----------------------------------- Abel Cavași 09 Aug 2006 21:24 Cum va fi în viitor? ----------------------------------- Iată câteva idei de-ale mele despre cum va fi în viitor. Să nu râdeți de mine. Adăugați și voi ceea ce credeți. - se vor putea micșora corpurile - se vor putea învia morții - se vor putea citi pietrele și vom afla ce făcea Eminescu în 5.10.1869 - vom fi conectați la aparate medicale - Pământul va fi un muzeu pentru civilizația umană - vom vorbi cu furnicile - vom vizita Soarele - va exista un Tribunal Suprem care va judeca pe cei înviați - moneda de schimb va fi timpul; ne vom putea cumpăra orice cu ajutorul timpului. - vom avea acces la toate cunoștințele umanității on line - nu vom putea cunoaște niciodată amănuntele - nu vom putea citi toate gândurile niciodată - vom putea vedea ce visează un om - vom putea deschide o ușă cu gândul - vor exista roboți care vor găti - vom alimenta un elicopter de la sol cu energie electrică - Fizica și biologia vor deveni capitole de Matematică. - Problema sexului va fi rezolvată in viitor, în sensul că acesta nu va mai fi un subiect tabu care stârnește curiozitatea. Știința se va ridica cu mult deasupra lui. Va exista orgasm științific, provocat de plăcerea descoperirii. Sexul va rămâne o plăcere simplă cum e aceea de a mânca înghețată. Copiii doresc sa mănânce înghețată pentru că nu au bani să-și cumpere câtă doresc. La fel azi se tinde atât după sex pentru că el nu este la îndemână. - În viitor filmele ne vor da mult mai multe senzații decât în prezent. Nu vom vedea doar și vom auzi, ci vom putea și pipăi, mirosi, etc. ceea ce se va petrece în film. Dacă vom vedea un trandafir îl vom putea și mirosi, dacă va ploua în film ne va uda și pe noi, dacă va fi incendiu în film vom simți și noi căldura focului, depinde cât de mică am reglat temperatura filmovizorului. - Oamenii vor comunica, inițial, cu animalele mai inteligente, apoi cu toate, apoi și cu plantele. - Se va pierde mult din intimitatea omului. Numai acasă, în anumite locuri și în locuri străine, neumblate, va exista intimitate, în rest aparatele omului ne vor supraveghea mereu. - Aparatele ne vor urmări sănătatea, ne vor da sfaturi oportune în fiecare situație în care ne vom afla. Fotografiile (se vor numi, poate, totalograme) ne vor arăta mult mai multe detalii, se vor adresa tuturor simțurilor. - În prezent, organismul omului este favorizat dacă acesta contribuie la extinderea și perpetuarea speciei și este defavorizat în caz contrar. Însă, peste milioane de ani, legea favorizării organismului se va aplica în cazul calității și nu al cantității. ----------------------------------- lucia lucia 09 Aug 2006 22:04 ----------------------------------- e super subiectul. ma bucur ca sunt prima care raspunde (abel n-o sa se bucure), cum ati fost dvs la monologul meu. cum va fi in viitor: in viitor.... voi dormi. apoi ma voi trezi, ce zi frumoasa va fi, ma voi duce sa-mi cumpar pantofi... de mers pe munte. sau nu, ce viitor frumos, ce viitor, ce cretinisme am reusit sa postez. ... eram foarte mica si se canta asa> noi, in anul 2000, cand nu vom mai fi copii/ vom face ce-am visat candva... ma repet> puteti fii si serios, uneori? ma surprind pe mine insami> inainte de-a halucina, l-ati cetit pe Huntington? sau macar pe Alfred Toefl? ca sa joc rol de teoretician in fizici> exista o lege, a lui Verhulst, care modeleaza evolutia. Si asta e o teorie morfologica, ca si GENIALA intuitie pe care ati avut-o (o mai aveti?) legata de spatiu. V-am distrus viitorul? Pardon, nu stiam ca a trecut. ----------------------------------- lucia lucia 09 Aug 2006 22:10 ----------------------------------- :D :D :D :D :D am probleme cu cetitul, din cauza noptilor nedormite. de aceea reactionez defazat. sexul va starneste curiozitatea ?????????? curiozitatea?????? Asta e problema viitorului? viitorului cui? 8) :shock: ma repet> am 17 ani. Daca sexul e o problema ptr un cercetator ca Abel, pentru o tocilara ca mine ce-ar putea fi? cxe-o sa patesc cand voi ajunge la varsta lui???? Au propos, Abel, l-ati citit pe Bradbury? ----------------------------------- Abel Cavași 09 Aug 2006 22:29 ----------------------------------- Lucia, n-am prea citit literatură SF decât în copilărie. Am văzut și câteva filme. În adolescență am început să citesc Filozofie, Biologie teoretică, tot ce mi-a picat în mână despre extratereștrii și paranormal. Mai târziu, însă, mi-am petrecut vremea printre cărțile de Matematică și Fizică. Sexul stârnește curiozitatea TUTUROR pentru că nu îl putem avea oricând. Dar n-aș vrea ca acest subiect să fie eclipsat de problema sexului. ----------------------------------- lucia lucia 09 Aug 2006 22:39 ----------------------------------- OK. Din raspunsul primit imi dau seama ca sunteti un tip echilibrat. ceea ce am vrut sa spun este ca viitorul rasei umane nu e subiect de visare. e extrem de grav. nu pot posta aici. d-l Iacob stie ceva. oricum, e un subject super, am sa ma gandesc serios. pe bune. macar iese din tipare. :wink: ----------------------------------- Doru Dragan 10 Aug 2006 09:03 ----------------------------------- Dar n-aș vrea ca acest subiect să fie eclipsat de problema sexului. Daca "n-ai vrea ca acest subiect sa fie eclipsat de problema sexului" atunci de ce problema sexului ocupa cel mai mult spatiu in postul tau? :P Postul tau Abel e absurd si aberant in cea mai mare parte dar, what the hell, daca pe SF nu se admite, atunci unde? Ma tenta sa iau fiecare punct si sa-l ciopartesc asa cum probabil v-ati obisnuit din partea mea dar am abandonat cand mi-am dat seama de dimensiunile aberatiilor. Lucia la cei 17 ani marturisiti are mai multa maturitate, adancime in ceea ce spune. Si acum, all time favourite, SEX. Abel tu esti de vina ca ai deschis cutia Pandorei :wink: Sexul este al doilea instinct ca forta dupa cel de supravietuire a individului. De fapt, daca ar fi sa teoretizam si in acest domeniu, face parte tot din grupa instinctelor de supravietuire si anume a speciei. Lucia nu-ti fa probleme, toti am trecut prin framantarile de la varsta ta, varsta critica, varsta tranzitiei de la copilarie la maturitate. Asa cum probabil stii din fizica, procesele de tranzitie sunt procese critice. Sexul viitorului e una din marile probleme cu care se confrunta omenirea si cred c-ar merita chiar un topic separat. Cred ca la acest moment s-a depasit teoria lui Malthust (parca-l chema) si nimeni nu mai e ingrijorat doar de faptul ca populatia pamantului va creste pana nu vom mai avea ce manca. Dupa parerea mea problema mai grava e scaderea natalitatii in zonele dezvoltate. Se pare ca pe masura ce creste nivelul de dezvoltare si civilizatie omul e tot mai putin capabil de reproducere. Nu mai vrea sau nu mai poate? Presupunand ca lucrurile vor merge bine adica spre dezvoltare si civilizatie e de presupus ca populatia va scadea ingijorator. ----------------------------------- ARMANDO 10 Aug 2006 12:24 ----------------------------------- auzi...dar cum de esti tu asa sigur ca apucam viitorul ;)...atata timp cat poate sa se intample orice cu planeta...(cutremure uragane inundatii....etc) si chiar si noi putem sa ne facem rau cu bombe in razboaie etc.... ----------------------------------- lucia lucia 10 Aug 2006 14:20 ----------------------------------- dl. D spune> [i][quote]Dupa parerea mea problema mai grava e scaderea natalitatii in zonele dezvoltate. Se pare ca pe masura ce creste nivelul de dezvoltare si civilizatie omul e tot mai putin capabil de reproducere. Nu mai vrea sau nu mai poate?[/quote][/i] Eu cred ca nu mai are nevoie... Reproducerea e si ea o forma de aparare la mediu, nu? Un mediu bland duce la atrofiere. Malthus, da. ----------------------------------- Ella_Kosta 10 Aug 2006 17:56 ----------------------------------- Natalitatea in zonele dezvoltate tinde sa scada nu din pricina ca omul mai inteligent nu mai e capabil de reproducere, ci pt ca devine mai informat. Mai informat in ceea ce priveste metodele de a avea exact cati copii doreste cu adevarat. Cei care traiesc in zone subdezvoltate sau au un grad de cultura sub medie nu prea stiu multe in aceste domenii, nu au educatia necesara si atunci lasa sa se intample totul de la sine. Nu conteaza daca nu are bani de paine, daca are chef de sex face si se si trezeste cu 10 copii in casa... Pe de alta parte, poate ca intr-o societate cu un grad mai inalt de dezvoltare este normal sa scada natalitatea. Si asa oamenii s-au inmultit de-a lungul timpului excesiv in raport cu resursele. Poate ca cu cat societatea este mai evoluata, preferi sa ai mai putini urmasi carora sa le acorzi maximum de conditii ca sa fie si ei dezvoltati in conditiile unei concurente ridicate, decat sa ai multi si abia sa-i poti trimite la scoala... Parerea mea... ----------------------------------- stelaru 10 Aug 2006 22:05 ----------------------------------- Intr-o anumita masura, viitorul este si tre sa fie shi subiectiv, nu doar obiectiv... IMAO. O intrebare inicitanta mi-a sarit in creier: animalele au viitor? Adica in devenirea lor "constientizeaza" viitorul? Ca pina mai aum 2 luni nu-mi traznea prin cap ca animalele pot avea cultura... Dar- da-pot! Am citit o carte f. documentata pe tema asta, a unei etoloage din Franta- m-a convins. Asha ca- au animalele perceptia viitorului? ----------------------------------- Abel Cavași 11 Aug 2006 09:00 ----------------------------------- Dragon, te rog foarte mult să te apuci de „ciopârțit” fiecare punct (cel puțin două pe zi) pentru că vreau să învăț lucruri noi. Nu vreau să rămân prost. Vreau să știu (dacă merit asta din partea ta) unde am greșit, care sunt „dimensiunile aberațiilor” mele. Deși mă îndoiesc că ai înțeles profund ceea ce am scris. Nu vreau să spun că nu am greșit nicăieri. Dar până la afirma că „postul e absurd și aberant” este un drum lung. Aștept cu nerăbdare argumente. ----------------------------------- Doru Dragan 11 Aug 2006 09:06 ----------------------------------- In general oamenilor nu le prea convine sa vorbeasca despre "neputinta". Chestia cu pilula albastra nu a aparut de flori de mar. Si fenomenul infertilitatii la femei exista si el. Daca ar fi vorba ca societatile dezvoltate controleaza fenomenul reproducerii atunci nu ar mai exista problema. Dar problema exista. Societatile dezvoltate "imbatranesc" ceea ce creeaza mari probleme. Credeti ca de dragul turcilor si magrebienilor ii primesc nemtii si francezii la ei in tara? Si ce se va intampla cand si turcii si magrebienii se vor dezvolta? O sa primim imigranti extraterestri :shock: ----------------------------------- Abel Cavași 11 Aug 2006 09:09 ----------------------------------- ARMANDO. Nimeni dintre noi nu știe dacă vom apuca sau nu viitorul. Dar asta nu înseamnă să ne uităm unii la alții așteptând eventualul dezastru și să nu facem nimic. Ipotezele despre viitorul îndepărtat nu diferă prin nimic de ipotezele despre ceea ce vei face astăzi, pentru că la fel de nesigur (dacă nu chiar mai nesigur) este viitorul apropiat ca și cel îndepărtat. E mai probabil ca un asteroid să ne lovească astăzi decât peste un milion de ani când omenirea va fi obținut de mult mijloace tehnologice pentru a evita o asemenea catastrofă. E bine că ai pus la timp o asemenea problemă. Asta ne ajută ca pe viitor să nu mai vină cineva cu asemenea obiecții puerile. Problema natalității este trecătoare. Omul se va adapta. Dacă va fi nevoie, se vor crea condiții sociale pentru creșterea natalității. Deocamdată nu este nevoie de așa ceva. ----------------------------------- Doru Dragan 11 Aug 2006 09:25 ----------------------------------- Cred ca nu ati inteles pe deplin problema. Am inceput prin a spune ca instinctul sexual e unul din cele mai puternice instincte. Abel zice ca "se vor crea condiții sociale pentru creșterea natalității" dar conditiile sociale nu lipsesc ci conditiile psiho-fiziologice. Si ceeace e mai grav ca asta nu duce doar la scaderea natalitatii ci si la cresterea tensiunilor sociale. Instinctul nu scade deloc ci doar posibilitatea de-al satisface. ----------------------------------- stelaru 11 Aug 2006 10:19 ----------------------------------- Johm Wiley - arhitectul american "pionier" al arhitecturii "verzi", spunea ca nu avem in minte ca de fapt viata reprezinta doar un accident, favorizat de o intimplare-de un fericit concurs de imprejurarui ( :lol: ) care a facut posibila aparatia vietii si apoi- a vietii constiente. Pe aceeasi linie, rezulta ca unul din lucrurile pe care NU le stim despre viitor este ... intinderea sa temporala! Revin totushi asupra necesitatii separatrii timpului subiectiv de cel obiectiv. Adica, daca vorbim despre viitorul PERCEPTIBIL (imi pare rau pentru majuscule, nu strig, dar am obervat ca nu functioneaza bold italic, underline din bara de comenzi, asha ca nu am cum sublinia ceva altfel decit cu majuscule)- atunci consideratiitle tehnologice cred ca ar trebui dublate intr-addevar de cele sociale. Problema sexului - spre exemplu- are nu daor o dimensiune biologica si economica ci si una culturala, mai mult- shi aia diferita funcite de momentul istoric. Imi place sa cred ca omul viitorului va fi mult ma ..."cerebral" fata de cel de astazi. Ca nu tehnica il va deosebi de mine, ci felul in care va percepe viata. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 11 Aug 2006 12:51 ----------------------------------- Daca omul viitorului nu va invata sa evadeze din tipare, asa dupa cum incearca sa faca Lucia, Abel si toti ceilalti de pe acest forum, atunci el va fi mai mult un om al trecutului. ----------------------------------- stelaru 11 Aug 2006 13:01 ----------------------------------- Nemultumirea este premisa schimbarii -spunea cineva. Este sigur valabil shi social vorbind (in totalitate), shi tehnic (poate doar intr-o anumita masura). --- Am vazut ieri un biat de vreo 11 ani care a primit (pe strada, nu stiu de ce...) un cadou intr-o pungutza frumoasa de la doua fetitze, probabil colege de clasa sau de scoala. Ei bine, a luat puinga, le-a spus Pa1 fetelor shi a intrat in bloc... Sincer, nu vreau sa ajung pe Luna, daca acolo ma va astepta un con-cetatean care-mi va zice: "Bai, ce stai cu biletul ala de naveta in mana! Esti chior, nu vezi ca scrie ca tre sa mi-l dai sa-l verific? Shi hai mai repede ca mai sunt shi altzii!" De acord cu spargerea tiparelor si lupta pentru progres tehnic, dar ... ----------------------------------- stelaru 11 Aug 2006 13:25 ----------------------------------- Vreau sa spun ca devenira umana in sine e cel putin tot asha de importanta ca shi progresul tehnic. Ce-mi place mie la cei mai... "mici" :wink: e tocmai semanalul acesta de normalitate pe care il transmit- chair si prin simplul fapt ca stau shi ei pe ac forum. Altfel spus, cared ca vitorul poate incepe doar daca ne procupa prpria conditie (IMAO). ----------------------------------- Abel Cavași 11 Aug 2006 17:50 ----------------------------------- Am citit cu plăcere ceea ce ați scris cu toții. Afirmațiile voastre îmi dau de gândit. Ideea cu ieșirea sau rămânerea în normalitate este foarte interesantă și văd că știți s-o integrați în limitele subiectului. Nu știam că discuția va ajunge și în acest domeniu. Stelaru, spui lucruri profunde și ești preocupat de sociabilitate. Așteptăm să ne definești limita care separă timpul subiectiv de cel obiectiv și să ne prezinți în ce măsură această limită influențează relevanța acestui topic. Iacob, îmi place că, din nou, te-ai ridicat și te exprimi mult mai clar. N-ai putea să nu mai cobori? Nu uita că avem nevoie cu toții de claritate. Interesantă propunerea cu ieșirea omului viitorului din normalitate, dar poate toți oamenii din viitor vor fi „anormali” în raport cu ceea ce suntem noi astăzi. Scrie-ne mai multe despre cum crezi tu că va fi în viitor. Dragon, aștept mai mult de la tine. Dacă nu poți „ciopârți” două subiecte pe zi, atunci fă-o măcar pentru un subiect la două zile. Ella, se vede că, mai nou, ai coborât standardele și ești mai îngăduitoare cu noi. Cred că aceasta este soluția. Mai spune-ne cum vezi tu viitorul. Vă mulțumesc ----------------------------------- lucia lucia 11 Aug 2006 18:11 ----------------------------------- D-le D, e randul meu sa fiu uimita. Rar o astfel de intelegere a problemei (pardon, a realitatii !) instinctului sexual. O mare carte a secolului trecut, DUNE a lui Herbert pune in acelasi fel problema> Jihadul lui Muad Dib nu e altceva decat o consecinta a nevoii de amestecare a raselor, de improspatare a sangelui. De unde degenerarea claselor aristocrate (unora)? Ce semnificatie au frumoasele povesti cu printi indragostiti de tarancutze... pur-sange? with best feelings, Mary-Lou :D ----------------------------------- Abel Cavași 11 Aug 2006 18:17 ----------------------------------- Nu v-am spus să terminați cu problema sexului? Deschideți, dacă vreți, un topic separat, pentru că nu vreau să se discute aici despre sex!!!! Vă mulțumesc pentru înțelegere. ----------------------------------- lucia lucia 11 Aug 2006 18:55 ----------------------------------- OK. La modul cel mai serios. Viitorul este determinat, ecuatiile care-l modeleaza sunt de tipul sistemelor Lotka-Volterra, legea generala este de tip Malthus dar cu limitare superioara. Orice sistem fizic urmează acelasi model, până la o serie