----------------------------------- zodiak 05 Noi 2012 08:29 ----------------------------------- Problema asta Starbuck a fost rezolvata, dar pare nepractica din cauza puterii slabe a vantului solar raportata la viteza obtinuta, asta daca am intinde in spatiu niste vele de marimea unor teritorii nationale de marimea Texasului, altfel ar trebui sa avem o vela magnetica extinsa, mai ieftina dar consumatoare de energie. O solutie optima ar fi aceea propusa de mine pe baza ideii lui Alexandru Mironov, ma refer la un microtub LASER, avand peretii forrmati din firisoare LASER, iar la interior un gaz conductor, probvabil sodiu sau clorura de sodiu. Mironov propunea intr-o carte de-a domniei sale "Proiecte Planetare", o conducta LASER care ar transporta vapori de apa de pe Pamant pe Luna, apa fiind condusa si izolata in interior pe baza peretilor laser fierbinti, adica pe baza presiunii termice, un fel de scut de plasma in terminologia stiintifica contemporana. Revenind la tubul conductor, acesta va tinti Soarele extragand sarcinile electrice direct din plasma solara (probabil am avea nevoie de doi conductori + si -), dar energia extrasa ar fi uriasa si infinita. Daca totusi principiul nu va fi functional, atunci am putea utiliza oglinzi de amplificare LASER bazate pe lumina solara, LASER care ar produce plasma ultrafierbinte poate chiar un miez fuzio-nuclear, in fine totul ar semana deja cu nava conventionala de tip "Longshot". Oricum pentru niste drone ar fi suficienta o sonda automata de marimea unui autobuz.