----------------------------------- needweed 12 Apr 2012 11:32 stele masive ----------------------------------- am vazut cateva clipuri pe youtube in care arata cele mai masive stele, cea mai mare cred ca e aprox de 1miliard de ori mai mare ca soarele 8) oare acolo ce planete exista? oricum de sute de ori mai mari ca pamantul... ce misto ar fi fost si la noi asa , inca cateva mii de ani sa tot exploram planeta noastra :D ... si ma gandesc cine traieste acolo oare..? ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Apr 2012 14:03 ----------------------------------- De sute de ori mai mari ca pamantul ?? ar fi fost bine si la noi :shock: iti dai seama ce greutate ai avea ? ce finte ar rezista ... ar creste doar ceva finte mici plate cu schelet de quartz. ----------------------------------- nobody 12 Apr 2012 14:26 ----------------------------------- Jupiter are o masa de 318 si un volum de 1321 de ori mai mare decat Pamantul. Cea mai mare stea cunoscuta (VY Canis Majoris) are un diametru estimat de 2000 de ori mai mare decat al Soarelui. Dar are o masa de "doar" 30-40 mase solare. http://en.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris In schimb cea mai masiva ar fi asta: http://en.wikipedia.org/wiki/R136a1. Cu un diametru de "doar" 35 diametre solare. ----------------------------------- needweed 12 Apr 2012 17:13 ----------------------------------- da ma gandeam si eu ca e imposibil sa fie unele atat de mari, dar asa arata pe youtube... ciudat ----------------------------------- Erwin 12 Apr 2012 17:33 ----------------------------------- Pe youtube oricine poate posta orice, așa că nu este o sursă de informare demnă de încredere, e bine să verifici informațiile și din alte surse, NASA de pildă. Chiar și wikipedia e mai credibilă pentru că există un sistem de validare a informațiilor. ----------------------------------- UFO 12 Apr 2012 18:08 ----------------------------------- @needweed când folosim termenul mare sau mic, trebuie sa precizam si unitatea de masura in care facem respectiva apreciere. Soarele este mai mare ca Pamantul de vreo 333 000 de ori,.... dar si de doar 109 ori ... (putem ghici unde am vorbit de masa, si unde de diametru ?- oricum aceasta este si ordinea evocarii mele) ----------------------------------- nobody 12 Apr 2012 18:42 ----------------------------------- Paradoxal, toti aveti dreptate. Chiar si cei de pe youtube ... Totul depinde de ce compari si cum compari. Cel mai impresionant este volumul, desi, in acest caz, nu are prea mare relevanta. Daca diametrul (sau raza) este de 2000 de ori mai mare, atunci volumul este de 8 000 000 000 mai mare. Vreti ceva mai "ciudat" ? Densitatea medie a Soarelui este mult mai mica decat cea a Pamantului. Abia daca depaseste cea a apei. Iar o gaura neagra supermasiva are o "densitate" si mai mica. Calculati densitatea medie la VY Canis Majoris ... aveti toate datele. :wink: ----------------------------------- needweed 12 Apr 2012 19:59 ----------------------------------- pai dc compari tu densitatea soarelui cu pamantul, una e facuta din materie alta din gaze ----------------------------------- UFO 12 Apr 2012 22:13 ----------------------------------- Iar o gaura neagra supermasiva are o "densitate" si mai mica. cum vine asta ? :roll: ----------------------------------- catalin dumitru 12 Apr 2012 23:24 ----------------------------------- Iar o gaura neagra supermasiva are o "densitate" si mai mica. cum vine asta ? :roll: Orizontul evenimentelor dintr-o gaura neagra , este dat de marimea razei Schwartzchild. Gaura in sine , este infinit mai mica decat ceea ce vedem noi. catalin. ----------------------------------- UFO 12 Apr 2012 23:35 ----------------------------------- densitatea = masa / volum masa fiind imensa si volumul mic, rezulta ca si densitatea este ... foarte mare. Eu asa credeam :cry: ----------------------------------- catalin dumitru 12 Apr 2012 23:51 ----------------------------------- densitatea = masa / volum masa fiind imensa si volumul mic, rezulta ca si densitatea este ... foarte mare. Eu asa credeam :cry: Ai dreptate , dar si @nobody are dreptate. Citeste cate ceva despre gaurile negre. Vezi ce e cu ''orizontul evenimentelor''. Ai sa intelegi imediat. catalin. ----------------------------------- nobody 13 Apr 2012 02:18 ----------------------------------- Te-am prins UFO :wink: This is because the Schwarzschild radius is directly proportional to mass, while density is inversely proportional to the volume. Since the volume of a spherical object (such as the event horizon of a non-rotating black hole) is directly proportional to the cube of the radius, the density of a black hole is inversely proportional to the square of the mass, and thus higher mass black holes have lower average density.@needweed: Gazul este tot materie dar sub alta forma de agregare. Si poate avea densitate foarte mare. Practic, este vorba de plasma care, la presiuni foarte mari, poate deveni chiar lichid. ----------------------------------- UFO 13 Apr 2012 07:06 ----------------------------------- @nobody Cand vorbim de densitate incercăm să cuantificăm o mărime constantă și nu una variabilă. Ideea de densitate se aplică unor volume în interiorul cărora densitatea este constantă sau cel puțin are variații mici. In caz contrar specificam ca este vorba de o densitate medie. Since for Schwarzschild black holes the radius of the black hole is proportional to its mass you obtain finally $\rho\propto 1/M^2$, so the heavier a black hole the smaller its density. But again, this provides a highly misleading picture of the mass distribution within the black hole. All its mass is in the center, so classically the density is infinite. http://physics.stackexchange.com/questions/5888/how-can-super-massive-black-holes-have-a-lower-density-than-water http://www.physicsforums.com/showthread.php?t=483191 i'm still a ufo... nu m-ai prins. :D