----------------------------------- -==cRaZy==- 16 Dec 2009 17:00 Vreau si eu o parere ----------------------------------- vreau si eu o parere de la voi: vreau sa imi cumpar un telescop...mi-am ales dintre 2 modele care mi le permit dar nu stiu pe care sa il cumpar..... e vorba de Celestron Astromaster 130/650 EQ si TS Megastar 150/1400 chiar daca Megastar-ul are apertura si distanta focala mai mare nu stiu daca este de calitate.... ma puteti ajuta va rog........ :? ----------------------------------- Dan Vasiliu 16 Dec 2009 20:04 ----------------------------------- Bun venit. Depinde ce doresti sa faci cu instrumentul. Poate te vei hotara dupa ce studiezi sectiunea: http://www.skywatcher.ro/educatie.htm Poate iti mai schimbi parerea. Oricum, inainte de a alege hotarastete ce vrei sa faci cu instrumentul (observatii planetare, deep sky etc.). Cer senin ! ----------------------------------- -==cRaZy==- 16 Dec 2009 20:13 ----------------------------------- pai eu m-am gandit la observatii deep-sky si planetare.....poate si astrofotografie daca s-ar putea... am citit mai demult pagina aceea si pe baza ei am ajuns la aceasta ''dezbatere'' si din faptul ca in acest moment nu dispun de un buget considerabil ----------------------------------- Dan Vasiliu 16 Dec 2009 20:47 ----------------------------------- Cu ce ai ales initial - astrofotografie ... mai deloc. Poate numai sa te joci putin pentru viitor.Pe pagina de prezentare pentru TS Megastar 150/1400 iti cam spune clar ca poti face observatii vizuale (nu foto) si mai ales planetare (nu deep sky). Pentru inceput poate ar fi recomandat sa te intereseze cel mai mult calitatea opticii. Las pe altii mai experimentati sa-ti dea sfaturi. Oricum in timp, daca vei alege sa mergi pe acest drum, vei avea mai multe telescoape sau lunete dedicate tipului de observatie pe care vrei sa-l faci. Indispensabil iti va fi un binoclu (astro) de care te vei folosi cel mai des (este un instrument foate versatil). Primul instrument alege-l dupa calitatea opticii, bugetul tau si posibilitatea de achizitionare. Cer senin ! ----------------------------------- -==cRaZy==- 16 Dec 2009 22:09 ----------------------------------- pai daca acele telescoape nu sunt tocmai indicate la ce as vrea eu sa le folosesc....ar putea fi un Dobson de la Sky-Watcher? de ex: Skywatcher Dobson 150/1200 Skywatcher Dobson 200/1200 ar fi mai indicate acestea? stiind ca calitatea opticii este mai buna.... scz de acea cacofonie :oops: ----------------------------------- Gabriel Muranca 17 Dec 2009 03:12 ----------------------------------- http://www.skywatcher.ro/Educatie/Intrebari/astrofotografie.htm ----------------------------------- dragos.n 17 Dec 2009 08:21 ----------------------------------- cRaZy, din primele doua telescoape alese de tine, TS Megastar se exclude, pentru ca are o formula optica buna, de aruncat. Eu unul as alege un dobson. ----------------------------------- zoth 17 Dec 2009 10:18 ----------------------------------- Poti sa te documentezi cat vrei, sau nu ... dar in momentul in care intri pe forumul asta vei afla ca singurul si imbatabilul instrument cu care se poate face astronomie este dobsonul de 200 (musai fara corector de coma si folosit doar cu ocularele cu care vine in dotare) si asta indiferent daca esti incepator sau nu, indiferent daca il scoti din apartament/garaj la fiecare observatie ori il tii in curtea din spatele casei, indiferent daca vrei sa-l duci la munte in rucsac si bineinteles indiferent daca vrei sa faci observatii planetare, deepsky ori astrofoto :lol: :lol: Bafta si cer senin! PS. Rog pe admin sau Robert sa mute aceasta discutie acolo unde ii e locul, la Achizitie instrumente :!: ----------------------------------- -==cRaZy==- 17 Dec 2009 10:33 ----------------------------------- multumesc de pareri....o sa vad daca ii pot convinge pe ai mei sa-mi dea niste bani sa-mi iau Dob-ul de 8" de la Sky-Watcher :) ----------------------------------- Gabriel Muranca 17 Dec 2009 11:48 ----------------------------------- Zoth a luat-o razna :lol: Oricum are o scuza: a zis "pe forumul asta" ... :wink: ----------------------------------- dragos.n 17 Dec 2009 12:31 ----------------------------------- Daca ar veni cineva sa spuna ca vrea sa investeasca 20 000 de euro, as da foarte multe recomandari diferite, si fireste ca un dobson ar fi cam pe ultimul loc, daca ar fi. Dar la 200 de euro... Cea mai ieftina montura decenta, un EQ 3-2, sau un AZ 4 e aproape atat, fara instrument. Si unii oameni chiar nu au bani sa dea mai mult ----------------------------------- zoth 17 Dec 2009 12:42 ----------------------------------- Ieri am cazut pe gheata. Oare de la asta sa fie??? :? :shock: Si eu care credeam ca fac niste oameni fericiti ... :lol: :lol: ----------------------------------- auriga 17 Dec 2009 12:44 ----------------------------------- Iti recomand sa citesti si cartea "Star Ware: The Amateur Astronomer's Guide to Choosing, Buying, and Using Telescopes and Accessories" o gasesti pe gigapedia. Dupa rasfoirea ei vei avea mai multe sanse sa-ti alegi instrumentul potrivit. P.S. Voi fi de Craciun in BM cu instrumentul meu portabil, un reflector de 130mm pe montura dobson, daca va fi senin pot sa ti-l prezint. ----------------------------------- Laurentiu 17 Dec 2009 12:47 ----------------------------------- Ieri am cazut pe gheata. Oare de la asta sa fie??? :? :shock: Si eu care credeam ca fac niste oameni fericiti ... :lol: :lol: Nu ai nicio sansa, Silviu, sa-i fericesti pe oameni. Eventual puteai sa ti-i ridici in cap daca spuneai "fiind incepator, cumpara un refractor apocromat de 60 mm" dar tu ai fost mai subtil :lol: ----------------------------------- Gabriel Muranca 17 Dec 2009 12:56 ----------------------------------- Nu ai nicio sansa, Silviu, sa-i fericesti pe oameni. Eventual puteai sa ti-i ridici in cap daca spuneai "fiind incepator, cumpara un refractor apocromat de 60 mm" dar tu ai fost mai subtil :lol: Eu as zice 2 refractoare ... adica un binoclu :wink: ----------------------------------- zoth 17 Dec 2009 13:23 ----------------------------------- Nu ai nicio sansa, Silviu, sa-i fericesti pe oameni. Oooo, afirmatia asta chiar ma mahneste ... :cry: Chiar nu am nicio sansa? Nu, cu siguranta nu puteam sa-i recomand un apo de 60mm pentru deepsky, nu sunt chiar atat de inconstient ... Vorbind si putin serios, de data asta poate imi explicati si mie un mister: Pe lumea asta mai exista si altfel de telescoape, MN, SN, SC, MC ... aud pe cineva