----------------------------------- Nexus 27 Feb 2009 09:23 Ajutor ----------------------------------- Salut. As vrea sa imi cumpar si eu un telescop, declar ca habar nu am ce inseamna toate detalile tehnice despre telescop, am citit eu ceva de pe forum dar nu am inteles nimic asa ca va intreb daca acest telescop e bun: Reflector newtonian Astromaster 130EQ http://www.skywatcher.ro/Cel/astromaster130eq.htm ----------------------------------- Cristian Monea 27 Feb 2009 13:30 ----------------------------------- Salut! Eu am un telescop Newton SkyWatcher LUNA-130/900 EQ2 care seamănă foarte mult cu cel care dorești să ți-l cumperi, mai puțin în privința distanței focale, modelul de la Astromaster având-o de 650 de mm. Este un telescop foarte bun pentru începători, iar asta ți-o spun fiind și eu începător. Deține avantajul că are o montură EQ2, cu care poți urmări ușor obiectele cerești și pe care o poți motoriza ulterior, pentru astrofotografie, dacă te pasionează acest domeniu. Oglinda asigură o mărire a obiectelor destul de bună: Luna se vede foarte bine (craterele sunt detaliate), planetele la fel (Jupiter cu 4 sateliți, Saturn cu inele, Venus și Mercur le vezi ca două stele luminoase). Neptun și Uranus foarte greu le distingi de alte stele, fiind două puncte mici. Dar poți să observi bine și obiecte de cer profund (nebuloasa din Orion se vede ca o "pată" cețoasă, roiul M44 se vede iarăși foarte bine și ai putea să observi și galaxia Andromeda, dar tot ca o "pată" cețoasă). Ți-am oferit câteva exemple, însă cu acest telescop poți vedea mult mai multe. ----------------------------------- Nexus 27 Feb 2009 13:50 ----------------------------------- Mersi mult detot...acum am sa fac comanda la el. Chiar sunt curios sa vad si eu ceva stele. ----------------------------------- octopus 27 Feb 2009 14:35 ----------------------------------- Nexus , Parea mea este ca de banii astia sa iti iei un binoclu bun cu care vei putea urmari cerul la fel de bine , si daca o sa iti placa si o sa iti poti permite mai tarziu un telescop mai bunicel! ----------------------------------- Nexus 27 Feb 2009 16:48 ----------------------------------- Am facut deja comanda... cred ca pentru mine e deajuns...am vazut pe internet ca sunt telescoape la preturi foarte mari si pentru un incepator cred ca e destul de bun ceea ce am comandat. Mersi oricum. ----------------------------------- racostru 28 Feb 2009 10:51 ----------------------------------- Daca urmareai putin forumul vedeai ca foarte multa lume a incercat sa scape de telescopul Astromaster 130. Sper sa ai noroc de unul bun. Eu care l-am incercat m-a dezamagit total. ----------------------------------- KLK 28 Feb 2009 12:03 ----------------------------------- Racostru, spune-ne te rog mai multe despre problemele lui Astromaster 130. Optica, montura, ce a dezamagit? Trebuie sa stim de ce sa ne ferim. Eu m-am uitat printr-un Vixen 130 focala de 650 pe montura alt-az Vixen Porta al unui amic, era multumitor. ----------------------------------- horatius 28 Feb 2009 13:32 ----------------------------------- Problemele sunt in general la utilizator, adica lipsa colimare. Toate Astromaster 130EQ pe care le-am incercat cu diferite ocazii (prezentari, demostratii, reparatii etc) dupa ce a fost colimate corect au performat bine. Optica e de calitate buna, cu nimic mai buna sau mai rea decat cea gasita in telescoapele asemanatoare cu marca Sky-Watcher si Vixen si asta si pentru ca e aceeasi optica pusa in toate telescoape (Synta face telescoapele si pentru Celestron si pentru Sky-Watcher si pentru Vixen). Desigur, pot fi si exemplare cu optica mai nereusita, da in general sunt destul de bune si mai ales dupa ce e colimat corect. ----------------------------------- CATA_== 28 Feb 2009 15:24 ----------------------------------- Nexus a scris As vrea sa imi cumpar si eu un telescop, declar ca habar nu am ce inseamna toate detalile tehnice despre telescop, am citit eu ceva de pe forum dar nu am inteles nimic asa ca va intreb daca acest telescop e bun: Parerea mea este ca trebuie sa te documentezi sa ai un pic habar de ce inseamna optica si mecanica de pe langa ea ..Sa scris aici despre tot felul de instrumente care sunt mai bune mai putin bune daca cauti ai sa gasesti tot ce iti trebuie Degeaba iti cumperi un telescop daca nu sti ce vrei sa vezi cu el Daca il construiesti iti trebuie cunostinte mai temeinice Daca vrei sa slefuiesti o oglinda e aici sunt mai multe probleme Cauta daca esti pasionat cam tot ce este legat de acest domeniu si iti va fi mai usor cand vrei sa achizitionezi un telescop Multa bafta ----------------------------------- Roman Emil 28 Feb 2009 19:13 ----------------------------------- Salut Nexus, si eu mi-am cumparat un Astromaster 130eq de aproximativ 1 luna, tot de la skywatcher si pot sa spun ca sunt foarte multumit de el. Intr-adevar nu am mai privit niciodata printr-un alt telescop, insa pot sa spun ca acest telescop s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele. Pana acum am reusit sa observ Luna, Venus si nebuloasa Orion si toate m-au impresionat. Sper sa fii si tu la fel de incantat ca si mine. Week-end placut si cer senin tuturor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Feb 2009 20:03 ----------------------------------- Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,dar ,fiind vorba de observatii astronomice pentru incepatori,ma simt obligat sa-mi spun parerea. De multi ani ,instrumentul meu principal este un dobsonian de 125 mm diametru F/7.Fara a face apologia instrumentelor pitice,ceea ce se vede printr-un asemenea telescop depaseste mult de tot ceea ce s-a spus aici:Luna ,la mariri de pana la peste 400x este un spectacol orgasmic;detalii pe Marte,si nu doar Syrtis Major;discurile in faza ale lui Venus si Mercur;Jupiter ( cu GRS uneori) si benzile;Saturn cu diviziunea Cassini in inel,cativa sateliti;Uranus,intradevar greu de gasit la inceput,cu disculetul sau verde marin...stele duble si multiple...roiuri,nebuloase...si ma opresc aici.O fi avand aberatii cromatice oglinda mea de am vazut uneori nebuloasa M42 colorata in verde si, in unele zone ,o tenta maroniu-roscata? Telescopul discutat este cu o farama chiar mai mare,doar ca este F/5,deci pretinde oculare mai scumpe pentru a obtine acelasi rezultat ca micutul meu dobsonian.(Ma rog,nu tocmai,fara corector de coma...).Chiar si mult discreditatul telescop de 76mm F/9 poate mult mai mult decat ce se spune. A observa este o arta care se invata ...observand.In rest este o chestiune personala;apreciez mult lucrarile astrofotografice,forumurile de profil, dar nimic nu ma delecteaza asa ca observatia vizuala facuta in umbra bradului proprietate personala, cu telescopul meu,cu oglinda slefuita de un prieten amator,cu oculare construite, de multe ori, de mine.Mircea ----------------------------------- Cristian Monea 06 Mar 2009 15:06 ----------------------------------- Mersi mult detot...acum am sa fac comanda la el. Chiar sunt curios sa vad si eu ceva stele. Presupun că ți-a sosit telescopul până acum :D . Ești mulțumit de el? ----------------------------------- Nexus 06 Mar 2009 19:53 ----------------------------------- Buna Seara, Mi-a sosit si mie telescopul de miercuri, dar cum am fost plecat din oras si m-am intors debia acum, doar ce l-am despachetat si l-am montat. Am doua oculare, unul de 10mm si unul de 20mm. Momentan nu am vazut nimic, dar sper ca o sa vad. Cel de 10mm imi intoarce imaginea cu susul in jos si de la stanga la dreapta, asta trebuie sa fie? Cat despre luna, nici nu am vazut-o pe cer. Trebuie oare colimat? Si daca da, cum se face? ----------------------------------- Blakut 07 Mar 2009 10:58 ----------------------------------- Cred ca imaginea o sa fie oricum inversata. ----------------------------------- Nexus 07 Mar 2009 11:39 ----------------------------------- dar cu cel de 20mm vad imaginea normal. ----------------------------------- MariusP 07 Mar 2009 12:16 ----------------------------------- Daca citeai manualul, vedeai la pagina 31, unde sint date carateristicile telescopului si accesoriilor, ca ocularul de 20 mm da imaginea dreapta ("erect image"), iar la cel de 10 mm nu este specificat asa ceva... :idea: Gasesti lucruri interesante in manual, daca esti incepator. Daca nu-l ai, ia-l de-aici: http://www.celestron.com/c3/images/files/downloads/1219957574_astromasterinst.pdf ----------------------------------- Blakut 07 Mar 2009 12:18 ----------------------------------- O fi dreapta, dar nu ramane tot in oglinda? ----------------------------------- Nexus 08 Mar 2009 00:22 ----------------------------------- Am vazut si eu luna in seara asta. Am avut noroc ca a fost cerul pe jumatate senin. Se vede destul de bine. Dar daca vreau sa cumpar un ocular mai bun se gaseste? Eu am ocular de 20mm si 10mm. Daca as cumpara unul de 3,5mm sa inteleg ca vad mai zoomat? Cum as putea sa fac poze la ceea ce vad? ----------------------------------- Nexus 09 Mar 2009 19:17 ----------------------------------- Cum as putea sa vad eu inelele lui Saturn daca debia vad Luna? ----------------------------------- marius78 09 Mar 2009 19:38 ----------------------------------- Eu vad .Saturnul si inelele cu o luneta 60/800 duplet acromat ,cu ocular de 15 ,trebuie sa fi putin mai atent sa vezi inelele ,dar cu ocular de 4mm deja se vede bine ----------------------------------- Nexus 09 Mar 2009 19:49 ----------------------------------- dar am unul de 20mm si unul de 10mm. Cu cel de 10mm crezi ca se vede? ----------------------------------- marius78 09 Mar 2009 20:01 ----------------------------------- Pune ocularu de 10,fi relaxat ,fi sigur ca te uiti la Saturn .Eu intr-o seara eram atat de sigur ca observ Saturnul si tot ma miram de ce nu se vede bine, dar de fapt ma uitam la o stea oarecare. ----------------------------------- Forever_Man 09 Mar 2009 20:39 ----------------------------------- Eu cred ca ii vad inelele si prin binoclu la 15x, dar nu pot fi sigur, pentru ca la cat de mic se vede, razele ar putea fi confundate cu inelele. ----------------------------------- marius78 09 Mar 2009 21:42 ----------------------------------- Eu am vazut prin binoclu Venusul ca o semiluna ,dar despre Saturn nu pot spune nimic ptr ca tremuratul este prea mare , ----------------------------------- Cristian Monea 09 Mar 2009 22:09 ----------------------------------- Eu am un telescop Newton SkyWatcher LUNA-130/900, și văd inelele planetei Saturn fără problemă. Le pot distinge ușor și cu ocular de 25 mm și cu cel de 10 mm (observațiile sunt făcute din oraș, de pe balcon :D ). Cu barlow-ul se mai pierde din calitatea imaginii, dar tot se pot observa destul de bine.