----------------------------------- cristib 28 Iun 2009 17:56 Sunt ,,umflate" valorile X ? ----------------------------------- Am sa dau ca exemplu aceasta luneta http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=73&class1=1&class2=105 Observam ca are o marire maxima de 240 x. In acelasi timp este recomandat ca minimul valoarii pupilei de iesire sa fie de 1,5 mm (nu pe site-ul cu aceasta luneta). Daca e asa atunci pupila de iesire la aceasta luneta ar fi de 120 : 240 = 0,5 mm ceea ce e cu mult sub valoarea optima. La aceasta luneta daca respectam acel minim de 1,5 al pupilei atunci avem 120 : 1,5 = 80. Deci aceasta luneta de fapt in conditi optime ar mari de 80 X. Se umbla oare la cifre in scop comercial? ----------------------------------- zoth 28 Iun 2009 18:17 ----------------------------------- Valorile grosismentului nu sunt umflate, orice obiectiv poate fi dus pana la 2xdiametrul lui exprimat in milimetri. Bineinteles ca obiectivul in cauza trebuie sa fie de calitate medie spre mare pentru aceasta performanta. La valoarea 2xdiametru corespunde o pupila de iesire de 0.5mm care este inca folosibila de orice ochi. Vezi ca este in sectiunea de optica un topic intitulat "Relatii utile", mai citeste pe acolo si te lamuresti. Personal am dus aceasta luneta exact pana la 240x cu ocazia testarii unui HR de 2.5mm. In afara de pierderea de lumina care s-a facut simtita la atingerea acestei limite, imaginea era inca integra. Altele sunt daca vrei limitarile acestei lunete, e vorba de aberatia de sfericitate si cromatism. ----------------------------------- cristib 28 Iun 2009 19:34 ----------------------------------- Am inteles cam cum stau lucrurile. Oricum ale lor sunt vopsite mai frumos decat ce ajunge la noi. :) ----------------------------------- mak 28 Iun 2009 19:54 ----------------------------------- Aia din link e seria noua de la Sky-Watcher. In afara de vopsea, nu cred ca au schimbat nimic. ----------------------------------- cristib 30 Iun 2009 19:29 ----------------------------------- Pana aici toate bune si frumoase! Caut de ceva vreme pe site-urile noastre o luneta. Nu e chiar ieftina. Insa cand sun la respectiva locatie imi spune ca in pretul de pe site intra numai tubul. Dar ei au afisate la sectiunea respectiva si accesorii. Ai impresia ca o sa cumperi la un pret bun toate acele lucruri dar de unde, te trezesti ca nu e asa. Sa nu se simta cineva vizat, situatia asta am gasit-o la unele produse pe site-uri diferite. Pune frate in dreptul pretului ceea ce primeste omul, ca asa e corect!