caraind ca nu sunt bune sau potrivite??? Si cu toate astea, cand vine vorba de cumparat ceva nou voi ii trageti invariabil cu dobsonul. Ce are fratilor asta in plus de-l tineti atata in brate? O sa-mi spuneti cumva ca-i cea mai ieftina varianta? Dar de ce toata lumea trebuie sa mearga pe cea mai ieftina varianta? V-ati gandit ca dezvoltand exagerat cultul ieftinului puteti frana evolutia fireasca a miscarii de astronomi de la noi? ----------------------------------- Laurentiu 17 Dec 2009 14:02 ----------------------------------- Ieftin cu siguranta nu inseamna excelent dpdv al calitatii. Dar daca e ieftin atunci mult mai multi oameni isi pot permite sa devina adeptii unui hobby extraordinar, mult diferit de hobby-urile "la moda" acum pe la noi (cum ar fi emisiunile OTV, spartul semintelor si scuipatul, printre injuraturi, pe stadioane etc.). Dobsonianul a permis, cum bine se stie, democratizarea astronomiei de amatori. Ceea ce e bine. Dar aceasta nu inseamna ca nu exista si elite in randul acestora, cum ar fi cei ce detin instrumente care costa cat un automobil de lux (dar nu in Romania, cel putin nu inca) si mai fac, uneori, si cercetari stiintifice cu astfel de instrumente (numarul oamenilor de stiinta amatori, spre deosebire de cel al astronomilor amatori, este mult, mult mai mic). Si e bine ca avem si elite. ----------------------------------- Gabriel Muranca 17 Dec 2009 14:49 ----------------------------------- Ce are fratilor asta in plus de-l tineti atata in brate? O sa-mi spuneti cumva ca-i cea mai ieftina varianta? Dar de ce toata lumea trebuie sa mearga pe cea mai ieftina varianta? V-ati gandit ca dezvoltand exagerat cultul ieftinului puteti frana evolutia fireasca a miscarii de astronomi de la noi? Zoth, nu e doar ieftin ci e si maaaare ! :wink: Rupe asfaltu' si crapa vecinul de ciuda. La o adica aia conteaza la roman, nu ? :lol: Cultul instrumentului mare, dar de mica valoare. ----------------------------------- zoth 17 Dec 2009 18:12 ----------------------------------- Eu sunt de moda veche, inteleg altceva prin elita, nu oameni care au in posesie lucruri deosebite... Am citit si pe forumurile de afara si am vazut ca acolo se acorda atentie tuturor designurilor de telescoape in mod egal sau aproape. Pentru mine atitudinea voastra de a impune un singur tip de instrument ramane pe mai departe neinteleasa. ----------------------------------- dragos.n 17 Dec 2009 19:44 ----------------------------------- Eu am o propunere. Toti cei care au bani doar pentru un dobson, sa se duca la Zoth si sa le dea el din propriul buzunar diferenta pana la un Apo cu tot cu montura, sau Maksutov - Newton, sau orice alt tip de instrument de calitate de pe lumea asta. ----------------------------------- Forever_Man 17 Dec 2009 19:58 ----------------------------------- Eu am o propunere. De acord. Dar pana atunci, ce ati zice domnule Zoth, sa organizam un star-party ceva, sa putem si noi sa vedem cat de grozave sunt aceste instrumente de calitate, si sa facem o comparatie directa cu dobsonurile noastre ? Chiar ma faceti curios. Legat de pretul lor, chiar credeti ca nu ne-am lua si noi astfel de instrumente daca ne-am permite ? Dar ce putem face ? Stam 10 ani sa strangem bani, fara ca in timpul asta sa ne bucuram de cer cu un amarat de dobson ? ----------------------------------- marius78 17 Dec 2009 20:04 ----------------------------------- Eu cred ca daca ar aparea cineva si ar zice am 8000 de Ron sau 10000 si ar pune intrebarea ''Ce instrument sa cumpar '' ,nu cred ca ar fi cineva absurd sa zica cumpara un Dobson . Dupa cum se obs apar persoane care dispun de maximum 2500 Ron si mi se pare firesc sa i se recomande un Dob si asta ptr ca are o apertura mai mare in comparatie cu tel pe EQ . ----------------------------------- zoth 17 Dec 2009 20:48 ----------------------------------- Multumesc de raspunsuri, cred ca m-am lamurit, concluzia ar fi ca domniile voastre urmaresc apertura ca suprem atribut la o anumita suma de bani ce trebuie investita intr-un instrument. Sper ca nu ma insel si de data asta :) O mica subliniere as avea de facut, in momentul in care mi-am exprimat nedumerirea in legatura cu acest subiect nu am aratat cu degetul spre cineva anume si in consecinta raspunsurile pe care m-as fi asteptat sa le primesc nu trebuiau sa faca referire la persoana, asa cred ca era firesc. Din pacate nu pot onora propunerea suplimentarii de fonduri din buzunarul propriu pentru ca nu sunt nici eu un om bogat ci doar unul care e dispus sa faca sacrificii mai mari pentru pasiunea lui. Si cu star-party trebuie sa va dezamagesc, cred ca s-a inteles in mod gresit ca eu as avea cele mai calitative instrumente si in plus sunt un solitar... Mai mult, pentru a vedea aceste diferente la care va referiti este nevoie de putin exercitiu, cineva care spune din start ca toate instrumentele sunt la fel sigur ii va fi greu sa le discearna. ----------------------------------- dragos.n 17 Dec 2009 20:52 ----------------------------------- Aici cred ca ar fi necesar un ''atac la persoana''. Mai exact sa ne spuna Zoth, cine anume a spus ca toate instrumentele sunt la fel, ca eu unul nu imi aduc aminte sa fi fost careva pe forumul asta care sa faca asta ----------------------------------- zoth 17 Dec 2009 21:41 ----------------------------------- Eu nu am sa dau curs acestei invitatii, nu vreau sa mai incurajez decat dezbaterile de idei, cel putin de aici inainte. Daca persoana care a facut afirmatia respectiva vrea sa o reproduca si aici bine, daca nu mai puteti cauta in sectiunea de achizitii. Oricum pentru mine subiectul e incheiat deoarece am reusit sa va inteleg in final pozitia. Dezbateri fructuoase pe mai departe! ----------------------------------- Dan Vasiliu 17 Dec 2009 21:58 ----------------------------------- Draga cRaZy, Vezi ce furtuna s-a instalat pe topic dupa intrebarea ta simpla. Eu iti recomand sa citesti ce ti sa indicat, sa-ti faci o parere din parerile tuturor, sa te culci linistit cu toate informatiile de-a valma si sa te trezesti dimineata cu solutia ta. Sfatul meu este sa-ti cumperi ce crezi tu la bugetul pe care ti-l estimezi si mai vezi dupa. Oricum nu va fi singurul tau instrument. Neaparat insa alege unul de firma ca sa ai macar garantia unei optici cat mai onorabile. Primul tau instrument va ramane preferatul tau pentru toata viata. Chiar daca nu vei mai face observatii o sa-l iei cu tine sa va bucurati impreuna de noile tale achizitii. Asa ca ai grija sa fie usor de purtat dupa tine (macar