----------------------------------- UFO 02 Aug 2012 19:39 Inelele Pamantului ----------------------------------- Un inel saturnian, dar în jurul Pământului. http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/12/21/the-rings-of-earth/ Întrebarea mea, una dintre ele. O mică curiozitate, dacă vreți. Presupunând că ar fi posibil, oare cât de luminos ar fi fost cerul nocturn la latitudinea medie de 45 grade ? Presupunem ca în acel clip din link un inel în planul ecuatorului. Inelul alcătuit din particule înghețate orbitând între ... 50 000 și 70 000 km altitudine, în aceași plan. ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Aug 2012 20:14 ----------------------------------- Un mic efect :astronomia observationala ar disparea. Deci hobby-ul meu eliminat dintr-o lovitura.Poluare luminoasa maximus! Parerea mea ,foarte pe scurt si ne-negociabila:o idee idioata. Ce ma mira este ca un astronom amator ii face propaganda. Mircea ----------------------------------- UFO 02 Aug 2012 22:01 ----------------------------------- Nu fac propagandă poluării luminoase, ci doar încercam să scot în evidență curiozitatea imaginii, dacă am fi "geloși" pe inelele lui Saturn. Ceea ce ne pare la început spectaculos și fabulos, imaginea unui Pământ cu inel, poate avea efecte extrem de nedorite printre pasionații cerului. În cazul "cel mai bun" eu totuși speram ca acel inel (totuși imaginar) să nu fie foarte strălucitor, încât dispersia luminii reflectate de pe acesta în atmosferă, nefiind prea mare, ar fi sporit spectaculozitatea unei bolți cerești despicată în două ... la ecuator. corolar. Peste câteva miliarde de ani, se pare că vom avea pe cer o galaxie. Nu e cert dacă atunci v-a mai exista cineva rațional care să o observe. Probabil pe atunci Terra va fi fost deja aridizată devenind nelocuibilă pentru orice ființă biologică. ----------------------------------- Erwin 02 Aug 2012 22:28 ----------------------------------- O galaxie avem și acum. Când M31 va intra pe curs de coliziune cu Calea Lactee vom avea două. Adică nu noi, ci urmașii urmașilor urmașilor... noștrii. ----------------------------------- starbuck 03 Aug 2012 01:16 ----------------------------------- Proto-Pamantul chiar a avut inele in urma coliziunilor interplanetare de la inceputurile formarii sistemului nostru solar. Din compozitia lor s-a format Luna. Spre deosebire de Pamant, Saturn are o gravitatie mult mai mare ceea ce impiedica materia inelelor sa-si dezvolte structuri sub actiunea gravitatiei proprii. Acest lucru a fost posibil insa la o distanta mai mare de Saturn, fapt dovedit de satelitii sai. In functie de conjunctura coliziunilor toti gigantii gazosi au inele mai mult sau mai putin vizibile si subscriu la aceleasi caracteristici privind satelitii. Mai jos aveti un link cu o imagine fantezista ilustrand o planeta vecina si geamana cu Pamantul dar cu inele, ca sa-l impacam putin si pe UFO. :) Have fun ! http://www.citypictures.org/r-space-251-space-wallpaper-07-3763.htm ----------------------------------- UFO 03 Aug 2012 09:37 ----------------------------------- Ce fenomene spectaculoase ar mai produce un asemenea inel ? Ceva ce ne scapă la prima vedere, și anume umbra inelului pe planetă. Vor exista zone aflate mult timp cufundate în umbra inelului. Cum v-a afecta asta mișcările maselor de aer în atmosferă ? Umbra inelului pe timp de zi ar "staționa" deasupra unor paralele terestre, de unde cerul nocturn ar putea fi admirat în tot acest răstimp ? Așadar un avantaj privind observarea cerului ... pentru cei aflați în zona de umbră ! p.s. Tot gândindu-mă privind configurația inelului și iluminarea cerului nocturn, este posibil ca umbra Pământului pe inel să mai "stingă" din strălucirea aceastuia. Așadar o mai mică afectare a cerului nocturn decât ar părea la început. există se pare și un add-on în Celestia. http://spyro10101.deviantart.com/art/Earth-with-rings-in-celestia-196857457 - de unde și imaginea de mai jos. ----------------------------------- starbuck 03 Aug 2012 11:56 ----------------------------------- In varianta asta cred ca vor innebuni toti cocosii.:) ----------------------------------- UFO 03 Aug 2012 14:53 ----------------------------------- @starbuck toți cocoșii din "banda de totalitate" a inelului ! Umbra acestuia s-ar deplasa lent în funcție de ... anotimpuri. În preajma