----------------------------------- Catalin Enache 22 Noi 2011 20:39 U.F.O ----------------------------------- Salut. De ceva vreme vad tot felul de documentare despre ''Teorii ale conspiratiei'' ca americanii ar detine OZN-uri ,fac teste cu ele zboara in stanga si-n drepta .Anual si de cand este infiintata NASA sau cheltuit sute de milioane de dolari daca nu miliarde pe sonde spatiale telescoape care sa bantuie prin sistemul solar ptr a face poze planetelor satelitilor etc. Intrebarea mea este. Daca ei ar detine asemenea aparate de zbor nu credeti ca ar fi mai simplu sa faca o plimbare pana pe orbita lui Saturn sa traga niste poza si sa vina inapoi. ----------------------------------- mflorian 22 Noi 2011 20:46 ----------------------------------- Au și făcut plimbări pînă pe Saturn și înapoi, dar nu pot publica pozele deoarece extratereștrii invocă dreptul la privacy. ----------------------------------- Catalin Enache 22 Noi 2011 20:47 ----------------------------------- Atunci de ce se mai cheltuiesc atatia bani ----------------------------------- mflorian 22 Noi 2011 21:02 ----------------------------------- Dacă nu cheltuiesc toți banii, le reduc bugetul pe anul viitor. ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Noi 2011 22:23 ----------------------------------- Si apoi,dupa modelul dambovitean,vor sa-l suspende pe presedintele Obama pentru risipa banului public. :D Mircea ----------------------------------- ursamajor 23 Noi 2011 08:20 Re: U.F.O ----------------------------------- Salut. De ceva vreme vad tot felul de documentare despre ''Teorii ale conspiratiei'' ca americanii ar detine OZN-uri ,fac teste cu ele zboara in stanga si-n drepta. Asta e "democrația". Coroborată cu prostia și ignoranța izvorâte din educația tot mai precară, duce la credulitate, noi religii etc. La români prea multă libertate strică. A dus deja la manelizare în toate domeniile vieții. ----------------------------------- needweed 10 Mar 2012 22:37 ----------------------------------- sunt multe tipuri de ozn-uri, multe facute de oameni, dar sunt si cele extraterestre care emit lumina ca niste stele luminoase,asadar se presupune ca NU sunt facute din oarecare material ci dintr-o energie pura, iar structura ocupantilor e din aceasi energie din care e facuta si nava.Nu vad cum ar putea oamenii sa puna mana pe asa ceva pentru ca de multe ori aceste nave cand sunt filmate bateria camerelor se descarca dintro data, sau pana de curent pe tot locul, pe radare nu apare nimic .. cand vin migurile devin invizibile etc.... sunt mult mult peste tehnologia noastra si peste intelegerea noastra ----------------------------------- UFO 10 Mar 2012 23:22 ----------------------------------- De multe ori, fenomene astronomice, vezi conjunctii stranse intre Venus si/sau Marte si/sau Jupiter, sunt confundate cu OZN-uri. Prin ~ '98 la o unitate militara de prin Bucuresti s-a intamplat asa ceva, eveniment mediatizat din plin pe la TV-urile din perioada respectiva. Ca sa nu mai vorbim de baloanele meteo sau lumanarile chinezesti mai recente. Imi pare jignitor la adresa tehnicienilor extraterestri sa fie in stare de calatorii la distante de sute de ani lumina, si, in acelasi timp, sa se impiedice in campul gravitational al unei planete de tipul Terrei (cu un g mic). Culmea, toate prabusirile fiind in Area 51 ... :cry: Din multimea de astronomi (mai renumiti ) numai unul credea in existenta acestui fenomen. Statistic vorbind, astronomii sunt oamenii care vad cele mai putine ozn-uri (chiar deloc as zice). Oare DE CE ? (intrebarea este retorica). Acum 1~2 ani, la Protv a aparut in doua-trei seri la rand o stire: Nenea x a filmat un OZN. Era vorba de planeta Venus. Nenea isi cumparase o camera video noua, si bucuros filma tot ce vedea. Cam asta e cu fenomenul OZN. Evident ca