----------------------------------- valy 07 Mai 2009 12:21 Refractor bun ----------------------------------- Haideti sa visam putin. Conform principiului suntem prea saraci ca sa luam lucruri ieftine...ma gandesc la un refractor bun. Prin asta inteleg: - aberatii cromatice minime pentru astrofoto, observatii si foto terestre pe timp de zi - mecanica foarte buna (focuser mare, precis) Ideal as dori ceva gen f/5 - f/7, cu o focala cam de 800mm, o lentila de 110-120mm...APO, triplet... Cine stie, oricand poate pica o mostenire, o matusa Tamara, un castig la loto si trebuie sa fim pregatiti. 8) In principiu nu vreau sa discut "dece apo cand o oglinda e mult mai buna"..decat in masura cand chiar arunc banii pe geam si nu se merita sub nici o forma. Putem insa analiza motivele care m-au adus aici. Cam ce solutii concrete exista pe piata noastra? ----------------------------------- horatius 07 Mai 2009 13:30 ----------------------------------- TEC 140, AP 130GT, Zeiss APQ100. Mai bun nu exista la ora actuala in aperturile acestea. Detalii prin PM/email. ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mai 2009 14:16 ----------------------------------- S-a vorbit mult pe tema asta si inca se mai vorbeste.. Un refractor bun e un mare mare lux. Avantajele ar fi : portabilitate (f/5-6), coma redus fata de OG similar comoditate la privire cu diagonala. Astrofoto cu camp larg daca se pune comacorector neavand spider stelele ies rotunde fara spicuri. De ex: TMB 105/650 e reusit fara aberatii cromatice certificat L/7 de durii testelor interferometrice. Pretul pe la 3800 lire sterline. TEC 140 si el bun dar trece de 4000 ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 14:23 ----------------------------------- S-a vorbit si se va mai vorbi pt. ca sunt fascinante...si scumpe. Lux o fi, dar daca iti poti permite..dece nu? Revenind cu picioarele pe pamant, nu ma gandesc sa dau mai mult de 1500E, hai 2000E...si deja sunt la limita de jos pentru un APO de 110mm. Astept sa castig la loto...In fond si Barcelona a asteptat pana in min. 93 si a castigat. :lol: De ex: TMB 105/650 e reusit fara aberatii cromatice certificat L/7 de durii testelor interferometrice. Pretul pe la 3800 lire sterline. Suna perfect pentru mine...il vinde careva cu 2000 E? :roll: ----------------------------------- dragos.n 07 Mai 2009 15:43 ----------------------------------- Takahashi TOA 130, sau celebrul Takahashi FSQ 106ED cu F/D5, instrument preferat de foarte multi astrofotografi din intreaga lume, pentru campul sau larg, viteza destul de rapida, constructia foarte robusta, si imaginea corectata pentru planeitate (are patru lentile, in sistem Petzval, din care doua ED). Evident, este si un foarte bun instrument vizual, cu un Nagler de 31mm se obtine un camp de 4 grade si 47 minute. In plus se pot achizitiona pentru el, un extender dedicat, mult mai scump decat un barlow normal, dar si mult mai bun, care duce focala de la 530mm la 850mm, sau un reductor, de asemeni dedicat, care reduce focala la 385mm, putand astfel sa faci fotografie cu un camp de peste 6 grade, utilizand un aparat DSLR cu senzor mare (din gamele, Canon 1D, 5D, sau Nikon D3, D3X). Focuserul este de 4'' , deci se poate utiliza cea mai mare camera astrofoto, Finger Lakes Instrumentation KAF 4301E cu senzor de 50x50mm. De notat si cursa acestui focuser=186mm. PS. Hotarat lucru, ar trebui sa ma angajeze astia sa le fac reclama :lol: Mai tarziu o sa revin cu alte ''bunatati''. ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 15:52 ----------------------------------- ....celebrul Takahashi FSQ 106ED cu F/D5, .... PS. Hotarat lucru, ar trebui sa ma angajeze astia sa le fac reclama :lol: Mai tarziu o sa revin cu alte ''bunatati''. Foarte tare, te mai asteptam. Dar totusi ce facem daca nu castig la loto? Takahashi FSQ 106ED e vreo 4000 de coco. Ceva mai pe la jumate de pret? LE: am gasit lista asta de preturi, din austria: http://www.optik-foto-mueller.com/Takahashi/TakahashiPreisliste0409.pdf.pdf ----------------------------------- dragos.n 07 Mai 2009 15:55 ----------------------------------- Cat am scris eu vad ca ai 'aterizat'', asa ca poti sa te orientezi la un SkyWatcher Equinox de 120/900mm. ----------------------------------- horatius 07 Mai 2009 15:59 ----------------------------------- 2000 euro nu ii lux pentru multi romani care isi iau tot felul de plasme, gadgeturi scumpe. Refractoarele apo bune costa insa mai mult de atata, fara sa includem si montura necesara pentru acestea (nu merge cu EQ1, 2,3, 5, 6 cu asemenea instrumente) si multitudinea de adaptoare necesare ca sa le poti utiliza deplin. ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 16:02 ----------------------------------- Cat am scris eu vad ca ai 'aterizat'', asa ca poti sa te orientezi la un SkyWatcher Equinox de 120/900mm. Respectivul SW ar fi cam 1600E, 2000 euro nu ii lux pentru multi romani care isi iau tot felul de plasme, gadgeturi scumpe. Refractoarele apo bune costa insa mai mult de atata, fara sa includem si montura necesara pentru acestea (nu merge cu EQ1, 2,3, 5, 6 cu asemenea instrumente) si multitudinea de adaptoare necesare ca sa le poti utiliza deplin. Stiu, am in cap si asta....de aia cred ca va trebui sa redefinesc specificatiile initiale: fie un ED fie un APO dar mai mic...insa nu prea vreau sa renunt nici la focala si nici sa trec de f/7. Greu... :( In plus pe langa tub, cam trebuie un barlow bun, eventual un reducator de focala, si cred ca lipseste ceva..dar nu-mi aduc aminte acum. ----------------------------------- horatius 07 Mai 2009 16:11 ----------------------------------- Refractorul acela la 1900 euro nu e apo nici daca face echilibristica cu optica, chiar daca specificatiile suna bine. Trust me. ----------------------------------- Ovidiu M. 07 Mai 2009 19:28 ----------------------------------- Valy din ce am auzit pe ici pe colo, daca vrei astrofoto serios e destul de greu cu apocromatele mai ales daca esti limitat la 2000 de euro... Pentru vizual sunt instrumente excelente in banii astia dar pt astrofoto este altceva. Sunt persoane care au renuntat la apocromate de 3-4000 de euro pentru ca aveau aberatie cromatica... Sapa bine de tot pe net inainte de a da banii pe ceva... ----------------------------------- Catalin Paduraru 07 Mai 2009 21:37 ----------------------------------- Salut, pentru ce vrei instrumentul? De aici pleaca totul. Numai bine! ----------------------------------- octopus 07 Mai 2009 21:40 ----------------------------------- Nu vi se pare ca titlul topicului "refractor bun " e un pleonasm? :D ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 21:48 ----------------------------------- Nu vi se pare ca titlul topicului "refractor bun " e un pleonasm! :D E pleonasm in sensul ca un refractor nu e bun sau ca un refractor e intotdeauna bun? Salut, pentru ce vrei instrumentul? De aici pleaca totul. Numai bine! Cateva motive: - ceva cu o lucratura mecanica buna (un exemplu: daca pun aparatul foto prin barlow...tot angrenajul asa prelungit atarna si se descentreaza axa optica; pun un ocular sau un colimator in ocular, au toate joc - juma de mm...suficient sa-mi devieze raza laser cu cativa centimetri) - sa nu prea depinda de curenti de aer, nu necesita aclimatizare sau colimare - pot sa-l iau dupa mine in deplasari cand spatiun nu este atat de generos (pana aici oarecum repar dezavantajele unui newton mare) - vreau sa-l folosec si pe timp de zi la fotografie terestra (pasari, avioane, si alte astfel de distactii) - am nevoie de inca un telescop/luneta pentru autoguiding Pentru toate astea cam este nevoie de o focala mai lunga, de o calitate mai buna a opticii, de lipsa de aberatii cromatice...mai ales in cazul contrastelor puternice asa cum e cazul observatiilor/pozelor la lumina zilei, de un f/5-f/7 ca sa am timpi de expunere relativ mici, sa imi confirme focusul. ----------------------------------- octopus 07 Mai 2009 21:51 ----------------------------------- Scuza-ma , dar n-am inteles intrebarea! :D ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 22:10 ----------------------------------- Scuza-ma , dar n-am inteles intrebarea! :D Proabil am fortat eu putin cuvantul "pleonasm". Consideri ca orice refractor e bun? Daca da....atunci iseamna ca inca n-ai ajuns la aberatiile cromatice....le urasc. :evil: ----------------------------------- Catalin Paduraru 07 Mai 2009 22:10 ----------------------------------- Ok, am inteles cam ce vrei. In situatia asta de ce vrei ceva asa de mare? De obicei cand ai un buget fix ai de ales intre diametru mai mic dar calitate mai mare sau diametru mai mare si calitate mai mica. Din ce vad pe tine te intereseaza ceva in jurul la F/6. Eu unul ti-as recomanda ceva pe la 80-100mm diametru, APO si ceva de firma (TeleVue, Takahashi, etc). Astfel nu bagi toti banii in luneta, poti sa iti cumperi si un field flattener bun si astfel ai o luneta perfecta din punct de vedere al calitatii. Nu este foarte mare in diametru dar pentru foto nu conteaza asa de mult iar pentru vizual este perfect pentru calatorit. Asta este recomandarea mea. Numai bine! ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 22:41 ----------------------------------- ...De obicei cand ai un buget fix ai de ales intre diametru mai mic dar calitate mai mare sau diametru mai mare si calitate mai mica. ...TeleVue, Takahashi.... M-am uitat la preturi si ceva cat de cat abordabil ca pret (TeleVue, Takahashi) e pe la 60mm...ori deja am un obiectiv foto 70-200 f2.8 care are lentila frontala cam de 70mm...deci nu ar fi nimic nou sub soare. Cu un extender 1.4 sau 2x ajung si la o focala mai mare cu ceva aberatii dar mici, totul la un pret mult mai mic. De aia am zis in primul post de o focala de 800mm. Ori vorba ta, calitate vs. cantitate...caz in care una din putinele solutii ar fi: http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=123&class1=1&class2=101 Apropos: care e diferenta intre: http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=123&class1=1&class2=101 si http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=143&class1=1&class2=100 ----------------------------------- dragos.n 07 Mai 2009 22:56 ----------------------------------- O posibila explicatie, dar nu pot sa spun ca asta e sigur, e urmatoarea. Cand au aparut ED-urile de la SkyWatcher, pentru foarte scurt timp, pe unele piete, ele au fost vandute in functie de raportul Strehl pe care il realizau. Nu imi amintesc exact, dar erau trei categorii. Peste 95%, cea mai scumpa, intre 85 si 95% a doua, si sub 85% cea mai ieftina. Repet, e posibil ca valorile sa fi fost un pic altele, nu imi amintesc exact, dar ca principiu asta era. Poate ca acum ei le impart la fel, si le pun pe cele trei categorii de preturi care sunt acum la vanzare: Equinox, Evostar, si ED Pro. Peste vreo ora o sa pun alte doua lunete interesante, de data asta si ca pret. ----------------------------------- dragos.n 07 Mai 2009 22:59 ----------------------------------- Evostar=Black Diamond in functie de piata pe care sunt vandute. ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 23:04 ----------------------------------- .... Equinox, Evostar, si ED Pro.... Nu mai inteleg nimic...care'i care? :( ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 23:05 ----------------------------------- .... Equinox, Evostar, si ED Pro.... Nu mai inteleg nimic...care'i care? :( Dublu post. Se pare ca merge in hopuri netu'. ----------------------------------- Catalin Paduraru 07 Mai 2009 23:06 ----------------------------------- Vrei sa ti-l iei de la noi din tara? Sau din SUA? Uite un exemplu: http://handsonoptics.com/index.php?main_page=product_info&cPath=14_15&products_id=1129 Numai bine! ----------------------------------- dragos.n 07 Mai 2009 23:10 ----------------------------------- Equinox-ul e ala negru de colo-colo. Black Diamond e ala alb cu negru si pe unele piete se vinde sub denumirea de Evostar. ED Pro sunt alea cu corp aramiu. ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 23:10 ----------------------------------- Vrei sa ti-l iei de la noi din tara? Sau din SUA? ??Nu stiu..in principiu de la noi. ----------------------------------- Catalin Paduraru 07 Mai 2009 23:10 ----------------------------------- Hai ca mai bine iti dau niste exemple de ce poti sa iti iei din Europa (nu se plateste TVA, doar transport): http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c55_ED---APO.html Numai bine! ----------------------------------- Catalin Paduraru 07 Mai 2009 23:17 ----------------------------------- Apropo cu banii aia mai bine mergi in China sa vezi eclipsa, uite oferta aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=37509#37509 Numai bine! ----------------------------------- valy 07 Mai 2009 23:32 ----------------------------------- Apropo cu banii aia mai bine mergi in China sa vezi eclipsa, uite oferta aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=37509#37509 Numai bine! Corect...si mai si raman. Iar de diferenta imi iau un junk din plastic la superoferta 10-100x/50mm la numai 2 milioane. Din link, ca pret, nu ma "atrage" decat: - http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p1630_.html - http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2426_Meade-127mm-f-7-5-Triplet-APO-mit-Zenitspiegel-und-Koffer.html - http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1070_Skywatcher-Equinox-120---Apo-120-900mm-mit-Alu-Koffer.html - http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1726_TeleVue-APO-102-877mm---Tubus---Optik---Schelle---Koffer.html ----------------------------------- dragos.n 08 Mai 2009 00:13 ----------------------------------- Valy, din ce ai ales tu aici, primul este calitativ cel mai bun. E triplet APO adevarat cu optica LOMO, adica extracalitate, design optic TMB, boboc. Al doilea ar fi TV-ul, mai mare ,mai scump, calitate buna, dar nu e un adevarat APO, e un foarte bun dublet. Daca vrei sa faci astrofoto ca lumea ai nevoie de triplet. Al treilea e SkyWatcher Equinox. Ultimul, Meade-ul, o imitatie de triplet cu lentile ieftine ca sa ia ochii fraierilor. Daca una din lentile ar fi din FPL 53, ar fi OK. Dar cred ca nu e nici macar FPL 51, care e mai ieftin si mai slab. ----------------------------------- dragos.n 08 Mai 2009 00:37 ----------------------------------- O firma si un telescop necunoscut. GPU Optical din Ungaria www.gpuoptical.com Fac telescoape triplet APO cu o lentila Florit, si cu celula ermetica, oil spaced, ce ar trebui sa dea cea mai buna transmisie posibila, si corectii cromatice extrem de bune. Se vinde si ca celule optice, si tub optic. Cea de 100mm e 1400 euro+TVA, celula, sau 1900 euro+TVA tubul optic. Din pacate nu am gasit decat o singura recenzie. deci greu de spus ceva despre calitate. Poate Mircea Pteancu sa stie cate ceva de ei. Oricum, formula optica este cea mai buna. ----------------------------------- Catalin Paduraru 08 Mai 2009 08:58 ----------------------------------- Ultimul, Meade-ul, o imitatie de triplet cu lentile ieftine ca sa ia ochii fraierilor. Daca una din lentile ar fi din FPL 53, ar fi OK. Dar cred ca nu e nici macar FPL 51, care e mai ieftin si mai slab. Salut, eu nu as spune asta despre Meade-ul APO. Uite un review la fratele mai mic: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1619 in care se poate vedea ca foloseste FCD1 pentru lentile. Nu la fel de bun ca FPL-53 dar este ceva. In schimb daca il combini cu un field flattener cred ca nu o sa mai ai nicio problema cu aberatiile sau campul neuniform. Uite si niste poze facute cu 80mm APO Meade: http://astronomy.qteaser.com/Latest-Images.html Numai bine! ----------------------------------- dragos.n 08 Mai 2009 12:25 ----------------------------------- Catalin, desi nu sunt de acord cu tine, tin totusi sa iti multumesc pentru interventie, pentru ca de mai mult timp intalnisem aceasta sticla FCD 