----------------------------------- neox 06 Noi 2008 12:40 Instrumente Criterion ----------------------------------- Am tot vazut pe piata second-hand instrumente sau accesorii ( de fapt oculare) Criterion. Ce stiti despre asta? Stiu ca e firma veche de-o seama cu Zeiss si Clave dar mai mult nu prea. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Noi 2008 19:41 ----------------------------------- De-o seama cu Clave,poate,cu Zeiss in nici un caz. Criterion a produs mai mult telescoape Newton si Cassegrain clasice prin anii '60-'70.Pe atunci prin ocular bun se intelegea ''orthoscopic'' ,pe langa care se foloseau pe larg Erfle si Kellner.Iar culmea calitatii in lumea ocularelor erau ocularele Brandon.La mare voga erau asa numitele oculare ''simetrice'' care sunt precursoarele majoritatii ocularelor ieftine si care isi zic ''Plossl'' acuma. Adevaratele oculare Plossl sunt proiectate si executate pretentios din doua mici obiective astronomice,deci sunt scumpe.Ele au fost impuse pe piata de Clave care a fost consiliata de catre marele Texereau.Ocularele ''simetrice'' sunt rezultatul alaturarii ,mai mult sau mai putin reusite,a doua dublete.Ce specificatii au acele oculare Criterion?Mircea ----------------------------------- neox 06 Noi 2008 20:36 ----------------------------------- Pai la oculare am gasit A.R. de 12,7 sau 18 mm, apoi un cautator de 30mm cred, nu scria detalii, si un Newton de 150 mm nu mai retin exact. Mai nou am gasit si Bausch&Lomb Criterion probail B&L au luat Criterion :?: ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Noi 2008 20:10 ----------------------------------- AR eu as traduce drept ''Achromatic Ramsden'' .Asa cum am banuit este vorba despre oculare pozitive formate din doua dublete.Cat cer pe ele? Criterion a fost...Criterion,cred ca a fost o fima buna.Doar ca aici memoria ma lasa,ei sau Dynascope, au incercat sa intre puternic pe piata de catadioptrice dar au avut o politica virgula comerciala gresita care i-a si terminat. Pe de alta parte,Bausch&Lomb a fost o firma foarte buna,cam la nivelul lui Televue de azi in ceea ce priveste calitatea.Mircea