cei de la Protv nu s-au sinchisit de telefoanele explicative. ----------------------------------- catalin dumitru 11 Mar 2012 18:55 ----------------------------------- Eu cred ca astronomii , mai ales amatorii , sunt cei care vad cele mai multe fenomene luminoase inexplicabile , bineinteles pe timp de noapte. Eu sunt o tentativa jalnica de astronom amator , dar chiar si asa in peste 40 de ani am fost martor la o groaza de aparitii luminoase care exclud din start consecinta unei activitati care nu incalca legile fizicii , atat cat le cunoastem fiecare. Aici ma refer la tinte luminoase care se deplaseaza cu viteze f. mari si care-si schimba directia sfidand principiile mecanicii. Cred ca sunt singurele fenomene OZN care nu pot fi confundate cu nimic. Ce sa mai vorbim atunci de cei care ies la observatii cu perseverenta aproape maniaca . Cred ca s-au saturat de cate au vazut si nu-si mai bat capul cu asta. catalin. ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Mar 2012 23:03 ----------------------------------- Ba nu ne-am saturat. :D M. ----------------------------------- UFO 12 Mar 2012 08:48 ----------------------------------- Nu am vazut nici macar o poza (din multitudinea de poze la meteori de pe web) in care sa fi fost surprins un asemenea obiect. Nu cunosc nici un caz de OZN veritabil observat de vreun astronom amator veritabil. Cunosc insa o multitudine de cazuri in care diferiti farsori incearca sa atraga atentia asupra lor, vezi desenele din "lanurile cu secara"... si multe altele asemenea. Teoria conspiratiei insinueaza ideea ca anumite guverne, S.U.A sau fosta U.R.S.S (Federatia Rusa), au intrat din anii 40~50 in contact cu fiinte extraterestre ce le "vând" informatii pretioase, care apoi sunt folosite in domeniul aero-spatial militar etc. Consider din start ideea aceasta o bazaconie, deoarece ar minimaliza inteligenta extraterestrilor la cea a unui copil de 2 ani. Sa nu uitam, chiar si noi am distrus unele sonde pentru a nu contamina posibila viata de pe alte corpuri ceresti (sateliti ai lui Jupiter, Saturn etc.). Parerea mea este ca putinele cazuri demne de luat in seama sunt ori teste secrete militare, ori fenomene naturale mai ciudate. Fiecare este liber sa creada ce vrea, insa, afirmatia ca astronomii, fie ei si amatori, vad lucruri inexplicabile mi se pare hazardata in lipsa unor exemple concrete. ----------------------------------- catalin dumitru 12 Mar 2012 09:06 ----------------------------------- Inseamna ca nu ai stat cu ochii pe cer prea mult timp. Eu am la activ sute de nopti ''dormite'' sub cerul liber si asta inca de cand eram de 5-6 ani. E unul din avantajele de a locui la casa. Am invatat de mic sa deosebesc satelitii , meteorii si avioanele de celelalte ciudatenii , iar farse la noi in tara nu prea cred ca s-au facut. Cand ai sa observi cu ochiul liber prima lumina care joaca pe cerul noptii precum spotul unui osciloscop , ai sa intelegi la ce ma refer. catalin. ----------------------------------- UFO 12 Mar 2012 09:22 ----------------------------------- Cu toata stima pentru observatiile dumneavoastra, pe care nu le contest, m-as putea gandi si la alte cauze ce tin de morfologia ochiului etc. Nu insinuez ca asa ar fi, si nu vreau sa imi luati afirmatia ca pe o jignire sau afront personal. Orice observatie personala ne-insotita de o fotografie este, la urma urmei o relatare supusa ... subiectivitatii. p.s. am stat cu ochii pe cer destul de mult timp incat sa-mi formez o opinie din propria-mi experienta. Singurele ciudatenii observate de mine au fost ori meteori ce veneau exact in directia de vizare (vreo 7 cazuri pana acum) ori meteori grupati astfel incat intrarea lor in atmosfera aparea ca o perdea de lumina de aproximativ 1 grad / 1 grad (2 cazuri). ----------------------------------- catalin dumitru 