1, si nu stiam ce e cu ea. Cat priveste caracterizarea pe care am facut-o acestei lunete Meade, ca e o imitatie de triplet, se pare ca review-ul din CloudyNights spune cam acelasi lucru. Tripletul Meade este la nivelul unui dublet William Optics din cea mai slaba categorie a lor, Zenith Star, facuta cu sticla FPL-51, sau chiar putin sub la capitolul contrast. Si daca vorbim de contrast, vorbim de calitatea prelucrarii suprafetelor, care este si motivul pentru care eu consider firma Meade ca fiind o firma slaba. Cea mai slaba din familia Orion, Celestron, SkyWatcher, GSO, Synta, etc, ca nu mai stie nimeni toate numele sub care fabrica taywanezii telescoape la ora asta. In ce priveste inbunatatirea performantelor odata cu adaugarea unui Field Flattener, este posibil sa ai dreptate. Nu stiu. Stiu ca de obicei, telescoapele de categorie ridicata folosesc Field Flattener-e dedicate, fiecare telescop cu flattenerul lui. Si daca am vorbit de William Optics, o luneta care se incadreaza in bugetul lui Valy este FLT 98, Triplet APO, cu lentile FPL-53, deci bune, cu tub din carbon, focuser Crayford rotatif cu reductie, si are si Field Flattener dedicat, dar vandut separat. Pretul tubului la Telescope-Service este 1750 euro, iar in America este 2050 dolari cu geanta inclusa. Pretul Field Flattener-ului in Germania este de numai 350 euro. Lume lume, nu dati buzna, ca sunt destule. :lol: ----------------------------------- valy 08 Mai 2009 12:33 ----------------------------------- Mda...complicat...nici azi n-am castigat la loto. Ceva idei de numere castigatoare? Stand si gandindu-ma am constatat ca nu prea am nevoie de ceva gen 80/400, asa cum sunt majoritatea APO bune cu un pret cat de cat abordabil (2000E+). Asa cum am zis mai sus, deja am un obiectiv foto 70-200/f2.8 pe care il folosesc pt wide field iar castigul si calitatea adusa de un 80/400 nu ar fi atat de mare, mai ales avand in minte si pretul. Desi ar fi perfect, un APO bun la 100-120mm este deja alta poveste (4000E+) si nu ma pot atinde de el, asa ca probabil va trebui schimbat titlul topicului in "Refractor mai putin bun". Aici raman in cursa eventuale dublete ED. Din pacate aici am de suferit atat pe partea mecanica (nu sunt atat de precise, asa cum am vazut intr-un review) cat si pe partea de optica/calitate a imaginii. Si daca am vorbit de William Optics, o luneta care se incadreaza in bugetul lui Valy este FLT 98, Triplet APO, cu lentile FPL-53, deci bune, cu tub din carbon, focuser Crayford rotatif cu reductie, si are si Field Flattener dedicat, dar vandut separat. Pretul tubului la Telescope-Service este 1750 euro, iar in America este 2050 dolari cu geanta inclusa. Pretul Field Flattener-ului in Germania este de numai 350 euro. Lume lume, nu dati buzna, ca sunt destule. :lol: L-am vazut si eu. La telescop-expert pe site, facand transformarea, e cam 1300E, suspect de ieftin. ----------------------------------- Catalin Paduraru 08 Mai 2009 13:08 ----------------------------------- Dragos eu nu am zis ca Meade-ul este un APO bun care se bate cu celelalte APO din clasa lor. Am zis doar ca este un APO care este mai ieftin decat alte lunete ED la categoria 80mm si la fel de bun ca performante. Si decat sa iti iei un ED de 80mm mai bine un APO. Numai bine! ----------------------------------- Ovidiu M. 08 Mai 2009 13:08 ----------------------------------- Ca viitor tintitor de semi apo de 80mm, pun si eu o intrebare. In gama skywatcher, Skywatcher PRO ED, Black Diamond si Equinox au toate FPL-53? http://www.astroshop.ro/Lunete_Synta-ED80600-PRO-OTA_prd256.html Acesta are FPL-53? ----------------------------------- valy 08 Mai 2009 13:18 ----------------------------------- Ca viitor tintitor de semi apo de 80mm, pun si eu o intrebare. In gama skywatcher, Skywatcher PRO ED, Black Diamond si Equinox au toate FPL-53? http://www.astroshop.ro/Lunete_Synta-ED80600-PRO-OTA_prd256.html Acesta are FPL-53? Daca te uiti aici ( http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=141&class1=1&class2=100 si http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=29&class1=1&class2=101) se pare ca are. Dar daca te uiti aici http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=123&class1=1&class2=101 nu mai zice nimic. Ciudat. Oare sa fi uitat sa scrie? :?: ----------------------------------- marius78 08 Mai 2009 13:39 ----------------------------------- Care este cea mai buna firma producatoare de telescoape comerciale ? ----------------------------------- octopus 08 Mai 2009 13:55 ----------------------------------- Takahashi! ----------------------------------- marius78 08 Mai 2009 14:05 ----------------------------------- Ce preturi au baietii :shock: .Cu 60000 de dolari cat este pretul unui cassengrain de 400mm la ei ,faci un tel de 1.5 m in regim home made ,daca gasesti omu care sa slefuiasca oglinda, ----------------------------------- octopus 08 Mai 2009 14:14 ----------------------------------- Si de restul iti iei un jeep! :) ----------------------------------- Doru Dragan 08 Mai 2009 14:15 ----------------------------------- Mai omule, trebuie sa intelegi odata ca esti complet pe langa acest subiect. Eu nu am cumparat si nici nu cred ca o sa cumpar vreodata de la firma Takahashi vre-un instrument. La fel e cazul marii majoritati a