
-----------------------------------
freaka_dd
24 Mai 2006 12:56

ajutati'ma
-----------------------------------
de unde pot cumpara si eu  o lune buna dar si mai ieftina?

-----------------------------------
alexconu
24 Mai 2006 14:04


-----------------------------------
In domeniul instrumentelor optice bun si ieftin mai greu. Ce vrei sa faci cu instrumentul pe care vrei sa-l achizitionezi? Daca ne spui asta e mai usor sa te indrumam. Si care e suma maxima pe care esti dispus s-o cheltuiesti?

-----------------------------------
zoth
24 Mai 2006 18:15


-----------------------------------
folosesti doua concepte relative...
ce inseamna pentru tine bun?
ce inseamna pentru tine ieftin?
ce tinta ai pentru acest instrument?
e bine sa te exprimi clar ca sa poti fi ajutat.
daca nu ti-ai format inca o idee generala despre instrumentele astronomice iti recomand sa citesti topicurile din sectiunea Lunete/Telescoape, apoi sa mai pui intrebari si sigur vei gasi un sprijin aici.
totusi din experienta proprie iti pot spune ca bun si ieftin...NU EXISTA! (cel putin in standardul meu).

-----------------------------------
bakunin99
24 Mai 2006 19:09


-----------------------------------
Mda, astronomia e un hobby scump. Asteapta-te sa incepi pe la 4 - 5 milioane pentru ceva decent. Si e doar inceputul :)

-----------------------------------
gica
25 Mai 2006 13:12

uita-te
-----------------------------------
incearca bai sa te uiti pe (link sters de Mod HoO Germany) ca au aia acolo instrumente si preturi

-----------------------------------
bakunin99
25 Mai 2006 13:27


-----------------------------------
?? 
Ce fel de instrumente au pe siteul ala?
E un site specializat, asa cum spune numele, pe camere digitale, si au si cateva binocluri atat. E cam off topic, sa nu zic spam.

-----------------------------------
zoth
25 Mai 2006 17:14


-----------------------------------
exprimarea ta gica, e vulgara, iar site-ul recomandat nu are nici o legatura cu instrumentele astronomice!

-----------------------------------
bakunin99
25 Mai 2006 17:29


-----------------------------------
Mda, eu nu sunt moderator pe instrumente ca stergeam cel putin linkul :)
