
-----------------------------------
rem01
11 Oct 2013 22:10

Prima iesire - Luna
-----------------------------------
Salutare tuturor!

Azi am reusit sa fac prima iesire cu telescopul (pe balcon :) ) - obiectiv: Luna. 
Tot acum am incercat si primele poze, cam chinuite, cu camera digitala prin ocular... :) (si cu ceva tremurat de mana).

Telescop: C6-SGT XLT
Ocular: 25mm (stock)
Camera: Canon SX240HS

Cel mai fericit am fost cand am observat ca pot sa folosesc telescopul fara ochelari (sunt cam miop) cu corectie doar din focalizare.

Am atasat si pozele. Astept cu interes sfaturile (si criticile) voastre.
Data viitoare sper sa fie un DSLR sau macar un adaptor pentru camera digitala.

Numai bine,
Romulus
