptul ca desi telepatia oferise deja o idee ca acest lucru este posibil, cu toate acestea nimeni nu a putut sa o explice. De altfel se pare ca nici pana azi nu s-a schimbat cu nimic situatia. ----------------------------------- ursamajor 19 Noi 2012 14:25 ----------------------------------- Sunt un om foarte practic. În general, vorbăria multă îmi repugnă. Mai ales când se transformă în logoree. Ghilimelele erau puse tocmai pentru a cuprinde și ultimele teorii la modă: stringuri, bosoni, ace, clame și chiloți de dame; brice, topoare și alte obiceiuri populare. Esența postării mele era alta, cea cuprinsă în ultima frază. Și mie îmi place să visez și să cred că omul va deveni bicentenar, cum spunea un mult mai doxat și informat în ale SF-ului și ale științei decât cei ce se perindă pe-aici. Dar raportat la realitățile momentului și ale estimărilor, acestea par tot mai îndepărtate. ----------------------------------- ozn 19 Noi 2012 14:38 ----------------------------------- Ideea de propagare a "ceva" (nu am nici o baza sa-i zic particula sau unda) cu o viteza mai mare decat a luminii a fost cea care a provocat ignorarea totala de catre Einstein, ignorare justificata de faptul ca desi telepatia oferise deja o idee ca acest lucru este posibil, cu toate acestea nimeni nu a putut sa o explice. Einstein si-a dorit o constanta, ca sa zic asa. Si aceea a fost viteza de propagare a undelor electromagnetice ! Cosmarul lui era ca Universul ar fi "labil psihic" , incoerent cu sine insusi, si anume, variabil in legile pe care noi le putem interpreta si descoperii. Cosmarul unui univers "labil fizic", este demn de luat in calcul. Poate tot ceea ce experimentam noi astazi este un 0.000000000001 % din "secunda" universului. Mai sti ? :D ----------------------------------- nobody 19 Noi 2012 19:53 ----------------------------------- Einstein si-a dorit cel mai mult sa nu fie gresit inteles. Dar se pare ca a dat gres... :roll: ----------------------------------- MariusP 20 Noi 2012 08:30 ----------------------------------- Din greseala, am sters un mesaj util de-al lui : Einstein si-a dorit o constanta, ca sa zic asa. Si aceea a fost viteza de propagare a undelor electromagnetice ! Cosmarul lui era ca Universul ar fi "labil psihic" , incoerent cu sine insusi, si anume, variabil in legile pe care noi le putem interpreta si descoperii. Cosmarul unui univers "labil fizic", este demn de luat in calcul. Poate tot ceea ce experimentam noi astazi este un 0.000000000001 % din "secunda" universului. Mai sti ? :D De data asta nu am mai putut sa ignor . Ce naiba , vad tot mai des doi de ''i'' acolo unde nu e nevoie , sau am ramas in urma cu gramatica ? E vreun tip de tastatura care face figuri la litera 'i' ? catalin. ----------------------------------- zodiak 20 Noi 2012 10:00 ----------------------------------- Construiam o postare pe cand PC-ul mi-a luat-o razna si s-a inchis subit, asa ca revin cu aceeasi tema. Savantii si-au pus intrebarea "-Unde sunt sondele automate IA extraterestre?!" si iata cred ca noi ii putem raspunde lui Van Newman, deoarece umanitatea sta cu spaima in suflet din pricina PEM-puls electromagnetic si mai nou stim ca inclusiv stelele produc ceva similar. Chiar daca robotii ar coloniza intreaga galaxie ei ar fi anihilati subit in orice colt al ei, de aceea tehnologia este menita distrugerii constante. Putem spune ca natura nu iubeste sinteticul. In lumea SF probabil din aceeasi cauza apar doua universuri diferite, unul de tip tehnologic gen Star-Wars si altul de tip Farescape, ultimul dominat de nave-balena organice-vii. Daca ne gandim bine astfel de univers ar putea exista, ne-am putea imagina organisme-nava care ar urca in atmosfera inalta printr-un balon organic cu hidrogen sau