de constante. Indiferent că e sistem viu sau nu. Un exemplu ( ce bun de pus pe bâlog este el) e evoluția civilizaîiilor. deocamdata, am sa pun evoluția intreprinderilor economice modelata cu ecuațiile de care aminteam. :D ----------------------------------- stelaru 11 Aug 2006 19:35 ----------------------------------- Fiecare om are un viitor -cel subiectiv. Adica, eu, ca om al viitorului, sunt cel care gandesc depre mine cum voi fi EU in viitor. Viitorul istoric este cel care poate fi imaginat prin futurologie (da- eo stiitna...). Viitorul speciei- e doar speculatie... DE-aia zic- cum va fi in viitor tb inteles: a) cum voi fi eu. b) cum va fi societatea -asha cum o cuanostem noi azi. c) cum va fi specia... umana Banuiesc faptul ca disuctam in situatia b). ----------------------------------- lucia lucia 11 Aug 2006 19:46 ----------------------------------- > eu- depind direct de societate. Un alt motor (pe langa cele amintite mai sus de dl. D) este frica de a fi exclus din colectiv. > societatea- este o forma de organizare specifica speciei. Si lupii au societati. Si caracatitele. Ca am avut ghinionul de-a avea succes cu a noastra, e altceva. > specia- vezi ce spunea Ella-cea-îndragită-de-zei mai sus. E pur și simplu chestie de nișe de dezvoltare. Când mă mai preocupa problema sexului am citit "Maimuța goala" a lui Morris-și-nu-mai-știu-cum. O recomand cu căldură. (cartea, nu maimuta :lol: ). ----------------------------------- Doru Dragan 12 Aug 2006 09:01 ----------------------------------- Nu v-am spus să terminați cu problema sexului? Deschideți, dacă vreți, un topic separat, pentru că nu vreau să se discute aici despre sex!!!! Vă mulțumesc pentru înțelegere. Aia s-o crezi tu! Intelegere de la mine? Nu cred. :D Din pacate tu ai deschis subiectul asa ca nu prea ai de ce sa te plangi. Si eu nu prea vad viitorul asta fara SEX :lol: Sa ma ierte copii astia dar eu in copii facuti in eprubeta nu cred si nici ca-i aduce barza. :D ----------------------------------- Ella_Kosta 12 Aug 2006 13:17 ----------------------------------- Chiar ca... Cu copiii facuti in eprubeta si cu modificari genetice (care ar putea fi posibile in viitor pe scara larga) cred ca s-ar produce un dezechilibru... ----------------------------------- stelaru 12 Aug 2006 14:43 ----------------------------------- Din pacate, animalele nu au "societate"; adica nu in sensul in care societatea umana se defineste. Furnicile sunt @sociale@ sub aspectul ca indivizii prezinta deosebiri MORFOLOGICE, in functie de funtia (mda) indeplinita. Lupii, sacalii etc. NU traiesc in societati, ci in "haitic", o forma de convietuire data de un avantaj adaptiv in vanatoare, adica de un plus in competitia pe resursele de hrana. Autorul este Desmond Morris, a reprezentat o mare "revelatie" la momentul screirii cartii, dar este doar un discurs pe o tema datra. Pentru cartile de baza in etologie (stiinta comportamentului animal- a nu se confunda cu ecologia)- vezi K.Lorentz, din care s-au tradus shi la noi cateva din cartile mai accesibile publicului larg (@Asha-zisul rau@, @cele 10 pacate ccapitale ale omenirii civilizate@ shi @el vorbea cu animanlele shi cu pestii@). Eibsfeld este un alt mare nume al etologiei -s-a ocupat mult de agresivitate. S-a tradus shi la noi o carte -nu stiu acum titlul. Din etologia generala (prin definitei a- animala) s-a desprins shi o etologie umana, ce-si propune studiul comportamentului uman, shi aume a partii determiante de instinct (ne apropiem putin de behaviorism, dar nu ne suprapunem....). Problema timpului subiectiv shi a viitorului -este o procuipare majora a ... filosofiei- din pacate. DEocamdata nu se cunaoste fiziologic practic deloc cum ne amintim. Shi cum ne palnificam viitorul propriu. Viitor ----------------------------------- Ella_Kosta 12 Aug 2006 15:10 ----------------------------------- hmmm... nu ne-am compara cu furnicile... dar poate cu anumite mamifere s-ar putea. poate unele au totusi un fel de societate. si acea societate bazata pe avantajele vanatorii... societatea umana probabil are la baza tot asa ceva, nu neaparat vanatoare, cat supravietuire in general. ma gandesc la primate in primul rand, dar si la altele. ----------------------------------- lucia lucia 12 Aug 2006 17:52 ----------------------------------- Pai, bine... ce intelegem prin "societate"? Iata ce am gasit pe Webster: 1 : companionship or association with one's fellows : friendly or intimate intercourse : COMPANY 2 : a voluntary association of individuals for common ends; especially : an organized group working together or periodically meeting because of common interests, beliefs, or profession 3 a : an enduring and cooperating social group whose members have developed organized patterns of relationships through interaction with one another b : a community, nation, or broad grouping of people having common traditions, institutions, and collective activities and interests 4 a : a part of a community that is a unit distinguishable by particular aims or standards of living or conduct : a social circle or a group of social circles having a clearly marked identity b : a part of the community that sets itself apart as a leisure class and that regards itself as the arbiter of fashion and manners 5 a : a natural group of plants usually of a single species or habit within an association b : the progeny of a pair of insects when constituting a social unit (as a hive of bees); broadly : an interdependent system of organisms or biological units ----------------------------------- stelaru 13 Aug 2006 00:38 ----------------------------------- Vorbim de societate umana si de viitorul ei a.c. cunostintele invatate de o generatie pot fi (si sunt) transmise gener urm altfel decit prin modificari genetice sau prin pasarea unor comportamente ce urmeaza sa se transforme in instincte... Succesul unei specii este insa legat de un compozit: reproducere, cresteer-productivitate etc. In linii mari, specia are @suuces@ -adica un viitor-daca partea ei de consum din resurse partajate excede partea altor specii. Speciatia este o alta cale de viitor. Desprindera prin izolare reproductiva- (sau orice alte teori doriti) conduce la o alta specie (cu sau farasupravietuirea-cel putin un timp ) aramurii initiale. Formarea viitorului la individ, in limitele vietii sale tine de filosofi, pshiologie. Dar e ceva mult prea complicat shi inca-din ce stiu eu-inca nefixat ca teorie. Dar e tot un viitor! Atit cat pot eu sa judec, shi fara a avea totushi argumente, cred ca vom asista la o speciatie umana in mai putin de 40,000 ani. Parerea mea... :lol: ----------------------------------- Abel Cavași 13 Aug 2006 11:12 ----------------------------------- Cum credeți că va arăta omul spre limita superioară a evoluției sale biologice? Va fi cumva un creier mare care plutește prin vid și care își va putea împlini orice dorință prin forța gândului? ----------------------------------- stelaru 13 Aug 2006 12:40 ----------------------------------- Limita superioara a evolutiei unei specii este fie cea dinaintea diparitiei sale, fie cea dinaintea unei speciatii -la cvcare ramura originala se afla in declin. Daca ma uit bine la speciatiile astea- morfologic deosebirile sunt detul de mici. Importanta este reorganizarea accesului shi conumului resurselor partajate. Nu m-ash duce insa cu gindul pina la a suprapune evolutia biologica cu cea sociala, acestea avind determinjari si finalitati diferite. Omul vitorului probabil va rata la fel de deosebit de cel de astazi cum e deosebita o rata de o gasca ( :lol: ) -sau chiar mai putin. Accesul insa la resurse va fa altfel: probabil mai multe resurse regenerabile in cep riveste energia, alimentatie mai lasrga ca surse dar mai restrinsda ca tip etc.... ----------------------------------- lucia lucia 13 Aug 2006 13:05 ----------------------------------- Vor fi exact doua categorii de oameni, care vor polariza societatea: 1. Oamenii de sant. Acestia, intunecati si agresivi, vor sta rasturnati de bautura si droguri in santurile dintre echipamentele de produs lapte si miere si se vor cafti pentru concepte filosofice inaltatoare de genul de ce in jurul unui stalp fix spatiul se inchide (bancul a fost grozav, d-le D! :D :D :D ). Intre doua cafteli vor studia Apocalipsa lui Ioan si apoi a lui Toma, pentru a trasa geodezice cat se poate de paralele (pe coperti). Pentru a evita degenerarea, ei vor fi utilizati, uneori, la improspatarea rasei, prin procedee hipergenetice. - Procedeu hipergenetic = imprumutarea prin telepatie a caracteristicilor genetice viguroase si utilizarea lor pentru a impregna fatului aflat in stadiul de proiect potentialele dorite. 2. Oamenii eterici. Cu aspect straniu-batand-spre-albastru, fara ochi si cu urechiuse mici si atrofiate tare-tare dar neaparat roz, acestia vor avea degete subtiri ca niste ace si luuungi-lungi, ca sa ajunga la toate butonasele. Simturile vulgare precum vazul, auzul si mirosul vor fi inlocuite de amplificatorul de perceptii exterioare, purtat intr-un piercing-cercel, pozitionat la alegere. Acesta va putea fi setat functie de preferinte, de catre o echipa de specialisti-cyborgi. Ajunsi spre limita evolutiei biologice, se vor ocupa in principal cu evaporarea, cu multa grija, ca sa nu faca masa critica. Neavand ureche interioara nu vor mai avea nici echilibru, ceea ce va necesita, din parte echipelor de cyborgi-de-intretinere, noi si noi tehnologii de orientare in trafic. Societatea va avea un echilibru perfect atunci, prin interactiunile dintre categorii: Oamnii de sant: acestia nu se vor putea dezbara niciodata de mania de a introduce in memoria cyborgilor-de-companie (cand ii prind, pe unde-i prind) stravechiul joc Solitaire, pastrat cu grija din generatie in generatie pe un stick, tocmai in aceste scopuri malefice. Vor fi necesare resetari pentru acesti sarmani cyborgi astfel chinuiti, dar raspunsul oamenilor eterici va fi pe masura: vinovatii vor fi stersi de pe lista cu donatori de organe pentru coloniile de pe Titan. ----------------------------------- bakunin99 13 Aug 2006 22:30 ----------------------------------- Hai sa va zic eu altceva .. ca nu am stat sa citesc threadul asta plin de fantasme si aiureli (desi e la SF, admit :) ) . Oamenii au calitati foarte proaste de a prevede viitorul. Sa va dau exemple practice: in anii 50 - 60 se credea ca in anul 2000: - turismul spatial pe luna va fi ceva banal - vom avea baze pe luna - vor fi vindecate cancerul si alte boli grave prin metode genetice Nimic din acestea nu s-a intamplat. In schimb nimeni nu a prevazut dezvoltarea exploziva a computerelor si tehnologiei informatiei. Din perspectiva de atunci computerele tot niste frigidere care scoteau la imprimanta erau si in anul 2000. Codul genetic a fost citit integral .. si ? Nu a folosit la nimic pentru ca simpla secventa de baze nu inseamna atat de mult cat se credea. Terapiile genetice? Exista, dar sunt aplicabile doar in bolii extrem de rare, si cu rezultate modeste. Apropo, ce am precizat mai sus erau prevederi ale expertilor, nu ce credeau oamenii obisnuiti. Chiar si maicamea era convinsa ca va calatorii pe luna in anul 2000 ... Ce inseamna asta? Ca nu puteti visa? Ba da .. dar cu grija ;) ----------------------------------- Ella_Kosta 13 Aug 2006 23:04 ----------------------------------- Si cand te gandesti ca exista deja o stiinta de a prevedea viitorul... Si futurologii sunt tare bine platiti, mai ales de catre companiile interesate de evolutiile economice... Si fac asta pe termene lungi, de 20-30-50 de ani. Probabil ca se va intampla cam ca si pana acum: unde dai si unde crapa... Ca doar sa nu avem pretentia sa ajungem la psihoistoria lui Asimov... ----------------------------------- bakunin99 13 Aug 2006 23:32 ----------------------------------- Inventivitatea umana in a castiga bani pe spatele fraierilor nu are limite ;) De unde si futurologii astia ... ----------------------------------- IACOB DUMITRU 14 Aug 2006 11:13 ----------------------------------- Eu cred ca oamenii viitorului deja ne privesc. ----------------------------------- Doru Dragan 14 Aug 2006 11:19 ----------------------------------- Cum credeți că va arăta omul spre limita superioară a evoluției sale biologice? Va fi cumva un creier mare care plutește prin vid și care își va putea împlini orice dorință prin forța gândului? Mie mi-e teama sa nu fie un vid mare care pluteste prin creier :D Da-ti spun eu ca fara SEX n-o sa fie nici un haz si nici o ... dorinta. :D ----------------------------------- stelaru 14 Aug 2006 13:16 ----------------------------------- Un recrut american completa formularul de inscriere: "Nume, prenume... locul nasterii..." compelteaza el sarguincios . Ajunge la "sex...". Sta un pic, se gandeste si scrie "o data pe luna". :lol: ----------------------------------- Doru Dragan 14 Aug 2006 13:38 ----------------------------------- Avand in vedere ca asta e un site de astronomie va rog sa mai lasati prostiile :D Pe Luna zici? Interesant! Din punct de vedere gravitational ... ----------------------------------- stelaru 14 Aug 2006 14:40 ----------------------------------- >>>dr Pe bune, s-au facut experimjente cu acte sexuale in imponderabilitate! Da, pana la urma, daca in viitor vom coloniza plante/sateliti cu gravitatie redusa (sau vom face propriile statii artificiale- deshi aici cred ca ar fi ceva mai simplu sa obtii o pseudogravitatie...), sexul va fi o mare problema, din punct de vedere fizic (vezi principiul actiunii si reactiunii...). Deci din doua una: ori omul viitorului va face sex mai rar, din simplul motiv ca obtinerea gravitatiei necesare va fi.. dificila...costisitoare; ori se vor imagina "pozitii" sau diverse "monturi" care sa raspunda gravitatiei scazute. ----------------------------------- bakunin99 14 Aug 2006 14:43 ----------------------------------- Deja o dati in diverse :) ----------------------------------- Ella_Kosta 14 Aug 2006 15:20 ----------------------------------- bine ca nu postati si poze... :shock: ----------------------------------- stelaru 14 Aug 2006 15:42 ----------------------------------- Daca din "investigarea" viitorului scoatem shi religia shi sexul, mai ramine sa scoatem shi democratia shi rezultatul va fi ca societatea viitorului va fi... comunista! In alta ordine de idei, sexualitatea este o tema faimoasa a sf-ului: - cititi "Mana stainga a intunericului" - o societate de indivizi bisexuati etc. etc (nu zic mai mult sa nu stric placerea cititului). Daca-mi amintesc buine autorul (Ursula K. Legun - grafia corecta imi scapa) numai de pornografie nu poate fi acuzata pentru cartea aia.... (a luat daca nu ma inshel shi un premiu Nebula-ma interesez daca intereseaza pe cineva shi va zic shi toate detaliile) E adevarat insa ca eductia scolara shi- intr-o mare masura- cea familiala a trimis aceste doua subiecte intr-o zona a ... tabu-ului. ----------------------------------- zodiak 28 Iul 2012 23:31 Re: Cum va fi în viitor? ----------------------------------- Iată câteva idei de-ale mele despre cum va fi în viitor. Să nu râdeți de mine. Adăugați și voi ceea ce credeți. - se vor putea micșora corpurile - se vor putea învia morții - se vor putea citi pietrele și vom afla ce făcea Eminescu în 5.10.1869 - vom fi conectați la aparate medicale - Pământul va fi un muzeu pentru civilizația umană - vom vorbi cu furnicile - vom vizita Soarele - va exista un Tribunal Suprem care va judeca pe cei înviați - moneda de schimb va fi timpul; ne vom putea cumpăra orice cu ajutorul timpului. - vom avea acces la toate cunoștințele umanității on line - nu vom putea cunoaște niciodată amănuntele - nu vom putea citi toate gândurile niciodată - vom putea vedea ce visează un om - vom putea deschide o ușă cu gândul - vor exista roboți care vor găti - vom alimenta un elicopter de la sol cu energie electrică - Fizica și biologia vor deveni capitole de Matematică. - Problema sexului va fi rezolvată in viitor, în sensul că acesta nu va mai fi un subiect tabu care stârnește curiozitatea. Știința se va ridica cu mult deasupra lui. Va exista orgasm științific, provocat de plăcerea descoperirii. Sexul va rămâne o plăcere simplă cum e aceea de a mânca înghețată. Copiii doresc sa mănânce înghețată pentru că nu au bani să-și cumpere câtă doresc. La fel azi se tinde atât după sex pentru că el nu este la îndemână. - În viitor filmele ne vor da mult mai multe senzații decât în prezent. Nu vom vedea doar și vom auzi, ci vom putea și pipăi, mirosi, etc. ceea ce se va petrece în film. Dacă vom vedea un trandafir îl vom putea și mirosi, dacă va ploua în film ne va uda și pe noi, dacă va fi incendiu în film vom simți și noi căldura focului, depinde cât de mică am reglat temperatura filmovizorului. - Oamenii vor comunica, inițial, cu animalele mai inteligente, apoi cu toate, apoi și cu plantele. - Se va pierde mult din intimitatea omului. Numai acasă, în anumite locuri și în locuri străine, neumblate, va exista intimitate, în rest aparatele omului ne vor supraveghea mereu. - Aparatele ne vor urmări sănătatea, ne vor da sfaturi oportune în fiecare situație în care ne vom afla. Fotografiile (se vor numi, poate, totalograme) ne vor arăta mult mai multe detalii, se vor adresa tuturor simțurilor. - În prezent, organismul omului este favorizat dacă acesta