----------------------------------- zodiak 20 Noi 2012 10:00 ----------------------------------- Construiam o postare pe cand PC-ul mi-a luat-o razna si s-a inchis subit, asa ca revin cu aceeasi tema. Savantii si-au pus intrebarea "-Unde sunt sondele automate IA extraterestre?!" si iata cred ca noi ii putem raspunde lui Van Newman, deoarece umanitatea sta cu spaima in suflet din pricina PEM-puls electromagnetic si mai nou stim ca inclusiv stelele produc ceva similar. Chiar daca robotii ar coloniza intreaga galaxie ei ar fi anihilati subit in orice colt al ei, de aceea tehnologia este menita distrugerii constante. Putem spune ca natura nu iubeste sinteticul. In lumea SF probabil din aceeasi cauza apar doua universuri diferite, unul de tip tehnologic gen Star-Wars si altul de tip Farescape, ultimul dominat de nave-balena organice-vii. Daca ne gandim bine astfel de univers ar putea exista, ne-am putea imagina organisme-nava care ar urca in atmosfera inalta printr-un balon organic cu hidrogen sau heliu, de unde nava-balena ar ejecta un jet de plasma si abur, ar fi destul de dificil de scapat din gravitatia terestra, dar nu imposibil. In spatiu asemenea nave ar zbura cu viteze destul de mari, dar oricum sub 1% din viteza luminii, acestea ar dispune de niste oglinzi organice ce ar concentra lumina in zona de ejectare a lichidului propulsor. Probabil totul ar semana destul de mult cu scenariul din Spaceship trooper aka Infanteria stelara, daca mai tineti minte acea civilizatie a insectelor.