----------------------------------- starbuck 06 Noi 2012 21:04 ----------------------------------- Traiectoria hiperbolica a unei nave ar fi foarte dificila din cauza impulsului minim necesar pentru a parcurge aceasta traiectorie la o distanta suficient de mica pentru a putea culege date. Viteza ar fi o solutie compensatorie dar nu stim daca nava respectiva ar putea atinge viteza minima necesara pentru a se mentine in afara razei Schwarzschild si a putea culege si date in acelasi timp. Cu toate acestea gaurile negre sunt exemplul cel mai apropiat de ce avem nevoie. Problema este ca Modelul Standard se opreste si el acolo lasandu-ne absolut fara nici un indiciu. Ii dam apoi cu postulate si concepte de genul singularitatii ca sa aiba sens formulele. Personal (atat cat imi pot eu permite sa afirm) nu cred in acest concept. Pai ce facem? Ajungem iar la origini ? La mini Big Bang-uri ? Eu cred ca principiul conservarii energiei este valabil si aici dar intr-o manifestare inca necunoscuta noua iar cea mai apropiata rezolvare a acestei enigme o reprezinta elucidarea materiei si a energiei intunecate care ar putea fi destinatia materiei captate de aceste gauri negre. Sau la fel de bine sub actiunea acelei gravitati imense s-ar putea transfera in alta dimensiune ca materie normala sau in materie intunecata (si atunci prinde orbul, scoate-i ochii), respectiv in antimaterie care in cantitatile corespunzatoare si in reactie cu materia deja existenta ar putea produce acele explozii ale quasarilor. (Scuze pentru devierea off-topic dar imi iau si eu o limonada ca berea asta e din ce in ce mai tare :) )