celor de pe acest forum. Si cu toate astea firma Takahashi nu cred ca da semne ca ar da faliment din cauza atitudinii noastre fata de ea :) Ai intrebat "Care este cea mai buna firma producatoare de telescoape comerciale?" si ti s-a raspuns. Nimeni nu te obliga sa cumperi de la cei mai buni si cele mai scumpe instrumente. Cumpara unul ieftin. Sau fa-ti unul la traforaj in baie. Da' sa nu te-astepti ca cineva va construi un instrument la calitatea celor de la Takahashi si mult mai ieftin. Calitatea are un pret. ----------------------------------- marius78 08 Mai 2009 14:18 ----------------------------------- Domnu Dragan ,cui ati adersat mesajul asta ? ,nu de alta dar nu se intelege. ----------------------------------- Doru Dragan 08 Mai 2009 14:19 ----------------------------------- Tie personal :) ----------------------------------- marius78 08 Mai 2009 14:29 ----------------------------------- Cred ca este prima interventie pe topic .Daca vrei puteti sa incepeti dumneavoastra cu un tel facut in baie ,la traforas ,eu unu cred ca sunteti in urma cu constructiile ,cate oglinzi ati slefuit domnu ''atotstiutor''? ,va spun eu ,''nici una'' ,cate tel ati construit? .Aveti norocul ca stati pe langa Octavian ca astfel.....,daca nu era el poate va apucati de facut un telescop.Sunteti sub orice critica ,cum puteti sa aveti impresia ca le stiti pe toate si noi suntem niste prosti ,totusi tind sa cred ca diferenta dintre noi'' este un sac de carti''. ----------------------------------- valy 08 Mai 2009 14:41 ----------------------------------- Acu' nu luati totul la modul personal...ca iese cu scantei. :lol: Cre' ca sunt irelevante ultimele mesaje... :lol: In orice domeniu exista producatori onesti si producatori care duc munca lor la exterm atat in ceea ce priveste calitatea cat si pretul. Din pacate, peste un anumit nivel pretul nu mai reflecta functionalul sau calitatea ci se transforma intr-o investitie in imagine: vezi bijuteriile, ceasurile, telefoanele...si APO-urile de lux. De asemenea, din pacate e cam greu sa depistezi unde se termina functionalul si unde incepe luxul/fitza...si si mai greu sa evaluezi cat anume din pret o reprezinta functionalul si cat luxul. Pe de alta parte e cam ciudat pusa problema "care e cel mai tare..." asta daca doar vrei sa te lauzi sau sa dai bine in ochii lumii sau esti doar curios (evident, persoanele de fata se exclud). Pana la urma conteaza "care e cel mai bun pentru cerintele mele". De aceea alegerile sunt greu de facut. Daca toate s-ar intampla dupa principiul "care e cel mai tare" probabil ca toti am avea bugatti, vertu, hermes, takahashi...si lucrurile ar fi teribil de plictisitoare. 8) ----------------------------------- octopus 08 Mai 2009 14:49 ----------------------------------- Nu am "pipait" niciodata un Takahashi , dar din informatiile de pe net se pare ca in cazul lor se plateste efectiv calitatea, iar daca or sa vrea sa produca telescoape de lux probabil ca o sa le bata in diamante , focuserul o sa fie de platina , tubul din aur , si or sa fie personalizate cu inscriptii de genul " de la Adrian pentru Consuelo" !!! :D ----------------------------------- valy 08 Mai 2009 14:55 ----------------------------------- ..dar din informatiile de pe net se pare ca in cazul lor se plateste efectiv calitatea... Nasol. Daca atat costa calitatea atunci inseamna ca restul sunt junghiuri rau de tot... :( Oare asta sa fie concluzia? Chiar nu exista nici o speranta ca unul de 1000E sa fie bun? Poate in domeniu asta raspunsul e NU. ----------------------------------- octopus 08 Mai 2009 15:21 ----------------------------------- La 1000 E gasesti lucruri bune destule ,nu e cazul sa incepi cu un Rolls Royce , e bun si un Mercedes :D , si apoi trebuie sa fii pregatit sa ai un Takahashi si ca sa fii pregatit trebuie sa o iei de jos! Eu , de ex am luat un ED de la Celestron(aprox 600E) si sunt multumit de el , dar e mai mult decat aveam nevoie la cunostintele mele pentru ca in momentul de fata nu ma pot numi astronom amator doar pentru ca am un telescop (luneta, in fine) si nu imi e rusine sa spun ca sunt doar un diletant in materie, dar am sperante ca pot evolua! Asa ca parerea mea este sa nu te repezi sa iei cel mai bun telescop , ci sa gasesti un optim care sa te si satisfaca pe moment si care sa te faca si sa iti doresti "mai bun" dupa o perioada cand vei invata ce inseamna"mai rau"! ----------------------------------- valy 08 Mai 2009 15:29 ----------------------------------- La 1000 E gasesti lucruri bune destule ,nu e cazul sa incepi cu un Rolls Royce , e bun si un Mercedes :D , si apoi trebuie sa fii pregatit sa ai un Takahashi si ca sa fii pregatit trebuie sa o iei de jos! Eu , de ex am luat un ED de la Celestron(aprox 600E) si sunt multumit de el , dar e mai mult decat aveam nevoie la cunostintele mele pentru ca in momentul de fata nu ma pot numi astronom amator doar pentru ca am un telescop (luneta, in fine) si nu imi e rusine sa spun ca sunt doar un diletant in materie, dar am sperante ca pot evolua! Asa ca parerea mea este sa nu te repezi sa iei cel mai bun telescop , ci sa gasesti un optim care sa te si satisfaca pe moment si care sa te faca si sa iti doresti "mai bun" dupa o perioada cand vei invata ce inseamna"mai rau"! Nu sunt chiar la inceput si tocmai