----------------------------------- zodiak 05 Noi 2012 16:29 ----------------------------------- O călătorie interstelară la viteze apropiate de c .. 99 % ar scurta timpul călătoriei de 7 ori... Dacă avem o stea la 7 ani lumină, călătorind cu 99% din c am face un an. Ipoteza SF ar fi, cum obținem aceea viteză ? Câtă energie trebuie să consumăm. De unde o luăm ? E mai mult de atat, timpul la bord s-ar scurge foarte incet, dar si jetul navei ar deveni nul, adica am da acceleratie si s-ar activa dupa cca. 7 ani, de vazut si ocolit asteroizi si praf cosmic nici nu mai poate fi vorba, i-am captura iar impactul s-ar produce dupa cca. 7 ani, s.a.m.d, ... am uitat sa spun ca nava si astronautii s-ar mari cu 10% in prima faza, ... Am face cateva saptamani, dar pe pamant tot vor fi trecut 7 ani. Partea hazlie este ca nici nu se va atinge 90% din viteza luminii deoarece incetinirea timpului creaza decalajul temporal al energiei de impuls. Pana la urma problema energiei este o problema falsa, pe cand ele de mai sus sunt un real nod gordian.