contribuie la extinderea și perpetuarea speciei și este defavorizat în caz contrar. Însă, peste milioane de ani, legea favorizării organismului se va aplica în cazul calității și nu al cantității. Uite prima parte tine de partea extrema a viitorului pe cand oamenii vor deveni zei ce vor reusi sa-si intalneasca creatorul prin sruntarea realitatii. Parte a doua tine de ceea ce se dezvolta deja in sec. 21: de fapt nu stiu care sanatate ca vom fi fost deja niste organisme cibernetice cu creiere cuantice surogat legate wirelles la cerebronul organic functionand in tandem. In curand vom trai exclusiv in Raiul virtual-simulat si total. Corpul uman si civilizatia umana asa cum este ea astazi, vor fi fost menite distrugerii de la inceput. Cronologic: 2050 - o lume gen Star Trek 2075 - o lume androidizata a retelelor gen. cpt. Power /Matrix 2100 - dupa decenii de teraformare si zboruri interstelare, oamenii androizi vor face experimente de sruntare a realitatii "jucandu-se" cu spatio-timpul, vidul cuantic si structura universului in incercarea stabilirii originilor acestui univers simulat. ----------------------------------- zodiak 26 Oct 2012 08:56 ----------------------------------- ARMANDO. E mai probabil ca un asteroid să ne lovească astăzi decât peste un milion de ani când omenirea va fi obținut de mult mijloace tehnologice pentru a evita o asemenea catastrofă. E bine că ai pus la timp o asemenea problemă. Asta ne ajută ca pe viitor să nu mai vină cineva cu asemenea obiecții puerile. Problema natalității este trecătoare. Omul se va adapta. Dacă va fi nevoie, se vor crea condiții sociale pentru creșterea natalității. Deocamdată nu este nevoie de așa ceva. Peste cateva milenii bune va urma o noua era glacira, ceea ce inseamna ca peste cele mai intinse si fertile campuri din ambele emisfere se va forma o calota glaciara, iar pana spre zona ecuatoriala doar deserturi nesfarsite. Ce se va intampla cu o lume de cca. 10 miliarde de persoane ingramadita eventual pe teritoriul a catorva sute de milioane din Brazilia pana in Congo, si Indonezia?! America de nord va fi sub gheata, Europa va fi sub gheata, China, Rusia, nordul Indiei, Argentina, Noua Zeelanda, partile sudice ale Australiei. Asia centrala si Siberia sud-vestica desi vor ramane libere, vor fi deserturi aride gen Gobi. ----------------------------------- Erwin 26 Oct 2012 09:58 ----------------------------------- Glaciațiunea poate veni chiar mai repede. Nu trebuie decât să se oprească GulfStream din cauza topirii ghețarilor din nord și îndulcirii apei de mare care ar transporta astfel mai puțină căldură decât apa sărată... De fapt ar putea fi chiar într-o sută-două de ani. Pe timpul altor mari glaciațiuni Sahara era luxuriantă... :) ----------------------------------- ursamajor 26 Oct 2012 10:18 ----------------------------------- Eu văd viitorul mai sumbru pentru specia umană, cel puțin. Pământul va exista în continuare. Înainte de glaciațiuni, ar trebui să ținem seama de expresia "fiecare pasăre pe limba ei piere". Rasa umană, cel puțin după revoluția industrială, pare că se chinuie să demonstreze viabilitatea zicalei. Eu cred că, înainte de schimbări de climă, de cataclisme naturale etc. există problema resurselor, care se împuținează/epuizează rapid. Petrolul, temelia economiei actuale, n-o să mai țină mai mult de câteva decade. Prăbușirea va fi inevitabilă. În ciuda celor afirmate de diverși lunatici, NU EXISTĂ combustibili alternativi care să suplinească foamea de energie a industriilor, potolită actualmente doar de petrol (și derivate). Dacă mai socotim și certitudinea schimbărilor climatice imediate (încălzire globală), cu toate consecințele lor (criză de apă, alimente etc.) deja vizibile, aveți tabloul unui secol al "apusului dominației tembele" a unei specii iresponsabile asupra unui Paradis, care este mica noastră bilă albastră, călător solitar în spațiul cosmic. Nici mama science-fiction-ului nu cred să poată schimba mare lucru din desfășurările viitoare imediate. PS: Ipoteza încetinirii Gulfstreamul s-a mai temperat în ultima vreme, așa că glaciațiunea poate să mai aștepte nițel. :wink: ----------------------------------- catalin dumitru 26 Oct 2012 10:47 ----------------------------------- Eu cred ca omul viitorului va fi mai prost decat cel de azi. Dovada e ca omul de azi e mai prost decat cel din trecut. In trecut era o competitie mai cinstita. Avea drept la femeile cele mai faine barbatul care era mai puternic si mai inteligent. Astea se vedeau in lupta sau in felul in care masculul de homo sapiens reusea sa-si construiasca adapostul si sa-si apere avutul si familia. De aici rezultau copii sanatosi si probabil suficient de inteligenti ca sa-si dea seama ca tat'su i-a pus-o mamei lor ( probabil si bunicii dinspre mama) tocmai datorita conditiilor de mai sus. Asta ar fi fost primul act al invatarii: Vrei gagici faine , fii invingator ! Si daca vei avea plozi de isprava , cand vei fi batran , poate-ti vor aduce si tie din cand in cand cate o tipa din aia tanara. In schimb , in prezent , ''putorile'' :) cele mai faine se uita mai intai la portofelul masculului. Nu prea conteaza pentru ele daca tipul e vreun prostanac ajutat de noroc sau de propria lui viclenie . Rezultatul va consta in zamislirea de progenituri care mai de care mai tampite , asta daca mamica nu calca stramb fericindu-l pe gradinar sau pe tipul care aduce pizza. Una peste alta , ne asteapta un viitor al promiscuitatii , al superficialitatii si al unei iobagii mascate cu telenovele porno , wrestling de doi bani , manele spatiale si spectacole cu tombola oferite de reprezentantii alesi ai puterii. Ma intreb daca omul viitorului isi va da seama ca libertatea adevarata nu exista (cel putin in viata asta). catalin. ----------------------------------- ursamajor 26 Oct 2012 11:09 ----------------------------------- In trecut era o competitie mai cinstita. Avea drept la femeile cele mai faine barbatul care era mai puternic si mai inteligent. Astea se vedeau in lupta sau in felul in care masculul de homo sapiens reusea sa-si construiasca adapostul si sa-si apere avutul si familia. Cred că tocmai instinctele alea belicoase ale lui homo sapiens îi vor aduce pieirea. Se spunea într-un documentar, "Surviving progress" (e de văzut), că avem "hardware"-ul de vânători culegători (acesta neevoluând prea mult) și trăim într-un mediu total schimbat: "peisaj" urban, computere etc. Premisele unor conflicte atipice, ce sunt prezente în societatea noastră. Câteodată mă-ntreb dacă nu era mai bine să fi avut strămoși Neanderthalienii, despre care oamenii de știință spun că ar fi fost mult mai liniștiți și deloc belicoși ca homo sapiens... ----------------------------------- Stanescu Octavian 26 Oct 2012 12:37 ----------------------------------- Noi in Romanica vom simti sfarsitul mai repede , doar se vede incompetenta, hotia , manelizarea ce creste de la an la an dela omu de rand pan la conducatori .... ----------------------------------- valy 26 Oct 2012 12:53 ----------------------------------- Maneaua n-a omorat pe nimeni, deci nu maneaua ne va fi sfarsitul. Nici hotia sau alte alea. Daca se termina petrolul iti iei abonament RATB si se rezolva. Oricum petrolul nu se termina brusc. Omul e o fiinta foarte adaptabila, n-as fi neaparat pesimist. E drept ca daca iti tragi un glont in cap ai mari sanse sa mori dar eu zic sa avem putintica rabdare, mai sunt cateva zile pana in decembrie. ----------------------------------- ursamajor 26 Oct 2012 13:29 ----------------------------------- Oricum petrolul nu se termina brusc. Nu, e adevărat. Nici nu trebuie să se termine brusc. E suficient cât să se strice echilibrul, ce tinde deja de ceva vreme spre precar, ca să se declanșeze efectul de avalanșă. Înțelegi tu. Dacă nu, citește despre "peak oil" și-o să pricepi. Adică, acum vezi efectele acelei (mai mult decât) teorii. Nici eu n-am zis că va fi sfârșitul lumii, ci (probabil) al civilizației, așa cum e ea azi. Cât despre adaptabilitate, sunt destui care sunt deja adaptați traiului în acest Paradis și vor duce "ștafeta" mai departe. Dar nu e vorba de cei ce constituie civilizația actuală de tip occidental. ----------------------------------- valy 26 Oct 2012 13:58 ----------------------------------- Echilibrul e o notiune relativa. Nu se strica nimic, iar daca se strica totusi ceva atunci se va face un alt echilibru, si tot asa. Daca nu mai ai petrol atunci nu mai consumi petrol, nu mai ai curent nu mai stai pe net, etc. ----------------------------------- ursamajor 26 Oct 2012 14:12 ----------------------------------- Ar fi bine și simplu să fie așa cum zici tu. Din păcate, haos, revolte, războaie au început din mai puțin. ----------------------------------- valy 26 Oct 2012 14:46 ----------------------------------- Da dar uite ca au dus la "echilibru", la "civilizatie", deci tot raul spre bine. ----------------------------------- ursamajor 26 Oct 2012 15:13 ----------------------------------- Gata, cu asta ai dat-o-n SF. :mrgreen: Ești on-topic. ----------------------------------- Erwin 26 Oct 2012 15:28 ----------------------------------- Sunt destule alternative la petrol. Nu există încă voința politică pentru schimbare, însă. Probabil lupta se va da pentru surse regenerabile în câțiva ani. Civilizația de tip occidental cu un consum exagerat și dependență de resurse fosile probabil va dispărea fiind înlocuită de una mai prozaică și mai sănătoasă. Dar trebuie să dispară vreo 3-4 miliarde de oameni mai întâi... :p ----------------------------------- ursamajor 26 Oct 2012 15:30 ----------------------------------- Aia-i... Dacă nu mai bine de 4 mld. Cât despre eoliene și fotovoltaice sau alți cărbuni, mai e mult până departe. :mrgreen: Nici o sutime din populația din zonele temperate nu cred că o pot încălzi, când sunt -20 grade afară, drăcoveniile alea. ----------------------------------- Adrian Sirean 26 Oct 2012 18:53 ----------------------------------- Cred ca un al trei-lea razboi mondial iese din discutie. Asta daca nu cumva ne tembelizam de tot. Dupa spusele unui mare maestru: "Nu stiu cu ce fel de arme va fi luptat cel de-al treilea razboi mondial, dar cu siguranta cel de-al patrulea va fi luptat cu bete si pietre". ----------------------------------- Stanescu Octavian 26 Oct 2012 19:09 ----------------------------------- Pai acum suntem in viitor... si cum e ? in 1980si chiar si in 89 mi se parea 2010 viitor tare indepartat si ce tehinica ar fi prin asemenea vremuri microelectronica -Pc da evolutie spectaculoasa in rest nu prea . ----------------------------------- Laurentiu 26 Oct 2012 21:10 ----------------------------------- Eu sunt amator de SF. Si pentru ca am citit relativ mult SF am ajuns la concluzia (nedefinitiva !) ca, de fapt, nu mai suntem capabili sa anticipam viitorul asa cum au facut-o oamenii de acum 100 si ceva de ani. Pe vremea aceea, bunaoara, Jules Verne a reusit, in mod revolutionar, sa descrie, din imaginatie, lumea in care traim noi acum (e drept, la concluzia asta am ajuns privind lucrurile retrospectiv :)). In schimb, autorii de fictiune din ultima jumatate de secol imi pare ca marseaza continuu pe aceleleasi si acelasi teme - cu unele mici variatii care tin mai degraba de intriga romanului decat de descrierea unei lumi viitoare extraordinare. Le lipseste lor (si sa nu uitam ca acestia sunt oamenii cu cea mai dezvoltata imaginatie de pe Terra), cred eu, viziunea unui viitor, altul decat cel pe care l-au citit in cartile predecesorilor. Si treaba asta imi pare un pic ciudata, daca nu chiar infricosatoare. Oare s-a epuizat "rezerva de viitor" ? :? ----------------------------------- starbuck 27 Oct 2012 17:37 ----------------------------------- Futurologia are multi adepti (de la design pana la reproducerea biologica) dar unii din pacate isi exprima ideile ca un elefant intr-un magazin de portelanuri in speranta ca macar o idee le va fi materializata si sa dea lovitura pentru posteritate. Ideile in sine nu sunt neparat proaste dar nu se precizeaza nici un context social sau tehnologic unde acestea ar putea fi aplicate. Nimeni nu are pretentia de a putea prevede aceasta la nivel de detaliu dar macar pentru aria vizata de aplicabilitate se poate face un efort, nu suplimentar ci foarte necesar. De aceea multe din aceste idei raman doar in stadiul de exprimare in speranta ca cineva cu mai mult cap le va pune tot cap la cap cumva si va inventa din nou mersul pe jos si apa clocotita, acum si in magazinele din zona ta ! Marele merit al lui Jules Verne a fost ca in romanele sale a ilustrat intreg contextul general al viziunilor sale iar descrierile detaliate atat din punct de vedere social cat si tehnologic i-au asigurat succesul si un loc in posteritate. Un alt exemplu este serialul Star Trek care din anii 60 de cand a aparut a inspirat realmente telefonul mobil cu clapeta (primul produs de acest gen - Motorola Star Tac cu denumire asemanatoare deloc intamplatoare) sau nebunia tabletelor cu touchscreen de la iPhone la iPad si a produselor similare, tricorder-ul care a inspirat mii de tipuri de dispozitive de scanare portabile sau cercetarile actuale privind teleportarea, etc. Ca si Jules Verne, meritul acestui serial este ca a detaliat foarte bine contextul general. Exemplele pot continua, oricum ideea ramane aceeasi. Nu poti trata izolat doar anumite domenii fara sa te gandesti la interactiunea lor cu celelalte si efectele acestei interactiuni pe toate planurile. ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 07:44 ----------------------------------- Aia-i... Dacă nu mai bine de 4 mld.Cât despre eoliene și fotovoltaice sau alți cărbuni, mai e mult până departe. :mrgreen: Nici o sutime din populația din zonele temperate nu cred că o pot încălzi, când sunt -20 grade afară, drăcoveniile alea. In mod cert vor suferi mai ales civilizatile sintetice gen SUA, China, UK... Probabil lucrurile se vor reaseza, o sa dispara industria mare, miliardarii, iar produsele agro-alimentare vor deveni cele mai valoroase. In acest context orasele nu isi vor mai gasi ratiunea, nici firmele mari sau mijlocii. Statele vor fi obligate la schimbari majore, astfel populatia oraselor va migra spre tari cu climat tropical, sau vor fi improprietarite cu teren agricol. Pentru SUA va merge OK, o parte se vor replia spre golful Mexic, iar altii vor asimila alte natiuni tropicale prin razboi. Lumea va semana cu aceea inainte de industrializare. ----------------------------------- valy 28 Oct 2012 09:01 ----------------------------------- Dispar miliardarii? N-o sa mai fie regi ai petrolului, vor aparea regi ai porumbului sau ai paracetamolului. ----------------------------------- ursamajor 28 Oct 2012 09:34 ----------------------------------- Da, probabil va fi ceva în genul nobililor din Evul Mediu, în niciun caz la nivelul planetar la care sunt acum corporatiștii. Să nu-ți închipui că o să mai stai pe net și în spatele ogrăzii se va face porumbu'. Contextul va fi altul, o să folosești porumbeii călători să-i dai "Like" lui Băsescu... O să ai latifundiari gen Becali, cu agă gen Bercea Mondialu'... Or să te bage cu nasu' în fum de ardei că te uiți spre stele, în loc să dai peșcheș la "rege". Frumos viitor, nu? :mrgreen: ----------------------------------- zoth 28 Oct 2012 10:24 ----------------------------------- Le lipseste lor ..., cred eu, viziunea unui viitor, altul decat cel pe care l-au citit in cartile predecesorilor. Si treaba asta imi pare un pic ciudata, daca nu chiar infricosatoare. Oare s-a epuizat "rezerva de viitor" ? Laurentiu, imaginatia pleaca din realitate :!: In prima faza am putea spune ca imaginatia se gaseste la om sub forma nativa (cazuri rare) si sub forma dobandita (cele mai multe cazuri). Daca ne gandim mai bine ne dam seama ca imaginatie sub forma nativa nu prea exista, mai degraba putem vorbi despre o predispozitie care trebuie insa cultivata prin instruire. Cealalta forma de imaginatie, cea dobandita, se naste tot prin instruire. Ajungem asadar la concluzia ca indiferent de natura ei declarata, imaginatia este apanajul omului instruit. In societatea umana contemporana: - se cultiva oare imaginatia intr-o lume dominata de fotbal, bere si seminte? - se cultiva oare imaginatia acolo unde VIP este declarat si clasificat un personaj masculin dupa grosimea portofelului sau unul feminin dupa apetitul starnit de formele din dotare? - se cultiva oare imaginatia acolo unde se cultiva incultura? Si intrebarile ar putea continua ... In situatia asta, asa simt o durere in papuci ca peste cateva milenii vine o noua glaciatiune incat m-apuca plansu' ... :lol: :lol: ----------------------------------- ursamajor 28 Oct 2012 10:26 ----------------------------------- zoth, nu știu dacă e vorba doar de imaginație. De imaginație, fie ea și morbidă, nu duce lipsă nici societatea actuală. Cred că mai mult e vorba de intuiție, ca să poți "ghici" viitorul așa cum va fi el peste o anumită perioadă de timp. Ceva aproape paranormal, pe care-o au foarte puțini oameni, de aceea n-am să insist. Dar, ambele, și imaginația, și intuiția aparțin spiritelor înalte, nu grobienilor și-aici îți dau dreptate. :) ----------------------------------- Erwin 28 Oct 2012 10:30 ----------------------------------- Prostia și inteligența sunt constante