12 Mar 2012 17:22 ----------------------------------- Sa stii ca-ti inteleg argumentele mai bine decat crezi. Oricat ti s-ar parea de ciudat , am pretentia ca nimeni dintre cei care misuna pe acest forum nu este mai sceptic decat mine. Cu toate astea , nu pot nega fata de mine ceea ce am vazut intr-un moment sau altul(mai ales cand au fost mai multi martori). Eu unul , nici nu asociez cele vazute cu extraterestrii sau cu vreo farfurie , castron , tigae sau buda zburatoare. Slava Domnului , are cine sa-si bata capul cu astea catalin. ----------------------------------- starbuck 13 Mar 2012 08:41 ----------------------------------- Pe de-o parte CIA a facut deja publice anul trecut dosare de investigatie OZN. Tone de filme si fotografii tot nu conteaza inca. Autopsii socante. Dar de cand acestea sunt publice interesul publicului a scazut simtitor. E mult mai usor sa urli ca totul este contrafacut decat sa ajungi pur si simplu la o concluzie logica. Inclin sa cred ca este vorba de plictiseala pana la urma. Pe de alta parte combinatia dintre ecuatia lui Drake si faptul ca viata are aceleasi componente omniprezente de altfel in tot Universul ar trebui sa fie destul de edificatoare. Eu unul refuz sa ma resemnez in ideea ca viata de pe Pamant este accident izolat. Indiferent ca viata de pe Pamant a aparut chiar pe Pamant, fie aplicam teoria panspermiei rezultatul este acelasi. Nu are rost sa te minti singur. Parerea mea... ----------------------------------- UFO 13 Mar 2012 10:00 ----------------------------------- Pe de-o parte CIA a facut deja publice anul trecut dosare de investigatie OZN. Tone de filme si fotografii tot nu conteaza inca. Autopsii socante. @starbuck - Daca ar fi fost REALE, crezi ca le mai faceau publice ? 8) ----------------------------------- catalin dumitru 13 Mar 2012 10:16 ----------------------------------- Pai , hai sa ne ''mintim'' impreuna . Incep eu: Extraterestri vazuti : zero Rapit de catre ozenauti: zero Abuzat sexual de catre femei extraterestre : hmm... zero Ozn-uri cu aspect de corp solid ,vazute zburand cu viteze mari : zero Ozn-uri cu aspect de corp solid ,vazute zburand cu viteza mica sau chiar plutind : cateva, dar baloanele si dirijabilele nu intra oare in categoria asta ? Cotoroante calare pe matura : zero Lumini diurne cu viteza mare si traiectorie presupus rectilinie : doua sau trei Lumini diurne cu viteza mare si traiectorie franta : una (absolut socanta) Lumini nocturne cu viteza mare si traiectorie presupus rectilinie : nenumarate (unele erau gloante trasoare) Lumini nocturne cu viteza mare si traiectorie franta sau fragmentata : probabil 15-20 Ecuatia lui Drake cred ca e prea optimista. Eu as divide toata aceasta formula cu un termen extras dintr-o functie exponentiala , care sa fie mai riguros corelata cu relativitatea coincidentei evenimentelor. Termenul ar trebui sa creasca exponential cu volumul pentru care se face estimarea. Cred ca ar mai ramane vreo 20-30 de civilizatii in toata galaxia. catalin. ----------------------------------- UFO 13 Mar 2012 10:49 ----------------------------------- Cred ca ar mai ramane vreo 20-30 de civilizatii in toata galaxia. Cu cât raman mai putine civilizatii posibile, cu atat scade "sansa" ca ei sa fi ajuns pana aici la noi. Asadar contact zero. In aceeasi masura, scade si sansa ca EI si NOI sa ne aflam pe acelasi palier de evolutie (mai ales tehnologica). Asadar contact zero. Exista si posibilitatea ca EI sa fie invizibili, de nedetectat, dar asta este cu totul o alta poveste ce tine de imaginatie si science-fiction. Eu personal pariez pe "principiul neinterventiei" din Star Trek, si pe eventuala lor camuflare, decat pe incidente in Area 51. @catalin dumitru - Revenind la luminile ne-identificate (ne-autorizate, sic) puteti sa verficati datele observatiilor