----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 16:32 Teraformarea altor planete. Unde?, cum?, cand?, de ce? ----------------------------------- Ma gandesc ca primele planete teraformabile vor fi cele care se preteaza cel mai mult acestui lucru si anume: Venus, Ceres, Europa, Ganimede, Calisto, Titan, Triton, Pluto-Charon si chiar Sedna & Co. Urmatoarele planete teraformabile ce ar necesita ceva mai mult efort ar fi: Mercur, Luna, Marte si Io, adica lumile uscate. Sa incepem cu VENUS: Aici vom acoperi planeta cu gaz-polimeric-helionic teraformant cu rezistenta mica. Acesta va genera mai mult efect de sera pe Venus pana se vor atinge temperaturi de 900-1200 C la sol disociind bioxidul de carbon depunandu-se carbonul, iar oxigenul ridicandu-se in atmosfera inalta. Dupa prima etapa gazul teraformant se va degrada si va fi inlocuit cu un alt gaz teraformant cu alte proprietati, va rezista la infinit, va lasa caldura sa se piarda in spatiu si nu o va lasa sa intre in atmosfera Venusiana, va bloca razele letale si in plus va fi precum o oglinda translucida reflectand lumina din partea insorita in partea intunecata a planetei sau chiar generand efect de neon sub influenta radiatiei solare, mai exact pe Venus va fi ziua continua doar ca jumatate de emisfera va fi in vara iar cealalta intr-un fel de toamna cam 1/2 de an fiecare in parte. In rest niste detonatii termo-nucleare ecologice ar activa din subsol principalele vine vulcanice de la principalii vulcani venusieni, iar la sol vor exista statii de chimie atmosferica ce vor scinda in continuare bioxidul de carbon atmosferic inca ramas in atmosfera. CERES: Pe Ceres vom utiliza acelasi tip de spuma-gaz teraformabil, un fel de folie aplicata peste atmosfera planetei, doar ca aici folia va captura si inmagazina toata caldura provenita de la Soare lichefiind oceanele glaciare si eliberand gazele atmosferice in vazduh. EUROPA, GANIMEDE, CALISTO si TRITON idem cu Ceres: TITAN, PLUTO-CHARON, SEDNA (idem cu Ceres), ... probabil am avea procese sintetice planetare de scindare a hidrocarburilor atmosferice sau procesarea lor in materiale mai complexe deoarece aici razele soarelui nu mai sunt capabile sa scindeze amoniacul si metanul, ... va trebui sa o facem noi. Chiar si URANUS si NEPTUN ar putea fi teraformate ... ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 18:06 ----------------------------------- Pe URANUS si NEPTUN este nevoie de aparate de sinteza atmosferica, mai precis trebuie sa scapam de mult hidrogen si singura metoda ar fi prin hidrogenarea metanului si realizarea unor compusi organici complecsi. Practic avem cateva surse de hidrogen: oceanele de apa de pe aceste planete caci va trebui sa scindam apa pentru a forma oxigen atmosferic; o alta sursa este amoniacul, alta este metanul si etilena, iar alta chiar hidrogenul atmosferic. Aparatele de teraformare ar procesa metanul, amoniacul, hidrogenul si apa pentru a realiza molecule organice complexe. Desi aceste doua planete gigantice au o suprafata oceanica, pot fi constituite insule plutitoare de plastic precum statia Atlantis din ST-Atlantis, sau precum cele din Proiectul Milenium -Colonizarea galaxiei in sapte pasi usor de facut - Marshall T. Savage. Viata marina ar fi deosebita, iar in zonele polare ar putea exista calote glaciare care ar asigura existenta unor animale terestre si sau zburatoare. ----------------------------------- UFO 29 Iul 2012 19:33 ----------------------------------- @zodiak De ce nu ați început cu Marte ? Mie îmi pare că Marte pare cea mai suitabilă de terraformare. ducem acolo plante. apoi le lăsăm să regenereze o atmosferă. Apoi, hop și noi. :D ----------------------------------- MariusP 29 Iul 2012 19:57 ----------------------------------- Mie îmi pare că Marte pare cea mai suitabilă de terraformare... Scuza-mi ignoranta, UFO, dar ce inseamna "suitabilă"? In DEX n-am gasit, in engleza am gasit ceva asemanator, "suitable", dar suitabilă, ba... :roll: ----------------------------------- MrMxyzptlk 29 Iul 2012 20:43 ----------------------------------- Marte are apa, ceea ce ajuta un proces de teraformare si este la limita zonei unde exista posibilitatea pentru apa in forma lichida, deci este cea mai buna posibilitate. Totusi ce am castiga dintr-un Pluto teraformat? ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 20:52 ----------------------------------- @zodiak De ce nu ați început cu Marte ? Mie îmi pare că Marte pare cea mai suitabilă de terraformare. ducem acolo plante. apoi le lăsăm să regenereze o atmosferă. Apoi, hop și noi. :D Marte este un sablon si uite de ce: Pe Marte nu exista apa suficienta, ir daca ar fi existat oceane candva, atunci astazi nu ar mai fi existat r^pa numita Vales Marinensis, mai precis acest mega-rift fiind cea mai adanca rapa martiana, aici s-ar fi scurs apa martiana inghetand si niveland peisajul. Putem face comparatie cu apa de pe Pamant care sa zicem ca ar disparea in spatiu si ultimii stropi ar inghet scurgandu-se in Groapa Marianelor, apoi nisipul s-ar asterne peste toate, ca la final sa observam o groapa a Marianelor aproape nivelata, un fel de lac adanc inghetat acoperit cu nisip. Faptul ca pe Marte nici macar in Vales Marinensis peisajul nu e nivelat, adica valea e adanca si deci fara apa, inseamna ca apa martiana nu a fost nicaieri nicicand. Cum poti creste plante fara apa, fara azot caci Marte nu are nici azot atmosferic?! ... de unde ?! Si atunci de ce se spune ca Marte este susceptibil de teraformare?!... doar pt. ca ziua are 24 de ore, pai in zonele terestre polare ziua are jumatate de an si noaptea tot jumatate de an si vegetatia creste, chiar si agricultura se face, ... ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 21:20 ----------------------------------- Marte are apa, ceea ce ajuta un proces de teraformare si este la limita zonei unde exista posibilitatea pentru apa in forma lichida, deci este cea mai buna posibilitate. Totusi ce am castiga dintr-un Pluto teraformat? The diameter of the core should be around 1,700 km, 70% of Pluto's diameter.Charonian surface appears to be dominated by less volatile water ice, and also appears to have no atmosphere. In 2007, observations by the Gemini Observatory of patches of ammonia hydrates and water crystals on the surface of Charon suggested the presence of active cryo-geysers ERIS, SEDNA, ... Sedna's surface composition is similar to that of some other trans-Neptunian objects, being largely a mixture of water, methane and nitrogen ices with tholins. Its surface is one of the reddest in the Solar System. Trujillo and colleagues have placed upper limits in Sedna's surface composition of 60% for methane ice and 70% for water ice.[30] The presence of methane further supports the existence of tholins on Sedna's surface, as they are produced by irradiation of methane.[32] Barucci and colleagues compared Sedna's spectrum with that of Triton and detected weak absorption bands belonging to methane and nitrogen ices. From these observations, they suggested the following model of the surface: 24% Triton-type tholins, 7% amorphous carbon, 10% nitrogen, 26% methanol and 33% methane.[33] The detection of methane and water ices was confirmed in 2006 by Spitzer Space Telescope mid-infrared photometry.