în lume... Cu cât suntem mai mulți se diluează... :D ----------------------------------- valy 28 Oct 2012 10:31 ----------------------------------- In societatea umana contemporana: - se cultiva oare imaginatia intr-o lume dominata de fotbal, bere si seminte? - se cultiva oare imaginatia acolo unde VIP este declarat si clasificat un personaj masculin dupa grosimea portofelului sau unul feminin dupa apetitul starnit de formele din dotare? - se cultiva oare imaginatia acolo unde se cultiva incultura? Si intrebarile ar putea continua ... Oare intrebarile astea n-au fost valabile dintotdeauna? Si totusi lucrurile au evoluat. ----------------------------------- ursamajor 28 Oct 2012 11:00 ----------------------------------- E relativ cuvântul ăsta "evoluție". Și Atena a fost o democrație cu mult înaintea vremii sale și s-a ales praful de ea. Evoluție? ----------------------------------- Erwin 28 Oct 2012 11:28 ----------------------------------- Cred că este vorba de ciclul vieții aplicabil și civilizațiilor umane... orice civilizație din istorie a avut creșterea și descreșterea sa, urmată de nașterea uneia noi din cenușa celei vechi. Omenirea nu va dispărea, mereu rămân locuri unde supraviețuiesc oameni cu foarte puțin, mai exact cu strict ceea ce le dă natura. Cred că societatea tribală primitivă ca mod natural de existență a omului este cea mai rezilientă dar și cea mai adaptabilă formă de organizare la capriciile naturii. În afara civilizațiilor triburile izolate de acestea nu au fost afectate cu nimic timp de multe milenii. Asta nu înseamnă că ne întoarcem în pădure ci că relațiile umane revin la forme arhaice atunci când civilizațiile se prăbușesc sub propria decadență. ----------------------------------- zoth 28 Oct 2012 12:40 ----------------------------------- ... nu știu dacă e vorba doar de imaginație ... Cred că mai mult e vorba de intuiție ... Despre imaginatie vorbea Laurentiu ... dar e foarte posibil ca si intuitia sa aiba un rol important. Dar ce este intuitia? ... un simt aparte cu care se nasc unii oameni? ... o sclipire de geniu? ... o sinapsa exploatata la momentul potrivit? ... sau o combinatie a celor trei? Oare este intuitia "ceva" nascut din nimic? Oare intrebarile astea n-au fost valabile dintotdeauna? Si totusi lucrurile au evoluat. Poate. Fiecare perioada istorica s-a confruntat cu probleme specifice, este pana la urma un proces natural, dar cu toate astea nu vad nicio evolutie a lucrurilor: inchizitia, razboaiele mondiale, cursa inarmarilor, razboiul rece, alienarea si cultura non-valorii ... unde-i evolutia? ----------------------------------- catalin dumitru 28 Oct 2012 12:46 ----------------------------------- Am auzit ca in Spania deja s-au format grupuri mici bazate pe prietenie si bineinteles incredere , care incearca si se pare ca reusesc sa devina din ce in ce mai autonomi , atat energetic cat si alimentar. Probabil aceste mici enclave nu vor putea scapa de plata impozitelor pe cladiri si teren , si vreo alte cateva taxe dar macar e un pas spre iobagia de bunavoie care probabil e mai dulce decat cea impusa in mod indirect de state , prin saracirea lenta a populatiei. Dar spaniolii au un avantaj , acela al unei clime care-i ajuta pe timp de iarna . La noi , asemenea grupuri autonome ar trebui sa intre in hibernare de la intai noiembrie :) Si sa se satureze cu vodca mai intai . Pe mine ma bate gandul , ca dupa ce vor disparea babacii sa vand casa si sa ma retrag la caldurica pe malul marii , intr-o cocioaba de stuf si cu un refractor decent care sa-mi tina de urat. Problema e ca provin din stramosi al naibii de longevivi si am sanse sa fac astronomie la malul oceanului cam pe cand ma vor lasa balta ochii . Cred ca o sa inventez un sistem care sa transforme imaginile astrilor in sunete, daca nu e deja inventat. catalin. ----------------------------------- Stanescu Octavian 28 Oct 2012 13:00 ----------------------------------- sunt si la noi oameni ce au trait si traiesc departe de civilizatie . am intalnit persoana ce a spus ca-si aminteste vag ca o singura data in viata a fost in oras . Sunt case si grupuri de gospodari in Caras Severin pe cursul (Nerei) nu au fost colectivizati niciodata nu platesc la nimeni nimic. au boi magari vaci plug cu animale ara si acum. Pe Valea Cernei la poalele abruptilor calcarosi sunt paltforme late unde sunt gospodarii la inaltime ascunse si mori cu piatra ce functioneaza si acum . un fel de catunuri apar si pe harta Dobraia ,Prisacina .Iauna .Iuta Scarisoara etc . sigur sunt multe locuri de astea in tara ... ----------------------------------- starbuck 28 Oct 2012 17:20 ----------------------------------- Dincolo de aceste cazuri izolate reteta unei astfel de societati este de mult verificata si pare a functiona fara nici o problema atata timp cat si educatia, respectiv mentalitatea este adaptata conditiilor. Cel mai cunoscut exemplu este gruparea Amish din State. Parerea mea este ca adevarata dezvoltare a umanitatii la cele mai inalte standarde de viata, etice si tehnologice va avea loc atunci cand va disparea dependenta de resursele naturale, de altfel cauza majoritara a tuturor conflictelor. Prin disparitia dependentei ma refer la posibilitatea producerii resurselor necesare in functie de necesitate si nu la renuntarea la ele. In acest context progresul tehnologic este o conditie necesara, chiar daca nu si suficienta. ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 18:04 ----------------------------------- Da, probabil va fi ceva în genul nobililor din Evul Mediu, în niciun caz la nivelul planetar la care sunt acum corporatiștii. Să nu-ți închipui că o să mai stai pe net și în spatele ogrăzii se va face porumbu'. Contextul va fi altul, o să folosești porumbeii călători să-i dai "Like" lui Băsescu... O să ai latifundiari gen Becali, cu agă gen Bercea Mondialu'... Or să te bage cu nasu' în fum de ardei că te uiți spre stele, în loc să dai peșcheș la "rege". Frumos viitor, nu? :mrgreen: Cyber-spatiul este etern, in cazul unei lumi de tip preindustrial se vor gasi alte solutii, de exemplu internet variabil din mai multe surse alternative, o statie de retransmisie de pe fata vizibila a Lunii, statii de retransmisie amplificare regionale pe varfurile montane (relee) si miliarde de surse secundare individuale functionand pe banda radio de reflexie ionosferica similara functionarii radioului, adica din ce in ce mai multa autonomie. ----------------------------------- ursamajor 28 Oct 2012 18:11 ----------------------------------- Mda, parcă văd țăranii arând, cu ipadurili sprijinite de plug și căști în urechi. Sau, de ce nu, mergând la vraciul local să-și facă implant de router în măsele sau sub unghia de la degetul mare. :mrgreen: ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 19:01 ----------------------------------- Eu sunt amator de SF. Si pentru ca am citit relativ mult SF am ajuns la concluzia (nedefinitiva !) ca, de fapt, nu mai suntem capabili sa anticipam viitorul asa cum au facut-o oamenii de acum 100 si ceva de ani. Pe vremea aceea, bunaoara, Jules Verne a reusit, in mod revolutionar, sa descrie, din imaginatie, lumea in care traim noi acum (e drept, la concluzia asta am ajuns privind lucrurile retrospectiv :)). In schimb, autorii de fictiune din ultima jumatate de secol imi pare ca marseaza continuu pe aceleleasi si acelasi teme - cu unele mici variatii care tin mai degraba de intriga romanului decat de descrierea unei lumi viitoare extraordinare. Le lipseste lor (si sa nu uitam ca acestia sunt oamenii cu cea mai dezvoltata imaginatie de pe Terra), cred eu, viziunea unui viitor, altul decat cel pe care l-au citit in cartile predecesorilor. Si treaba asta imi pare un pic ciudata, daca nu chiar infricosatoare. Oare s-a epuizat "rezerva de viitor" ? :? Mai degraba este vorba despre altceva, uite in majoritatea viziunilor se prezenta un conflict intre umanitate si roboti (ex: Star Trek, Star Wars, s.a.m.d), insa astazi se contureaza la orizont exact viziunea "robo", mai pe scurt se pare ca umanitatea isi va rezolva rapid toate problemele prin androidizare si virtualizare cybernetica, de aceea toate celelalte modele de viitor si solutii intermediare nu prea isi mai gasesc interesul. Se considera ca in intervalul 2035-2050 lumea se va augmenta puternic, dar avand in vedere ca primele cipuri cuantice au aparut deja pe piata incepand din acest an, s-ar putea ca acest viitor sa vina mai curand decat se anticipa acum cativa ani. Cum va arata acest viitor? R: Spatiu de memorie nelimitat, putere de calcul nelimitata, conetiuni totale de tip neural si vizual, o lume virtuala nelimitata. Consecinte: viata eterna fara moarte, fara boli, fara probleme, va fi totul la discretie. Efecte secundare: degenerarea corpurilor umane, ... initial se va spune ca inteligenta nelimitata va merita acest sacrificiu, la fel si eliberarea de moarte si boli a muribunzilor si a bolnavilor incurabili, desi in final intreg corpul va fi augmentat. Viitorul oarecum ideal din filmele SF se baza pe o lume organica aflata in plina expansiune si cautare de resurse, astfel ca acea colonizare a spatiului cosmic era efectul nevoii crescande de resurse. Astazi colonizarea cosmosului tinde sa devina un desiderat al idealismului uman, dupa cum va arata ca forma si societatea viitorului. Ne putem imagina lumi similare cu ceea ce exista, mai precis totul va imita perfect natura terestra la exterior, dar la interior oamenii si poate chiar unele animale vor fi in fapt androizi. Atat in realitatea virtuala cat si in cea reala vor fi reconstruite toate etapele istorice si preistorice cat si lumi idilice desprinse din filme. O asemenea civilizatie are timp sa trimita sonde IA spre stele si sa astepte mesajele de la acestea, poate porni colonizarea altor sisteme planetare la viteze mici, s.a.m.d ----------------------------------- ursamajor 28 Oct 2012 19:04 ----------------------------------- Tu chiar crezi ce-ai scris? Mă refer la viață fără moarte, la memorie a gogo etc. Una e ce se aude pe la TV, prin documentare mai SF decât filmele și alta e realitatea. ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 19:07 ----------------------------------- Mda, parcă văd țăranii arând, cu ipadurili sprijinite de plug și căști în urechi. Sau, de ce nu, mergând la vraciul local să-și facă implant de router în măsele sau sub unghia de la degetul mare. :mrgreen: Avem o analogie in Imperiul Britanic, tin minte filmele despre Australia de la inceput de sec. 20, cand copiii fermierilor invatau lectii de la londra prin radioul de la ferma, asta avand in vedere ca multe localitati /ferme se gaseau despartite de zonele civilizate de mari deserturi. Astia aveau pe atunci invatamant la distanta! ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 19:13 ----------------------------------- Tu chiar crezi ce-ai scris? Mă refer la viață fără moarte, la memorie a gogo etc. Una e ce se aude pe la TV, prin documentare mai SF decât filmele și alta e realitatea. Nu inteleg ce vrei sa spui, poate m-am exprimat gresit, ... nu va exista nici moarte, nici viata ci doar "vietuire cybernetica", mai exact toate problemele umanitatii nu vor fi rezolvate ci se vor evapora pur si simplu prin augmentarea fiintei umane. Avand in vedere faptul ca primul cip cuantic a devenit realitate anul acesta si scos pe piata, asta ar trebui sa insemne ceva mai mult decat "o directie posibila". ----------------------------------- ursamajor 28 Oct 2012 19:14 ----------------------------------- E clar, am înțeles bine. ----------------------------------- catalin dumitru 28 Oct 2012 19:17 ----------------------------------- Bull-shit ! Oamenii vor fi din ce in ce mai prosti. Faptul ca au acces la tehnologie destul de sofisticata va face pe cei mai multi sa creada ca pot afla orice si oricand si asta va duce catre o scadere a curiozitatii tinerei generatii. Bineinteles ca vor asculta manele sau alte porcarii si vor privi ca boulenii la gladiatorii aia de doi bani de pe canalele americane. Voi ati vazut ce fetze au spectatorii meciurilor de wrestling ? Asta ne asteapta . Vai de noi cu asa copii si nepoti . Cititi doar cu atentie numele ultimului utilizator inregistrat al acestui forum. Sper ca nu e o greseala si chiar asa il cheama pe tip . catalin. ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 19:33 ----------------------------------- E clar, am înțeles bine. Si atunci ce iti pare asa SF?! ... nu ai observat unde sunt limitele automatizarii ?! Uite ce am vazut eu in fabricile din Rom^nia, ... deoarece noi ne gasim in urma occidentului cu cateva decenii bune, la noi intr-o fabrica oarecare vei gasi masini operate manual care se gaseau in vest si in urma cu jumatate de secol, poate putin inbunatatite, niste modele tarzii, apoi vei gasi in aceeasi fabrica masini semi-automate sau semi-manuale inbunatatite care se gaseau in vest ca atari prin anii '60-'80, apoi vei gasi si masini automate sau semi-automate (le spun astfel deoarece automat ar insemna fara sprijin uman). Masinile automate din vest la ora actuala sunt upgradate modelele anilor '80-2ooo, dar noi inca mai aducem vechituri ca deh iesim mai ieftin. Dupa ce anul acesta au aparut pe piata cipurile cuantice, in cca. 10-20 de ani in vest si probabil chiar la scala planetara se vor extinde adevaratele automate, masini dotate cu IA, de fapt un fel de IA caci nu va avea de a face cu inteligenta de tip uman si nici cu actiuni independente de tip personal. ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 19:39 ----------------------------------- Bull-shit ! Oamenii vor fi din ce in ce mai prosti. Faptul ca au acces la tehnologie destul de sofisticata va face pe cei mai multi sa creada ca pot afla orice si oricand si asta va duce catre o scadere a curiozitatii tinerei generatii. Bineinteles ca vor asculta manele sau alte porcarii si vor privi ca boulenii la gladiatorii aia de doi bani de pe canalele americane. Voi ati vazut ce fetze au spectatorii meciurilor de wrestling ? Asta ne asteapta . Vai de noi cu asa copii si nepoti . Cititi doar cu atentie numele ultimului utilizator inregistrat al acestui forum. Sper ca nu e o greseala si chiar asa il cheama pe tip . catalin. Ai dreptate intr-un fel, uite ce se intampla cu institutele de cercetare cand ataca cipul cuantic, ... se considera ca munca de experimentare a unor institute intregi pe perioada a cativa ani se reduc la cateva ore de calcul pentru calculatorul cuantic. Nu stiu daca savantii vor deveni mai prosti sau daca vor fi considerati mai valorosi gasind solutile mult mai rapid cu un ajutor spectaculos?! ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 19:49 ----------------------------------- Hai sa va zic eu altceva .. ca nu am stat sa citesc threadul asta plin de fantasme si aiureli (desi e la SF, admit :) ) . Oamenii au calitati foarte proaste de a prevede viitorul. Sa va dau exemple practice: in anii 50 - 60 se credea ca in anul 2000: - turismul spatial pe luna va fi ceva banal - vom avea baze pe luna - vor fi vindecate cancerul si alte boli grave prin metode genetice Nimic din acestea nu s-a intamplat. In schimb nimeni nu a prevazut dezvoltarea exploziva a computerelor si tehnologiei informatiei. Din perspectiva de atunci computerele tot niste frigidere care scoteau la imprimanta erau si in anul 2000. Codul genetic a fost citit integral .. si ? Nu a folosit la nimic pentru ca simpla secventa de baze nu inseamna atat de mult cat se credea. Terapiile genetice? Exista, dar sunt aplicabile doar in bolii extrem de rare, si cu rezultate modeste. Apropo, ce am precizat mai sus erau prevederi ale expertilor, nu ce credeau oamenii obisnuiti. Chiar si maicamea era convinsa ca va calatorii pe luna in anul 2000 ... Ce inseamna asta? Ca nu puteti visa? Ba da .. dar cu grija ;) Turismul selenar va deveni o banalitate in curand dar s-au schimbat lucrurile, astazi nu prea ne dorim sa ne deplasam nicaieri, de fapt ne deplasam zilnic pe internet oriunde ne dorim. Pe atunci Luna era un mister interesant, o enigma, nu prea erau imagini multe, dar astazi traim intr-o societate a imaginilor, de aceea de multe ori poti vizita locuri in mod virtual si dispare interesul pentru a le vizita in mod concret. Cu privire la corpul uman, niciodata nu va putea fi vindecat, vindecarea tine de concurenta cu natura, mai exact noi vindecam o boala si in loc apar altele 10 ! ----------------------------------- zodiak 28 Oct 2012 20:09 Re: Cum va fi în viitor? ----------------------------------- Iată câteva idei de-ale mele despre cum va fi în viitor. Să nu râdeți de mine. Adăugați și voi ceea ce credeți. 1- se vor putea micșora corpurile 2- se vor putea învia morții 3- se vor putea citi pietrele și vom afla ce făcea Eminescu în 5.10.1869 4- vom fi conectați la aparate medicale 5- Pământul va fi un muzeu pentru civilizația umană 6- vom vorbi cu furnicile 7- vom vizita Soarele 8- va exista un Tribunal Suprem care va judeca pe cei înviați 9- moneda de schimb va fi timpul; ne vom putea cumpăra orice cu ajutorul timpului. 