si lista de reintrari in atmosfera a unor sateliti (cine stie ?). ----------------------------------- starbuck 13 Mar 2012 12:30 ----------------------------------- Imposibilitatea contactului (cel putin aparenta) nu presupune nici pe departe inexistenta acelor civilizatii. @catalin dumitru Scuze dar nu vad cum ai putut numara atat de exact acele cazuri :). Ai bagat asa "2-3" cum ti-a convenit ? :) In plus nimeni nu poate fi atat de sigur ca nu ne-au contactat deja. Inca o data, faptul ca dovada nu e vizibila nu inseamna ca ea nu exista deloc. Normal ca n-ai cum sa dovedesti ca o pictura rupestra din neolitic reprezentand un tip solid cu o oala in cap si aparat de respirat in spate descrie observatia reala a unui extraterestru si nu o creatie artistica de orice fel. Dar nici sa presupui ca nu este asta din simplu motiv ca nu se vrea asta. Dovezi oricum nu exista nici pentru infirmare. ----------------------------------- catalin dumitru 13 Mar 2012 21:23 ----------------------------------- Draga @starbuck , cred ca nu sunt suficient de 'dus' incat sa notez cu exactitate despre toti barzaunii ce mi-au trecut prin fata ochilor. Practic , mi s-ar parea inutil sa o fac. Extraterestrii , daca exista si ne viziteaza incognito , sa ma pupe undeva... Cine considera ca nu poate sau nu merita efortul sa poarte o discutie cu mine sau cu unul din specia mea , ori e prost ori incredibil de increzut , adica tot prost. catalin. ----------------------------------- cristib 13 Mar 2012 22:54 ----------------------------------- Cu cât raman mai putine civilizatii... Constat un conflict de interese pe acest topic. Conform legilor romane e anticonstitutional! U.F.O. versus UFO! ----------------------------------- starbuck 14 Mar 2012 09:31 ----------------------------------- Motivatia contactului ramane in continuare destul de intriganta zic eu. Haideti sa vedem putin cu nenea E.T.: La fel s-a presupus ca viata nu poate aparea decat in conditii "normale" de temperatura, presiune si prezenta a apei similare Pamantului si au gresit crunt. Chiar pe Pamant au descoperit microorganisme in minerale, in gheata, in apa clocotita a gheizerelor, in abisurile oceanice la presiuni de sute de atmosfere cat si in regiuni foarte puternic iradiate unde au avut loc experimente sau dezastre nucleare. O alta presupunere gresita este ca orice civilizatie mult mai avansata decat noi trebuie sa fie neparat pasnica. Sincer, ma pufneste rasul... Ce justificare rationala exista pentru asa ceva ??? La noi nu are rost sa dam exemple... Poate din punctul acesta de vedere nu ne-au contactat "oficial" pentru ca ne considera niste animale "la propriu " cel mult constiente de propria existenta si care se bucura de conservare din partea lor. Ca niste specii ocrotite de lege (asta ca sa explicam de ce nu am fost exterminati pana acum :) ). Sa ne considere inamici ar fi o gluma pentru ei oricum si o foarte mare supraestimare pentru noi. Catalin, dupa cum vezi problema se poate pune si invers :) ... ----------------------------------- needweed 14 Mar 2012 11:37 ----------------------------------- http://www.youtube.com/watch?v=HMpS3k6M9wg uite un documentar despre ufo`s ----------------------------------- UFO 18 Iul 2012 23:32 ----------------------------------- Extraterestrii , daca exista si ne viziteaza incognito , sa ma pupe undeva... Cine considera ca nu poate sau nu merita efortul sa poarte o discutie cu mine sau cu unul din specia mea , ori e prost ori incredibil de increzut , adica tot prost. @catalin dumitru Dacă diferența de timp dintre noi și ei este de 1 milion de ani ? Dacă este de 500 de milioane de ani ? în favoarea noastră sau a lor... ce te faci ? p.s. admir simțul umorului dumneavoastră, ironia dar și ideile non-conformiste. deși nu-s de acord cu ele în multe cazuri. @starbuck