----------------------------------- Ovidiu M. 14 Mai 2009 16:11 Depozitare telescop in garaj... ----------------------------------- Am creat acest topic pentru ca nu de putine ori se nasc intrebari care nu merita topicuri separate. Si daca tot l-am creat sa incep eu: Mi-am facut recent un garaj in curte asa ca as putea depozita Dobsonul acolo. Garajul are doua laturi semideschise. Pentru mine depoziarea acolo mi-ar facilita foarte mult observatiile din 2 pct de vedere. Primul ca ar trebui sa mut dobul doar cativa metri pana la locul de observatie si al doilea ca instrumentul ar fi permanent aclimatizat. Insa am o rezerva. Ma gandesc daca pastrandu-l permanent afara si fiind astfel supus schimbarilor permanente de temperatura, sa nu conduca la vreun fel de deformare a tubului si a oglinzilor... Ar fi permanent acoperit si as pune o husa pe el in caz de roua. Singura chestie ar fi cu oscilatiile de temperatura... Voi ce credeti? ----------------------------------- Blakut 14 Mai 2009 19:24 ----------------------------------- Eu zic ca daca nu stai in desert, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. ----------------------------------- Emil 15 Mai 2009 07:37 ----------------------------------- Salut, in primul rand trebuie sa eviti temperaturile extreme din perioada de vara, astfel daca pui prelata pe el trebuie sa vezi daca nu cumva gasesti o prelata reflectorizanta. Daca nu atunci indicat ar fi ca aceasta prelata sa poata fi deschisa lateral pentru a permite circulatia aerului. Pe de alta parte dimineatza devreme (vorbim de anotimpul cald) sa ai grija sa eviti condensul care va apare in interioarul prelatei. Personal am de lupta cu aceste probleme si eu deoarece acopar totul cu o prelata din material plastic groasa impermenabila insa face condens in interior si se intampla sa am picaturi de apa pe interiorul prelatei. De asemenea o modalitate ar fi sa iti construiesti din zapada artificiala tare (se foloseste la modelism si parca pentru machetele de arhitectura) un fel de casutza pentru telescop. Are avantajul ca este usoara si se poate acoperi cu folie de aluminiu (buna este cea folosita la primul ajutor - folia aceia de aluminiu cu care se acopera raniti) se gaseste la format mare parca 1,20 x 2 m dar nu sunt chiar sigur de dimensiuni. Astfel poti proteja termic telescopul. Grija la vant daca e puternic poate sa iti ia "casutza". Numai bine Emil ----------------------------------- Ovidiu M. 15 Mai 2009 15:57 ----------------------------------- Emil - Soarele nu are cum sa bata direct in el iar vantul f putin pentru ca 75% garajul este inchis. Are doar intrarea 80% deschisa si o laterala 50%. O sa incerc sa gasesc o prelata eficienta. Mersi pt sfaturi. Asa ca mi am adus aminte. Aseara intre 9:28 si 9:30 ceva care arata ca o stea f stralucitoare (o idee mai putin decat Venus) a traversat de la west la nord-est bolta cereasca in linie dreapta... Cand s-a indepartat la un moment dat s-a aprins si mai mult iar apoi incet incet a disparut (dupa inca vreo 30 de secunde). CE A FOST? ----------------------------------- Mihai Luca 15 Mai 2009 16:32 ----------------------------------- ISS - International Space Station ----------------------------------- Doru Dragan 15 Mai 2009 16:50 ----------------------------------- http://www.heavens-above.com/allsats.asp?lat=45.150&lng=26.833&alt=81&loc=Buzau&TZ=EET&Date=39947.6458333333&Mag=3.5