intr-un coltisor mic). Si daca te poti uita cu ambii ochi prin el este si mai interesant .... Cer senin ! ----------------------------------- dragos.n 17 Dec 2009 22:01 ----------------------------------- As aprecia daca in aceasta dezbatere de idei, facuta pe fondul unei cereri de recomandare, domnule Zoth, ati fi facut si o propunere alternativa la mult hulitul dobson, propunere care sa se incadreze in bugetul existent, si sa indeplineasca cat mai bine conditia unor bune observatii, pe cat posibil pe mai multe tipuri de obiecte ceresti. In caz contrar, cred ca de vreo 12 ore, un mare numar de persoane tocesc tastaturile intr-o dezbatere destul de sterila, a carei menire dumneavoastra o cunoasteti, restul putand doar sa o presupuna. Cred ca nu este nimic rau sa discutam despre calitate, si eu unul as recomanda doar instrumente de la Takahashi, Intes Micro, RCOS, si alte bunatati de genul asta, daca as avea cui. Dar cand un om are 200 de euro, imi pare o lipsa de respect sa ii recomand ceva ce depaseste puterea lui de cumparare. Si nu pot sa-i spun ''da sacrifica-te frate, vindeti casa, rinichiul sau altceva, si ia ceva bun, de mare calitate'' ----------------------------------- Gabriel Muranca 17 Dec 2009 22:41 ----------------------------------- Pai la 200 Euro poti sa iei un binoclu astro bunicel, un refractor acromat de 80-90 mm ori un newton prost de 130 mm ... ori un newton decorativ de 200 mm cu oglinda sferica la f/4 :lol: Ce-i recomanzi incapatorului ? Observ ca orice, cat mai mare, numai sa-si cheltuie toti banutzii. Si mai observ ca recomandarile vin tot de la acelasi grup "revolutionar" sustinut de tot aceeasi "majoritate". Noroc bun ! ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Dec 2009 23:36 ----------------------------------- Cam tarziu,dar vin si eu la incasat cucuie.Eu am deocamdata un mic Dobsonian activ si cateva binocluri medii.Cu toate acestea cred ca exista alternative pentru un incepator, daca se declara priceput la bricolaje.O alternativa ,foarte buna la Dobsonianul care-i bun la toate ;la refractorul apocromat care este mult prea scump;asadar a treia alternativa ,si inca una excelenta, este refractorul de focal lung. Un mit nutrit din greu pe la noi este acela ca observatiile deep-sky se fac cu un instrument scurt,refractor apocromat mai ales.Nu-i adevarat.Daca refractorul de 140mm mentionat ar fi de calitate,ar fi un excelent instrument pentru observatii deep-sky iar la planete, o buna luneta de aceasta apertura,ehe....Majoritatea obiectelor incap intr-un camp de jumatate de grad,important este sa ajustezi corespunzator grosismentul.Pentru obiectele foarte intinse exista acel instrument pe care domnul Dan il recomanda intens,si pe drept cuvant,si anume binoclul. Nu-mi amitesc pretul ,dar am citit aici aprecieri foarte pozitive despre Maksutovul de 127mm,de exemplu. Daca acel incepator este interesat de constructii, atunci exista inca o posibilitate sa detina un instrument de prima mana (probabil tot reflector)comandand o asemenea oglinda in tara/vezi ''Servicii'',despre care ar trebui sa pomenim in recomandarile catre incepatori/ si construind singur montura. Piata romana de telescoape este inca mica dar in plina dezvoltare;dezvoltarea reala presupune si diversitate;iar diversitatea trebuie cultivata. Pentru cei prea acriti cu ceea ce se poate deocamdata cumpara in tara,recomand o scurta calatorie cu Masina Timpului inainte de ,sa zicem,anul 2000 unde se vor putea delecta cu singurul telescop universal accesibil la acea vreme:luneta din lentile de ochelari.Mircea ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 12:24 ----------------------------------- Un mit nutrit din greu pe la noi este acela ca observatiile deep-sky se fac cu un instrument scurt,refractor apocromat mai ales. Eu cred ca mai puternic este mitul dobsonianului scurt (da' gros :lol:), ieftin (dar cu o calitate optica finala departe de un compromis acceptabil) care pare bun la toate dar in fapt este o capcana financiara (asemanatoare cu groapa gravitationala dintr-o gaura neagra). Dar daca calculam TCO (Total Cost of Ownership) ajungem sa vedem ca, per global, NU este deloc instrumentul cel mai avantajos, contrar credintei populare bazate pe mituri urbane. Mai jos aveti niste catadioptrice demne de bagat in seama: http://www.skywatcher.ro/makcass_sw.htm http://www.skywatcher.ro/SK/BKMN190.htm ----------------------------------- Laurentiu 18 Dec 2009 12:38 ----------------------------------- Intrebare: Silviu, Gabriel, voi ce instrumente folositi ? Eu detin si folosesc un newtonian de 200 mm f/6 "homemade" dar cu optica de a Orion Telescopes USA si, mai rar, un Schimidt Newton Meade de 250 mm f/4 (care nu-mi apartine). Am mai avut ocazia sa fac, ocazional, observatii prin mai multe lunete de diferite diametre, fabricate de diversi producatori precum si, iarasi, "homemade". Deasemenea, am mai folosit newtoniene de diametru mai mic (130 mm) si mari (peste 300 mm). ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 13:55 ----------------------------------- Laurentiu, raspund cu o intrebare asemanatoare: La ce te intereseaza ? Eu pot sa te intreb ce masina si ce nevasta ai ? Ori ce fel de prieteni ai ca sa-ti spun cine esti. Sunt intrebari retorice deoarece nu ma intereseaza viata ta personala, la fel cum nu ar trebui sa te intereseze de ale noastre si nu vad ce legatura are cu discutia. Decat daca incerci, iarasi, un "argumentum ad hominem" ... cand afirmai: "suspectez ca nici nu au pus mana pe un instrument astronomic altfel decat intamplator dar, clar, se considera mari "experti in orice" (si stim cu totii ca nu exista astfel de experti)". Tot atunci ma acuzai de trolling ... Gretos de-a dreptul. Tocmai am mancat ... Iarasi te-am jignit cu o parere diferita ? La un subiect legat de optica poti veni cu niste cunostiinte de optica ? ----------------------------------- Laurentiu 18 Dec 2009 14:20 ----------------------------------- Masina, sotia sau prietenii sunt chestiuni chiar fara legatura cu topicul. Dar detinerea si folosirea unui instrument chiar au legatura. Si e una evidenta. Intradevar, nu este esential sa detii un instrument astronomic pentru a-ti forma o parere despre diferite astfel de instrumente. Insa am convingerea ca cei care au un astfel de instrument stiu, totusi, mai multe lucruri despre cum anume functioneaza un telescop, luneta, binoclu etc. (iar un om care si construieste astfel de instrumente stie inca si mai multe) decat cei care nu au asa ceva in