excelentă sinteza ta. nu am ce să contrazic. momentan. @needweed filmul din link este prea entuziasmant încât să transpire sentimentul veridicității. vocea din off se străduiește prea mult să ne lege de o eclipsă de soare, de mayași, de mexicani. etc ... p.s. cine își mai amintește de extraterestrul kiki ? de pe tvr2 parcă de la emisiunea unei dudui prin 92-93 maxim, duduia a dispărut ulterior din peisaj in state se pare. Reportajul era cu o fetiță din Sinaia ce comunica prin sunete cu o ființă invizibilă botezată adhoc kiki, înaltă de vreo 3 metri, de pe nush ce planetă a nush cărui Soare. Pe atunci am am avut inspirația să înregistrez audio emisiunea. Dacă o voi găsi (caseta audio) va fi o fericită zi a vieții mele. Își mai amintește cineva de kiki ? poate că este o fantezie a adolescenței mele, însă filmul există undeva, a fost transmis la TV, a fost văzut de milioane de oameni. Excrocherie ? Acum, cu mintea de azi mă gândesc că este posibil orice. DAr părea atât de inocent și real. Fetița respectivă comunica cu acest kiki, prin ciocănituri. O ciocănitură însemna DA, două, NU. Și i se tot puneau întrebări, ce sigur astăzi imi vor părea puerile. Dacă își mai aduce aminte cineva.. ??? ----------------------------------- starbuck 22 Iul 2012 22:28 ----------------------------------- Da, imi aduc aminte de povestea cu Kiki de pe canalele de stiri, parca in anii 90 si ceva. Dar totul a fost tratat ca o mare mascarada desi nimeni nu a putut sa explice raspunsurile tot prin ciocanituri la apelurile fetitei. :roll: Totul a fost categorisit ca un caz de poltergeist cu multa speculatie la baza si dat rapid uitarii fiind si perioada in care s-au descoperit falsificatorii cercurilor din lanurile de grau din Anglia. ----------------------------------- UFO 23 Iul 2012 20:30 ----------------------------------- Ceea ce mi se pare suspect e cum totul a fost dat uitării. În marea de povești ce ne-a cotropit ulterior. (p.s. fiecare om trebuie să-și aibă nebunia sa) ----------------------------------- catalin dumitru 24 Iul 2012 22:43 ----------------------------------- Ceea ce mi se pare suspect e cum totul a fost dat uitării. În marea de povești ce ne-a cotropit ulterior. (p.s. fiecare om trebuie să-și aibă nebunia sa) Mai bine sa nu starnim rahatu' Sa nu ajungem iar prin off-topic :) catalin. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 28 Iul 2012 08:40 ----------------------------------- Lucrurile sunt mai complexe decat par a fi la prima vedere. Lumea inca il mai cauta pe Dumnezeu ferm convinsi ca materia o au la degetul mic, materie care cautata cu lux de amanunt nu pare a fi nimic altceva decat o simpla probabilitate, adica nimic concret. Se spune ca daca vrei sa ascunzi un lucru foarte bine, atunci acel lucru va trebui pus la vedere. Sunt aspecte la buna vedere care ne scapa cu mare usurinta. Se pare ca avioane combatante si disparute in razboi mondial s-au regasit si chiar au intrat in coliziune cu avioane mult mai contemporane. Einstein si nu numai spunea ceva de spatiu-timp si poate ca ar trebui sa largim un pic semnificatia de asa-zis extraterestru. Personal, notiunea de extracontemporan mi se pare a fi mai avantajoasa din punct de vedere al cautarilor, al nedumeririlor noastre (chiar daca la prima vedere ideea pare a fi un pic traumatizanta). ----------------------------------- zodiak 28 Iul 2012 17:15 Salut tuturor! ----------------------------------- Sa ma prezint. Sunt un fan science si science fiction avansat si de cativa ani buni caut interlocutori de acelasi nivel, un forum specializat. Deoarece am depasit ceea ce se cunoaste in stiinta, caut fani care cauta si ei un nivel superior, adica aia care au depasit de mult nivelul 'Exista extraterestrii?!' sau ce-i aia teraforming?... ... da Marte ar merge da nici ea ...???!!!... sau ce-i ala scut de plasma si care sunt proprietatile acestuia?! ... ce sunt aerogelii si vehiculele gonflabile LASER-MASER propulsate?! Nu ma deranjeaza ca lumea nu stie totul da mi-ar placea ca si altii sa fie iscoditori, ... si eu m-am informat masiv de pe Wikipedia engl. am citit carti, doc. Discovery, dar am trecut mai departe, uite de exemplu modelul meu pentru teraformare este superior oricarui alt model si merge de la Mercur la Sedna, este ieftin, practic, multivalent si simplu de realizat, ... poate altii au gasit altceva dar al meu este competitiv, aproape o realitate palpabila. Spuma micronica umpluta cu hidrogen este ca o pulbere, ca o folie ce poate acoperi orice planeta, tine de cald, tine de scut antiradiatii, retine atmosfera, poate lumina fata intunecata a planetei poate fi scut selectiv de radiatii si termostat-inteligent, in plus este suficient sa fie chiar mai subtire decat ozonul din atmosfera noastra si poate fi astfel constituita sa reziste la infinit sau temporar in functie de scopul propus. Navele sferice-gonflabile propulsate LASER sau MASER sunt realitati palpabile, construite din plasticuri antiglont (lexan, zylon, spectra, aerogel), avand 90% din spatiu alcatuit din balonul cu heliu, ele plutesc cu sute /mii de pasageri in stratosfera de unde alimentate LASER-MASER de la sol se vor propulsa spre spatiul cosmic. Un scut de plasma-rece le-ar asigura protectia totala anti-radiatii, plus un scut pasiv din folie anti-radiatii avand lungimea intermoleculara egala cu lungimile de unda X si gama, ... ----------------------------------- Erwin 28 Iul 2012 21:36 ----------------------------------- Tu ești cybersapiens? Eu îți spun "Bine-ai venit!" :D ----------------------------------- zodiak 28 Iul 2012 22:09 ----------------------------------- Eu sunt! Merci Erwin. Va intreb daca sa deschid un topic despre teraformare si expansiunea omului dincolo de limite sau exista ceva similar?! As dori 'sa luam la teraformat' fiecare planeta de la A-Z, de la Mercur la Sedna. :D ----------------------------------- Erwin 28 Iul 2012 23:27 ----------------------------------- Păi vezi p'aci, prin secțiune. Cred că teraformarea merge mână în mână cu astronomia și probabil vor fi mai mulți interesați despre astfel de subiecte. Desigur, deocamdată e SF și se încadrează aici. Spor! ----------------------------------- valy 29 Iul 2012 00:42 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- Deoarece am depasit ceea ce se cunoaste in stiinta,.. :?: ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 00:52 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- Deoarece am depasit ceea ce se cunoaste in stiinta,.. :?: ...ceea ce este stiinta de larga popularizare, cum stiinta momentului sau stiinta exacta nu stie raspunsul la intrebarea '-Cum au ajuns maimutele in America?' -Cati cunosc proprietatile unui scut de plasma?!... cati au inteles ceva din explicatile date in Science of Star Wars Discovery Ch?! Suntem putini iti garantez asta (Mai gandeste-te la intrebarea privitoare la maimute)! ----------------------------------- valy 29 Iul 2012 01:01 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- ..Mai gandeste-te la intrebarea privitoare la maimute Contrabanda. Sunt maimute in america? Care e treaba cu maimutele? ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 07:15 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- ..Mai gandeste-te la intrebarea privitoare la maimute Contrabanda. Sunt maimute in america? Care e treaba cu maimutele? Maimutele americane la modul cel mai serios, (stiu eu la care 'maimute' te-ai gandit tu! :wink:), nu puteau ajunge in America pur si simplu deoarece pe vremea cand acestea s-ar fi separat de maimutele africane, un mare si lat Ocean Atlantic despartea deja lumea veche de Lumea Noua. Genetica a probat deja aceasta chestiune, cele doua tipuri de maimute provin dintr-un stramos comun. Pe Wikipedia se arata ca maimutele ar fi ajuns in America pe insule de vegetatie, ori astfel putea ajunge acolo aproape orice alt animal mic dar nu a mai fost cazul. Nu vreau sa mentin secretomania, insa eu cred ca oamenii aia primitivi cum or fi fost ei, au introdus maimutele in America dupa cum au introdus si oposumul in toata Indonezia, Papua si Australia. Nu toate lucrurile au un curs natural explicabil, ci pot avea un curs sintetic generat de resorturi 'extra-naturale'. ----------------------------------- zoth 29 Iul 2012 08:55 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- ... eu m-am informat masiv de pe Wikipedia engl. am citit carti, doc. Discovery ... ... de obicei informatiile acumulate se mai trec si prin filtrul gandirii proprii, altfel riscam sa o luam razna sau sa credem ca "tot ce zboara se mananca" ... ... modelul meu pentru teraformare este superior oricarui alt model si merge de la Mercur la Sedna, este ieftin, practic, multivalent si simplu de realizat ... Spuma micronica umpluta cu hidrogen este ca o pulbere, ca o folie ce poate acoperi orice planeta ... Un scut de plasma-rece le-ar asigura protectia totala anti-radiatii, plus un scut pasiv din folie anti-radiatii avand lungimea intermoleculara egala cu lungimile de unda X si gama, ... ei, cu asta e bai mare!! daca vii tu si impachetezi toate planetele sistemului solar cu spuma micronica, scut de plasma rece si folie anti radiatii ... noi, astronomii amatori de pe terra, la ce ne mai uitam frate??? ... :lol: :lol: Ufff ..., bine ca suntem la sectiunea SF ... ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 09:53 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- ... eu m-am informat masiv de pe Wikipedia engl. am citit carti, doc. Discovery ... ... de obicei informatiile acumulate se mai trec si prin filtrul gandirii proprii, altfel riscam sa o luam razna sau sa credem ca "tot ce zboara se mananca" ... ... modelul meu pentru teraformare este superior oricarui alt model si merge de la Mercur la Sedna, este ieftin, practic, multivalent si simplu de realizat ... Spuma micronica umpluta cu hidrogen este ca o pulbere, ca o folie ce poate acoperi orice planeta ... Un scut de plasma-rece le-ar asigura protectia totala anti-radiatii, plus un scut pasiv din folie anti-radiatii avand lungimea intermoleculara egala cu lungimile de unda X si gama, ... ei, cu asta e bai mare!! daca vii tu si impachetezi toate planetele sistemului solar cu spuma micronica, scut de plasma rece si folie anti radiatii ... noi, astronomii amatori de pe terra, la ce ne mai uitam frate??? ... :lol: :lol: Ufff ..., bine ca suntem la sectiunea SF ... Pai tocmai ca prin asta am trecut dincolo de informatile in stare bruta, prin filtrul ratiunii. Cu privire la observatii, ..., nu vad cu ce ar incurca spuma micronica, ar fi precum impuritatile, praful din orice atmosfera planetara. ----------------------------------- catalin dumitru 29 Iul 2012 10:51 ----------------------------------- Cred ca cineva se chinuie sa ne faca sa nu mergem la vot. Too late !! catalin. ----------------------------------- ursamajor 29 Iul 2012 11:03 ----------------------------------- Indeed! :mrgreen: ----------------------------------- UFO 29 Iul 2012 19:29 ----------------------------------- Maimutele americane la modul cel mai serios, (stiu eu la care 'maimute' te-ai gandit tu! ), nu puteau ajunge in America pur si simplu deoarece pe vremea cand acestea s-ar fi separat de maimutele africane, un mare si lat Ocean Atlantic despartea deja lumea veche de Lumea Noua. Să nu uităm de deriva continentelor. Există un topic în acest sens. Peste numai câteva sute de milioane de ani, vom avea o nouă .. Pangeea Ultima.