
-----------------------------------
neox
20 Iun 2009 01:14

Materiale pentru slefuit oglinzi
-----------------------------------
Deschid aici un topic care n-ar strica sa ramana si "lipicios", despre ce surse de materiale (kituri, blankuri, etc.) pt slefuit oglinzi si lentile cunoasteti. Stiu ca s-a mai discutat razlet, dar cred ca una din problemele cu care se confrunta un amator de rontait sticle, mai ales un incepator, e procurarea materiei prime. Aspectul asta, pe langa "frica" de a slefui singur o oglinda, constituie unul dintre cele mai mari piedici.
Rog aici pe toti cei interesati de subiect (inclusiv greii nostri intr-ale opticii :D ) sa posteze ce linkuri cu surse de blankuri, kituri de slefuit, abrazivi, etc. cunosc din Europa. Nu am zis nimic de Romania pt ca desi se gasesc si la noi abrazivi, pt un incepator fara experienta e mai dificil sa-si procure sortimente suficient de omogene necesare slefuirii oglinzilor de telescop. Oricum reamintirea adreselor de la noi e mai mult decat binevenita.
La fel nu am spus despre sursele din SUA/Canada pt ca evident transportul aproape ar dubla pretul si ar fi impractic.

Europa:
1. Germania, d-l Stathis Kafalis, o sursa ceva mai familiara catorva dintre noi.
     http://www.stathis-firstlight.de/spiegelschleifen/materialeng.htm

2. Anglia   http://www.galvoptics.fsnet.co.uk/telescope1.htm

-----------------------------------
neox
20 Iun 2009 12:54


-----------------------------------
Era sa uit...tot in Germania
 Astroshop: http://www.astroshop.ro/ATM-Selfmade-ctg84.html

Mai stiti si altele?

-----------------------------------
zoth
20 Iun 2009 13:38


-----------------------------------
Cu cativa ani in urma cand am cumparat prima carte de la editura americana Willman-Bell am primit-o insotita de o brosurica de reclama.
Am aflat cu aceasta ocazie ca pe langa literatura ATM de cea mai buna calitate, editura respectiva vine in ajutorul amatorilor si cu oferte de materiale si kituri pentru polisarea oglinzilor.
Pentru cei interesati in caz ca ajuta, urmatorul link:
http://www.willbell.com/ATMSupplies/ATM_Supplies.htm

-----------------------------------
neox
20 Iun 2009 13:56


-----------------------------------
Da intr-adevar Willman Bell au printre cele mai bune oferte. Totusi nu chiar cele mai ieftine de pe piata la care se adauga si transportul. La un kit de oglinda de 200 de pyrex cei drept, se ajunge usor la 600 si mai bine de Lei (noi).  :cry:

-----------------------------------
Stanescu Octavian
22 Iun 2009 11:34


-----------------------------------
Eu incerc mai intai aici in tara apoi daca nu gasesc caut si in departari.
Pt sticla amtorii mai ales incepatorii au si aici in tara de unde lua sticla .
am mai spus nu odata de firma aceasta Glass Expert din Bucuresti. in poza se vede sticla de 25mm ce am comandat prin februarie anu asta
la un pret de nimic.  20-30 euro o placa de 350/450mm
www. glassexpert.ro
iar la abrazivi iar am spus de multe ori de 
http://www.abrazivul.ro/pages/contact.asp
eu lucrez cu abrazivi luati de aici .

-----------------------------------
Laurentiu
22 Iun 2009 15:01


-----------------------------------
Salut Tavi,

De la Glass Expert se pot comanda si sticle de grosimi mai mari ?


Multumesc !

-----------------------------------
Stanescu Octavian
22 Iun 2009 15:46


-----------------------------------
Din cate stiu 25mm e limita la sticla verde . 
Si nu o pot taia rotund , spuneau ca nu se baga la rotund CNC -ul lor doar 15-19 mm poate taia .(motive si de prinderea materialului cu ventuze doar) aici in Tm am contactat Lipoplast si au spus ca incearca taiere rot pe raspunderea mea dar la 100 euro taierea  :evil: , asa ca am taiat ca de obicei singur.

-----------------------------------
marius78
18 Oct 2009 13:30


-----------------------------------
Scriu pe acest topic ptr ca este vorba tot de glass-expert ,sticla de 2,5 nu mai au decat daca aveti norocul sa fi avut ei vro comanda se gaseste sticla de 1,9 dar preturile mi se par foarte mari in comparatie cu ce spuneati voi ,eu am fost la ei si au facut un calcul la 2 discuri unul de 300 celalalt de 310 la primul 60 euro respectiv 65 de euro  plus inca ceva bani ptr taiat tesit daca vrei.

-----------------------------------
Stanescu Octavian
18 Oct 2009 17:10


-----------------------------------
Aste e nu au permanent 25mm ,erau situatii cand nu aveau nici 19mm .
aduc doar cand este o comanda mare , si apoi ramane cate ceva..
daca pretul e cu disc taiat de ei se intelege ca e 60 euro cred ca taierea e foarte scumpa.
25 mm nici nu au vrut sa taie rotund ca nu merge CNC la asa gros. am primit patrat .

-----------------------------------
marius78
18 Oct 2009 18:55


-----------------------------------
Acum merge sa taie pe CNC si 2,5 am avut ocazia sa vad si cum se lucreaza ptr ca nu am stiut cum se intra in cladire si am trecut prin sectie oricum pretul mi se pare prea mare 1,5 euro ptr fiecare minut de taiere.

-----------------------------------
Doru Dragan
18 Oct 2009 20:35


-----------------------------------
Ai doua solutii: gasesti undeva mai ieftin sau faci singur :)

-----------------------------------
Stanescu Octavian
18 Oct 2009 21:53


-----------------------------------
Poate lua de lai ei de 19mm  patrat , ciobit ,turtit etc  apoi taie singur.
 Marius :Cat ai cere cuiva sa-i tai un 300mm rotund?

-----------------------------------
marius78
18 Oct 2009 23:38


-----------------------------------
Nu stiu ptr ca la prima experienta am lasat-o balta dar daca as avea masina poate si gratis ,cred ca mai bine baga si ei ceva in pretul sticlei ptr taiere .Masinile astea (Cnc) ptr diferite aplicati sunt un vis chiar si ptr o firma din cauza pretului  mare si intretineri costisitoare numai ca ei nu se gandesc ca au fost proiectate ptr mii de ore de exploatare.
