----------------------------------- catalin dumitru 07 Aug 2013 15:01 ----------------------------------- Sase lentile ar putea insemna 12 suprafete de curburi diferite. In felul asta poti sa ataci si alte aberatii decat cele cromatice . Curbura campului si astigmatismul ar fi doua dintre ele. Aberatia de sfericitate extraaxiala , adica coma , banui ca ar putea fi la fel de important de suprimat in cazul unui obiectiv rapid . E ceva mai mult decat a insuma trei obiective fraunhofer identice in sensul ca mai multe curburi pot da mai multe grade de libertate pentru corectii inclusiv cromatice. Daca mai tinem cont ca cele sase lentile pot fi din sorturi diferite , atunci posibilitatile de optimizare cresc zdravan in comparatie cu obiectivul imaginar compus din doar doua sorturi de sticla si doar patru suprafete de raze diferite , fie ele si triplate . Cel mai de efect cred ca ar fi intr-adevar reducerea drastica a sferocromatismului. Sigur ca sunt si alte aspecte ce mi-au scapat (nu ma refer la eventualul numar mare de treceri aer-sticla si invers) asa ca orice completare sau corectie la cele scrise de mine le astept si eu cu mare interes. Chiar daca s-au mai rumegat problemele astea , nu strica sa ni le mai amintim.