pentru ca m-am lovit de anumite chestii vreau ceva mai bun sau care sa suplineasca lipsurile de pana acum (newton de 200mm, cu ceva nemultumiri pe partea de mecanica a focuserului si cu nevoia de a lua ceva mai simplu de transportat care sa fie comod de utilizat si ziua la foto + vizual). Nu vreau sa incep de jos ci sa iau direct ceva ce pare ok si pe termen mai lung. Inteleg ce vrei sa zici si sunt de acord cu tactica asta..insa ea ar merge de minune in cazul ca esti pe un drum nou cu multe directii si in care vrei sa intrii dar nu sti exact ce anume vrei sa faci. in cazul asta incepi cu ceva simplu/ieftin, mai inveti una alta si cu timpul iti rafinezi obiectivele. Vreau aberatii cromatice minime, mecanica precisa, focala mai mare de 600mm, f/5-f/7.....aaa...era sa uit.. si sa fie ieftin :roll: Scopul nu e sa ma fac astronom amator sau altceva ci pur si simplu sa folosesc ceva cu placere. Poate ca imagini bune se pot obtine si cu ce am dar e mai complicat...daca nu imposibil in anumite situatii. De exemplu: - de paste am fost la tara si in spark nu a incaput decat obiectivul de 200mm....ca de telescop nu mai era loc. Am stat cateva ore la panda dupa o vrabiuta si mai mult de 1m nu s-a apropiat. De cioncanitoare sau grauri nu mai zic...sub 5m nimic...timide rau. La stele m-am uitat cu binoclu. Oricum mai vroiam o luneta pt autoguiding...asa ca decat sa iau un SW de 2 mil..mai bine una de 2k. :roll: ----------------------------------- Ovidiu M. 08 Mai 2009 15:47 ----------------------------------- La 1000 E gasesti lucruri bune destule ,nu e cazul sa incepi cu un Rolls Royce , e bun si un Mercedes :D , si apoi trebuie sa fii pregatit sa ai un Takahashi si ca sa fii pregatit trebuie sa o iei de jos! Eu , de ex am luat un ED de la Celestron(aprox 600E) si sunt multumit de el , dar e mai mult decat aveam nevoie la cunostintele mele pentru ca in momentul de fata nu ma pot numi astronom amator doar pentru ca am un telescop (luneta, in fine) si nu imi e rusine sa spun ca sunt doar un diletant in materie, dar am sperante ca pot evolua! Asa ca parerea mea este sa nu te repezi sa iei cel mai bun telescop , ci sa gasesti un optim care sa te si satisfaca pe moment si care sa te faca si sa iti doresti "mai bun" dupa o perioada cand vei invata ce inseamna"mai rau"! Nu sunt chiar la inceput si tocmai pentru ca m-am lovit de anumite chestii vreau ceva mai bun sau care sa suplineasca lipsurile de pana acum (newton de 200mm, cu ceva nemultumiri pe partea de mecanica a focuserului si cu nevoia de a lua ceva mai simplu de transportat care sa fie comod de utilizat si ziua la foto + vizual). Nu vreau sa incep de jos ci sa iau direct ceva ce pare ok si pe termen mai lung. Inteleg ce vrei sa zici si sunt de acord cu tactica asta..insa ea ar merge de minune in cazul ca esti pe un drum nou cu multe directii si in care vrei sa intrii dar nu sti exact ce anume vrei sa faci. in cazul asta incepi cu ceva simplu/ieftin, mai inveti una alta si cu timpul iti rafinezi obiectivele. Vreau aberatii cromatice minime, mecanica precisa, focala mai mare de 600mm, f/5-f/7.....aaa...era sa uit.. si sa fie ieftin :roll: Scopul nu e sa ma fac astronom amator sau altceva ci pur si simplu sa folosesc ceva cu placere. Poate ca imagini bune se pot obtine si cu ce am dar e mai complicat...daca nu imposibil in anumite situatii. De exemplu: - de paste am fost la tara si in spark nu a incaput decat obiectivul de 200mm....ca de telescop nu mai era loc. Am stat cateva ore la panda dupa o vrabiuta si mai mult de 1m nu s-a apropiat. De cioncanitoare sau grauri nu mai zic...sub 5m nimic...timide rau. La stele m-am uitat cu binoclu. Oricum mai vroiam o luneta pt autoguiding...asa ca decat sa iau un SW de 2 mil..mai bine una de 2k. :roll: Suntem in aceeasi barca Valy. Aceleasi motive si pt mine sa trec pe un instrument portabil si de calitate. Insa eu cred ca te arunci prea departe sa dai 2000 de euro pe un refractor. Chiar daca vrei astrofoto, la nivel de amator, cred ca merge foarte bine si ceva de 80mm pana in 1000 de euro. Este de exemplu un model WO Megrez 88mm/620 parca, vreo 900 de euro. De ce nu ai incepe de aici? Sunt pe net multe poze astro reusite cu semiapocromate de pana in 1000 de euro. Doar daca esti un amator avansat care stie exact unde vrea sa ajunga merita sa dai 4-5000 de euro, daca ii ai, pe un Apo de cea mai inalta calitate.... Doar parerea mea... @Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? :lol: ----------------------------------- octopus 08 Mai 2009 15:51 ----------------------------------- @Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? ....de la garaj! :D ----------------------------------- valy 08 Mai 2009 15:54 ----------------------------------- Suntem in aceeasi barca Valy. Aceleasi motive si pt mine sa trec pe un instrument portabil si de calitate. Insa eu cred ca te arunci prea departe sa dai 2000 de euro pe un refractor. Chiar daca vrei astrofoto, la nivel de amator, cred ca merge foarte bine si ceva de 80mm pana in 1000 de euro. Este de exemplu un model WO Megrez 88mm/620 parca, vreo 900 de euro. De ce nu ai incepe de aici? Sunt pe net multe poze astro reusite cu semiapocromate de pana in 1000 de euro. Doar daca esti un amator avansat care stie exact unde vrea sa ajunga merita sa dai 4-5000 