----------------------------------- marcel jinca 31 Iul 2009 09:17 ajutor colimare ----------------------------------- pun aici o intrebare pentru a incerca sa aflu diferite metode de reglare a oglinzii secundare. peste tot, pe diferite siteuri ti se arata ca oglinda sec. trebuie sa fie centrata in raport cu axa focuserului si sa poti vedea in intregime imaginea reflectata a principalei. bun..., dar cum iti poti da seama de eventuala rotire a sec. in jurul axei sale? atata timp cat cele 3 suruburi de reglaj nu sunt inca stranse, poti pune reflexia principalei in secundara, iar cand incepi sa strangi suruburile iti dai seama ca de fapt trebuie s-o mai rotesti putin. are cineva o solutie? am un Dobson 200C 200/1200 obiectiv: 200 mm distanta focala: 1200 mm raport focal: f/6 focuser: 2" Crayford ----------------------------------- Laurentiu 31 Iul 2009 10:03 ----------------------------------- Daca secundara este rotita atunci reflexia aruncata in interiorul tubului de colimare ("sight tube") este asimetrica. De fapt, vei putea vedea acest lucru si prin raportare la marginea tubului de colimare (marginea tubului e rotunda iar cea a secundarei nu). Ai un tub de colimare, nu ? :D ----------------------------------- marcel jinca 31 Iul 2009 10:14 ----------------------------------- nu, nu am tub de colimare. tocmai de aceea imi vine greu sa fac reglajul. am imprumutat un colimator cu laser, dar asta nu ajuta la problema ridicata de mine. ----------------------------------- Laurentiu 31 Iul 2009 10:22 ----------------------------------- Un tub de colimare este foarte usor de facut. Iti trebuie o teava cu diametrul exterior egal cu cel al barell-ului ocularelor si un capacel cu o gaura mica (1-2 mm), cat mai bine centrata, la partea dinspre ochi. Teava, din pvc, o poti cumpara de la magazinele de fiting-uri si instalatii sanitare (probabil ca nu va incape la prima incercare in focuser - diametrul exterior e putin mai mare - dar dupa cateva minute de frecat cu o bucata de glass papier de 80-200 problema se rezolva :D ). ----------------------------------- auriga 31 Iul 2009 14:20 Re: ajutor colimare ----------------------------------- cheshire nu te ajuta la faza asta (cel putin cel care-l am eu, nu se vad marginile secundarei in el, nici macar clipsurile principalei) te ajuta in schimb un capacel cu o gaura in mijloc si obstructionarea secundarei cu o bucata de hartie. secundara o misti pe orizontala desfacand cele trei suruburi cu inbusuri si apoi lucrand din surubul central, iar pe verticala rotind de suportul ei. foloseste pozitia orizontala a tubului sa nu iti pice secundara pe principala din greseala. aseara am reusit o colimare aproximativ buna pe 10" f/4.7-ele meu, mai buna decat ceea cu care a venit telescopul (test pe stea), folosind capacel + cheshire. un link in care se explica mai detaliat aici: (http://www.adur-astronomical.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm) ----------------------------------- Cristian Monea 31 Iul 2009 16:51 ----------------------------------- http://www.adur-astronomical.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm ----------------------------------- marcel jinca 01 Aug 2009 00:48 ----------------------------------- acum e totul ok. am urmat pasii si sfaturile de pe linkul dat de voi, dar o ultima intrebare: secundara cu "offset" sau fara, la f=6? mentionez ca l-am achizitionat colimat cu "offset". ce imi recomandati? exista diferente in calitatea imaginii in ceea ce priveste colimarea clasica si cea cu "offset"? ----------------------------------- marcel jinca 04 Aug 2009 20:31 ----------------------------------- topic inchis