[32] The presence of nitrogen on the surface suggests the possibility that, at least for a short time, Sedna may possess an atmosphere. During a 200-year period near perihelion the maximum temperature on Sedna should exceed 35.6 K (−237.6 °C), the transition temperature between alpha-phase solid N2 and the beta phase seen on Triton. At 38 K the N2 vapor pressure would be 14 microbar (0.000014 Atmospheres). ----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 22:30 ----------------------------------- Metanul poate fi transformat in hidrocarburi grele sau scindat radio sau termic.. Amoniacul poate fi scindat termic sau radio. Surplusul de hidrogen ar putea fi utilizat ca element in fuziunea nucleara alimentand energetic tot procesul teraformarii. ----------------------------------- valy 30 Iul 2012 00:41 ----------------------------------- Nu inteleg dece nu facem teraformare aici? Ma gandesc ca avem destule probleme nerezolvate aici, asta pana sa ne gandim ce facem si unde facem altele sefeuri. ----------------------------------- dragos.n 30 Iul 2012 04:16 ----------------------------------- Ca sa putem sa facem terraformarea unor planete, ar trebui mai intai sa facem o terraformare a gandirii noastre. Deocamdata noi distrugem singura planeta care ne permite - inca - sa traim pe ea. Asa ca stimati noi veniti pe forum, priviti intai bine in jos, inainte de a va lovi cu capul de pragul de sus. Ieri, un sceptic in privinta incalzirii climei si-a publicat studiul sau, efectuat pe o baza foarte larga. Rezultatul e pozitiv. Noi suntem de vina. Si dupa ce priviti bine in jos, poate o sa studiati si care sunt problemele care impiedica colonizarea altor planete. Cu seriozitate, nu cu jocuri de copii. Poate cine stie, gasiti niste solutii. Dar nu la modul ala, ''o sa facem'' ci la modul ''asa se poate face''. Cu toata tehnologia de la A la Z. Nu de alta. dar pe aici sunt o gramada de adulti, cu o gramada de cunostinte in materie, si daca vreti sa va faceti de ras de la inceput..., cum a mai facut cineva, parca ar fi mai bine sa va ganditi inainte de a scrie. ----------------------------------- zodiak 30 Iul 2012 06:43 ----------------------------------- Si dupa ce priviti bine in jos, poate o sa studiati si care sunt problemele care impiedica colonizarea altor planete. Cu seriozitate, nu cu jocuri de copii. Poate cine stie, gasiti niste solutii. Dar nu la modul ala, ''o sa facem'' ci la modul ''asa se poate face''. Cu toata tehnologia de la A la Z. Nu de alta. dar pe aici sunt o gramada de adulti, cu o gramada de cunostinte in materie, si daca vreti sa va faceti de ras de la inceput..., cum a mai facut cineva, parca ar fi mai bine sa va ganditi inainte de a scrie. Esti adult sau nu esti, dar poti incepe tu ... Nimeni nu s-a facut de ras aici in afara de cei care nu stiu nimic si nu pot spune nimic dar chiar si ei pot invata, nimic nu este dat aprioric. Asadar ai ceva sugestii concrete sau te mai invarti putin dupa deget?! Treaba asta cu daca tacea-i filosof ramanea-i este valabila doar in lumea prostilor, este folosita de catre acestia ca scuza mai mereu, in realitate cel care nu stie nimic nu va spune niciodata nimic, pur si simplu nu stie si nu are ce spune, ceilalti toti invata, analizeaza, elimina erorile, adica CERCETEAZA! :lol: :lol: :lol: ----------------------------------- zodiak 30 Iul 2012 06:59 ----------------------------------- Si dupa ce priviti bine in jos, poate o sa studiati si care sunt problemele care impiedica colonizarea altor planete. Cu seriozitate, nu cu jocuri de copii. Poate cine stie, gasiti niste solutii. Dar nu la modul ala, ''o sa facem'' ci la modul ''asa se poate face''. Cu toata tehnologia de la A la Z. Nu de alta. dar pe aici sunt o gramada de adulti, cu o gramada de cunostinte in materie, si daca vreti sa va faceti de ras de la inceput..., cum a mai facut cineva, parca ar fi mai bine sa va ganditi inainte de a scrie. Esti adult sau nu esti, dar poti incepe tu ... Nimeni nu s-a facut de ras aici in afara de cei care nu stiu nimic si nu pot spune nimic dar chiar si ei pot invata, nimic nu este dat aprioric. Asadar ai ceva sugestii concrete sau te mai invarti putin dupa deget?! Treaba asta cu daca tacea-i filosof ramanea-i este valabila doar in lumea prostilor, este folosita de catre acestia ca scuza mai mereu, in realitate cel care nu stie nimic nu va spune niciodata nimic, pur si simplu nu stie si nu are ce spune, ceilalti toti invata, analizeaza, elimina