
-----------------------------------
Rudy
26 Ian 2011 17:14

Binoclu pentru observatii la fata nevazuta a lunii :)
-----------------------------------
http://www.okazii.ro/catalog/51935251/binoclu-periscop-10x45-optica-zeiss.html

editat:

In acest acest link, se poate vedea un intrument vintage, rar si putin bizar. 
Nu cred ca multi dintre noi, au avut prea des de a face cu asa ceva.
Dealtfel si titlul lui este cam,,, metaforic.

-----------------------------------
Catalin Enache
26 Ian 2011 21:06


-----------------------------------
Ne faci si pe noi sa intelegem . Vrei sa vinzi instrumentul sau /?

-----------------------------------
Andi
26 Ian 2011 23:05


-----------------------------------
:shock: 
Dacă cele două brațe se fac orizontale, devine un adevărat binoclu stereoscopic, care amplifică de 10X câmpul stereoscopic văzut cu ochii liberi.  8) 
Deci denumirea topicului ar trebui schimbată!  :wink:

-----------------------------------
Rudy
27 Ian 2011 11:59


-----------------------------------
@Catalin. Nu-l vand, nu e al meu. L-am gasit involuntar pe acel site si m-am gandit ca poate prezinta interes pentru alti colegi de pe forum sau pentru profesionistii care aplica pe acest site.

-----------------------------------
catalin dumitru
27 Ian 2011 14:50


-----------------------------------
:shock:  Cum adica "Binoclu pentru observatii la fata nevazuta a lunii" ?
Asta suna a titlu de off-topic la sectiunea 'bancuri' .
Iar Luna e asa departe incat jucaria din link nu va oferi imagini cu relief mai accentuat decat o luneta dotata cu binoview-er.
Cred ca am sa deschid si eu un nou topic: Review la trinoclu de camp (pentru cei cu glanda pineala excitata :wink: )

-----------------------------------
dragos.n
27 Ian 2011 17:20


-----------------------------------
Binoclul respectiv, numit binoclu foarfeca daca nu ma insel, este unul de armata, mai exact de artilerie, folosit la dirijarea tirului. Acum nu stiu daca se mai folosesc astfel instrumente.

-----------------------------------
Rudy
27 Ian 2011 17:23


-----------------------------------
Multumim de lamuri Dragos.  :D 
Parca imi amintesc din ceea ce am vazut prin filme ca era folosit la "benoclarea" din transee, catre inamic, fara riscul de a face infuzie cu plumbi.  :oops:

-----------------------------------
catalin dumitru
27 Ian 2011 18:21


-----------------------------------
:D  "infuzie cu plumbi" !Tare !! 

Parca si vad pe un certificat la cauza decesului: Soc anafilactic provocat de inhalarea unor bucati de plumb ce pluteau la voia intamplarii prin atmosfera (la Mach 2)...

-----------------------------------
Erwin
28 Ian 2011 01:10


-----------------------------------
Am văzut așa ceva pe surplusheed, și întregi și ca piese.

-----------------------------------
valy
28 Ian 2011 14:14


-----------------------------------
Oricum "Acest anunt a expirat. Iti recomandam articole asemanatoare", ca de exemplu
http://www.okazii.ro/catalog/44287029/binoclu-profesional-15x50-real-made-in-ussr.html, care "BINOCLU DE FIRMA 15X50 REAL!!!!,MADE IN USSR.UN BINOCLU DE CALITATE,CARE ARATA IMPECABIL.ESTE PERFECT LA VINATOARE SI DRUMETII. ARE CAPACE LA OCULARI SI OBIECTIVE,PLUS TASCA LUI DIN PIELE.VEDE CHIAR FOARTE BINE SI CRATERELE DE PE LUNA.VIZITATI LICITATIILE MELE CU PRODUSE DE CALITATE!!"
