----------------------------------- CAdi 12 Noi 2015 13:59 ----------------------------------- Tot ce sa scris mai sus referitor la motorul fotonic e gresit din start. 1)In primul rand , razele gama nu pot fi reflectate. Nici acceleratia initiala nu e grozava dar timpul o rezolva si pe asta . Ecranarea va fi una dintre cele mai mari provocari , nu doar impotriva radiatiei creata la bordul navei. 2)Ziduri de plumb ? Hai sa fim seriosi . Iar la viteze luminice toate radiatiile pe care le va intalni nava se vor fi transformat in raze X si gama , datorita efectului doppler. 3)Si mai e si masa care va creste spre infinit. Calatoria interstelara fezabila trebuie facuta altfel. Prin spatiul euclidian , singura metoda ramane trimiterea informatiei care sa se materializeze la destinatie. Eu am scris despre un model de nava cuantica pe baza lecturilor SF si stiintifice . Daca are altcineva alt model de nava fotonica nu are decat sa-l prezinte... La 1 ) am ca si cotraargument faptul ca in urma ciocnirii fotonilor gamma cu acea oglinda speciala (ramane de vazut in viitor din ce fel de material va fi construita ) apare efectul Compton https://ro.wikipedia.org/wiki/Radia%C8%9Bie_gamma adica o parte din energia fotonilor va fi absorbita de electronii materialului, iar fotonii incidenti vor fi de energie mult mai mica. La 2) nu stiu ce legatura au radiatiile gama cu nava si ... efectul Doppler !!? Mantaua navei ar putea si trebuie sa fie construita dintr-un material care ar permite reflexia razelor gamma pe baza aceluiasi efect Compton. La 3) intram in relativitate: se stie ca masa curbeaza cuantumul spatiu-timp iar la viteze apropiate de viteza luminii prin cresterea masei ,s-ar creea si un camp magnetic foarte intens in jurul navei ,care vor curba spatiul ,astfel incat spatiul ar fi atras spre nava si nu invers ....