
-----------------------------------
sergiu IASI
04 Iun 2009 20:51

eclipse 2009
-----------------------------------
Avem vre-o eclipsa de luna in 2009  vizibila din Romania?

-----------------------------------
MariusP
04 Iun 2009 21:41


-----------------------------------
In 2009 sint 3 eclipse de Luna vizibile de la noi din tara, dintre care 2 prin penumbra si una partiala cu faza maxima de numai 0,084 chiar in noaptea de Anul Nou... Prin penumbra a fost una pe 9 feb. si mai este pe 6 aug. dimineata.

-----------------------------------
sergiu IASI
04 Iun 2009 22:37


-----------------------------------
Multumesc pentru informatii. Anul acesta nu am apucat sa obtin anuarul astronomic si de aceea am intrebat. 
Deci toata baza ar fi pentru cea de pe 6 august caci in noaptea de anul nou putin probabil sa pot observa eclipsa !

-----------------------------------
Doru Dragan
05 Iun 2009 07:57


-----------------------------------
Eclipsele prin penumbra ... ca si cand nu ar fi :( Nu, anul asta nu avem eclipse ... spectaculoase :(

-----------------------------------
sergiu IASI
05 Iun 2009 21:05


-----------------------------------
Atunci poate anul viitor vom avea mai multe de vazut la capitolul eclipse.

-----------------------------------
sergiu IASI
06 Iun 2009 19:56


-----------------------------------
Totusi ce inseamna eclipsa prin penumbra ?

Intre soare si luna nu se interpune pamintul ?

Scuzati-mi nestiinta !

-----------------------------------
Doru Dragan
06 Iun 2009 21:38


-----------------------------------
Prima ta problema este sa afli ca un obiect (Pamantul) care se interpune intre o sursa de lumina (Soarele) si alt obiect (Luna) formeaza nu doar o umbra ci si o penumbra:
http://www.brighthub.com/science/space/articles/3959.aspx
Dupa aia lucrurile devin mai clare :
http://www.eclipse.org.uk/eclipse/1332009/
http://www.shadowandsubstance.com/

-----------------------------------
sergiu IASI
07 Iun 2009 13:01


-----------------------------------
Multumesc pentru lamuriri . Intr-adevar acum lucrurile sunt mai clare. !

-----------------------------------
Mircea Pteancu
21 Iun 2009 17:13


-----------------------------------
Sergiu
gasesti date despre eclipsele ce vor veni la linkul de mai jos.



http://www.mreclipse.com/Special/alert.html

Doar atentie ca Espenak/aka ''mreclipse'' asta-i fioros rau la copyright-uri.Dupa el ,lumea nu se va termina in 2012...Mircea

-----------------------------------
dragos.n
21 Iun 2009 18:25


-----------------------------------
Date despre eclipsele de anul acesta, si eclipse semnificative din anii urmatori au fost puse pe blogul site-ului nostru inca din 6 ianuarie anul asta:

http://www.astronomy.ro/o-eclipsa-invizibila_305.html

Evident, cum nimeni nu face efortul sa intre pe blog sa citeasca ce e scris acolo, nimeni nu stie.