erorile, adica CERCETEAZA! :lol: :lol: :lol: Chiar nu inteleg ce treaba ai cu "vom face" sau " se poate face", eu zic ca este o chestiune de vointa si de interes. Ce rost are sa spui ca "se poate" rezolva problema X din moment ce nu te intereseaza adica nici macar nu crezi in ea, "se poate" echivaleaza cu "nu stiu" si "nu ma intereseaza" in acest context, ... sau hai sa bagam pareri la VRAC si apoi cine doreste daca doreste sa se alimenteze cu balast, caci balastul este gustos, poate gasiti si bucatele de aur printre lopetile cu balegar !!! :mrgreen: ----------------------------------- zodiak 30 Iul 2012 07:13 ----------------------------------- Nu inteleg dece nu facem teraformare aici? Ma gandesc ca avem destule probleme nerezolvate aici, asta pana sa ne gandim ce facem si unde facem altele sefeuri. Este foarte simplu, oamenii se urasc si fiecare doreste sa-si subjuge siesi seamanul fara pic de regrete. Uite cateva exemple: SUA este o tara aproape pustie dupa standardele mondiale, avand o populatie de cca. 300 milioane de locuitori fiind echivalenta climatic si in fertilitate cu Europa, pe cand Europa are cca. 700 milioane de locuitori. Aceeasi situatie se repeta in Australia, Noua Zeelanda, Rusia, ... Mai pe scurt putem spune ca desi planeta noastra ne ofera multe teritorii favorabile vietii, intotdeauna vor exista asupritori. Cosmosul ne asigura spatii vaste virgine, unde este loc pentru toata lumea, zone slab controlabile. Este suficient sa ne gandim la teraformarea planetelor oceanice Uranus si Neptun, si cati birocrati ar putea controla intinsele lumi acvatice, aici colonistii ar fi practic izolati chiar unii de altii de distante uriase. ----------------------------------- zodiak 05 Aug 2012 15:23 ----------------------------------- Multa lume sare peste partea ce prezinta teraformarea sistemului solar crezand ca este mai usor a gasi planete de-a gata in afara sistemului solar. In realitate probabil foarte putine sisteme stelare contin elementele chimice prezente aici pe Pamant si mai putine le contin intr-o concentratie suficienta. In spatiu exista planete de carbon aproape pur, altele din nitrogen, carbon, h, he si ceva oxigen, si doar atat. In acest context este mai profitabil sa teraformam in propria ograda decat la multi ani lumina departare unde lucrurile par similare cu cele de pe Pamant, insa doar par, ... Planetele oceanice Uranus si Neptun ar fi adevarate paradisuri acvatice... ----------------------------------- catalin dumitru 05 Aug 2012 16:09 ----------------------------------- Cea mai usoara teraformare : Luam una bucata planeta cu mult gaz metan si hidrogen si o impingem catre o planeta cu mult oxigen. Intre ele , cineva trebuie sa tina un bat de chibrit , pe care sa-l aprinda la momentul potrivit. Cine se ofera ? Poate Bruce Willis . catalin. ----------------------------------- dragos.n 05 Aug 2012 17:56 ----------------------------------- Nu Bruce Willis. Mai bine il trimitem pe Superman. Sa faca surf pe oceanele de apa de pe Neptun si Uranus :lol: Recunosc public faptul ca am gresit. Acest topic este cel mai util din tot forumul. Cand sunt mai suparat, citesc metodele de terraformare, si noile date despre planete, de care nici NASA nu are habar, si imediat ma inveselesc. ----------------------------------- zodiak 05 Aug 2012 21:16 ----------------------------------- Nu Bruce Willis. Mai bine il trimitem pe Superman. Sa faca surf pe oceanele de apa de pe Neptun si Uranus :lol: Recunosc public faptul ca am gresit. Acest topic este cel mai util din tot forumul. Cand sunt mai suparat, citesc metodele de terraformare, si noile date despre planete, de care nici NASA nu are habar, si imediat ma inveselesc. Imi face impresia ca nu intelegi ce prezint eu aici, ... si vorbesti de NASA?!... de care date nu are NASA habar?! ----------------------------------- dragos.n 05 Aug 2012 22:03 ----------------------------------- Uita-te si