dotare. Altfel, daca iti imaginezi ca ma poti jigni emitand o parere diferita de a mea te anunt ca te inseli - eu din asta imi castig existenta in viata de zi cu zi, din analiza si aprecierea opiniilor/argumentelor diferite, deci sunt prea obisnuit cu asa ceva incat sa ma simt jignit 8) PS Stai linistit, nu intentionez sa te acuz din nou de trolling (nu fara un motiv) dar nici nu intentionez sa imi retrag acuzatiile facute pentru ca inca mai cred ca in contextul de atunci sunt cat se poate de potrivite. Intre timp, ar fi bine daca ai adopta o pozitie mai relaxata, este doar un forum, nu un ring de box. Daca nu doresti sa raspunzi la intrebarea pusa de mine nu raspunde si gata, nu se se supara nimeni :wink: ----------------------------------- mak 18 Dec 2009 14:34 ----------------------------------- E pacat ca de fiecare data in situatii din astea se ajunge la atacuri la persoana si discutii in contradictoriu. Fiecare are parerea lui, desigur si e liber sa o aiba. Ceea ce pe mine unul ma dezamageste este felul in care se incearca impunerea acestei pareri, cu atacuri la persoana si nu cu argumente. Din punctul meu de vedere, alegerea unui instrument se face incercand gasirea compromisului cel mai bun intre calitate optica, apertura si pret. Pot sa ai apertura suficienta, dar nu poti face nimic daca instrumentul sta prost la calitate optica. E valabil si invers, oricat de bun ar fi un instrument dpdv optic, apertura totusi conteaza. Ce pot sa-i recomand lui crazy tinand seama de buget este un binoclu astronomic de buna calitate (7X50, 15X70) sau o luneta "short-tube" de 80mm insotite de un atlas si/sau de un calculator cu Stellarium, eventual cartea "Turn left at Orion". Dotarile astea o sa-l ajute sa invete constelatiile si sa vada destule pe cer. Intre timp, va acumula experienta si va sti singur ce instrument i se potriveste mai bine si daca doreste sa se specializeze pe un anume tip de observatii. Ajuta foarte mult si "aruncatul cu privirea" prin cat mai multe tipuri de telescoape de diferite aperturi si eventualele vizite la un observator astronomic. ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 15:26 ----------------------------------- Pai dupa logica ta: Daca ai un BMW inseamna ca esti sofer profesionist. Ori daca nu ai construit o masina inseamna ca nu stii cum functioneaza. Dar daca ai construit o caruta si i-ai pus un motor in 2 timpi este necesar si suficient ca sa analizezi un motor Wankel. Nu ? Observ ca esti obisnuit sa aduci acuzatii fara argumente, chiar fara sa intelegi ce inseamna acuzatiile. Jos palaria ! Si daca tot insisti cu "detinerea si folosirea unui instrument" poti afla ca experimentez si folosesc, in profesia mea de inginer, instrumente optice mult mai sofisticate decat cele insirate de tine. Care chiar n-are rost sa ti le mai spun pentru ca ai dovedit ca nici macar nu stii la ce folosesc. Dar totusi incerc pentru ultima data. In afara de "telescop, luneta, binoclu" am avut de-a face, nu ocazional ci profesional, si cu microscop, teodolit, camera video de televiziune, spectrofotometru (inclusiv cu arc electric), reflectometru, interferometru, laser infrarosu, fibra optica DWDM, amplificator optic, splitter optic. Este adevarat ca n-am incercat sa le construiesc ... prefer sa-i las pe specialisti sa o faca ... si nu intr-un garaj. Si n-am sustinut ca sunt "specialist in toate", nici macar in optica. Dar nici chiar habarnist ... Zici ca astea n-au legatura cu instrumentele astronomice ? Atunci inseamna ca nici instrumentele tale n-au legatura cu optica. Deci, alte argumente, chiar "ad hominem" mai ai ? Ori macar ceva legat de subiectul omului care a deschis discutia, pe care iarasi am facut-o varza ? Tot butoiul de lumina ieftin(a) ? Daca da ... recomanda-i macar si un elevator ... ----------------------------------- -==cRaZy==- 18 Dec 2009 15:51 ----------------------------------- in primul rand am un binoclu 12X25 nu-i suficient pt astronomie da ma multumesc cu el deocamdata(daca imi iau telescopul o sa-mi iau alt binoclu special pt astronomie).....in al doilea rand:Stelarium il am de aproape un an pe calculator si de acolo am invatat constelatiile(mai am si Celestia dar nu prea ma stiu cu el) si in al treilea rand aproape i-am convins pe parinti sa-mi ia telescop...am citit pareri si explicatii de pe diferite site-uri si pt mine ar fi mai avantajos sa-mi iau acel Dob de 8" ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 15:51 ----------------------------------- @ -==cRaZy==- ... Nu ne baga prea mult in seama cand ne certam, ca asa-i la noi ... :lol: Incearca sa te documentezi un pic si sa-ti formezi singur o parere cat se poate de obiectiva. Asculta si la cei ce zic de binoclu ca nu vrobesc prostii ... Daca vrei un Dobson de 8" ar fi bine sa-l vezi in realitate (intr-un magazin) inainte sa-l cumperi. :wink: ----------------------------------- Laurentiu 18 Dec 2009 15:54 ----------------------------------- Pai dupa logica ta: Daca ai un BMW inseamna ca esti sofer profesionist. Ori daca nu ai construit o masina inseamna ca nu stii cum functioneaza. Dar daca ai construit o caruta si i-ai pus un motor in 2 timpi este necesar si suficient ca sa analizezi un motor Wankel. Nu ? Observ ca esti obisnuit sa aduci acuzatii fara argumente, chiar fara sa intelegi ce inseamna acuzatiile. Jos palaria ! Si daca tot insisti cu "detinerea si folosirea unui instrument" poti afla ca experimentez si folosesc, in profesia mea de inginer, instrumente optice mult mai sofisticate decat cele insirate de tine. Care chiar n-are rost sa ti le mai spun pentru ca ai dovedit ca nici macar nu stii la ce folosesc. Dar totusi incerc pentru ultima data. In afara de "telescop, luneta, binoclu" am avut de-a face, nu ocazional ci profesional, si cu microscop, teodolit, camera video de televiziune, spectrofotometru (inclusiv cu arc electric), reflectometru, interferometru, laser infrarosu, fibra optica DWDM, amplificator optic, splitter optic. Este adevarat ca n-am incercat sa le construiesc ... prefer sa-i las pe specialisti sa o faca ... si nu intr-un garaj. Si n-am sustinut ca sunt "specialist in toate", nici macar in optica. Dar nici chiar habarnist ... Zici ca astea n-au legatura cu instrumentele astronomice ? Atunci inseamna ca nici instrumentele tale n-au legatura cu optica. Deci, alte argumente, chiar "ad hominem" mai ai ? Ori macar ceva legat de subiectul omului care a deschis discutia, pe care iarasi am facut-o varza ? Tot butoiul de lumina ieftin(a) ? Daca da ... recomanda-i