
-----------------------------------
ursamajor
03 Oct 2012 20:05


-----------------------------------
Always, gladly.

Nu cred să se supere cineva dacă cităm din [url=http://ro.stiri.yahoo.com/top-7-spectacole-astronomice-de-v%C4%83zut-%C3%AEn-2012.html]linkul de mai sus:

"În cele trei luni care au mai rămas din 2012 vom avea parte de o mulțime de evenimente astronomice. Le-am ales pe cele mai spectaculoase șapte dintre acestea.

20-24 octombrie. Este perioada de vârf a curentului de meteori al Orionidelor. Între aceste date, în serile în care cerul nu este acoperit de nori, putem vedea până la 20 de "stele căzătoare" într-o oră. Trebuie doar să găsiți un loc fără poluare luminoasă (zonele montane sunt ideale) și să priviți cerul în direcția est, de preferință după miezul nopții.

13 noiembrie. Eclipsa totală de Soare va fi vizibilă în nordul Australiei și în teritoriile din Pacificul de Sud. Așadar, cei mai mulți dintre noi ne vom bucura doar de imaginile fotografilor și de transmisiunile TV

17-18 noiembrie. Este perioada de vârf a Leonidelor, un alt curent de meteoori. De această dată, putem vedea chiar și 40 de meteori într-o oră. La fiecare 33 de ani, Leonidele produc un spectacol fantastic, putând fi observate mai mult de 100 de "stele căzătoare" într-o oră. Un astfel de spectacol a putut fi văzut în 2001, așa că pe următorul îl așteptem în 2034.

27 noiembrie. Conjuncția planetelor Venus și Saturn. Aceste două planete renumite prin strălucirea lor se vor afla la 1 grad una de cealaltă, pe cerul dimineții. Priviți spre est, imediat după răsăritul de Soare.

În astronomie, conjuncția este momentul apropierii maxime, ca poziție aparentă pe sfera cerească, a două corpuri cerești.

28 noiembrie. O eclipsă de Lună în penumbră se va produce în seara zilei de 28 noiembrie 2012, imediat după apusul Soarelui. În România, eclipsa se va putea observa cu dificultate pentru că faza maximă va avea loc chiar înainte de răsăritul Lunii. O "eclipsă selenară penumbrială" apare atunci când Luna e în penumbra Pământului.

3 decembrie. Imensa planetă Jupiter ajunge pe punctul de pe orbită cel mai apropiat de Terra. Suprafața planetei va fi puternic iluminată de Soare, astfel încât este momentul perfect pentru a vedea și a fotografia Jupiter și lunile sale.

13-14 decembrie. Geminidele sunt un alt curent de meteori, însă cel mai frumos dintre toate. Într-o singură oră, pot fi observați chiar și 60 de meteori, farmecul Geminidelor fiind că acești meteori au diferite culori.

Curenții de meteori sunt cunoscuți în popor ca "ploi de stele". Totuși, trebuie avut în vedere faptul că obiectele căzătoare nu sunt stele, ci corpuscule desprinse din diverse obiecte cosmice care pătrund cu mare viteză în atmosfera terestră, prin frecarea cu aerul rezultând aceste spectacole astronomice. Numele fiecărui curent de meteori vine de la constelația din care pare că ar cădea stele (de exemplu, Geminidele par a veni din constelația Gemenilor)".