10- vom avea acces la toate cunoștințele umanității on line - nu vom putea cunoaște niciodată amănuntele 11- nu vom putea citi toate gândurile niciodată 12- vom putea vedea ce visează un om 13- vom putea deschide o ușă cu gândul 14- vor exista roboți care vor găti - vom alimenta un elicopter de la sol cu energie electrică - Fizica și biologia vor deveni capitole de Matematică. - Problema sexului va fi rezolvată in viitor, în sensul că acesta nu va mai fi un subiect tabu care stârnește curiozitatea. Știința se va ridica cu mult deasupra lui. Va exista orgasm științific, provocat de plăcerea descoperirii. Sexul va rămâne o plăcere simplă cum e aceea de a mânca înghețată. Copiii doresc sa mănânce înghețată pentru că nu au bani să-și cumpere câtă doresc. La fel azi se tinde atât după sex pentru că el nu este la îndemână. - În viitor filmele ne vor da mult mai multe senzații decât în prezent. Nu vom vedea doar și vom auzi, ci vom putea și pipăi, mirosi, etc. ceea ce se va petrece în film. Dacă vom vedea un trandafir îl vom putea și mirosi, dacă va ploua în film ne va uda și pe noi, dacă va fi incendiu în film vom simți și noi căldura focului, depinde cât de mică am reglat temperatura filmovizorului. - Oamenii vor comunica, inițial, cu animalele mai inteligente, apoi cu toate, apoi și cu plantele. - Se va pierde mult din intimitatea omului. Numai acasă, în anumite locuri și în locuri străine, neumblate, va exista intimitate, în rest aparatele omului ne vor supraveghea mereu. - Aparatele ne vor urmări sănătatea, ne vor da sfaturi oportune în fiecare situație în care ne vom afla. Fotografiile (se vor numi, poate, totalograme) ne vor arăta mult mai multe detalii, se vor adresa tuturor simțurilor. - În prezent, organismul omului este favorizat dacă acesta contribuie la extinderea și perpetuarea speciei și este defavorizat în caz contrar. Însă, peste milioane de ani, legea favorizării organismului se va aplica în cazul calității și nu al cantității. R: 1-niciodata ca atari, dar pot parea micsorate daca le faci din structuri fine gonflabile, spume-inteligente, ... 2-Daca poti calatori in timp atunci ii poti "invia" de fapt duplica sau rapi si aduce in viitor; 3-Este greu sa gasesti exact acele pietre, mai usor ar fi sa faci o calatorie in viitor printr-un tunel spatio-temporal; 4-da, deja exista asemenea dispozitive; 5-da. 6-nu ar avea prea multe sa ne spuna, noi oamenii vorbim mult si complicat deoarece traim complicat intr-un univers al abstractiunilor; 7-Da, daca nava dispune de scuturi de plasma suficient de puternice si materiale-scuturi pasive X si gama reflectorizante; 8-Ii judeci ca sa ce?! 9-? 10-internet; 11-le va citi IA; 12-asta daca ii facem creierului o cale sintetica de iesire (alta decat mainile->desen si vocea) stim ca in timpul somnului cu vise ochii vad in interiorul creierului, este ca si cum ar vedea, de fapt creierul se auto-priveste, iar atunci cand incercam sa desenam un peisaj vazut de noi de fapt creierul trimite spre exterior acea imagine dar nu dispune de un organ-proiector de mare fidelitate. 13-exista de cativa ani si se utilizeaza mai ales in cibernetica protezelor inteligente; 14-exista deja aparate semi-automate. ----------------------------------- Adrian Sirean 28 Oct 2012 20:14 ----------------------------------- WTF :?: ----------------------------------- ursamajor 28 Oct 2012 20:19 ----------------------------------- E clar, am înțeles bine. Si atunci ce iti pare asa SF?! Mi se pare, că, deh!, se chinuiau unii să facă un soi de lentilă de contact cu funcție de monitor video și erau fericiți că reușiseră să creeze un pixel!?! Și tu-mi spui de SF-uri de-astea? ----------------------------------- Erwin 28 Oct 2012 22:25 ----------------------------------- Care chip cuantic este pe piață? Că vreau să-mi iau și eu unul! :twisted: ----------------------------------- valy 29 Oct 2012 11:14 ----------------------------------- .. Fiecare perioada istorica s-a confruntat cu probleme specifice, este pana la urma un proces natural, dar cu toate astea nu vad nicio evolutie a lucrurilor: inchizitia, razboaiele mondiale, cursa inarmarilor, razboiul rece, alienarea si cultura non-valorii ... unde-i evolutia? Prin evolutie m-am referit la modificarea starii sistemul in timp. Altfel e discutabil daca ce s-a intamplat este bine sau rau, e greu de masurat mai ales ca nu stim care este obiectivul primordial si nici cum putem evalua progresul spre obiectivul respectiv. Ma gandesc oare o fi mai putin frecventabila o bomba sexy decat vidul spatiului sau e mai putin periculos un smecheras cu q7 pe trecerea de pietoni decat incordarea unui filament solar timp de o milisecunda? Ziceati mai devreme ca in trecut s-a prezis mai bine viitorul. In general evolutia a fost oarecum previzibila, fiind la inceput era previzibil ca vor aparea sau se vor dezvolta anumite tehnologii, directii. Insa intre timp avalansa a cuprins multe domenii si au aparut o groaza de mecanisme si de oportunitati care se pot dezvolta intr-un mod imprevizibil. Apropos, Nostradamus ce zice? ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Oct 2012 12:39 ----------------------------------- Omenirea nu are nicio sansa de mai bine daca nu se schimba sistemul de organizare .Principala modificare este desfintarea bancilor . Este nejustifiacat ca aceste capuse sa castige profit enorm de pe urma muncii atator oameni . Ar putea fiecare tara sa aiba o singura banca centrala virtuala iar toate tranzactiile sa se faca pe Net sau bancomate fara angajati decat cei ce intretin Hard-soft sistemul. eventual sa apartina de ministerul de finante. hartia fizica ca ban dispare si orice tranzactie este automat fiscalizata. Alegerile partidele dispar fiecare functionar Presedinte , ministru da concurs pt post -functie . ----------------------------------- Erwin 29 Oct 2012 12:53 ----------------------------------- Asta s-ar putea realiza dacă toată lumea ar avea acces la net, însă mai e mult până acolo și de altfel sunt destule forțe puternice care se opun... banul și puterea corupe. De acord că sistemul actual este perimat, nu mai ține pasul cu lumea și trebuie schimbat neapărat cu altul mai bun. Care nu s-a inventat încă dar e necesar ca înțelepții lumii să găsească o cale. ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Oct 2012 13:02 ----------------------------------- nu vorbesc de toata lumea arabi africani . cine nu are net sunt bancomate si acum . si in sate indepartate se poate pune un bancomat . de ex in Ilidia in sat este tras net si TV cablu . si oricum ce am scris e viitorul acum si chiar si in viitor disparitia bancillor , partidelor se va face prin mult razboi adevarat sau cu forta brutala. ----------------------------------- valy 29 Oct 2012 13:03 ----------------------------------- ...Ar putea fiecare tara sa aiba o singura banca centrala virtuala.. .Comunism? :) Pana acum evolutia se facea relativ simplu: indivizii se combinau, la fiecare noua combinatie rezulta un alt individ care supravietuia daca era mai bine adaptat contextului. Contextul era si el dinamic. Supravietuirea (evolutia) depindea de modul de combinare, de context dar si de societatea din jurul lui. S-a ajuns astfel la situati actuala. Din pacate, sau din fericire, omul a reusit sa adauge o noua dimensiune ecuatiei. El putea influenta evolutia sa si a contextului. Astfel ca ce va fi in viitor depinde din ce in ce mai mult de capriciile omului. De exemplu acum 2000 de ani lumea se spala, spalatul era un lucru bun. La un moment dat era periculos sa te speli, prin porii astfel deschisi intra diavolul. Dupa aia iar era bine sa te speli energic cu apa si sapun. Dupa aia nu mai era asa de bine ca dadea alergii, bacteriile totusi erau si ele bune la ceva. La cat de repede evolueaza lucrurile e greu sa intuiesti viitorul. ----------------------------------- mflorian 29 Oct 2012 13:05 ----------------------------------- Ar putea fiecare tara sa aiba o singura banca centrala virtuala iar toate tranzactiile sa se faca pe Net sau bancomate fara angajati decat cei ce intretin Hard-soft sistemul.Se va renunța la sistemul de credite și la cel de depozite? ----------------------------------- valy 29 Oct 2012 13:07 ----------------------------------- Dece avem nevoie de bani? ----------------------------------- Adrian Sirean 29 Oct 2012 13:09 ----------------------------------- Ca sa ne cumparam telescoape? :lol: ----------------------------------- catalin dumitru 29 Oct 2012 14:21 ----------------------------------- Dece avem nevoie de bani? Banul inseamna in primul rand comoditate. E cam greu sa te duci cu gagica in oras tarand dupa tine un sac de cartofi ca sa-l dai la schimb pe un capucino . In al doilea rand , banul inseamna precautie . Daca dau talharii peste tine , e mai usor (cred) sa-ti bagi in fund un fisic de galbeni sau un sul de bancnote , decat cateva kile de catrofi . Si apoi ce faci cu sacul !? Mai ai nevoie de el sau nu ? :) catalin. ----------------------------------- valy 29 Oct 2012 14:34 ----------------------------------- Nu ma refer la banul ca obiect fizic sau la ceva care trebuie dat ca schimb contra altceva. Albinele n-au bani si totusi o duc bine. Dece trebuie sa dai ceva in momentul cand vrei altceva, nu ar fi interesant sa se intample totul by default? Vrei sa mananci pur si simplu mananci, dece trebuie neaparat cafea de nustiu de care combinata cu lapte de capra nustiu de care. Adica nevoia de avea ceva doar din nevoia de a-l avea e oarecum inutila. E util sa mananci, sa bei si sa respiri, restul ... trebuie dedicat unui scop anume. ----------------------------------- ursamajor 29 Oct 2012 14:35 ----------------------------------- Banul, în sinea lui, nu e rău. Dobânda e rea. Cât timp banul a fost acoperit de metal prețios, a fost OK. Când bancherii, în dorința lor de a acapara putere (prin bogăție), l-au transformat din banul bazat pe metal prețios, în banul bazat pe încredere, s-a prăbușit totul. Era clar unde se va ajunge. Și s-a ajuns. Dar asta e o întreagă discuție și n-avem timp. ----------------------------------- valy 29 Oct 2012 14:36 ----------------------------------- Dar asta e o întreagă discuție și n-avem timp. Da, stiu, n-avem timp ca trebuie sa facem bani. ----------------------------------- ursamajor 29 Oct 2012 14:37 ----------------------------------- Nu, am programare la medicul de familie. :mrgreen: ----------------------------------- mflorian 29 Oct 2012 14:43 ----------------------------------- Cât timp banul a fost acoperit de metal prețios, a fost OK.Cît timp banul a fost acoperit de metal prețios și economia nu era prea dezvoltată, a fost OK. Din momentul în care economia a crescut mult mai rapid decît rezerva de metal prețios, au apărut problemele. ----------------------------------- zodiak 29 Oct 2012 14:44 ----------------------------------- Care chip cuantic este pe piață? Că vreau să-mi iau și eu unul! :twisted: O inovație ce va revoluționa lumea calculatoarelor Oamenii de știință de la Universitatea Bristol din Marea Britanie au reușit să construiască un nou "cip cuantic" ce va permite crearea unor telefoane mobile complet securizate și a unor computere ultra-rapide ce depășesc cu mult performanțele dispozitivelor existente astăzi. Pe termen scurt, cercetătorii vor folosi această tehnologie pentru a securiza serviciile de comunicații folosite de telefoane mobile și de computere, făcând ca operațiunile de zi cu zi, precum banking-ul online și cumpărăturile pe internet, să fie mult mai sigure. De asemenea, telefoanele mobile vor fi protejate de tentativele de hacking. Tehnologia cuantică reprezintă un vechi deziderat al cercetătorilor din întreaga lume. Cipul cuantic conceput de oamenii de știință este produs din siliciu, funcționează pe bază de lumină și este de mii de ori mai mic decât cipurile de sticlă folosite până acum. Acest cip va permite producerea în masă a tehnologiilor cuantice, permițând mai întâi fabricarea de telefoane mobile complet sigure, ca apoi să deschidă calea spre computere cuantice ultra-rapide. Fabricarea cipurilor cuantice din siliciu oferă un mare avantaj: permite ca acestea să fie compatibile cu dispozitivele electronice moderne. Conform lui Jeremy O’Brien, profesor de fizică la Universitatea Bristol, unde își desfășoară activitatea echipa de cercetători, procesoarele cuantice ar putea fi integrate în circuitele microelectronice convenționale în următorii 3-5 ani. Cercetarea a fost realizată în colaborare cu mai multe companii specializate în tehnologia de ultimă oră (precum Toshiba, Nokia și Oclaro) și cu Universitățile Heriot-Watt din Scoția și Delft din Olanda. Specialiștii susțin că acest efort științific reprezintă un pas esențial spre miniaturizarea computerelor cuantice optice. Antti Niskanen, cercetător-șef în cadrul Nokia Research Centre din Cambridge, a oferit mai multe detalii despre noua tehnologie: "Înțelegerea fotonicii cuantice deschide calea spre noi cercetări în domeniul securității, senzorilor și a procesării informației. Securizarea datelor personale, capacitatea unui dispozitiv de a înțelege lumea din jurul său și abilitatea de a interpreta rapid aceste informații reprezintă beneficii de care vor avea parte în viitor utilizatorii dispozitivelor mobile". Noul cip este creat din siliciu, la fel ca microprocesoarele existente în computerele și smartphone-urile folosite astăzi. Spre deosebire de cipurile de siliciu convenționale, ce funcționează controlând curentul electric, cipurile cuantice manipulează particule de lumină (fotoni) pentru a efectua calcule. În principiu, un dispozitiv de computație cuantic dotat cu 100 de fotoni ar putea rezolva simultan trilioane de ecuații. Deoarece noua tehnologie apelează la aceleași tehnici de fabricație folosite în mod curent pentru cipurile din siliciu convenționale, un producător poate crea ușor milioane de cipuri cuantice. Noile circuite sunt compatibile cu infrastructura de fibră optică folosită astăzi în comunicațiile în bandă largă, deoarece operează la aceleași lungimi de undă. "Rețele globale de comunicații, incluzând internetul, funcționează cu ajutorul fibrei optice prin care lumina transmite informații cu viteze înalte între țări, orașe și clădiri", explică Mark Thompson, director adjunct al Centrului pentru Fotonică Cuantică din cadrul Universității Bristol. "Dispozitivele noastre sunt compatibile cu aceste rețele, putem spune chiar că «vorbesc aceeași limbă»", a adăugat Thompson. Un computer cuantic poate rezolva probleme complexe, care în mod normal durează prea mult pentru a fi rezolvate chiar și în cazul în care sunt folosite supercomputere. Printre aceste sarcini se numără analizele de risc financiar, recunoașterea obiectelor din imagini, căutările în bazele de date și conceperea unor noi materiale, medicamente și alte dispozitive tehnologice complexe. "Așa cum tunelurile de vânt nu mai sunt folosite pentru proiectarea aeronavelor, fiind înlocuite de simulări computerizate, în viitor vom putea înlocui majoritatea laboratoarelor de chimie cu computere cuantice", a concluzionat profesorul O’Brien. Sursa: descopera.ro, computing.co.uk http://www.roportal.ro/discutii/topic/78962-nouti-ale-tiinei-i-tehnicii/page__st__680 Quantum chip offers 'security guaranteed by the laws of physics' By Danny Palmer 04 Sep 2012 Scientists from the University of Bristol have developed a quantum silicon chip that they say guarantees "absolute security" for computers and smartphones. The technology could be available commercially in less than five years. Unlike conventional chips, the quantum chip runs on photons – particles of light – instead of electrons, allowing it to perform tasks that aren't possible for regular computers. Doctor Mark Thompson, deputy director of the Centre for Quantum Photonics at the University of Bristol, told Computing this has huge benefits for computing security. Further reading IBM unveils chips that mimic the human brain IBM claims quantum computing breakthroughs Scientists crack quantum cryptography "In terms of communications we can use these quantum technologies to allow two people to communicate with each other with absolute security – I like to say security guaranteed by the laws of physics. "It's a completely different way of communicating; it's not encrypted in the same sort of sense as a secure communication link. We're actually encoding information in quantum states and transmitting that," he added. "It basically means if anyone tries to listen into that message then you know. If someone tries to measure your quantum state you can tell that's actually happened." With the quantum chip, detection of security breaches happens at a photon level allowing a hack to easily and immediately be detected and prevented. "We can monitor the system and in effect a red flag will go up when you know someone's trying to tap into your system and because we do this at the single photon level it's really obvious to see when someone is trying to tap your information," said Thompson, adding that while quantum communication is available now, logistics limits its use to a handful of organisations such as the military. The University of Bristol's research will allow this technology to become commercially available, with several high-profile tech corporations already backing it. "What we've done is taken that right down to the potential for mass market opportunities where we can make these tiny silicon chips, the idea being these chips may one day find themselves into your mobile phone. We're working with