heliu, de unde nava-balena ar ejecta un jet de plasma si abur, ar fi destul de dificil de scapat din gravitatia terestra, dar nu imposibil. In spatiu asemenea nave ar zbura cu viteze destul de mari, dar oricum sub 1% din viteza luminii, acestea ar dispune de niste oglinzi organice ce ar concentra lumina in zona de ejectare a lichidului propulsor. Probabil totul ar semana destul de mult cu scenariul din Spaceship trooper aka Infanteria stelara, daca mai tineti minte acea civilizatie a insectelor. ----------------------------------- zodiak 22 Noi 2012 14:39 ----------------------------------- M-am mai gandit putin la forma celor doua lumi si am ajuns la o cu totul alt model comparativ, PEM afecteaza actualele aparate ce utilizeaza circuite neizolate complet si care functioneaza la voltaje importante, dar daca ne gandim la organisme cibernetice ce replica partial structurile fiintelor vii functionand la voltaje mici, atunci PEM nu mai are nici o putere asupra lor. In concluzie viitorul este totusi al IA cuantice ce functioneaza la voltaje similare biocampului din organismele vii si care are o structura complet izolata termo-electric. :D ----------------------------------- starbuck 23 Noi 2012 20:53 ----------------------------------- Problema cu PEM-ul se rezolva tot prin PEM, mai putin P :). Adica ecranaj magnetic creat de niste bobine ce genereaza un camp magnetic cel putin egal cu cel perturbator. Trebuie proiectata si ajustata doar valoarea de prag a protectiei magnetice necesare. Exemplul cel mai elocvent este chiar Pamantul cu campul sau magnetic ce ne protejeaza (pana la un anumit punct desigur) de furtunilor solare (magnetice) create de Soare. ----------------------------------- zodiak 26 Noi 2012 19:12 ----------------------------------- Desi augmentarea omului se va produce peste cateva decade, oamenii androidizati vor teraforma si vor crea habitate vii in univers ca o amintire a propriului trecut, deoarece oricum ei vor traii aproape complet in realitatea ciberspatiala, exterioritatea fiind mai degraba cu rol ornamental. ----------------------------------- catalin dumitru 27 Noi 2012 18:19 ----------------------------------- Desi augmentarea omului se va produce peste cateva decade, oamenii androidizati vor teraforma si vor crea habitate vii in univers ca o amintire a propriului trecut, deoarece oricum ei vor traii aproape complet in realitatea ciberspatiala, exterioritatea fiind mai degraba cu rol ornamental. :x ----------------------------------- Adrian Sirean 27 Noi 2012 18:39 ----------------------------------- Ca tot suntem la lectia de gramatica: Dacă aveți dubii despre i-urile din coada verbului, cel mai bine e să puneți un singur i. Că riscul de a greși e muuuuult mai mic. Adică dacă puneți -ii, în 99% dintre cazuri e greșit. Dacă puneți un singur i, în 99% dintre cazuri e corect. :) ----------------------------------- Erwin 27 Noi 2012 20:33 ----------------------------------- Un sfat mai bun: puneți mâna pe o carte de gramatică! :D ----------------------------------- ursamajor 27 Noi 2012 20:57 ----------------------------------- Și tu acum! Vrei să se augmenteze? ----------------------------------- zodiak 29 Noi 2012 10:18 ----------------------------------- Ca tot suntem la lectia de gramatica: Dacă aveți dubii despre i-urile din coada verbului, cel mai bine e să puneți un singur i. Că riscul de a greși e muuuuult mai mic. Adică dacă puneți -ii, în 99% dintre cazuri e greșit. Dacă puneți un singur i, în 99% dintre cazuri e corect. :) Merci! ... totusi in tara asta si chiar in lume gramatica este cea mai mica problema. Sunt ardelean si vorbesc dialectal, iar daca prin anumite imprejurari istorice am fi patit precum Cehia si Slovacia, astazi nu doar gramatica mea ar