----------------------------------- jimao22 26 Feb 2015 21:58 ----------------------------------- Ca sa-mi continui ideea din postul anterior si sa nu uit ce am aflat - am vorbit cu consultantul care m-a ajutat sa implementez proiectul meu si l-am rugat sa-mi dea cateva informatii despre proiectul acesta. 1. fondurile europene de care am auzit cu totii fac referire la proiecte localizate pe teritoriul Romaniei. Pentru ceva similar care sa fie facut in Canare, trebuie vazut ce posibilitati sunt in Spania. Trebuie vorbit la Ministerul de Externe de la noi sa afle pentru noi care e autoritatea din Spania care se ocupa de astfel de finantari si daca exista fonduri disponibile si pe ce directii (teoretic ar trebui sa fie niste fonduri post-aderare inca valabile, dar trebuie verificat). La noi, fondurile pot fi accesate de oricine - persoana fizica sau juridica romana sau straina, chiar 100% straina, doar trebuie ca proiectul sa fie facut in Romania. Probabil ca aceleasi reguli sunt valabile acolo, deci nu ar fi o problema nationalitatea noastra. 2. mult mai interesante insa si cu probabilitate muult mai mare de a le accesa sunt insa niste fonduri NORVEGIENE (de care am auzit si eu de ceva vreme la radio, mergand cu masina prin tara). Norvegia are pentru Romania dedicate niste fonduri de 40.000.000 euro pentru anul in curs, pentru tot felul de proiecte, nu neaparat care tin de investitii in infrastructura sau dotari ci mult mai "intangibile", cum ar fi de exemplu integrarea rromilor aka tiganii sau pentru CERCETARE. Nu stiu mare lucru despre ele, o sa ma interesez cu siguranta, trebuie sa vedem conditiile de eligibilitate in primul rand, ca sa vedem ce trebuie facut prima data - sa cream un "plan de afaceri" ca sa-i zic asa. Cine are mai multe cunostiinte sau informatii in acest sens, e binevenit sa intervina. http://www.fonduri-proiecte.ro/fonduri-norvegia.html L.E. - spicuind pe link-ul de mai sus, astea par doua din directiile unde cred ca sunt sanse. Ambele sunt in curs de implementare si pregatire. Romania - Funds for Non‐governmental Organisations Country: Romania Case number: RO09 Programme size: € 30,000,000 Partner (DPP): Status: In implementation Romania - Research within priority sectors Country: Romania Case number: RO14 Programme size: € 20,000,000 Partner (DPP): The Research Council of Norway (NFR), The Icelandic Centre for Research (RANNIS), Status: Under preparation Nu stiu ce inseamna la ei "sectoare prioritare de cercetare", dar cred ca ne putem incadra. Sunt optimist.