----------------------------------- saiph 21 Dec 2012 00:31 4 days ago aliens landed on a distant planet and we are them ----------------------------------- editat offtopic Orice societate/asociatie/grupare de oameni are nevoie de un set de reguli pentru a-si putea desfasura activitatea. Este modul in care fiintele rationale accepta sa se inteleaga unele cu altele. Avem nevoie de niste repere, de niste referinte la care sa raportam orice miscare. Zicem/facem ceva corect numai in relatie cu acele repere. Unele sunt si reperele ce tin de bunul simt si de respectul pe care am invatat sa-l oferim celor din comunitate. Altele trebuie insusite si respectate. Este natura umana sa faca orice treaba implicit prost, daca nu cumva a dobandit transcedental toate cunostiintele ce-i permit sa stie in mod aprioric ce are de facut astfel incat finalitatea sa fie una pozitiva. Daca nu exista o indrumare, gandita in prealabil de catre unele capete mai luminate si cu multa experienta in gestionarea "maselor", treaba iese ca in filmul pe care tocmai (sper ca) l-ati vizionat. Dar, din pacate, nu suntem extraterestri, n-am dobandit (inca) acea constiinta colectiva, nu suntem in stare sa gandim pentru binele intregului in schimbul binelui propriu, nu stim sa ne organizam implicit in asa fel incat fluxul informatiilor, proceselor, rezultatelor acestora sa fie unul fara turbulente, avem foarte mult "zgomot" in jur (si in interior) si ca atare, lucrurile nu au cum sa mearga (inca) lin, intr-o directie ideala, redactata intr-un regulament. Uitandu-ne in jur, am putea spune, privind prin prisma celor de mai sus, ca extraterestrii sunt mai aproape decat ne-am astepta: as zice in Japonia, sau chiar mai aproape, in Germania :) dar, poate ne-am insela. In definitiv, sunt si ei tot niste oameni, nu? Ce-ati zice daca, la modul cel mai ipotetic (si aproape utopic) cu putinta, ne-am imagina ca am putea actiona macar in mediul virtual, aici, pe forum, asa cum ne-am dori niste "extraterestri" sa actioneze? Curat, civilizat, fara sa amestecam zgomotul in informatia utila, fara sa dam nastere la stari tensionate, fara sa lasam ego-ul sa intervina acolo unde ratiunea ar trebui sa aiba un cuvant de spus.. Cerem prea mult de la noi? Noi ce cerem de la "extraterestri"? Cum ne asteptam ca "ei" (daca or exista si ar face greseala sa ajunga prin preajma noastra) sa ne remarce si sa ne considere drept o civilizatie "potentiala", sau mai stii, poate chiar egali? N-am fi in fata lor nimic altceva decat "niste maimute"...... Ganduri senine! (ca cerul cerne..)