
-----------------------------------
saiph
08 Mar 2013 15:11

Re: tub adaptor si intrebare
-----------------------------------

f = 250 / 63.5 = 3.937 mm
Grosismentul total - obiectiv + camera CCTV + monitor:
Gtot. = 700 / 3.937 = 177.80 X


Banuiesc ca acei 250 vin de la distanta minima de vizualizare, care intra in formula si la calculul focalei ocularelor de microscop (in functie de puterea de marire, si vice-versa). De obicei la monitor ne uitam cam de la 500mm sau chiar mai departe.. depinde de dimensiune; se recomanda ca distanta minima de privit la un ecran de tv/monitor sa fie cel putin de 3 ori diagonala lui.