organisations like Nokia looking at the possibilities of getting this quantum-secure technology into phones." Essentially, the technology will make everyday tasks, online banking or internet shopping for example, far more secure, and it could become available by 2017. "We've shown now that we can use standard microprocessing techniques to make these devices, so as soon as we've got the right designs in place we can roll it out to all these big manufacturing plants," said Thompson. "So in terms of routes to mass manufacture that's really what we've laid out. In terms of getting this technology into mobile phones, it could be within a five-year timescale." And according to Thompson, quantum chip technology may enable computers to perform significantly better than today's supercomputers within a decade "In probably about the same sort of timescale, we'll be making chips that can out-perform classical computers for very specific problems, and maybe on the 10-year timescale we'll have computers that can do significantly more useful problems better than any supercomputer that we might have today," he said. More on: Security TechnologyChips and ComponentsMobile PhonesEducationCyber SecuritySmartphoneResearchSupercomputingInnovationPrevious article Next article Reader comments Add your comment quantum computers So, how exactly does a quantum computer 'crack' all other computers ? Posted by: Tim Clarke 25 Sep 2012 Complain about this comment Widespread disruption "Quantum computers pose a threat to secure systems as they could crack all existing secure systems," says O'Brien, adding "but they would also provide the solution." The ramifications are clear, I think. As soon as just a few of these quantum computers come online, all conventional PC's become 100% vulnerable, and so an extremely fast technology transition is to be expected. More like a "flip" than a transition, in fact. Engineers describe this as positive feedback; marketing people as "high adoption rate". Quantum computers represent the very definition of a disruptive technology, and their very presence in the marketplace ensures rapid take-up, and the rapid obsolescence of conventional PC's - not just because of this security issue, but also because quantum computers will be way faster. Posted by: Andrew Palfreyman 04 Sep 2012 Complain about this comment Add your comment Print Send Share Newsletters Sign up for our FREE newsletters: Daily update Weekly update Latest stories from Security Technology The UK IT Industry Awards 2012 Date: 14 Nov 2012 The UK IT Industry Awards are the benchmark for excellence throughout the computer industry. Read more: http://www.computing.co.uk/ctg/news/2202567/quantum-chip-offers-security-guaranteed-by-the-laws-of-physics#ixzz2AgfDaJqa Computing - Insight for IT leaders Claim your free subscription today. http://www.computing.co.uk/ctg/news/2202567/quantum-chip-offers-security-guaranteed-by-the-laws-of-physics ----------------------------------- valy 29 Oct 2012 14:50 ----------------------------------- Care e legatura dintre cipul cuantic si securitatea/siguranta? ----------------------------------- Erwin 29 Oct 2012 14:54 ----------------------------------- ar putea fi integrate în circuitele microelectronice convenționale în următorii 3-5 ani. cuvântul cheie: "ar putea fi"... Nu sunt pe piață, sunt în laboratoare de cercetare. E o mică diferență. Mulțumesc pentru efort! Revenind la discuția noastră, în țările arabe Coranul interzice dobânda, așa că ele nu au fost grav afectate de criza financiară, deși se folosește și la ei creditarea și economisirea, banii circulă aproape la fel. Cred că o lume mai bună trebuie să păstreze lucrurile bune și să le înlăture pe cele rele, perimate, dăunătoare. ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Oct 2012 15:01 ----------------------------------- mflorian : nu se renunta la credite depozite! doar ca nu mergi la un om sa discuti conditii , adeverinte etc si nu faci targul cu un patron hapsan ! e o banca unica (masina , calculator ) a statului daca dovedesti prin contul tau ca ai intrari (lucrezi) primesti credit dac nu nu :wink: La suc sau hotel cu gagica nu mergi cu produse de schimb sa platesti (cartofi :lol: ) ai in "ureche " capsat un cip sau card in tel mobil ce comunica cu banca unica si platesti automat on line firmei cu terasa -hotelul. Iar "banul "nu poate exista nejustificat pur si simplu (cum au tiganii in buzunar de cumpara casele prin centrul Timisoarei) ce ai in banca este produs de munca intermedierile se interzic . nu cumperi tu Itzig casa cu 2 lei si o dai lu Gheorghe cu 5 iar peste cateva afaceri de astea ajungi Becali,Vanghelie etc ----------------------------------- cmatei 29 Oct 2012 15:11 ----------------------------------- Care e legatura dintre cipul cuantic si securitatea/siguranta? Se cam termina cu criptografia actuala, trebuie ceva mult mai tare. Ceea ce nu implica faptul ca vei fi mai bine protejat :-) ----------------------------------- mflorian 29 Oct 2012 15:25 ----------------------------------- mflorian : nu se renunta la credite depozite! doar ca nu mergi la un om sa discuti conditii , adeverinte etc si nu faci targul cu un patron hapsan ! e o banca unica (masina , calculator ) a statului daca dovedesti prin contul tau ca ai intrari (lucrezi) primesti credit dac nu nu :wink:Cum introduci în acel sistem o idee de afacere sau giranți, o ipotecă, etc? Cum se evaluează riscul creditului și cine își asumă eventualele pierderi? ----------------------------------- valy 29 Oct 2012 15:29 ----------------------------------- Am citit si linkul pus de zodiak si zice ceva, oarecum se bazeaza pe faptul ca daca (si) altcineva acceseaza informatia, se vede si de aici mai departe implicatiile in securitatea informatiei. Pe mine altceva ma face sa surad, apropos de quantum optics, cipuri optice, banca unica si conturi bancare centralizate cum ii place lui Octavian Stanescu: principiul incertitudinii din mecanica cuantica. Parca si vad un extras de cont: aveti 1000 de lei...sau nu aveti nimic :) ----------------------------------- ursamajor 29 Oct 2012 18:10 ----------------------------------- Cititi doar cu atentie numele ultimului utilizator inregistrat al acestui forum. Sper ca nu e o greseala si chiar asa il cheama pe tip . catalin. Bine că nu s-a înregistrat "AnDr3yyuTZu" sau "ANDR3!1" sau mai știu eu ce MIRC-ofonie... În circumstanțele astea, Nicuae e chiar drăguț. :lol: :lol: ----------------------------------- zodiak 29 Oct 2012 18:55 ----------------------------------- ar putea fi integrate în circuitele microelectronice convenționale în următorii 3-5 ani. cuvântul cheie: "ar putea fi"... Nu sunt pe piață, sunt în laboratoare de cercetare. E o mică diferență. Practic este singura stire stiintifica reala din ultimele decenii, deoarece priveste un dispozitiv finalizat in laborator si deja testat 100% functional cu aplicatii imediate. Aici nu se discuta despre nu stiu ce speculatii, despre nu stiu ce calcul matematic halucinant, presupuneri absurde si fragmente disparate din lumea inovatilor ci despre un CIP cuantic veritabil deja testat si conceput sa poata fi legat la orice dispozitiv electronic aflat deja pe piata, deci are finalitate comerciala imediata. Desigur 3 ani va fi "comercial" pentru marile centre de cercetari, armata, servicii secrete, iar apoi dupa cca. 3 ani se va da liber pe piata. ----------------------------------- Laurentiu 29 Oct 2012 21:33 ----------------------------------- Mai trebuie vreo 10 ani cel putin pana devine "comercial" procesorul cuantic. Nu ma indoiesc ca el e deja functional, undeva la Pentagon, dar asta e deja la mintea cocosului. ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Oct 2012 21:48 ----------------------------------- Pentru majoritatea populatiei si puterea de calcul prezenta (si relativ ieftin de procurat )e mult peste nevoie . Unde vrem sa ajungem la Matrix si viata traita in spatiu virtual ? Prefer pestera si pescuitul in natura :wink: ----------------------------------- Laurentiu 29 Oct 2012 22:04 ----------------------------------- Tavi, venind de la un om care se ocupa cu procesarea de imagine, intrebarea ta este putin ipocrita :) Acum serios, niciodata nu vom avea o putere de calcul suficient de mare ca sa faca fata volumului tot mai mare de informatie care se tot acumuleaza prin servere... Ma gandesc numai la telescoapele care vor face survey-uri cu camere de giga- si terapixeli... nu, nu, nici un procesor nu e destul de tare, dimpotriva, tehnica de calcul pare sa fie tot cu un pas in urma. ----------------------------------- mflorian 29 Oct 2012 22:20 ----------------------------------- ... nu, nu, nici un procesor nu e destul de tare, dimpotriva, tehnica de calcul pare sa fie tot cu un pas in urma....și pentru că trebuia să poarte un nume, i s-a spus [url=http://en.wiktionary.org/wiki/bloatware]bloatware ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Oct 2012 23:01 ----------------------------------- Da Laurentiu eu as vrea sa am si camera cuantica sa holografiez fara optica prin focalizare ... recunosc . :wink: dar pana la urma toate astea sunt un moft ne autoalimentam cu pretentii tot mai mari si sunt nemeritate . ----------------------------------- Laurentiu 29 Oct 2012 23:10 ----------------------------------- Deja vorbim de ceva mai profund (si periculos): natura umana. ----------------------------------- Erwin 30 Oct 2012 02:33 ----------------------------------- Presupun că smerenia și a te mulțumi cu puțin nu poate fi un subiect discutabil aici la SF. Aici discutăm tocmai despre năzuințe și vise, uneori imposibile, alteori foarte repede puse în practică. De ce să nu visăm la camere cuantice holografice? S-ar putea să apară chiar în cursul vieții noastre. Există un vizionar care a scris o carte despre viitorul ce ne așteaptă: [url=http://singularity.com/]Ray Kurzweill - The Singularity is Near[] ----------------------------------- zodiak 31 Oct 2012 10:34 ----------------------------------- http://ro.wikipedia.org/wiki/Singularitate_tehnologic%C4%83 Acest presupus salt tehnologic ultrarapid va duce la evenimente aproape imposibil de imaginat pentru specia homo sapiens: contopirea dintre inteligența biologică și cea nebiologică (mind uploading), oameni aproape nemuritori și nivele înalte de superinteligență care se răspândesc rapid în întreg Universul. De aceea este folosit termenul de singularitate: specia umană nu are cum să înțeleagă ce va urma (gaură neagră), la fel cum o bacterie nu poate înțelege ce este un om, atât de mare va fi progresul tehnico-științific. Proiectul online vast Orion's Arm este o colecție de gânduri despre o lume care a trecut prin Singularitate cu mii de ani în urmă. Printre altele, este vorba de "Arhailecți", minți artificiale aproape-atotputernice, rezultate din experimentele umane cu inteligența artificială în secolul XXI, care se răspândesc pe mii de sisteme solare, conectate prin găuri de vierme care au același rol ca și traseele de pe circuitele integrate: transportul de informații. Acești arhailecți pot crea noi universuri proprii, "îndoind" timpul și spațiul prin găuri negre. Orion's Arm De la Wikipedia, enciclopedia liberă Totul începe visând cu ochii deschiși. Reprezentare grafică a Lumii Inelare Orion's Arm (sau scurt "OA") este un proiect online science-fiction, fondat de M. Alan Kazlev. OA are loc peste 10,000 de ani în viitor, și respectă Hard science fiction: nu există extratereștri antropomorfizați, nici deplasare la viteză superluminică sau alte încălcări ale legilor fizicii, și nici lupte spațiale în analogie la cele navale de pe Pământ. Apar însă unele tehomologii speculative, precum materie exotică cu masă negativă și manipularea materiei la scară subatomică. Cetățenii acestei lumi sunt conduși de Inteligențe artificiale superinteligente, cu calități de zeități, numite archailecți, descendenții experimentelor timpurii ale umanității cu viață artificială. Aceste entități pot crea noi universuri în miniatură. Corpurile lor sunt inteligențe distribuite în rețele de creiere digitale de mărime planetară; subrutinele au la rândul lor simțuri, făcând un "archai" un individ și o civilizație concomitent. Viața extraterestră există, dar proiectul se concentrează pe descendenții și creațiile vieții de pe Pământ, numite colectiv "viață terragenă". Oameni normali, numiți "baselines", sunt o specie pe cale de dispariție. Descendeții lor modificați genetic și cibernetic i-au înlocuit. Nanotehnologia, picotehnologie și femtotehnologia se întâlnesc des. Spațiul cunoscut este conectat printr-o rețea de găuri de vierme. http://ro.wikipedia.org/wiki/Orion%27s_Arm http://ro.wikipedia.org/wiki/Ray_Kurzweil Ray Kurzweil De la Wikipedia, enciclopedia liberă Raymond Kurzweil Raymond (Ray) Kurzweil (n. 12 februarie 1948) este un vizionar și inventator american evreu, pionier în domeniul recunoașterii caracterelor optice, al sintezei text-vorbire, al tehnologiei de recunoaștere a vocii și al keyboardurilor muzicale electronice. Bill Gates vorbește despre el ca unul dintre cei mai importanți experți în domeniul inteligenței artificiale[1] Ziarul Wall Street Journal îl consideră un "geniu fără repaos", iar revista Forbes îl numește "mașina gânditoare ultimativă".[2] Ray Kurzweil este autorul legii întoarcerilor accelerate privind singularitatea tehnologică. http://ro.wikipedia.org/wiki/Ray_Kurzweil Rata de salt paradigmatic (rata de ansamblu a progresului tehnologic) la ora actuală se dublează aproximativ în fiecare deceniu; cu alte cuvinte, intervalele de salt paradigmatic se înjumătățesc în fiecare deceniu (și rata de accelerație însăși crește exponențial). Astfel, progresul tehnologic în secolul al XXI-lea va fi echivalent cu 200 de secole asemănătoare ca progres cu secolul al XX-lea. În contrast, secolul al XX-lea a oferit doar 25 de ani de progres (din nou, la rata actuală de progres) deoarece progresul s-a accelerat până la rata actuală. Așa că secolul al XXI-lea va trăi un salt tehnologic de aproape o mie de ori mai mare decât secolul anterior. The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology is a 2005 update of Raymond Kurzweil's 1999 book, The Age of Spiritual Machines and his 1987 book The Age of Intelligent Machines. In it, as in the two previous versions, Kurzweil attempts to give a glimpse of what awaits us in the near future. A movie with the same name is set to be released in late 2009 2030s  Mind uploading becomes possible.  Nanomachines could be directly inserted into the brain and could interact with brain cells to totally control incoming and outgoing signals. As a result, truly full-immersion virtual reality could be generated without the need for any external equipment. Afferent nerve pathways could be blocked, totally canceling out the "real" world and leaving the user with only the desired virtual experience.  Brain nanobots could also elicit emotional responses from users.  Using brain nanobots, recorded or real-time brain transmissions of a person's daily life known as "experience beamers" will be available for other people to remotely experience. This is very similar to how the characters in Being John Malkovich were able to enter the mind of Malkovich and see the world through his eyes.  Recreational uses aside, nanomachines in peoples' brains will allow them to greatly expand their cognitive, memory and sensory capabilities, to directly interface with computers, and to "telepathically" communicate with other, similarly augmented humans via wireless networks.  The economy transits in GDP percentage to more meta services such as reality fabrication, mind enhancement, mental software. The GDP percentile of simulated, beamed, and augmented pornography will increase from 0.5% to over 10%, as production techniques reduce physical production costs of real things.  The same nanotechnology should also allow people to alter the neural connections within their brains, changing the underlying basis for the person's intelligence, memories and personality. [edit] 2040s  Human body 3.0 (as Kurzweil calls it) comes into existence. It lacks a fixed, corporeal form and can alter its shape and external appearance at will via foglet-like nanotechnology. Organs are also replaced by superior cybernetic implants.  There will be social splitting into different levels of use of reality argumentation, from those who want to live in a life of imagined harems, or those who dedicate their thoughts to philosophical extension. Human society will drift apart in its focus, but with ever increasing capabilities to make imagined things occur.  People spend most of their time in full-immersion virtual reality (Kurzweil has cited The Matrix as a good example of what the advanced virtual worlds will be like, without the dystopian twist).  Foglets are in use. [edit] 2045: The Singularity  $1000 buys a computer a billion times more powerful than the human brain. This means that average and even low-end computers are hugely smarter than even highly intelligent, unenhanced humans.  