----------------------------------- zodiak 16 Noi 2012 23:07 ----------------------------------- Imi pare extrem de interesant cum putem manipula timpul subiectiv, astfel ca o partida de sah ar putea dura secole intregi pentru niste hibernati care si-ar manipula inceputul visarii, dar mai ales pentru niste oameni augmentati biologic, mai pe scurt zei traitori in spatiul virtual. A fost o vreme cu mult timp in urma cand inca speram ca omul va putea deveni un mutant organic de felul zeilor, dar lucrurile imi par destul de sofisticate. Totusi daca creierul uman nu va putea fi augmentat din stiu eu ce motive legate de transcendenta constiintei, mai exact daca se va proba ca doar creierul fiecaruia in parte functioneaza ca sediu al propriei noastre constiinte, atunci se va relansa cursa mutantilor. Oamenii vor deveni fiinte metamorfice cu ciclu de viata etern, mai exact pe moarte organismul va naste in el o sub-fata inoita, in timp ce suprafata-carcasa va fi lepadata, fie va fi vorba despre o inoire graduala cu regenerare vesnica. Problema bolilor va fi rezolvata in doua feluri, prin sistemul imunitar de la viermi si insecte, cat si prin mutageneza continua, mai exact fiecare om va deveni genotipic o alta specie la fiecare generatie nou aparuta, aparat preluat de la virusi (virusul gripal), incat bolile nu vor avea timpul necesar sa se adapteze acestor specii metamorfice radicale. La exterior oamenii vor dispune de o carcasa cheratinica auto-generata ca la insecte insa usor detasabila voluntar. Asemenea zei organici pot concura cu androizii sub toate aspectele, chiar si autonomia fotosintetica va fi ridicata la rang de arta, putand supravietui pe planete fara atmosfera si fara flora si fauna, exclusiv prin forta propriului organism, purtand cu ei culturi bacteriene simbionte.