----------------------------------- dragos.n 03 Sep 2013 01:54 ----------------------------------- Ce interes ar avea niste genii, admirate si invidiate de toata comunitatea stiintifica, sa spuna ca ideilor lor le-au avut in vis, ca in cazul descoperitorului formulei benzenului, sau le-au fost date de o zeita indiana, ca in cazul lui Ramanujan? Sa se faca de ras? Sau e un adevar pe care nu isi puteau permite sa-l denatureze? Ce e dincolo? Cine stie? Poate totusi, un pic de modestie nu ne-ar strica. macar sa recunoastem ca nu stim tot. Azi am citit, un articol despre o conferinta desfasurata de curand in America, destinata adoptarii unei strategii pentru momentul in care, ajunsi pe alte planete, am intalni alte forme de viata. Si una dintre ideile exprimate acolo, era, ca daca formele de viata sunt inferioare, si stau in calea colonizarii sau a exploatarii resurselor acelei planete, nu trebuie asta sa ne opreasca sa obtinem ce vrem. (?!?) Si mi-am adus aminte de filmele Independence Day si Oblivion. Si parca le-am vazut deodata cu un scenariu inversat. Se pare ca unii oameni nu invata niciodata nimic. Si mi-am mai adus aminte de turnul Babel, si de ce se scrie in Biblie. ''Si Domnul a spus: Sa le incurcam acestor oameni limbile, sa nu poata termina acest turn, si sa ajunga la ceruri''.