The Singularity occurs as artificial intelligences surpass human beings as the smartest and most capable life forms on the Earth. Technological development is taken over by the machines, who can think, act and communicate so quickly that normal humans cannot even comprehend what is going on; thus the machines, acting in concert with those humans who have evolved into postbiological cyborgs, achieve effective world domination. The machines enter into a "runaway reaction" of self-improvement cycles, with each new generation of A.I.s appearing faster and faster. From this point onwards, technological advancement is explosive, under the control of the machines, and thus cannot be accurately predicted.  The Singularity is an extremely disruptive, world-altering event that forever changes the course of human history. The extermination of humanity by violent machines is unlikely (though not impossible) because sharp distinctions between man and machine will no longer exist thanks to the existence of cybernetically enhanced humans and uploaded humans. [edit] Post-2045: "Waking up" the Universe  The physical bottom limit to how small computer transistors can be shrunk is reached. From this moment onwards, computers can only be made more powerful if they are made larger in size.  Because of this, A.I.s convert more and more of the Earth's matter into engineered, computational substrate capable of supporting more A.I.s. until the whole Earth is one, gigantic computer (but some areas will remain set aside as nature preserves).  At this point, the only possible way to increase the intelligence of the machines any farther is to begin converting all of the matter in the universe into similar massive computers. A.I.s radiate out into space in all directions from the Earth, breaking down whole planets, moons and meteoroids and reassembling them into giant computers. This, in effect, "wakes up" the universe as all the inanimate "dumb" matter (rocks, dust, gases, etc.) is converted into structured matter capable of supporting life (albeit synthetic life).  Kurzweil predicts that machines will have the ability to make planet-sized computers by 2099, which underscores how enormously technology will advance after the Singularity.  The process of "waking up" the universe will be complete as early as 2199.  With the entire universe made into a giant, highly efficient supercomputer, A.I./human hybrids (so integrated that, in truth it is a new category of "life") would have both supreme intelligence and physical control over the universe. Kurzweil suggests that this will open up all sorts of new possibilities such as doing the infinitely impossible and beyond. [edit] Some indeterminate point within a few decades from now  Space technology becomes advanced enough to provide the Earth permanent protection from the threat of asteroid impacts.  The antitechnology "Luddite" movement will grow increasingly vocal and possibly resort to violence, possibly a new World War, as these people become enraged over the emergence of new technologies that threaten traditional attitudes regarding the nature of human life (radical life extension, genetic engineering, cybernetics) and the supremacy of mankind (artificial intelligence). Though the Luddites might, at best, succeed in delaying the Singularity, the march of technology is irresistible and they will inevitably fail in keeping the world frozen at a fixed level of development. However, some nature preserves may be set aside for them to live in.  The emergence of distributed energy grids and full-immersion virtual reality will, when combined with high bandwidth Internet, enable the ultimate in telecommuting. This, in turn, will make cities obsolete since workers will no longer need to be located near their workplaces. The decentralization of the population will make societies less vulnerable to terrorist and military attacks. ----------------------------------- Laurentiu 31 Oct 2012 20:30 ----------------------------------- Zodiak, nu te supara prea tare: copy si paste la articole gasite pe wikipedia ? Nu prea este impresionant gestul tau ci mai degraba enervant. Mai bine puncteaza ideea si apoi da link-ul. ----------------------------------- zodiak 31 Oct 2012 21:32 ----------------------------------- Am sa aduc cateva critici desi sunt de acord cu cronologia evenimentelor. Din cate stiu nonotehnologia nu va exista niciodata in felul acesta, chiar savantii arata ca nano-robotii sunt imposibili pe vecie datorita legilor fizicii, mai precis ii poti face dar nu vor fi niciodata functionali in modul necesar medicinei. Nu cred ca se vor introduce organe cibernetice in corpul uman si nici in creier datorita unor complicatii evidente. De asemenea nu cred ca vom transforma planeta intr-un calculator-planeta, nici alte planete si asteroizi, mai ales cand avem la dispozitie computatia cuantica. Iata cum vad eu lucrurile fata de Kurtzweill: 2015 - aparitia la scala larga pe piata a ochelarilor-desktop dotati cu mouse-ocular, miscarea clicului prin focalizarea privirii spre obiectul de selectat tot cu privirea. 2025 - aparitia corpului uman surogat, ... va fi facut din fibre, plasticuri rezistente, silicon, structuri gonflabile si un sistem motric de tip hidraulic. Va fi extrem de usor, ceea ce ii va oferi autonomie energetica mare, la fel si creierul sau cuantic. Va fi alimentat electric de la niste baterii beta-voltaice ecranate sau de la baterii conventionale bazate pe hidrogen, dar se va realimenta si piezoelectric prin propria miscare si mai ales piezoelectric in interiorul arterelor hidraulice la cresterea presiunii lichidului motric. 2035 -2045 - aparitia interfetei neurale, un fel de cip subcutanat pozitionat undeva la incheietura m^inii bratului drept, dublat de o bratara cu dispozitiv wirelles. Acesta noua interfata dezvoltata la cca. 10-20 de ani de la aparitia computerelor cuantice, va revolutiona cu adevarat lumea, deoarece ne va permite traiul deplin in alte realitati si augmentarea creierului uman. Mai exact aceasta interfata va permite creierului sa utilizeze neuronii cuantici sintetici si astfel mintea umana se va muta in suportul surogat in mod gradual, in timp ce creierul organic va degenera rapid. La deconectarea trupului de matricea cuantica acesta va ramane o carcasa inanimata cu un creier atrofiat transformat in mare masura intr-o masa amorfa de grasime aka celule gliale. Vom putea calatorii cu viteza luminii dintr-un corp surogat in alt corp surogat aflat pe planeta Marte de exemplu, putand sa traim consecutiv doua sau mai multe vieti in acelasi timp sau sa dezactivam una dintre ele ca si cum un om din sec. 20 ar fi plecat pe Marte cu o nava cosmica. Cosmosul va fi colonizat pentru spatiul sau vast si nu pentru bogatiile sale, de altfel oamenii androizi vor cauta zonele sigure si nu zonele "bogate", astfel ca pe Pamant cele mai ravnite zone vor deveni Asia centrala, Sahara, Arabia, Spania interioara, Australia, si alte zone aflte departe de cutremure, furtuni, vulcani, inundatii, alunecari de teren si alte riscuri majore. Un alt efect al cibernetizarii lumii va fi disparitia violentei de orice fel, de fapt lumea veche va disparea la vrac cu toate problemele sale. In timp ce Kurtzweill vede o societate de tip sec. 20 populata de cyborgi ce evolueaza la infinit in lupta cu vechile probleme umane, pe cand eu vad un salt scurt si ultrarapid dupa care se va asterne linistea, Pamantul va fi redat vietii salbatice. Kurtzweill vede o economie a viitorului, o societate a sec. 20 proiectata in viitor, s.a.m.d, insa eliberarea omului de trup va conduce la autonomia totala, va cadea orice forma de economie, contactele dintre unitatile cuantice individuale vor fi continue, dar prin filtre speciale, in timp ce fiecare om va trai intr-un univers cuantic propriu alaturi de entitati holografice generate de calculator, mai exact fiinte efemere de tip robotic ce mimeaza la perfectie comportamentul uman. ----------------------------------- zodiak 31 Oct 2012 21:34 ----------------------------------- Zodiak, nu te supara prea tare: copy si paste la articole gasite pe wikipedia ? Nu prea este impresionant gestul tau ci mai degraba enervant. Mai bine puncteaza ideea si apoi da link-ul. Ai dreptate, dar am dorit sa se vada si originalul, ... am copiat din greseala acelasi text de doua ori...! ----------------------------------- ursamajor 31 Oct 2012 21:37 ----------------------------------- La cât de "javre" sunt oamenii, tu chiar crezi în bazaconiile alea? ----------------------------------- zodiak 31 Oct 2012 21:55 ----------------------------------- Or fi, da asta e directia indiferent de cum credem noi astazi, in plus tot o bazaconie este si lumea noastra in fata unui vanator preistoric. Tendinta automatizarii accelerate este o certitudine dovedita zilnic, iar evolutia interfetelor om-masina de asemenea... nici nu am ajuns bine la "touch-screan" ca a si aparut deja "touch-projection" care inca nu a umplut magazinele ca a aparut deja "dirijarea vizuala" care probabil este ultim pana la nivelul interfetei neurale directe. ----------------------------------- Noircatus 27 Mar 2013 13:01 ----------------------------------- Ca sa determinam viitorul, sau mai bine zis, ca sa aplicam o metoda cat mai corecta pentru a determina viitorul, cred ca ar trebui sa invatam din trecut. Din greselile trecutului. Mai exact: lumea isi imagineaza viitorul intotdeauna prin prisma nevoilor, cunostiintelor si dorintelor prezente. Un exemplu marunt: daca imi amintesc bine prin anii 1920 se credea ca zepelinele sunt viitorul zborului, iar la avioane se va renunta in cele din urma. Deci, ca sa ne putem imagina ce va fi in viitor cu mai multa acuratete, cred ca ar trebui sa gandim out of the box. Din punctul meu de vedere, viitorul va consta in principal din puterea noastra de manipulare si asimilare a informatiei. Si cred ca la momentul in care vom ajunge sa comunicam intre noi doar prin puterea gandului si vom avea acces doar prin puterea gandului la informatiile universului, multe din lucrurile pe care ni le dorim sau ni le imaginam acum isi vor pierde sensul. Pe masura ce evoluam intelectual se schimba si nevoile si dorintele noastre: in pestera omul a fost preocupat sa-si procure hrana; in Evul Mediu crestinii au fost preocupati sa-l multumeasca pe Dumnezeu; in contextul actual ne folosim o buna parte din energie si inteligenta sa ne provocam fericirea (entertaining). In concluzie, discutiile despre viitor sunt frumoase, dar ma indoiesc ca stra-stra-stra-stra nepotul meu va fi capitanul Picard pe nava Enterprise. Pentru ca rost are o nava spatiala daca te poti dematerializa si materializa prin puterea propriei vointe in orice parte a Universului? ----------------------------------- catalin dumitru 27 Mar 2013 21:53 ----------------------------------- Pentru ca rost are o nava spatiala daca te poti dematerializa si materializa prin puterea propriei vointe in orice parte a Universului? Cineva tot va trebui sa duca gunoiul . catalin. ----------------------------------- Adrian Sirean 27 Mar 2013 22:06 ----------------------------------- Eu cred ca "gunoiul" exista in orice punct din univers in stare latenta. Doar informatia trebuie sa calatoreasca. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Mar 2013 23:07 ----------------------------------- Si,sa nu va fie cu suparare,dar din acest punct ma cam umfla rasul:dupa atatea tumbe si ghidusii hiper-super-inflationist-tehnologice ajungem la smerenia aparent exclusa de Erwin- ultraevoluatii care traiesc in gunoiul care '' exista in orice punct din univers in stare latenta'' si care sunt fericiti ca ,,doar informatia trebuie sa calatoreasca''. Daca domniile voastre nu vad,atunci va spun eu ca ceva mai umil si mai modest (ca sa ma exprim eufemistic) nu se poate imagina. Votez si eu pentru pestera si pescuit. Mircea ----------------------------------- catalin dumitru 28 Mar 2013 11:37 ----------------------------------- Votez si eu pentru pestera si pescuit. :) Ihi , si pentru vin facut din struguri calcati cu picioarele. Celor prea entuziasti , ca sa nu spun altfel , le recomand lucrarea ''Radacinile'' a nuvelistului SF Lino Aldani. De fapt cred ca ar trebui sa o citeasca toata lumea. catalin. ----------------------------------- Michel Ardan 05 Iun 2013 12:42 SF devine pe zi ce trece, realitate ... ----------------------------------- Vom controla cu puterea gândului diverse mașinării etc. ... Am rămas literalmente "mască", la citirea acestui articol, cât se poate de contemporan. http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-22764978 Thought-powered helicopter takes off, există și un clip încorporat, unde ni se demonstrează video o tehnologie aflată încă la început. Science-fiction, ce devine pe zi ce trece, realitate. ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Iun 2013 14:47 ----------------------------------- la ce folos atata tehnologie "avansata" si control cu gandul a unor masinarii daca factura la curent, caldura e tot mai mare iar masinariile chiar si zburatoare vor consuma un combustibil tot mai scump. nu nu ....directia omenirii e total gresita organizarea nici pe departe nu e pusa la punct . unii nu au apa ce sa bea alti merg in spatiu religia trage inapoi totul iar la noi in romania in orase e dezastru . cu toate astea mi se pare totusi linistitor evul mediu in care se traieste la noi in zona de deal si munte e super, asta e viitorul curat si relaxant. ----------------------------------- Michel Ardan 08 Iun 2013 01:27 ----------------------------------- Teoria (Idealul) Tehnologia ( ca exponent al științei ) și spiritualitatea ( mă refer la descoperirea sinelui, și nu la religii ), ar trebui îmbinate armonios, având drept scop fericirea indivizilor. Prin fericire înțeleg o liniște interioară, o împăcare cu sinele, cu Universul, o stare ( mai mult sau mai puțin continuă ) de trăiri contemplative, reieșite din curiozitate, din cercetare, din uimire și admirație asupra existenței, din înțelegerea fenomenelor. etc. La nivel mai pragmatic tehnologia ușurează traiul fizic, confortul, supraviețuirea, iar spiritualitatea hrănește lumea trăirilor interioare, psihicul. Așa ar fi, așa ar suna, un ideal spre care ar trebui să tindem ca specie, civilizație, indivizi. O evoluție de la starea de animal la cea de conștiință superioară. Practica (Realitatea actuală) Starea de conștiință superioară este redusă la superstiție, la fenomenul egocentric ce se rezumă la "a avea" , și "a poseda". O exacerbare a simțurilor fizice ce transcende de la indivizi către națiuni, alianțe. Războiul, forța asupra celui mai slab; furtul cu alte cuvinte, creează o tristă imagine a lumii în care trăim, de vreo ... 5000 de ani. Aparentul modernism al zilelor noastre se traduce nu în evoluția omului, ci a uneltelor sale, ce sunt de cele mai multe ori, pietre sau suliți, metamorfozate în conturi bancare și acțiuni la bursă. Animalul ce și-a găsit astfel altfel de arme, ce nu ucid direct. Nu mai amintesc nimic de educația acestui nou tip de animal modern, educație ce este atât de sublimă, încât lipsește cu desăvârșire. Viitorul (Futurologia) Geopolitică SF sau bazaconii posibile, și chiar probabile. Europa - Peste 200 de ani, cei câțiva europeni rămași vor trăi în muzee, ca exponate de seamă. Chinezii vor constituii 70% din populația vechiului continent. 