----------------------------------- Noircatus 06 Iun 2014 23:47 ----------------------------------- In aproape toate topicurile Science Fiction se vorbeste despre extraterestrii... Imi expun parerea aici pentru ca este cel mai recent. 1) Inainte sa cartografiem pamantul si sa ne dam seama ca este rotund, uscatul era imaginat inconjurat de ape, iar in mari si ocean traiau sirene, monstrii si orice altceva isi mai puteau imagina culturile de atunci. Sa fie clar: in documente se afirma ca exista cu adevarat astfel de creaturi. In prezent exista golul de cunoastere al Universului: Concluzia 1: fiti bineveniti sa umpleti golul cu ce doriti (extraterestrii, Dumnezeu sau zane daca vreti). 2) Pana la Iluminism oamenii vedeau zane, ingeri, demoni, pe Iisus Hristos, pe Fecioara Maria (multi vad si astazi aceleasi lucruri ce-i drept). Astazi suntem evoluati, iar asteptarile noastre de la mediul inconjurator si de la Univers sunt altele; vedem extraterestrii mici, mari, inalti, verzi, gri, in farfurii zburatoare, care trec prin porti stelare, se teleporteaza si asa mai departe. Concluzia 2: vedem ce ne asteptam si am fost instruiti sa vedem. 3) Ma uit pe diverse canale de stiinta care prezinta oameni cu capacitati incredibile, care pur si simplu mie, ca un om normal si rational, mi se par imposibile: un campion al memoriei a reusit sa memoreze doua carti de Pagini Aurii, un alt campion de karate reactiona la stimuli vizuali inainte sa ii vad eu in ecran, altul rezolva cubul rubikc in 7 secunde si multe alte exemple. Concluzia 3: corpul uman si mintea umana sunt lucruri uimitoare, pe care de-abia am inceput sa le intelegem si carora nu le cunoastem limitele si potentialul. deci nu jigniti umanitatea aruncand meritul pe umerii unor ipotetici extraterestrii. 4) Si in filme, si in experientele asa-zis reale, extraterestrii fac diverse actiuni: studiaza, violeaza, vindeca, fura, distrug, controleaza, le este frica, au adus si clatite!, omoara vaci si asa mai departe. Extraterestrii au un comportament uman. Concluzia 4: extraterestrii sunt zanele moderne, si reprezinta o manifestare a propriilor noastre frustrari, frici sau dorinte. Acum, ma simt nevoit sa fac unele adaugiri in acest din urma caz. Poate unii sunt tentati sa vada extraterestrii care vor sa ne controleze in secret, sa ne inrobeasca, sa ne ia resursele, se ne ia femeile, aurul si asa mai departe. Cred ca sunt de bun simt urmatoarele argumente: Cand ai o tehnologie mai avansata cu cel putin 100 de ani decat acum (sa zicem), majoritatea problemelor pe care umanitatea si le pune acum nu mai au nici o relevanta, pentru ca au fost rezolvate. Cand ai un acces la informatie cu 10.000 de ani mai avansata ca acum, automat ai si o cultura diferita decat cea de acum. Un scolar de astazi ar fi geniu in comuna primitiva, si respectiv ar avea un comportament moral net superior salbaticilor din jurul sau. Acelasi lucru ar trebui sa arate si extraterestrii in contactele cu oamenii, un comportament superior... Realitatea este insa alta.. Deci...