----------------------------------- larrylart 02 Feb 2007 12:11 ----------------------------------- Da, e foarte probabila evolutia spre inteligenta artificiala, pentru ca ei vor avea parte de viata vesnica (fireste, cat le va permite universul). Mi se pare ca viata evolueaza spre nemurire. Acum nu as zice ca nemurirea e un lucru bun. Moarte isi are scopul ei foarte precis in evolutie. Daca bacteriile ar fi fost nemuritare probabil viata ar fi rams la stadiu de bacterie. Daca privim in alta lumina de exemplu se stie ca sistemele neurale (gen celor care formeaza creierul nostru) ajung la un stadiu de saturare - care nu din intamplare e proportinal cu perioada de viata a organismului respectiv. Aici aparea "moartea" in ecuatie reinprospatand sistemul cu o noua generatie - care impreuna cu sistemul social care ofera posibilitatea de a transmite realizarilor de la o generatie la alta si bineinteles a reproduceri - creaza posibilittatea de evolutie. Daca am fi nemuritori sansele sunt a ne-am plafona la un anumit nivel si am ramane acolo. Toata lumea se gandeste la evolutie ca la o dezvoltare a inteligentei. Nimeni nu e interesat de sentimente si emotii care mai mult incurca. Nu as zice ca incurca - si asta isi are un scop precis in evolutie. "Sentimentele/emotiile" regleaza multe mecanisme - printre care si spiritul de conservare fara de care nu am fi supravietuit. Tot ele se poate spune, cu un anumit grad de certitudine, ca ar fi responsabile pt nivelul de abstractizare pe care il avem(sau ma rog aici poate fi invers). Si sentimentele evolueaza in timp dar nu cred ca or sa fie eliminare totala - iar daca va fi, probabil asta inseamna un sfirsit al evolutiei. Larry