macar si un elevator ... Gabriel, fa o comparatie intre "tonul" mesajului tau si cel al lui Mak. Dupa cum vezi, exista o mare diferenta. Dupa aceea spune-mi si mie ce fel de acuzatii ti-am adus eu in mesajul meu ? (pentru ca eu nu vad vreuna). Iar in final, sper ca vei reusi sa tragi si o concluzie. ----------------------------------- -==cRaZy==- 18 Dec 2009 15:55 ----------------------------------- taicameu lucreaza la Planetariu Baia Mare si de aprox o luna au facut contract(cred ca au fakt) cu cei de la Astromagazin care le aduc telescoape....pt magazin sau pt observatii.......si Dob-ul ala,de la Astromagazin vreau sa-l iau asa ca tot ce am de facut e sa ii zic la taicameu si el vorbeste cu ei sa aduca telescopul :) ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 16:01 ----------------------------------- Da, Laurentiu, ai avut, ai si vei avea tot timpul dreptate. Este asa precum zici ... mai ales ca esti si moderator. Noroc bun ! ----------------------------------- zoth 18 Dec 2009 16:02 ----------------------------------- Bine, am sa raspund si eu la intrebare ca sa nu fiu acuzat mai tarziu ca emit pareri pe aici fara sa fi pus mana pe vreun instrument. Deoarece fac doar observatii vizuale sunt in general capricios si la fiecare sedinta imi aleg dupa pofta inimii unul sau doua per sedinta, niciodata mai multe. Recunosc ca nu m-as descurca doar cu unul-doua instrumente per total. Asadar am in dotare 3 apo ED (66, 80, 100mm). Al patrulea (mai mare) este pe teava iar al cincilea cu voia Celui de sus as vrea sa-l construiesc dupa un proiect propriu (poate in anul care vine). Mai folosesc la observatii 2 makuri, unul cu tub deschis de 110mm si unul clasic de 127mm. Imi plac makurile pentru ca sunt instrumente puternice si compacte. In anul ce vine voi demara constructia unui cass specializat planetar de 140mm pentru care oglinzile sunt deja gata si mi-au intrat in posesie. Pentru DS folosesc un refractor RFT de 120mm care imi e foarte drag iar un obiectiv de 110mm tot RFT asteapta si el la rand sa vada prima lumina. Pentru observatii solare folosesc un acromat de 102mm cu focala mare pe care am conjugat un helioscop de constructie proprie iar pentru viitor un obiectiv Zeiss de 150mm f/15 isi asteapta aceeasi soarta. Mai am un proiect nostalgic pentru anul care vine, o mica luneta care vrea sa reconstituie primul instrument realizat de mine cu aproape 37 ani in urma. La capitolul binocluri stau foarte rau, anul acesta am vandut o mare parte dintre ele si am mai ramas doar cu doua rusesti, un Baigish 8x30 si un Kronos 26x70. Sper intr-o imbunatatire a situatiei in viitor. In constructie mai am un binoclu pe care mi-am propus sa-l fac doar din "resturi si gunoaie". Daca imi va reusi constructia lui am s-o arat si pe forum. Newtoniene nu am deloc cu toate ca mi-au trecut prin mana. Din pacate nu m-am putut acomoda cu imaginile furnizate de ele. Am aruncat priviri si prin instrumente mari dar pentru mine nu sunt potrivite a le avea in posesie. ----------------------------------- marius78 18 Dec 2009 17:37 ----------------------------------- ''Crazy'' . Cumpara linistit dob de 8'' nu mai asculta pareri eronate de la persoane care nu au aruncat un ochi prin el ,pentru inceput o sa fi mai mult decat multumit . Daca ai cumva 5200 Ron si totusi nu prea cred cumpara linistit Mak-ul indicat de ''Gabriel Muranca'' ,daca nu sa il cumpere dansu ca prin ce ne uitam noi nu se vede prea bine . Cum spune cineva ''A inceput Balcaniada'' ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 18:10 ----------------------------------- @Forever_Man spune si tu ... nu-mi mai trimite mesaje private @marius78 parca mai aveai un prieten pentru cazuri de urgenta Eu ma mir ca-i recomandati un instrument de doar 8", sunt si mai mari ... ----------------------------------- -==cRaZy==- 18 Dec 2009 18:38 ----------------------------------- @Gabriel Muranca...eu stiu ca exista si alte instrumente mult mai mari de 8" ...bineinteles ca eu as dori un telescop cat mai performant posibil dar pt bugetul meu si acuma cat sunt incepator,pana cand ma voi documenta mai mult si voi invata mai multe despre aces domeniu si despre multele sale minunatii,acest telescop imi este destul ----------------------------------- marius78 18 Dec 2009 19:12 ----------------------------------- @Forever_Man spune si tu ... nu-mi mai trimite mesaje private @marius78 parca mai aveai un prieten pentru cazuri de urgenta Eu ma mir ca-i recomandati un instrument de doar 8", sunt si mai mari ... Prietenul meu nu vrea sa activeze pe forum ptr ca ar cunoste persoane ca dumnevoastra si cred ca ar albii .De cand sunteti pe forum nu cred ca ati facut altceva decat ''Copy si Paste'' de pe internet ,cunostintele dumneavoastra inca nu le cunostem se pare ca ''afara este vopsit gardu in curte leopardu''. Am mai avut discutii si nu mai vroiam sa intru in polemica numai ca intreceti masura si va credeti poliglot intr-ale astronomiei mie unu mi-ati lasat alta impresie. ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 19:22 ----------------------------------- Vezi ca astrofoto nu se poate face pe acea montura (Dobson) decat daca o modifici. Si nici optica nu-i prea potrivita pentru astrofoto. Oricum nu este recomandat sa incepi cu asta. Daca transportul nu constituie o problema trebuie sa ai grija la colimare. Partea buna a lucrurilor este ca-l poti imbunatati ulterior: un corector de coma, oculare mai bune, ceva filtre ... vezi tu :wink: Succes ! ----------------------------------- -==cRaZy==- 18 Dec 2009 19:34 ----------------------------------- stiu ca fara modificari nu pot face astrofotografii....de 2 zile caut motoare pt montura Dobson dar fara rezultate.....am gasit doar o unitate de control Intelliscope da de pe un site din Germania cred.....dar in legatura cu optica nu-mi dau seama care este problema...poate ma lamuresti tu :) daca cineva stie un set de motoare pt montura Dobson imi ziceti va rog ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 19:48 ----------------------------------- Prietenul meu nu vrea sa activeze pe forum ptr ca ar cunoste persoane ca dumnevoastra si cred ca ar albii .De cand sunteti pe forum nu cred ca ati facut altceva decat ''Copy si Paste'' de pe internet ,cunostintele dumneavoastra inca nu le cunostem se pare ca ''afara este vopsit gardu in curte leopardu''. Am mai avut discutii si nu mai vroiam sa intru in polemica numai ca intreceti masura si va credeti poliglot intr-ale astronomiei mie unu mi-ati lasat