fi avut scapari... no fain soinoshag! ----------------------------------- zodiak 29 Noi 2012 10:38 ----------------------------------- Sunt adeptul reductionismului in lingvistica si de aceea nu sunt de acor cu multe chestii: copi - suna bine, mie nu imi pare un i scurt deloc copii- suna precum copiii, atunci ce idiot a complicat zadarnic lucrurile? CE este pur si simplu C+E, adica KE, atunci de unde CHE devine KE si CE devine Tshe /Tje ?! A din I si P din R, B di V si C di J, ...?????!!!!! Haideti fratilor sa mai bagam o litera ca sa putem scrie corect nu doar numele Washington-ului, ce Phnon-Pen si Phenian suna bine da Uashinton suna ciudat!? Y, X, A^, K, asa ca sa fie din belsug ... :lol: ----------------------------------- mflorian 29 Noi 2012 19:55 ----------------------------------- Sunt adeptul reductionismului in lingvistica si de aceea nu sunt de acor cu multe chestii:presupun că acor este forma redusă a lui acord. Reducționismul în lingvistică introduce, pe de o parte imprecizie în exprimare și pe de altă parte, sărăcie ideatică. Deci lol. ----------------------------------- catalin dumitru 29 Noi 2012 21:32 ----------------------------------- Sunt adeptul reductionismului in lingvistica si de aceea nu sunt de acor cu multe chestii: copi - suna bine, mie nu imi pare un i scurt deloc copii- suna precum copiii, atunci ce idiot a complicat zadarnic lucrurile? CE este pur si simplu C+E, adica KE, atunci de unde CHE devine KE si CE devine Tshe /Tje ?! A din I si P din R, B di V si C di J, ...?????!!!!! Haideti fratilor sa mai bagam o litera ca sa putem scrie corect nu doar numele Washington-ului, ce Phnon-Pen si Phenian suna bine da Uashinton suna ciudat!? Y, X, A^, K, asa ca sa fie din belsug ... :lol: Decat sa rumeg chestiile astea mai bine ma apuc sa invat maghiara . Ighen ! catalin. ----------------------------------- Matrixul 30 Noi 2012 02:30 ----------------------------------- Acest ighen probabil ca e foarte bine "gustat" de acel segment de populatie ce nu uita trecerea a 72 de ani de la genocidul săvârșit de administrația militară horthystă asupra românilor din Transilvania de nord-vest (13 septembrie – 25 noiembrie 1940 ). Dar sa revenim la...Science Fiction. ----------------------------------- mflorian 30 Noi 2012 09:45 ----------------------------------- Ultimul mesaj mi se pare total deplasat. ----------------------------------- starbuck 30 Noi 2012 10:03 ----------------------------------- Oameni buni, de chestia cu "Calatorii in alte sisteme solare si galaxii" isi mai aduce cineva aminte ? :) ----------------------------------- ozn 02 Dec 2012 06:00 ----------------------------------- De data asta nu am mai putut sa ignor . Ce naiba , vad tot mai des doi de ''i'' acolo unde nu e nevoie , sau am ramas in urma cu gramatica ? Ieste vorba de dilatarea spatiuluii sau contractia lui. Natura nu este intuitiva. Oare la ce se gandea Einstein, nobody ? ----------------------------------- zodiak 02 Dec 2012 21:10 ----------------------------------- Decat sa rumeg chestiile astea mai bine ma apuc sa invat maghiara . Ighen ! catalin. ATENTIE la chest-ii-le tale ca la altul le vezi mai bine! Astea sunt ACESTEA, ... :lol: ----------------------------------- zodiak 02 Dec 2012 21:22 ----------------------------------- ..., iar odata ajunsi la destinatie vor fi intampinati de urmasii colonistilor nehibernati care vor fi fost ajunsi acolo mai devreme cu cateva secole bune... ''...si cum adica , noi am dardait prin spatiu cateva secole de pomana ? '' ''Nu , nu , nimic nu e degeaba ! Va congelam iar si va trimitem inapoi sa le spuneti celor de acasa ca am ajuns cu bine...''catalin. Nu se pune "SI", e suficient "cum adica". "...de pomana" se pune inainte de secole" "...noi am dardait