
-----------------------------------
starbuck
29 Mar 2015 22:53


-----------------------------------
Parerea mea este ca la un raport focal mai mic decat F/8 poti sa cam uiti de deep sky la observatiile vizuale.  Altfel spus configuratiile propuse de tine sunt specializate pe observatiile planetare. Eu as alege optica cu calitatea cea mai buna iar aici pretul este un indicator relevant. O testare efectiva ar presupune mai multe iesiri cu posesorii unor astfel de configuratii pentru a putea stabili varianta optima. O alternativa convenabila sunt review-urile de pe site-urile de specialitate, inclusiv acesta prin topicurile de la rubricile "Achizitie instrumente" si "Lunete/telescoape".