alta impresie. Fiecare cu durerea lui ... :lol: ----------------------------------- Gabriel Muranca 18 Dec 2009 20:15 ----------------------------------- stiu ca fara modificari nu pot face astrofotografii....de 2 zile caut motoare pt montura Dobson dar fara rezultate.....am gasit doar o unitate de control Intelliscope da de pe un site din Germania cred.....dar in legatura cu optica nu-mi dau seama care este problema...poate ma lamuresti tu :) daca cineva stie un set de motoare pt montura Dobson imi ziceti va rog S-a mai discutat aceasta problema pe forum. Sunt aici experti in Dobson si astrofoto care te pot lamuri mai bine. Mie, personal, nu mi se par prea fericite solutiile si nu vreau sa intram iar in polemici nesfarsite. ----------------------------------- Erwin 18 Dec 2009 20:21 ----------------------------------- Montura Dobson este o montură simplă, alt-azimutală, tocmai cu scopul de a fi foarte ieftină și ușor de manevrat pentru vizual (se mișcă cu mâna). Există o soluție de motorizare, limitată: platforma ecuatorială fără de care nu poți face astrofotografie. ----------------------------------- -==cRaZy==- 18 Dec 2009 20:35 ----------------------------------- gabriele....imi poti zice care sunt expertii aia la monturi Dobson si imi zici unde ii acel topic/topicuri sa citesc si eu...mi-ar prinde bine niste sfaturi ----------------------------------- Laurentiu 18 Dec 2009 20:56 ----------------------------------- Astrofotografia este un domeniu destul de dificil si care trebuie tratat pas cu pas si treptat, de la simplu la complex. Poti face fotografii ale cerului si de pe un simplu trepied (constelatii, Calea Lactee din locuri fara poluare luminoasa). Chiar si cu un Dobsonian poti face fotografii la Luna si la Soare (cu filtru special altfel risti sa-ti prajesti camera foto si ochii). Cand insa vei dori sa fotografiezi obiecte Deep Sky, pentru ca timpul de expunere necesar creste de la secunde la minute si chiar ore, devine obligatorie folosirea unui dispozitiv de compensare a miscarii de rotatie a Pamantului: montura ecuatoriala motorizata. Plus alte gadgeturi scumpe si multa, multa experienta si exercitiu. Fiind incepator, iti recomand sa nu te aventurezi asa devreme in domeniul fotografiei Deepsky pentru ca, chiar daca ai avea un buget frumusel (1000 de euro si peste) daca nu ai trecut prin "ciclul primar" al observarii vizuale a cerului foarte probabil vei suferi dezamagiri. Toti am trecut prin etapa observarii vizuale a cerului cand am invatat constelatiile, am vazut obiectele din catalogul Messier, Luna, planetele. De fapt, chiar si cei care fac astrofotografie de performanta sunt inca si observatori vizuali pentru ca nimic nu se compara cu placerea de a sti ca "fotonul acela care iti cade pe retina venind de la stelele Marii galaxii din Andromeda, sau Messier 31, a facut pana aici 2 milioane si ceva de ani !". Montura alt-azimutala, spre deosebire de cea ecuatoriala (iar montura Dobsonienelor este alt-azimutala) este extrem de usor de folosit - spre deosebire de o montura ecuatoriala. Pentru un incepator, un telescop pe montura alt-azimutala este exact ceea ce are nevoie. ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Dec 2009 21:03 ----------------------------------- Cei ce dam sfaturi aici pe forum suntem foarte diferiti. unii sunt pasionati de calitate dar greu de atins = refractoare (ce te tin la diametru mic ) , unii dobson iar altii se uita prin ce au si e bine. dupa mine un dobson 200 f/6 este perfect pentru un incepator. daca ai optica buna vezi bine si planete. sigur pt rezultate bune pe oculare trebuie sa dai bani multi cu mult mai mult decat pe telescop. si un binoclu prinde bine recomand 10x 50 si unul 20x 70 astro foto trebuie sa lasi pe mai tarziu dupa ce cunosti bine cerul si mai strangi bani seriosi macar montura de 1000 euro . ----------------------------------- -==cRaZy==- 18 Dec 2009 21:21 ----------------------------------- ok...am inteles chestia cu astrofotografia :) ..........dar in legatura cu optica...cea de la Dob-ul de 8" de la Sky-Watcher e buna....merita telescopul banii? ----------------------------------- Laurentiu 18 Dec 2009 22:19 ----------------------------------- Am un amic care poseda un astfel de telescop. Calitatea lui este decenta. Un minighid al achizitiei de telescoape (in limba engleza, limba internationala a astronomilor amatori si nu numai a lor): http://www.skyandtelescope.com/equipment/basics/12511616.html Merita citit, cum merita citite toate articolele de pe acel site (Sky & Telescope). ----------------------------------- dragos.n 19 Dec 2009 10:33 ----------------------------------- cRaZy, exista sisteme de motorizare a unui dobson, dar nu sunt foarte ieftine, si din cauza asta se folosesc mai mult pentru dobsonuri de diametre mari, de la 300mm in sus. Pentru un 200mm e mai convenabil sa iti iei o montura ecuatoriala, gen HEQ 5 sau EQ 6. Sau poti incerca sa construiesti o platforma ecuatorala, dar asta necesita ceva precizie in executie. Probabil ca, daca o sa-ti spun ca, desi am 2 lunete si 2 telescoape, nu am nici un dobson o sa ramai un pic mirat.. De ce atunci ti-am recomandat totusi un dobson. Pentru ca in astronomie, pe langa apertura, calitate si pret, pentru un telescop, foarte important, si poate pe primul loc, este stabilitatea instrumentului. Poti sa ai cea mai buna luneta apocromata, daca ea nu e stabila, si vibreaza cum o atingi, e zero. Ori monturile cat de cat bune nu sunt ieftine. Asa cum am mai spus, iti trebuie cel putin 200 euro, pentru una care sa tina un instrument de circa 3-4 kg. In schimb un dobson vine cu o montura buna pentru observatii vizuale, insa avand limitarile de care s-a vorbit. Cand vei mai strange bani, vei putea sa scoti tubul optic de pe montura si sa-l pui pe o montura ecuatoriala ca cele de mai sus. Despre calitate. Evident, calitatea conteaza, mai ales pentru observatii planetare. Un dob de la SkyWatcher este in general facut la un L/4 (L=lambda), adica o calitate rezonabila, chiar buna. Evident ca ar fi mai bine un L/8 sau chiar un L/10 dar pretul ar fi de vreo 3-4 ori mai mare. In plus, atmosfera din Europa, face ca un instrument L/10 sa poata fi folosit foarte rar la capacitatea maxima, si doar din locuri bune, in general varf de munte. Problema contrastului. Evident, o luneta apocromata va da un contrast mai bun decat un telescop sistem newton de acelasi diametru si calitate a prelucrarii, dar la un pret de cateva ori, sau zeci de ori mai mare. Astfel, un newton