----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Dec 2013 14:23 ----------------------------------- Daca vreun incepator citeste acest topic atunci trebuie sa stie ca astronomii au facut observatii la Luna , fara filtre si fara consecinte neplacute , timp de secole. Iar ideia ca observatiile la Luna ar fi periculoase este o exagerare incalificabila. Citirea tampeniilor pe ecranul calculatoarelor este mult mai periculoasa. Singurul obiect periculos din acest punct de vedere este Soarele ,la observarea directa prin ocular. Eu sufar de o forma de fotofobie,sunt deranjat de lumina puternica,asa ca stiu ce vorbesc. Este vorba deci,eventual,de o senzatie neplacuta,nimic periculos ,la orice alt obiect decat Soarele. In schimb,ca efect secundar al acestei fotofobii,detectez cu usurinta detalii la nivelele scazute de iluminare si probabil,din acelasi motiv,ma multumesc cu telescoapele mici. Faceti observatii,la orice obiect,prin orice telescop.Filtrele sunt de ajutor , fie la inlaturarea stralucirii neplacute, fie imbunatatesc ,in mod selectiv,vizibilitatea anumitor detalii. Observarea Soarelui trebuie considerata si tratata separat. Eu , din motivele de mai sus,nu prea pot sa fac observatii solare. Mircea