tu pe site, si poate gasesti oceanele alea de apa, de care vorbesti. Si mai uita-te si la temperatura atmosferei lui Neptun, -225 grade Celsius. Daca nu gasesti oceanele alea, nu te mai chinui sa-mi raspunzi, ca nu am timp de pierdut. http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Neptune ----------------------------------- catalin dumitru 06 Aug 2012 14:09 ----------------------------------- Nu Bruce Willis. Mai bine il trimitem pe Superman. Sa faca surf pe oceanele de apa de pe Neptun si Uranus :lol: Recunosc public faptul ca am gresit. Acest topic este cel mai util din tot forumul. Cand sunt mai suparat, citesc metodele de terraformare, si noile date despre planete, de care nici NASA nu are habar, si imediat ma inveselesc. Imi face impresia ca nu intelegi ce prezint eu aici, ... si vorbesti de NASA?!... de care date nu are NASA habar?! If Titan would come (cum) too close , the whole liquid might leak into Uranus. Sa vezi atunci eruptii de metan ! catalin. ----------------------------------- zodiak 06 Aug 2012 17:29 ----------------------------------- Uita-te si tu pe site, si poate gasesti oceanele alea de apa, de care vorbesti. Si mai uita-te si la temperatura atmosferei lui Neptun, -225 grade Celsius. Daca nu gasesti oceanele alea, nu te mai chinui sa-mi raspunzi, ca nu am timp de pierdut. http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Neptune Nu ai timp de pierdut dar vad ca-l pierzi in stil mare, nici macar nu ai urmarit firul discutiei, vorbeam despre teraformare, ori daca Neptun si Uranus ar avea deja oceane cu apa, atunci probabil ar trebui sa aiba si o atmosfera plina de azot si oxigen, asadar nu ar mai fi vorba despre teraformare ci despre doua noi 'Pamanturi' sau 'Terra Nova'. In realitate Uranus si neptun au nevoie de teraformare, ele sunt prea bogate in elemente volatile in mod nediferentiat, iar desi se presupune ca ar avea o suprafata oceanica, apa este amestecata cu amoniacul, metanul si alte hidrocarburi ... Temperatura de -225 C a fost masurata in atmosfera inalta, dar dedesubt se ating temperaturi pozitive dar care nu folosesc la nimic, oricum daca am purifica atmosfera s-ar face si mai frig si nici in prezent ... Eu imi imaginam doua noi Pamanturi (Uranus si Neptun) dupa procesul de teraformare sau in plin proces de teraformare. ... ar trebui 'sa tragem folie' peste Uranus si Neptun, apoi sa scapam de metanul si amoniacul atmosferic transformandu-le in azot si plasticuri sau carbon si mase organice rezistente, apoi in masura necesitatii va trebui sa scapam de hidrogenul din atmosfera inalta legandu-l de metan in mase plastice sau structuri organice stabile si complexe. Oxigenul va trebui sa-l obtinem din apa in masura in care hidrogenul atmosferic s-ar fi combinat cu cel dintai rezultand apa. Daca cumva stratul atmosferic de hidrogen se gaseste mult deasupra celui de oxigen acest lucru s-ar putea sa nu afecteze cu nimic traiul pe aceste planete. Trebuie spus ca cele doua planete au cam aceeasi atractie gravitationala cu cea a Pamantului (Pamantul =1; Uranus =0,9; Neptun =1,1), ... daca Saturn ar fi fost alcatuita asemenea celor doua din apa si alte elemente si nu din hidrogen si heliu cum este de fapt, gravitatia ar fi fost si aici egala cu cea de pe planeta noastra. :D ----------------------------------- zodiak 06 Aug 2012 17:34 ----------------------------------- If Titan would come (cum) too close , the whole liquid might leak into Uranus. Sa vezi atunci eruptii de metan ! catalin. Mai repede va cadea Luna pe Pamant, iar pentru satelitii martieni lucrurile au fost calculate deja, nu va dura mai mult de cateva milenii-milioane de ani pana ca Marte sa fie ravasita de caderea acestora. :lol: ----------------------------------- catalin dumitru 06 Aug 2012 18:25 ----------------------------------- If Titan would come (cum) too close , the whole liquid might leak into Uranus. Sa vezi atunci eruptii