----------------------------------- catalin dumitru 20 Dec 2012 16:54 ----------------------------------- sincer sa fiu nu cred ca se intampla ceva(poate doar se face intuneric in spate ) la viteza luminii pana nu vad un experiment . asta tot spuneam daca nu aparea pe lume Einstein si altii nu-si dadeau seama de problema :lol: cred ca s-a mai discutat aici in trecut dar am uitat concluzile daca pleaca de pe pamant doua nave in directie opusa cu jumate din viteza luminii intre ele ce se intampla ca este viteza luminii intre ? Din cate am inteles eu , spre viteza luminii , initial se face intuneric si in fatza. Din cauza efectului Doppler , stelele vor deveni rand pe rand invizibile , lumina lor trecand succesiv (acolo unde e cazul ) prin portocaliu , verde , albastru , violet si mai departe in zona insensibila pentru ochiul uman. Mai interesant va fi dupa o anumita viteza , cand lumina stelelor ne va intampina cu niste lungimi de unda asa de mici incat va iradia cam tot ce va intalni in cale iar hoiturile uscate ale astronautilor vor lumina mai ceva ca urina de bichon maltez picurata in zapada din fata casei. Pentru chestia legata de compunerea vitezelor relativiste , exista o formula in manualul de fizica de clasa a XI-a. catalin.