de 250mm, tub optic cu L/10 poate fi cumparat cu aproximativ 1000 de euro, nou. O luneta Apo de acelasi diametru, costa 45 000 euro. Newtonul de 250 poate functiona bine pe o montura de 1000-1500 euro, in timp ce luneta Apo, fiind mult mai grea necesita o muntura de cel putin 10 ori mai scumpa. Oricum, batalia dintre asa zisi ''newtonisti'' si ''apocromatisti'' pe care ai vazut-o tu, (incinsa si de niste istorii personale) o vei mai vedea, si aici, si probabil si pe alte forumuri. ----------------------------------- dragos.n 19 Dec 2009 11:02 ----------------------------------- Am uitat sa pomenesc aici si alte tipuri de instrumente. Asa ca ma conformez criticilor. -Maksutov-Newton de 190mm. Pret 1300 euro. -Maksutov-Cassegrain de 180mm. Pret 1000 euro. -Schmidt-Cassegrain de 200mm. Pret cam 900 euro. -Ritchey-Chretien de 200mm. Pret cam 1300 euro. -Luneta Apocromata de 180mm. Pret, vreo 19 000 euro. Specific ca am pus aici cele mai ieftine instrumente la fiecare categorie, si doar pretul tubului optic, fara montura. ----------------------------------- zoth 19 Dec 2009 13:41 ----------------------------------- Ei, acum parca suna altfel, adica mult mai bine ... :D Ce daca majoritatea o sa aleaga tot dobsonuri pentru inceput, dar macar sa stie ca mai exista si alte telescoape pe lumea asta. Si daca aleg dobsonuri e foarte util sa le amintiti de fiecare data ce a spus Octavian Stanescu mai sus: ... sigur pt rezultate bune pe oculare trebuie sa dai bani multi cu mult mai mult decat pe telescop. Si in plus, la aceasta alegere incurajati mereu folosirea corectoarelor de coma. Este important cred eu ca ceea ce vezi printr-un telescop sa produca placere. Si in final o propunere: poate nu ar strica sa se scrie pe blog un mic tutorial pentru alegerea primului telescop, usor mai detaliat decat interventiile de mai sus ale lui Dragos si spre care sa se dea link la fiecare cerere de achizitie. Detaliile suplimentare in functie de buget vor putea fi dezbatute pe sectiunea de achizitii. ----------------------------------- neox 19 Dec 2009 14:48 ----------------------------------- Mi se are o idee foarte buna, mentionata undeva mai sus, primul instrumet sa fie Dobson, unde practic optica sa fie cat mai buna...e pana la urma un Newton pus in montura ALt-Az. Apoi sa se investeasca intr-o montura ecuatoariala solida; se scoate telescopul de pe montura alt-az si se pune pe Eq si in felul asta ajungi si la astrofotografie. E un sistem modular ceea ce e foarte convenabil pt un amator, ofera multe optiuni. Cand nu ai chef sa instalezi ecuatoriala pt o ora de observatii, pui rapid Newtonul in sistem Dobson. Toate astea sunt valabile daca e Dobson clasic cu tub, daca e in sitem Truss, e alta poveste. Deci e important, zic eu, ca optica sa fie de prima mana, chiar si pt Dobson, apoi montura se poate schimba. Pana la a folosi o ecuatoriala buna, esti deja familiarizat cu ce poate tubul optic si ai multe observatii la activ. ----------------------------------- Gabriel Muranca 19 Dec 2009 14:58 ----------------------------------- Uitati cum se face o comparatie (este doar un exemplu): http://www.io.com/~hcexres/textbook/recomx6c.html ----------------------------------- Gabriel Muranca 19 Dec 2009 15:10 ----------------------------------- O propunere: de ce nu facem ceva asemanator pe bugete restranse ? Pe un wiki, nu pe un forum. De ex. ce poti cumpara intre 100 si 200 Euro, pe urma intre 200 si 400, ... Fiecare cu ce avantaje si dezavantaje are ... si la ce te poti astepta de la ele. Cred ca ar reduce repetarea discutiilor si ajungerea la argumente subiective legate de persoana (si automat la conflicte personale ce umbresc ratiunea). Cateva observatii: la f/6 este nevoie de oculare mai bune iar defectele optice sunt mult mai evidente decat la f/10. Adica sistemul optic luat ca intreg este mai slab la focala scurta, la acelasi, sa zicem, L/4. In plus, telescoapele mai mari sunt mai afectate de seeing. ----------------------------------- -==cRaZy==- 19 Dec 2009 15:37 ----------------------------------- eu sunt de acord cu propunerea ta :) :wink: ----------------------------------- dragos.n 19 Dec 2009 16:09 ----------------------------------- Preferintele, si ca urmare si recomandarile , sunt in esenta subiective. Pentru un om care are, sa zicem 1,90m inaltime, a facut sport, si are o masina mare, un instrument de 40kg poate fi o joaca, in timp ce pentru unul de 1,60m, neantrenat sau mai in etate, poate fi ceva imposobil de folosit. Iar daca punem la socoteala si preferintele pentru o anumita formula optica, sau pentru un tip de montura, se ajunge la aceleasi discutii interminabile, care mai mult starnesc confuzie. Daca eu, ca moderator al sectiei de achizitii as incerca sa scriu asa ceva - si la un moment dat asta voiam sa fac - indiferent cat as vrea sa fiu de obiectiv, si sa sar peste parerile mele, tot as starni valuri de critici si de contestari. Si cine are rabdare sa citeasca pe achizitii mai multe topicuri se va convinge. Cu atat e mai greu este asta, cand trebuie sa te incadrezi intr-o zona de pret foarte ingusta. Si nu rar s-a intamplat sa vad recomandari pentru instrumente de trei patru ori mai scumpe decat suma pe care persoana care voia sa cumpere o avea. Uneori, ca in cazul de fata, era vorba de elevi, care nu au un venit propriu, si nici cum sa faca sacrificii. Vorba lui Erwin, daca oamenii nu au acum mai multi bani, ar trebui dupa unii, sa-si puna pofta in cui de astronomie, si sa stranga bani vreo zece ani, si apoi sa cumpere doar ''premium''. Pana una alta as vrea sa-l cunosc si eu pe acel astronom amator, de aici de la noi, care a inceput cu instrumente de mare calitate. Cred ca de fapt, cam toti am trecut prin aceeasi ''curba'' a insusirii cunostiintelor, a deprinderilor, si, in timp, a acumularii unor instrumente din ce in ce mai performante. Altii, dupa un prim instrument, s-au lasat. Si cred ca e mai bine sa bage la inceput o suma modica, decat una foarte mare, pe care sa o regrete mai apoi. ----------------------------------- Gabriel Muranca 19 Dec 2009 16:35 ----------------------------------- Dragos, totusi trebuie facut ceva. Poate mai sunt unii incepatori (si nu numai) cu simt practic sau al calitatii. Sau poate mai sunt unii care au si resurse. Nu cred ca exista doar extremele: Dobsonul scurt si refractorul APO. Mai exista si alte variante intermediare. Poate unii sunt interesati si de portabilitate. Si poate nu toti au masina la dispozitie, ori poate vor sa aiba ceva mai portabil