----------------------------------- Teo 22 Oct 2015 11:34 ----------------------------------- Daca s-ar putea produce/aduce bacterii, sau alge (macar unicelulare) care sa transforme solul si atmosfera actuala in oxigen, ar fi ok. Sigur ca asta e mai mult SF. Marte, probabil ar putea retine o atmosfera de compozitie asemanatoare cu cea terestra dar ar fi la o densitate si grosime (ca strat) mult mai mica. Nu stiu cat de stabila ar fi in timp ca si compozitie. Nu stiu daca radiatia ionizanta din spatiu nu ar altera proprietatile atmosferei, avand in vedere campul magnetic redus al lui Marte. De asemenea, pentru primenirea atmosferei este nevoie de un intreg ecosistem bine pus la punct. Noi nu suntem in stare sa mentinem Pamantul nostru curat. Cu atat mai mult, va fi si mai greu sa terraformam o alta planeta. Eu cred (si imi mentin parerea) ca in sistemul nostru solar nu vom gasi nici viata si nici nu vom putea terraforma vreo planeta. Este foarte posibil sa gasim o planeta care sa poata sustine viata, dar in sistemul altei stele. Si probabil sunt mii in Galaxia noasta si milioane in Univers, numai ca deocamdata este imposibil de ajuns la ele din cauza distantelor enorme fata de noi si vietilor noastre extrem de scurte. Viata noastra ca indivizi, este extrem de scurta pe Pamant. Nu avem timp sa vedem prea multe tari, daramite si alte planete. Poate, daca vom trai mai mult si vom fi mai buni, sa putem vedea si alte lumi.