echinocțiilor umbra sa ar fi minimă. Iar poluarea luminoasă asociată maximă (în ambele emisfere la latitudini medii.) Cele mai favorabile momente ar fi cele din preajma solstițiilor în funcție și de pe ce emisferă ne aflăm. Zona de umbră migrând în emisfera nordică toamna și iarna (anotimpuri nordice) iar apoi în cea sudica, primăvara și vara (anotimpuri nordice). ----------------------------------- catalin dumitru 03 Aug 2012 16:30 ----------------------------------- @UFO , mi-a placut cum ai zugravit Pamantul. Te proclam ''Stapanul Bidinelelor'' :) . Pentru un astronom , Pamantul cu inele ar fi cam ca o ''pasarica'' cu dinti. Nu prea ai mai avea chef sa-ti scoti la treaba instrumentul. Poate doar daca ai fi genul 'freaky' Gandeste-t cat de aproape de soare e pamantul , in comparatie cu Saturn. catalin. ----------------------------------- UFO 03 Aug 2012 17:23 ----------------------------------- @catalin dumitru Nu eu am zugrăvit, e o captură din Celestia ce nu-mi aparține. Cât despre "Noaptea inelului" (umbra lui pe Terra) ar dura câteva luni bune de noapte continuă. Două, trei. ----------------------------------- catalin dumitru 03 Aug 2012 18:04 ----------------------------------- @catalin dumitru Nu eu am zugrăvit, e o captură din Celestia ce nu-mi aparține. Cât despre "Noaptea inelului" (umbra lui pe Terra) ar dura câteva luni bune de noapte continuă. Două, trei. Am inteles .Scuze daca am sarit calul. Cred ca luminozitatea unui eventual inel al pamantului ar trebui sa fie uriasa. Practic nu am mai avea noapte , in functie de diametrul lui , bineinteles si de densitatea de particule si albedo-ul lor , etc ... catalin. ----------------------------------- UFO 03 Aug 2012 22:16 ----------------------------------- Am inteles .Scuze daca am sarit calul. În spiritul olimpic, am putea spune, "scuze dacă am sărit inelul" ... glumesc și eu. Ceea ce doresc a scoate în evidență prin acest topic este că intuiția noastră poate da greș. Mă includ și eu aici. La început considerând că un inel ar însemna .. mai multă poloare luminoasă. Chiar așa ? Să nu uităm că noi judecăm imaginea prin prisma observării exterioare a inelelor lui Saturn. Dar cum o fi din interior ? De pe o ipotetică suprafață ? Descoperim astfel că zonele cu umbră sunt de un real folos, și să nu uităm... când e noapte, și inelul este în noapte. 8) în umbra Terrei. ----------------------------------- dragos.n 03 Aug 2012 22:54 ----------------------------------- Psihologic vorbind, poate imaginea inelelor ar fi asa frumoasa, incat oamenii ar folosi cu mult mai multa parcimonie iluminatul nocturn, incat, pe timpul mai scurt ramas in noapte totala, cerul ar fi mai vizibil. ----------------------------------- UFO 03 Aug 2012 23:32 ----------------------------------- offtopic : am căutat prin DEX , ce înseamă acel cuvânt. PARCIMONÍE s. v. avariție, calicenie, calicie, reticență, reținere, rezervă, zgârcenie. Sper ca inelele (trecute, viitoare sau presupuse ale) Pământului să nu sufere de parcimonie. :) ----------------------------------- dragos.n 04 Aug 2012 00:11 ----------------------------------- Chiar imi imaginez cum ar fi licarul stelelor care se ''plimba'' printre fragmentele de gheata si praf al unor astfel de inele. ----------------------------------- starbuck 04 Aug 2012 00:57 ----------------------------------- Asta ar fi partea frumoasa a lucrurilor. In urma ciocnirilor permanente dintre fragmentele inelelor, unele mai mari dintre ele care ar rezista frecarii cu atmosfera s-ar putea indrepta chiar spre numarul vostru cadastral. :) Luna ofera in permanenta aceste urme si daca imaginea lor statica pare incurajatoare cred ca stiti deja clipul acesta de pe APOD (ultima parte): http://apod.nasa.gov/apod/ap120320.html Stiu ca e umor mai inchis la culoare dar cu toate astea piata neagra de meteoriti ar inflori. :) ----------------------------------- UFO 04 Aug 2012 10:01 ----------------------------------- Dragos N a spus Chiar imi imaginez cum ar fi licarul stelelor care se ''plimba'' printre fragmentele de gheata si praf al unor astfel de inele. Ar exista (s-ar naște) probabil o nouă ramură a astronomiei, observarea și monitorizarea inelului. Nu este de neglijat nici ce a spus starbuck, viața ar fi un pic mai complicată. ----------------------------------- zodiak 04 Aug 2012 10:32 ----------------------------------- Dragos N a spus Chiar imi imaginez cum ar fi licarul stelelor care se ''plimba'' printre fragmentele de gheata si praf al unor astfel de inele. Ar exista (s-ar naște) probabil o nouă ramură a astronomiei, observarea și monitorizarea inelului. Nu este de neglijat nici ce a spus starbuck, viața ar fi un pic mai complicată. Viata ar fi al naibii de complicata, practic aproape continu ar cadea pe Pamant din inel asteroizi de marimea celui care i-a lovit pe dinosauri, ceea ce inseamna ca oamenii vor trai sub pamant intr-o retea de bunchere si nu vor mai fi de ordinul miliardelor ci a catorva mii pe toata planeta, ar fi o lume apocaliptica pe vecie. :| ----------------------------------- mflorian 04 Aug 2012 11:13 ----------------------------------- Viata ar fi al naibii de complicata...Da, mai ales viața bazată pe oxigen, care ar fi puțin cam imposibilă. ----------------------------------- catalin dumitru 04 Aug 2012 12:31 ----------------------------------- Viata ar fi al naibii de complicata, practic aproape continu ar cadea pe Pamant din inel asteroizi de marimea celui care i-a lovit pe dinosauri, ceea ce inseamna ca oamenii vor trai sub pamant intr-o retea de bunchere si nu vor mai fi de ordinul miliardelor ci a catorva mii pe toata planeta, ar fi o lume apocaliptica pe vecie. :| Pe dinoszauri nu i-a lovit nici un asteroid. A cazut unul unde nu trebuia , le-a stricat aerul si apa si i-a imbolnavit de colon iritabil si diaree exploziva. Apoi au crapat. Nu am auzit sa fi existat sau sa existe vreun corp mai mare de 15-20 de metri in inelul lui Saturn. De ce ar putea exista intr-un eventual inel al Terrei ? Sa ma corecteze careva daca bat campii, va rog. catalin. ----------------------------------- starbuck 04 Aug 2012 14:28 ----------------------------------- E greu de estimat. In inelele lui Saturn predomina gheata. Se stie ca materia de natura telurica predomina la distante mai apropiate de Soare pentru simplul motiv ca gheata s-ar topi la asemenea distante mici. De asta cometele isi arata coada numai incepand cu Marte cand gheata in topire emana vapori. Iar dimensiunile la care se prezinta aceasta materie telurica ar putea fi mult mai mari. E suficient sa mentionam dimensiunea medie de cateva sute de metri a unui asteroid din centura dintre Marte si Jupiter ca sa incepi sa te ingrijorezi. Nu stiu, in ciuda farmecului aparent prezentat de inele parca e totusi o grija destul de mare in plus. ----------------------------------- catalin dumitru 04 Aug 2012 20:25 ----------------------------------- E greu de estimat. In inelele lui Saturn predomina gheata. Se stie ca materia de natura telurica predomina la distante mai apropiate de Soare pentru simplul motiv ca gheata s-ar topi la asemenea distante mici. De asta cometele isi arata coada numai incepand cu Marte cand gheata in topire emana vapori. Iar dimensiunile la care se prezinta aceasta materie telurica ar putea fi mult mai mari. E suficient sa mentionam dimensiunea medie de cateva sute de metri a unui asteroid din centura dintre Marte si Jupiter ca sa incepi sa te ingrijorezi. Nu stiu, in ciuda farmecului aparent prezentat de inele parca e totusi o grija destul de mare in plus. Aici trebuie sa-ti dau dreptate. Daca mai luam in calcul si eventuale perturbatii ale Lunii , nu mai e deloc o imagine idilica. catalin. ----------------------------------- UFO 05 Aug 2012 07:58 ----------------------------------- Eu cred totuși că inelul ar fi stabil. ----------------------------------- starbuck 06 Aug 2012 06:03 ----------------------------------- Se pare ca avem deja inele dar artificiale chiar daca nu sunt vizibile. Uite ce ravagii produc resturile de la lansari pe orbita terestra. In jur de 16000 de fragmente mai mari de 10cm ! Toata reteaua de sateliti are de suferit. Inelele alea frumoase oricat de bine ar arata ar produce pagube si mai mari: http://46blyz.com/cleanspace-one/ ----------------------------------- zodiak 06 Aug 2012 17:40 ----------------------------------- Eu cred totuși că inelul ar fi stabil. Inelul ar fi stabil dar tocmai de aceea poate fi mai rau, practic periodic ar exista interactiuni intre meteoritii si asteroizii din inel, unii fiind lansati spre Pamant si asta ar dura vesnic, pe cand daca inelul ar fi distrus cumva, dupa Apocalipsa zorii unei mari calme s-ar intrezari.