29 % vor fi africani. Africa - Va fi sub dominație arabă. America de Nord - ținut arid în urma unui cataclism nuclear în lanț pe teritoriul S.U.A. America de Sud - Va exista un organism denumit Statele unite ale Americii de sud. Dezvoltarea tehnologică. Se v-a realiza transplantul capului pe trupuri de android. V-a apărea o nouă specie. Într-un final, omul v-a găsi o modalitate de a-și transfera psihicul într-un creier pozitronic. Oamenii biologici vor dispărea. Chiar dacă poate părea șocant, să nu uităm că lumea de azi este la fel de șocantă pentru un om de acum 1000 de ani. Teleportarea și călătoria în timp nu se vor inventa niciodată la maniera Star Trek, ci mai degrabă prin clonarea indivizilor, și prin transmiterea la distanță, a codului lor genetic. De exemplu, pentru o anumită misiune, cineva își trimite eul, informațional, către un alt colț al .. sistemului solar. Asta presupune ca în acel loc să existe deja o mașinărie ce să poată materializa duplicatul, ce odată materializat, devine o ființă nouă, cu memoria și năzuințele originalului. ----------------------------------- mflorian 10 Iun 2013 18:50 ----------------------------------- V-a apărea o nouă specie.Care va fi, în sfîrșit, capabilă să pună cratimele corect. ----------------------------------- danto1313 10 Iun 2013 19:34 ----------------------------------- Comunicarea telepatica va elimina aceasta necesitate :) . ----------------------------------- catalin dumitru 10 Iun 2013 21:25 ----------------------------------- V-a apărea o nouă specie.Care va fi, în sfîrșit, capabilă să pună cratimele corect. Si sa nu mai scrie cu doi de ''I'' , acolo unde nu e nevoie :x . Ce mama ma-siii ! :) ----------------------------------- Michel Ardan 11 Iun 2013 03:59 ----------------------------------- Degeaba scriem corect gramatical dacă nu avem aproape nimic de spus. Am preferat întotdeauna ideea, și nu forma fără fond. Ceea ce mă duce cu gândul la devenirea limbajului, a transformărilor viitoare. Se v-a ajunge la o uniformizare, o aceeași limbă pe tot globul ? Se v-a trece treptat la alte forme de comunicare ? Formele de comunicare scrise și vorbite vor dispărea ? Vom fi capabili să transmitem direct emoții și idei ? V-a exista atunci, ca și acum, un soi de gramatică a transmiterii ideiilor ? Bănuiesc că da. p.s. nu mi-a plăcut niciodată gramatica, :D . Să nu ne împiedicăm de o liniuță - atunci când discutăm de viitorul speciei noastre pe Terra. Sau poate că aceea liniuță, prin prezență sau absență, era singurul lucru ce s-a reținut. ----------------------------------- Laurentiu 11 Iun 2013 18:44 ----------------------------------- p.s. nu mi-a plăcut niciodată gramatica, :D . Să nu ne împiedicăm de o liniuță - atunci când discutăm de viitorul speciei noastre pe Terra. Sau poate că aceea liniuță, prin prezență sau absență, era singurul lucru ce s-a reținut. :twisted: ----------------------------------- catalin dumitru 11 Iun 2013 20:02 ----------------------------------- La dracu' ! Mi-a scapat ... Acum au aparut doi de ' e ' Esteeeee...!! :) :D :mrgreen: ----------------------------------- MiroJenu 11 Iun 2013 20:58 ----------------------------------- Ideile bune ,frumoase , valoroase merita imbracate in forme gramaticale corecte. :D ----------------------------------- aandrei 24 Oct 2013 19:33 ----------------------------------- Evoluția speciei umane este încheiată din punct de vedere biologic și au apărut deja primii Oameni. "Veriga lipsă" nu a fost găsită pentru ca aceea suntem chiar noi! A început desprinderea Omului, diferențiat psihologic și nu biologic fata de om-veriga-lipsa. Circa 4% dintre oameni sunt Oameni: înțeleg noțiunea de "noi", sunt raționali, sunt mai sensibili la argumente decât la povești, cauta Adevarul; ei constituie viitorul. Restul de 96% sunt oameni: nu înțeleg "noi" ci înțeleg doar "eu", mai sensibili la povești decât la argumente, incapabili de rațiune adevărată, cauta satisfacția imediată. Nu îi interesează Adevărul și își găsesc fiecare câte un adevăr fals dar reconfortant emotional; ei constituie trecutul. Desi biologia nu interzice, în general Oamenii nu fac copii cu oamenii, astfel ca specia este din ce în ce mai evidentă. ----------------------------------- CAdi 07 Dec 2015 14:18 ----------------------------------- aandrei ,,.....în general Oamenii nu fac copii cu oamenii, astfel ca specia este din ce în ce mai evidentă" Daca oamenii nu fac copii cu oameni ,suntem toti extraterestrii :mrgreen: ----------------------------------- IACOB DUMITRU 27 Oct 2016 13:03 ----------------------------------- Sunt o holograma din multime, o holograma condamnata vesnic la supravietuire, o holograma condamnata vesnic la visare, o holograma condamnata vesnic la evolutie. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Oct 2016 17:23 ----------------------------------- Michel Ardan a scris: ''Degeaba scriem corect gramatical...'' Acest mod de gandire manelist a dus la autostrazi care se prabusesc in primul an de functionare si la parlamente de agramati imbuibati . Regula este simpla : cine nu vorbeste corect nu gandeste corect. Mircea ----------------------------------- IACOB DUMITRU 28 Oct 2016 07:10 ----------------------------------- Regula este si mai simpla: gandirea este un viciu de care nimeni nu se poate debarasa, indiferent de dictie, sex, religie, regn ... ----------------------------------- DoctorWho 28 Oct 2016 20:35 ----------------------------------- viitorul, in opinia mea, ar arata al naibii de k lumea - daca mi se permite o exprimare oleaca mai bombastica :) - insa cu conditia sa trecem de ...."nebunia" copilariei prin care orice civilizatie...trece. adica, sa nu ne autodistrugem.. adica, bolile vor fi eradicate, banii vor disparea, contactul cu alte civilizatii se va fi petrecut deja..si deci, vom avea sansa de a calatori in univers, de a explora creatia divinitatii. speranta de viata va creste semnificativ, am avea timp mai mult pentru noi, pentru dezvoltarea noastra personala, iar tehnologia ar atinge cote inimaginabile astazi - desi, cred ca unii dintre noi, le-am putea intrezari.. cat priveste veriga lipsa..asta e simpla..alien intervention.. as mai avea si alte idei, insa ma opresc aici..deocamdata.. ----------------------------------- Manu72 29 Oct 2016 11:39 ----------------------------------- adica, bolile vor fi eradicate, banii vor disparea, contactul cu alte civilizatii se va fi petrecut deja..si deci, vom avea sansa de a calatori in univers, de a explora creatia divinitatii. mmm... Atat timp cat corporatiile vor conduce lumea banii nu vor disparea iar viitorul va semana oarecum cu cel descris de Peter F Hamilton si va fi destul de sumbru pentru cei ce nu vor face parte din clasa superioara ----------------------------------- 2SKY 29 Oct 2016 18:28 ----------------------------------- Deja au ajuns sa creeze o bomba , care sa distruga o tara imensa , fara alte interventii . SATAN 2 a Rusilor ! cu atitea tari care au arma nucleara , ma si mir ca mai exista Terra . Iar cresterea populatiei afecteaza Terra pe timp scurt , mediu si lung . Deci nimic nu va mai fi reversibil , doar tehnologiile noi mai compenseaza , pe ici si colo . Viitorul este mortal :D . Daca ar fi din cauza unui asteroid , eu as fi impacat . :!: ----------------------------------- Cristi65 29 Oct 2016 18:37 ----------------------------------- Satan2 este numele dat de NATO pentru ICBM "Sarmat". ICBM-urile NATO sunt la fel de ucigătoatre dar au rămas cu numele original - "Titan". Propaganda ieftină nu cred că are ce căuta pe un forum de astronomie. ----------------------------------- 2SKY 29 Oct 2016 18:58 ----------------------------------- @Cristi 65 Nu ai inteles . Nu e vorba de : Propaganda ieftină nu vred că au ce căuta pe un forum de astronomie Incercam sa arat spre ce se indreapta situatia globala . Propaganda o faci daca ai un scop , crezi ca eu am :?: sau ai vrut sa zici altceva . Sti cu ce se ocupa rubrica Science Fiction :?: Pa ----------------------------------- IACOB DUMITRU 31 Oct 2016 07:56 ----------------------------------- “Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada, spune-i care sunt planurile tale de viitor” Ever nothing beside of me. ----------------------------------- 2SKY 31 Oct 2016 22:50 ----------------------------------- Bun bancul ! Dar de unde e citatul ? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 01 Noi 2016 08:09 ----------------------------------- Citatul imi apartine. In traducere libera: Marginile Universului au habar de existenta mea (altfel, din intamplare m-ar fi creat identic acolo). Prezenta mea intr-o forma sau alta este pretutindeni. Nimic dincolo de mine. Desigur doar un nebun si un infumurat ar putea sa gandeasca astfel incat securitatea sa nu il poata intelege si implicit manipula. ----------------------------------- MariusP 01 Noi 2016 23:29 ----------------------------------- Am eliminat ultimele 4 mesaje offtopic. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 02 Noi 2016 11:48 ----------------------------------- Nimic nou sub soare, ziua de ieri, de azi si de maine ne garanteaza cenzura. Mie nu mi s-au parut mesaje offtopic, dimpotriva, mi s-au parut mesaje indraznete si atat. V-ar fi convenit mesaje de cenul: Viitorul fara necesitati. Este suficient sa elimini omul si necesitatile vor fi offtopic. Omul o ciudatenie a naturii. Omul o amintire a naturii. Procesorul care ne scapa de orice. Mediul ambiant fara pic de suflet, mai curat ca niciodata. Universul inconstient. Etc. ----------------------------------- MariusP 02 Noi 2016 11:57 ----------------------------------- Mie nu mi s-au parut mesaje offtopic, dimpotriva, mi s-au parut mesaje indraznete si atat. Ti-am trimis un mesaj privat. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 02 Noi 2016 15:09 ----------------------------------- Am raspuns la acel mesaj specificand ca: spatiul fizic, un spatiu cu multe dimensiuni, este un spatiu viu prin excelenta prin fiecare por al sau. Nu respinge din start ceea ce nu poti intelege, nu nega singura certitudine - viul, binele si raul la pachet, dorinta de a cunoste, de a sti, etc. Viitorul nu ne poate scuti de statutul mentionat mai sus. Singura garantie a viitorului este viul si eternitatea sa. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 03 Noi 2016 07:25 ----------------------------------- Afirmatiile anterioare sunt privite ca enunturi demagogice, exista totusi calcule si gandire coerenta care pot conduce la astfel de concluzii. Cu siguranta, dorinta celui care a initiat acest topic (si nu numai) a fost de a scoate in evidenta un eventual nivel tehnic al viitorului. Ei bine da: Viitorul va legifera mariajul dintre om si gaget, dupa care va legifera numai mariajul dintre gaget si gaget, dupa care va accepta ideea de evolutie de la om la gaget (sau mai bine zis involutia omului), dupa care va suna ceasul ca sa ne trezim. ----------------------------------- Matrixul 03 Noi 2016 14:03 ----------------------------------- Sa nu fie cu suparare, insa eu nu pot intelege omeneste cum poti sa cenzurezi niste idei/ganduri privind acest topic... O zi frumoasa va doresc tuturor, cu liniste in suflet ! ----------------------------------- IACOB DUMITRU 05 Noi 2016 08:11 ----------------------------------- Nebanuite sunt sicanele Universului bantuit de sufletele noastre. Din fericire numarul sufletelor depaseste numarul lojelor. ----------------------------------- zod 03 Dec 2017 01:14 ----------------------------------- Iată câteva idei de-ale mele despre cum va fi în viitor. Să nu râdeți de mine. Adăugați și voi ceea ce credeți. - se vor putea micșora corpurile - se vor putea învia morții - se vor putea citi pietrele și vom afla ce făcea Eminescu în 5.10.1869 - vom fi conectați la aparate medicale - Pământul va fi un muzeu pentru civilizația umană - vom vorbi cu furnicile - vom vizita Soarele - va exista un Tribunal Suprem care va judeca pe cei înviați - moneda de schimb va fi timpul; ne vom putea cumpăra orice cu ajutorul timpului. - vom avea acces la toate cunoștințele umanității on line - nu vom putea cunoaște niciodată amănuntele - nu vom putea citi toate gândurile niciodată - vom putea vedea ce visează un om - vom putea deschide o ușă cu gândul - vor exista roboți care vor găti - vom alimenta un elicopter de la sol cu energie electrică - Fizica și biologia vor deveni capitole de Matematică. - Problema sexului va fi rezolvată in viitor, în sensul că acesta nu va mai fi un subiect tabu care stârnește curiozitatea. Știința se va ridica cu mult deasupra lui. Va exista orgasm științific, provocat de plăcerea descoperirii. Sexul va rămâne o plăcere simplă cum e aceea de a mânca înghețată. Copiii doresc sa mănânce înghețată pentru că nu au bani să-și cumpere câtă doresc. La fel azi se tinde atât după sex pentru că el nu este la îndemână. - În viitor filmele ne vor da mult mai multe senzații decât în prezent. Nu vom vedea doar și vom auzi, ci vom putea și pipăi, mirosi, etc. ceea ce se va petrece în film. Dacă vom vedea un trandafir îl vom putea și mirosi, dacă va ploua în film ne va uda și pe noi, dacă va fi incendiu în film vom simți și noi căldura focului, depinde cât de mică am reglat temperatura filmovizorului. - Oamenii vor comunica, inițial, cu animalele mai inteligente, apoi cu toate, apoi și cu plantele. - Se va pierde mult din intimitatea omului. Numai acasă, în anumite locuri și în locuri străine, neumblate, va exista intimitate, în rest aparatele omului ne vor supraveghea mereu. - Aparatele ne vor urmări sănătatea, ne vor da sfaturi oportune în fiecare situație în care ne vom afla. Fotografiile (se vor numi, poate, totalograme) ne vor arăta mult mai multe detalii, se vor adresa tuturor simțurilor. - În prezent, organismul omului este favorizat dacă acesta contribuie la extinderea și perpetuarea speciei și este defavorizat în caz contrar. Însă, peste milioane de ani, legea favorizării organismului se va aplica în cazul calității și nu al cantității. Micsora corpurile daca te referi ca se vor creea obiecte replici nano sau micro? Invia care morti? Te referi la resuscitare sau clonare din oase uscate? Oare furnicile crezi ca ar fi interesate sa vorbeasca cu noi? Ce rost ar avea sa ii judeci pe cei inviati, nu ar fi mai usor sa-i lasi morti si sa nu te mai complici? Si astazi moneda de schimb este timpul, tot timpul pierdem timp sa castigam bunuri si invers. Google nu face asta? Scrii cu gandul si efectuezi totul cu gandul, doar interfata difera. Robotii pot gati dar eu nu as risca atat de mult. Elicopterul acela ar putea genera un traznet deoarece discutam despre legatura electrica la sol. ----------------------------------- zod 03 Dec 2017 15:06 ----------------------------------- Viitorul in versiunea mea de azi inainte pana prin 2100: - Dispozitive cuantice integrate in toate lucrurile de la haine la ceasuri, ochelari, pereti, samd Realitate augmentata, celule FTV tip folie cu aplicare pe pereti, ferestre, etc - Interfață cuantică directă neuro-electronică la nervi - Plastic cu suprafață diamantină, folie insulation din aerogel. - Nemurire cuantică in dispozitive cuantice terminale si unitati neuro-sintetice de augmentare umana totala - Roboti si automate complet autonome din plastic si fibre rezistente, muschi sintetici sau dispozitive hidraulice, cu incarcare electrică wireles. - Autovehicule plutitoare si case rulote plutitoare din aerogel la cativa metrii deasupra solului cu rezervor gonflabil suprapus cu heliu. - Replicatoare bio-chimice de hrană din biomasa si sau aer si apa, rezultand beta-celuloza, glucoza, proteine diverse, samd. - Rachete-avion transplanetare si farfurii zburătoare gonflabile transplanetare. - Telescoape ce pot vedea extraterestrii plimbandu-se la ei acasa precum filmele la cinema. - Dispozitive transdimensionale cuantice precursoarele motoarelor transluminice, un fel de acces la transmisiuni in subspatiu. ----------------------------------- catalin dumitru 03 Dec 2017 23:35 ----------------------------------- Cum va fi in viitor , din punctul meu de vedere : Pungile de la chips-uri vor fi comestibile . Copii de maneliști se vor naște gata tatuați. Polițiștii vor plăti amendă pentru îndrăzneala de a se lua de șoferii beți . Vor fi inventate biberoanele rezistente la pălincă . Slana de pe porcul de Alba va fi mai groasă decât mingea de baschet . Chinezii vor deschide fabrici în România . Românii vor deschide conserve din China . Câinii vor aduna rahatul de om de pe străzi . Coreea de Nord va cumpăra câini din Romania , pe care îi va vinde chinezilor . Fiecare politician și fiecare afacerist român va fi căsătorit(legal) cu cel puțin două moldovence de peste Prut . Se va scrie cu doi de 'i' la sfârșitul tuturor cuvintelor care acum se termină cu unul singur . Egiptenii , încă vor susține că strămoșii lor au ridicat marile piramide . După demascarea statului paralel , securiștii vor angaja matematicieni pentru a pune bazele statului perpendicular . Era să uit , Mugur Isărescu va fi noul guvernator al BNR și va fi căsătorit cu Mihaela Rădulescu . :) ----------------------------------- zod 04 Dec 2017 11:19 ----------------------------------- Cătăline cred că ai facut un ghiveci desi ai dorit sa fi amuzant. Deja exista cretini din America care au facut si deja comercializeaza ambalajul comestibil pentru apa, sucuri, oua, samd. In principal l-au facut pentru apa. După parerea mea ar trebui amendati si apoi bagati putin la racoare pentru terorism la adresa igienei si sanatatii publice. Iti dai seama cate bacterii stau pe ambalajul acela, de fapt pe orice ambalaj de orice fel, dar sa il mai si consumi. Tetinele sunt oricum rezistente cam la orice. Chinezii au demult multe fabrici si magazine in Romania si in toata lumea asa ca trendul va continua. Câinii maidanezi flamanzi aduna prima data propriul rahat apoi continua in lipsa de altceva si aceasta dintotdeauna, deci nu este o inventie a viitorului. Se va scrie cu  din B si S din F, precum si cu E din R si L din K, samd Traian ??? va fi votat presedinte in Rep Moldova si EBA prim ministru si in 2-3 ani se va realiza unirea cu România prin referendum national in cele doua state, iar Traian va intra in istorie alaturi de Cuza si Ferdinand. Dacă vor mai veni vreodata liberalii din nou la putere si ei vor acuza statul paralel care din liberal va deveni ciuma rosie, deci nu va exista un stat perpendicular ci tot paralel asa cum a fost si in timpul lui Ilici si pe vremea liberalilor si taranistilor, PDL-ului, samd Guță va deveni noul presedinte al României iar Adi Mocanu noul guvernator BNR. PS: Binili învinge, iar răul nu piere niciodată! ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Dec 2017 20:54 ----------------------------------- Catalin Varianta ta are un iz mai puternic de realitate decat de SF. zod Bine ai venit pe forum. Te invit sa ne spui cateva cuvinte despre tine la sectiunea ''Who's who'', nu-i cunoastem chiar pe toti cei din Alderan. In mesajul precedent ,toate le-am inteles dar chiar la sfarsit m-ai pierdut. Hu dza fac iz Adi Mocanu ? :roll: Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Dec 2017 20:42 ----------------------------------- Eu daca as fi riveran de Dambovita , as participa la asemenea actiuni : https://fansf.wordpress.com/2017/12/04/serile-nautilus-sf-scriitorul-hannu-rajaniemi-in-dialog-cu-ana-nicolau-via-skype/ Mircea