
-----------------------------------
rugy
14 Mar 2012 17:45

conjunctie
-----------------------------------
doua foto conjunctie venus jupiter  12 03 2012 oradea  orele 20-21

-----------------------------------
ursamajor
14 Mar 2012 17:53


-----------------------------------
Simpatice! Pe bune! 
Văd că ai un EQ5 motorizat dar pare că nu l-ai folosit, fiindcă stelele sunt "plecate", iar zgomotul Nikonului D90 pare cam mare la 1600ISO. :twisted: Puteai folosi ISO 100 cu expunere mai lungă pe EQ5. :wink:

-----------------------------------
rugy
14 Mar 2012 23:52


-----------------------------------
da am un eq 5 motorizat ,dar nu l-am carat afara pe cimp ptr ca nu am un dispozitiv cu care sa montez nikonul direct pe montura , plus ca voiam sa am cadrul  paralel cu orizontul.puteam sa montez dslr la un tub optic dar nu aveam un cimp asa larg.

-----------------------------------
dmtr69
16 Mar 2012 10:03


-----------------------------------
Salut! Pun si eu o poza facuta ieri(15), desi apropierea maxima a fost pe 13-nu am avut conditiile meteo favorabile. Poza e facuta cu Canon 1100 pe trepied, ISO1600, obiectiv standard reglat pe 28mm/F4, 4poze x4sec-stack(din cauza asta terenul a iesit putin neclar), ora 20:00, putina negura/nor in zona lor- planetele au halou. Focusare prin live view+zoom 10x.

-----------------------------------
ursamajor
16 Mar 2012 10:07


-----------------------------------
Frumos. Parcă-i văd pe cei 3 crai. :) 
Se văd și Pleiadele.

-----------------------------------
dmtr69
17 Mar 2012 12:25


-----------------------------------
Inca o poza facuta aseara.Acelasi setup. 4x4sec(stack, strech, noise reduction), ISO1600.

-----------------------------------
jimao22
17 Mar 2012 16:35


-----------------------------------
Splendid! Foarte frumos, o fotografie de camp larg superba!
Bravo!