de metan ! catalin. Mai repede va cadea Luna pe Pamant, iar pentru satelitii martieni lucrurile au fost calculate deja, nu va dura mai mult de cateva milenii-milioane de ani pana ca Marte sa fie ravasita de caderea acestora. :lol: O, Doamne ,... :| ----------------------------------- MariusP 06 Aug 2012 18:54 ----------------------------------- @catalin dumitru: ai fost prea subtil... :wink: :lol: ----------------------------------- zodiak 06 Aug 2012 21:00 ----------------------------------- evanescent chiar! :lol: ----------------------------------- UFO 09 Aug 2012 16:07 ----------------------------------- nu va dura mai mult de cateva milenii-milioane de ani pana ca Marte sa fie ravasita de caderea acestora cel mai probabil că Marte se v-a împodobi cu un inel. That's because its larger moon Phobos is slowly spiraling inward. At some point in the next 10-50 million years, it'll be torn apart by Mars' gravity into a debris ring. And then a few million years after that, the debris will rain down on the surface of Mars creating lines of craters http://www.optcorp.com/edu/articleDetailEDU.aspx?aid=784 ----------------------------------- zodiak 20 Aug 2012 16:05 ----------------------------------- Faptul ca pe Titan exista o atmosfera densa de nitrogen, sugereaza ca si Uranus si Neptun pot fi teraformate transformand amoniacul in azot si hidrogen, ultimul putand scapa in cosmos. Dupa ce aceste lumi vor fi izolate termic in mod optim, temperatura atmosferelor va urca, astfel ca o mare parte a hidrogenului planetar se va evapora in cosmos, inclusiv hidrogenul obtinut prin scindarea metanului. ----------------------------------- trader 20 Aug 2012 20:29 ----------------------------------- Vad ca suntem aici pe taramul SF,insa planuri pot fi facute.'Tot ce un om isi poate imagina ca e posibil,un om va realiza!"In primul rand trebuie sa ne gandim ca avem nevoie de apa si caldura(macar atat cat apa sa fie lichida).Pe Marte nu prea avem apa,iar daca am avea ar fi acolo o glaciatie de mai mare frumusetea.(poate ca am reusi sa deviem comete cu un mare continut de apa sa intre in coliziune cu Marte,insa in cat timp dupa aceea praful se va aseza?)Si nu cred ca am putea risca sa stergem astfel intreaga istorie a Planetei,am putea descoperi ca a fost o civilizatie acolo,chiar daca ar fi doar o civilizatie a lacustelor sau soarecilor.Dar putem sti daca nu cumva sunt piramide si pe acolo?Deci acest proiect al devierii cometelor cade din start.Nu stiu ce alta cale de aducere a apei ar putea fi.Poate pe cale chimica,ceva care ar combina hidrogenul si oxigenul continut in scoarta,cu ajutorul energiei soarelui.Nu stiu daca e posibil asa ceva,poate ca da.Atunci,daca nu reusim cu Marte,gandurile se indreapta spre satelitii lui Jupiter,desi doar drumul pana acolo al luminii ia ceva timp.Poate ca distanta am putea s-o strabatem dar ce am putea face acolo in plus fata de Marte?Am putea avea apa din belsug,poate si ceva caldura,insa nu von avea Tarana pentru Terraformare...Si ne-am intreba atunci:"cum sa ducem apa asta pe Marte?" ----------------------------------- trader 21 Aug 2012 07:30 ----------------------------------- Ah,si ma gandeam pandind perseidele noaptea trecuta:"sa nu se mai faca filme SF cu teleportari pana ce nu se va reusi teleportarea apei!"Am teleporta apa pe Marte de pe Europa!Cum dreaq sa teleportezi oameni cand tu nu poti teleporta o molecula de apa? ----------------------------------- nobody 21 Aug 2012 14:05 ----------------------------------- Cu puterea gandului ratacit ! Dar, se pare ca nu apa este problema pe Marte: :roll: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=98319&highlight=#98319 ----------------------------------- trader 21 Aug 2012 19:47 ----------------------------------- Cu puterea gandului ratacit ! Dar, se pare ca nu apa este problema pe Marte: :roll: O iau ca pe un atac la persoana.Gata,nu mai pierd timpul aici,Pa!