fara sa ocupe tot portbagajul. Ori poate nu toti simt aceeasi placere cand cara ditamai butoiul pe scari in jos. Mai ales cand rateaza urmatoarea treapta. :lol: ----------------------------------- dragos.n 19 Dec 2009 16:38 ----------------------------------- Da, ceva trebuie facut, si pentru ca sa nu mai existe discutii, am sa o fac, cu sprijinul lui admin, intr-o forma diferita de obisnuitele comparatii si recomandari. Va dura insa ceva timp. ----------------------------------- Gabriel Muranca 19 Dec 2009 16:52 ----------------------------------- Discutii trebuie sa existe, altfel riscam sa fie doar un punct de vedere. Iar rezultatul final al discutiilor ar trebui publicat. Un sistem wiki este perfect pentru aceasta. Si parca zicea Admin-ul ca exista deja facut un wiki. Tot acolo se pot face teme pe anume modele de instrumente (de preferabil accesibile in Romania) unde sa se comenteze aspectele bune si rele ale acelui instrument. Eventual si o colectie de link-uri la review-uri facute si in alte parti. Iar ce se publica sa fie un pic verificat dpdv al obiectivitatii. Aici si comerciantii pot ajuta mult. Important e sa se adune informatii reale usor accesibile, nu pareri ca pe forum. ----------------------------------- -==cRaZy==- 19 Dec 2009 18:20 ----------------------------------- mai am o intrbare....exista vreo diferenta a opticii la urmatoarele telescoape: http://astromagazin.ro/catalog/skywatcher-dobson-2001200-p-66.html?osCsid=190ff4462f27dea184ad371ad2bf95e3 http://astromagazin.ro/catalog/dobson-200c-2001200-p-333.html?osCsid=190ff4462f27dea184ad371ad2bf95e3 e mai buna optica la telescopul de la GSO?....si are acel GSO sistem de prindere ventilator?eu din cate stiu SW de 8" are... ----------------------------------- Erwin 19 Dec 2009 20:58 ----------------------------------- Domnu' Dragoș, nu eu am zis chestia aia... :shock: Eu am studiat mult pe-aici înainte de a da banii și m-am hotărât să-mi construiesc ceva cu mâna mea: mai întâi o lunetă cu care să pot face observații, dar am investit în oculare de calitate de la bun început, care îmi vor folosi și mai târziu la un instrument mai bun. Așa că am luat rând pe rând câte o piesă, materiale, de ici-colo. Costul total al investiției s-ar putea să depășească o lunetă Astromaster de 80x900 recomandată unor începători, dar eu sunt convins că am reușit să realizez un instrument ceva mai solid și un trepied cu mult mai solid decât cel livrat cu acel instrument. E ca și când l-aș fi luat în rate, iar plăcerea de a construi nu poate fi evaluată... :) ----------------------------------- auriga 19 Dec 2009 23:46 ----------------------------------- mai am o intrbare....exista vreo diferenta a opticii la urmatoarele telescoape: da, sunt doua firme diferite, Guan Sheng Optical (GSO) si SkyWatcher (Synta). Parerile despre calitatea opticii sunt impartite, pe site-ul GSO se dau chiar niste cifre (http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=116). Tot acolo se spune ca au si suport pt. racirea oglinzii. Cel putin modelele mai vechi de Skywatcher 8" nu au suport pt. cooler. Modelul nou de 10" are. ----------------------------------- dragos.n 20 Dec 2009 12:52 ----------------------------------- Stiu Erwin, eu am citat replica pe care ai dat-o tu lui Zoth. Probabil ca nu m-am exprimat bine, si poate de asta nu s-a inteles. cRaZy, eu nu am gast pana acum niste recenzii comparative intre cele doua instrumente, care sa fie facute pe interferometru, nu la ochiometru. O sa mai caut. Ce pot sa-ti spun e ca sunt cateva, foarte putine, firme, care dau telescopul cu fisa de caltate pe baza unor masuratori interferometrice. Una din ele este Orion Optics UK. Dar preturile sunt mai mari. de cateva ori. In rest, constructori se multumec sa spuna ca oglinda este ''difraction limit'', ce ar corespunde cu L/4. Uneori e asa, alteori e pe aproape, uneori insa nu e. Dar si la acelasi fabricant, oricat de bun ar fi el, de la oglinda la oglinda apar diferente. La cei foarte buni, diferentele sunt mici, neglijabile, la ceilalti pot fi si mai mari. ----------------------------------- Gabriel Muranca 20 Dec 2009 14:15 ----------------------------------- Poate Dl. Stanescu a avut ocazia sa evalueze asemenea oglinzi ... si poate ne spune si noua daca il rugam frumos ... cred ca este cel mai in masura. ----------------------------------- Stanescu Octavian 20 Dec 2009 14:40 ----------------------------------- Recent am dat masuratorile la un set 254mm facut in China mi s-a spus. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=47436#47436 rezultat L/4 . sticla pyrex dar nu e detensionata are tensiuni transversale privite pe kant dar si cruce neagra privit pe fata . e posibil ca la temperaturi scazute sau ridicate ( -10 sau 30) sa ramana oarecum defoarmata chiar dupa aclimatizare. primara este slefuita pe masina chiar si parabolizarea (constatare proprie). ----------------------------------- Gabriel Muranca 20 Dec 2009 16:19 ----------------------------------- Si dupa RMS combinat intre primara si secundara ce apreciere aveti ? ----------------------------------- -==cRaZy==- 22 Dec 2009 19:25 ----------------------------------- vrau sa-i iau un telescop la taicameu cadou de ziua lui si mi-a zis ca ar vrea ca de ziua lui sa-si ia un SW Infinity 76 fiindca e mic,usor de folosit etc(asta mi-o zis mie)...dar am citit pe net ca ii mai mult o jucarieasa ca m-am gandit la Celestron FirstScope 76/300....vreau sa stiu cam ce se poate vedea prin el in afara de Luna ----------------------------------- marius78 22 Dec 2009 20:58 ----------------------------------- Jupiter ,cam doua benzi vagi .Saturn ,inelul foarte fin .Multe obiecte Messier dar vagi si multe observatii in natura ''foarte bune'' ----------------------------------- -==cRaZy==- 22 Dec 2009 21:19 ----------------------------------- ok..mersi...dar decat acea jucarie mai bun e asta....macar Luna sa se vada mai clar...restul facem noi cumva....acum sper ca o sa-mi cumpere bunicii Dob-ul ala si cu asta am rezolvat treaba :) ----------------------------------- marius78 22 Dec 2009 21:28 ----------------------------------- De ce nu incerci sa iti construiesti singur un telescop '' sa slefuiesti o oglinda '' cu trecerea timpului ai sa ajungi la o suprafata buna. Aici pe forum ai destula documentatie . ----------------------------------- -==cRaZy==- 22 Dec 2009 23:13 ----------------------------------- o sa incerc si asta....dar mai tarziu dupa ce voi asimila mai multe cunostinte...mai trebuie sa invat