de pomana prin spatiu cateva secole?" "...noi am dardait prin spatiu de pomana cateva secole?" "...de pomana noi am dardait prin spatiu cateva secole?" :lol: [/u] ----------------------------------- catalin dumitru 02 Dec 2012 21:23 ----------------------------------- Decat sa rumeg chestiile astea mai bine ma apuc sa invat maghiara . Ighen ! catalin. ATENTIE la chest-ii-le tale ca la altul le vezi mai bine! Astea sunt ACESTEA, ... :lol: Care e poanta ? Poate faptul ca ai mai 'ars' cativa biti din server si cateva milioane de neuroni din cireada proprie ? catalin. ----------------------------------- zodiak 02 Dec 2012 21:27 ----------------------------------- Einstein si-a dorit o constanta, ca sa zic asa. Si aceea a fost viteza de propagare a undelor electromagnetice ! Cosmarul lui era ca Universul ar fi "labil psihic" , incoerent cu sine insusi, si anume, variabil in legile pe care noi le putem interpreta si descoperii. Cosmarul unui univers "labil fizic", este demn de luat in calcul. Poate tot ceea ce experimentam noi astazi este un 0.000000000001 % din "secunda" universului. Mai sti ? STII! cataline se scrie cu 2 de "i" in asemenea cazuri !!! :lol: :lol: :lol: "CA sa zic asa" fara "CA". "...noi le putem DESCOPERI" si nu "descoper-ii" !!! a destăinui; a dezvălui, a descoperi -conform DEX !!! :lol: ----------------------------------- catalin dumitru 02 Dec 2012 21:36 ----------------------------------- Zodiak-ule , dragul meu ce naiba fumezi ,ca vreau si eu !! catalin. ----------------------------------- nobody 02 Dec 2012 21:43 ----------------------------------- @Catalin: Poanta e ca, la unii, spatiul este de pomana, nu timpul: "...noi am dardait prin spatiu de pomana cateva secole?" Vorba aia: timpul trece oricum ... are rost sa ti-l pierzi pe aici ? Vrei sa ajungi "incoerent cu sine insusi" si "labil fizic" ? :wink: Ma inscriu si eu la pipa pacii. Hai, nu tineti totul doar pentru voi. a descoperiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :lol: ----------------------------------- zodiak 02 Dec 2012 21:44 ----------------------------------- nobody Daca nu am raspuns atunci nu inseamna ca nu am dorit sau ca nu am stiut sau nu as fi putut, ci pur si simplu nu am avut nici timpul si nici cheful necesar sa caut prin greselile ortografice si de exprimare ale interlocutorului meu. PS: "gata am ingropat securea razboiului!" :D ----------------------------------- nobody 02 Dec 2012 22:17 ----------------------------------- @zodiak: Daca ceea ce se spune nu are fond, macar da-i o forma. Iar daca ar avea un pic de continut sau s-ar dori o discutie deschisa, cred ca nimeni nu s-ar lega de greselile gramaticale. Aia sa fie cea mai mare problema. Eu ce observ este o atitudine ... nu stiu cum sa-i zic sa nu para jignitoare, o atitudine de nepasare fata de parerile celorlalti in contextul in care promovezi niste idei, sa le zic cat mai frumos, bizare. Si asta fara o solida argumentatie logica. Sper sa nu ma intelegi gresit. No offence meant. :wink: ----------------------------------- zodiak 03 Dec 2012 22:37 ----------------------------------- @zodiak: Daca ceea ce se spune nu are fond, macar da-i o forma. Iar daca ar avea un pic de continut sau s-ar dori o discutie deschisa, cred ca nimeni nu s-ar lega de greselile gramaticale. Aia sa fie cea mai mare problema. Eu ce observ este o atitudine ... nu stiu cum sa-i zic sa nu para jignitoare, o atitudine de nepasare fata de parerile celorlalti in contextul in care promovezi niste idei, sa le zic cat mai frumos, bizare. Si asta fara o solida argumentatie logica. Sper sa nu ma intelegi gresit. No offence meant. :wink: Hai sa vedem ce pare bizar, ce nu este argumentat logic, s.a.m.d, ... imi face placere sa discutam, sa criticam... :D