de euro, daca ii ai, pe un Apo de cea mai inalta calitate.... Doar parerea mea... Am zis si eu cam ce visez, asa cum am scris chiar in primul post...acu', dupa cum probabil sti, nu tot ce zboara se mananca. Si nici cele 6 norocoase nu le-am nimerit. Evident ca nu am sa dau 4-5k pe un telescop, chiar batut cu cristale swarowsky (desi daca apare unul l-as lua sotiei, poate asa ma lasa sa cheltui caruta respectiva de bani). Daca o sa-mi iau ceva, in situatia actuala, probabil un ED...desi parca vad ca nu mi-ar conveni rezultatul asa ca mai bine stau cuminte. Oricum o sa incerc sa obtin niste imagini luate cu astfel de instrumente de pe net...vad ce si cum..poate ma lamuresc cum e si cu dubletele astea ED. @Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? :lol: Iei un Takahashi, dai copy-paste, resize 2x...si gata. :lol: Dl. Dragan nu a specificat in ce garaj se desfasoara actiunea..poate in cel al celor de la Takahashi. ----------------------------------- Ovidiu M. 08 Mai 2009 18:18 ----------------------------------- Suntem in aceeasi barca Valy. Aceleasi motive si pt mine sa trec pe un instrument portabil si de calitate. Insa eu cred ca te arunci prea departe sa dai 2000 de euro pe un refractor. Chiar daca vrei astrofoto, la nivel de amator, cred ca merge foarte bine si ceva de 80mm pana in 1000 de euro. Este de exemplu un model WO Megrez 88mm/620 parca, vreo 900 de euro. De ce nu ai incepe de aici? Sunt pe net multe poze astro reusite cu semiapocromate de pana in 1000 de euro. Doar daca esti un amator avansat care stie exact unde vrea sa ajunga merita sa dai 4-5000 de euro, daca ii ai, pe un Apo de cea mai inalta calitate.... Doar parerea mea... Am zis si eu cam ce visez, asa cum am scris chiar in primul post...acu', dupa cum probabil sti, nu tot ce zboara se mananca. Si nici cele 6 norocoase nu le-am nimerit. Evident ca nu am sa dau 4-5k pe un telescop, chiar batut cu cristale swarowsky (desi daca apare unul l-as lua sotiei, poate asa ma lasa sa cheltui caruta respectiva de bani). Daca o sa-mi iau ceva, in situatia actuala, probabil un ED...desi parca vad ca nu mi-ar conveni rezultatul asa ca mai bine stau cuminte. Oricum o sa incerc sa obtin niste imagini luate cu astfel de instrumente de pe net...vad ce si cum..poate ma lamuresc cum e si cu dubletele astea ED. @Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? :lol: Iei un Takahashi, dai copy-paste, resize 2x...si gata. :lol: Dl. Dragan nu a specificat in ce garaj se desfasoara actiunea..poate in cel al celor de la Takahashi. Gasesti pe cloudynights sigur poze. Daca nu vroiai ceva cu adevarat richfield, te puteai baga la un 100mm/900 ED Skywatcher. Il gasesti la 500 de euro fara transport tubul. Cu tot cu o montura buna te scoti la 1000-1200 euro. Eu zic ca n-ar fi rau. De restul 1000 de euro, daca zici ca ai 2000, vezi tu ce mai iei. ----------------------------------- dragos.n 08 Mai 2009 18:31 ----------------------------------- Ca sa intelegem ce inseamna Takahashi, trebuie sa ne uitam nu la pret ci la aparat in sine, cu mare atentie, si la lista de accesorii dedicate fiecarui instrument in parte. Va spun sincer ca nici eu nu stiu la ce folosesc toate, mai ales la cele mai mari. Din pacate, Optique-Unterlinden, distribuitorul pe Europa a acestor instrumente a schimbat vechile pagini de net, unde iti putea-i face o idee mult mai buna despre atentia dusa la extrem a japonezilor pentru mecanica extrem de precisa pusa in slujba unei optici de varf. Cat priveste alegerea lui Valy, cred ca procedeaza bine. E bine sa ai un instrument foarte bun, chiar daca nu vei reusii sa ii faci fata de la inceput. E mai usor sa inveti, decat sa tot dai bani pe un telescop bun, apoi pe altul si mai bun, si asa mai departe. ----------------------------------- dragos.n 08 Mai 2009 18:40 ----------------------------------- Marius, daca nu esti de acord cu Doru Dragan, cred ca este suficient sa iti exprimi dezacordul, fara sa te lansezi in afirmatii cu privire la cat e el de atotstiutor au nu. ----------------------------------- octopus 08 Mai 2009 18:43 ----------------------------------- Cat priveste alegerea lui Valy, cred ca procedeaza bine. E bine sa ai un instrument foarte bun, chiar daca nu vei reusii sa ii faci fata de la inceput. E mai usor sa inveti, decat sa tot dai bani pe un telescop bun, apoi pe altul si mai bun, si asa mai departe. Te insori , nu te insori , mai tarziu oricum vei regreta! ----------------------------------- dragos.n 08 Mai 2009 19:09 ----------------------------------- Octopus, asta suna ca in bancul ala vechi cu nevasta frumoasa, si nevasta urata. Mananci un tort cu toata lumea, sau un rahat de unul singur :lol: ----------------------------------- marius78 08 Mai 2009 22:19 ----------------------------------- Marius, daca nu esti de acord cu Doru Dragan, cred ca este suficient sa iti exprimi dezacordul, fara sa te lansezi in afirmatii cu privire la cat e el de atotstiutor au nu. Inteleg perfect ,dar cum poate sa spuna ,ca habar nu am de optica ,ne cunoastem de undeva ?,am facut scoala amandoi ? ,isi permite sa faca niste afirmatii nefondate ,crezandu-se un atotstiutor. ----------------------------------- dragos.n 08 Mai 2009 23:54 ----------------------------------- Inteleg punctul tau de vedere, dar eu cred ca o jignire sau un limbaj nepotrivit il caracterizeaza pe cel ce il foloseste, si nu pe cel caruia i se adreseaza acel limbaj, si pe cat pot nu raspund unor expresii mai dure. Nu inseamna ca eu nu am gresit in sensul asta, dar m-am oprit repede. Cat priveste cunostiintele de optica, mai mult sau mai putin, cam toti de pe forum avem de invatat. De aia si suntem aici. Ca, din mesajele pe care le postam transpare la un anumit moment si nivelul nostru de cunostinte, asta e. Ca unii sunt mai diplomati si mai rabdatori sa explice, iar altii incep cu calificative, se intampla. Nu intotdeauna un om care cunoaste foarte bine un domeniu, are chef sau rabdare sa explice, mai ales dupa ce a facut asta niste ani la rand, fara sa aiba drept rasplata decat niste stelute desenate sub numele lui. Plus un teanc substantial de ocari venite de la cei care nu au suportat stilul lui mai acid si mai direct. ----------------------------------- valy 11 Mai 2009 18:10 ----------------------------------- Vedeti daca luati mesajele adliteram!? Va suparati...Deci...sa revenim. Nu tin neaparat sa cheltui 2000 de coco..daca se poate cu 100 as fi multumit. Are careva dublet ED pe aici? Poa' sa faca cateva poze la lumina zilei la niste obiecte contrastante (obiect intunecat pe fundal luminos sau viceversa) direct prin luneta fara alte barlow-uri, obiective, reducere, etc.? Cadru intreg resize si cropt 100% din centru si laterale. :roll: Multumesc. ----------------------------------- Stanescu Octavian 11 Mai 2009 18:18 ----------------------------------- Vrei refractor bun hmm . am proiectat cateva asemanatoare la calitate cu cele de varf foarte scumpe . Au 4 lentile si una FPL 53. dac e sticla e proiect nu e problema executia :D Zilele astea primesc preturi la sticla :?: :?: ----------------------------------- Catalin Paduraru 11 Mai 2009 18:46 ----------------------------------- Octavian poti sa ne spui ce poti sa faci in domeniul asta? Sincer sunt interesat de o luneta cu optica bunicica pe la 80-90mm. Doar obiectivul este Ok fiindca restul se poate face. Da-mi te rog un PM daca poti sa ma ajuti. Numai bine! ----------------------------------- Stanescu Octavian 11 Mai 2009 19:02 ----------------------------------- Iese si dublet bun la f/10-15 Totul depinde de procurarea sticlei , obligatoriu sa includa atat dubletul cat si cele mai complexe o lentila din FPL 53 sau florita. din pacate e foarte greu de cuparat sticla. iar Schott nu mai face N-FK56 nici 54 ,53 . a ramas 51 ce e slab. Am incercat la Ohara acum , pana la primirea conditiilor si preturilor sunt optimist. ----------------------------------- Catalin Paduraru 11 Mai 2009 19:18 ----------------------------------- Ok, atunci te rog ca atunci cand primesti niste preturi pentru sticla sa imi dai si mie un PM. Daca intre timp nu imi iau ceva poate colaboram pentru un obiectiv. Numai bine! ----------------------------------- valy 12 Mai 2009 10:09 ----------------------------------- E si asta o solutie..I am open mind 8) ...insa sticla e doar jumatate din problema. Ce facem cu tubul, focuserul si toate cele? Mi se par la fel de importante. O sticla buna poate fi degeaba daca focuserul are joc sau optica e descentrata in tub. M-am "saturat" de oculare cu joc in focuser, de focuser a carei axa centrala se modifica cand ma plimb de-a lungul cursei. Vreau eventual si reglaj fin, gradatie precisa cu ajutorul careia sa "salvez" anumite pozitii de focus. ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Mai 2009 10:24 ----------------------------------- Mecanica e o chestie rezolvabila se vede se atinge se poate masura cu ruleta tubul, cu sublerul focuser si alte componente. e frumos sa mai si construiesti ceva . Dar totusi "Refractor bun" cum am spus e un mare lux. acum am aflat preturi la sticla bruta (discuri neprelucrate) pt un refractor asemanator calitativ Takahashi 100mm diam cu 600 focar e fascinant pretul : vreo 2000 euro. pt un refractor. asa ca uitativa linistiti cu OGLINZI ca sunt sfinte sau prin refractoare convenabile la pret dar cu ceva culori halou. :cry: Gata cu rfractoarele nu mai fac .... unii zic ca in SUA e mult mai ieftina aceiasi sticla .... hmm ----------------------------------- valy 12 Mai 2009 16:01 ----------------------------------- ....asa ca uitativa linistiti cu OGLINZI ca sunt sfinte ... Recunosc ca probabil asta e abordarea cea mai buna... Decat sa fac un efort financiar pentru un ED bun sau un APO mic..mai bine fac un efort fizic si ma lupt cu telescopul de-l am. Poate ceva enhancementuri ma vor face mai multumit iar rezultatele vor fi mai bune. Multumesc pt. ideile de pana acum...insa nu renunt la un "Takahashi". Totusi e frumos sa visezi. :wink: ----------------------------------- valy 22 Aug 2009 22:43 ----------------------------------- O fi oglinda sfanta dar totusi n-am liniste. Si m-a lovit asta: http://www.optique-unterlinden.com/takahashi/en/TSA-102.php. Am gasit [url=http://www.optik-foto-mueller.com/Takahashi/TakahashiPreisliste0409.pdf.pdf]aici si o lista de preturi din Austria: 2300E tubul. Ma intreb oare atat costa "perfectiunea"? Sau nu e chiar perfect? E drept ca pretul e doar pentru lentile, tub si focuser simplu. Daca vrei si restul (microfocuser, dew shield, barlow, field flattener, etc, etc.) te mai costa inca pe atat.