----------------------------------- catalin dumitru 24 Noi 2015 23:53 ----------------------------------- La fel si cazul calatoriei in viitor - exemplul gemenilor: Unul din gemeni pleaca intr-o calatorie intergalactica si la intoarcere isi gaseste fratele geaman mai batran decat el. Acest fapt nu inseamna nici pe departe ca a facut o calatorie in viitor ! Locul unde s-a intors are aceeasi masura temporala ca si la plecare. Faptul ca scurgerea diferita a timpului a avut efecte diferite asupra dezvoltarii lor biologice asta nu inseamna nici pe departe calatorie in viitor. La fel de bine in acest caz (la fel de teoretic ca si calatoria intergalactica) unul din gemeni in loc sa plece putea sa intre in hibernare sau sa fie criogenizat in aceeasi locatie spatio-temporala pentru aceeasi perioada de timp in care ar fi fost plecat, oricum diferentele biologice de varsta dintre ei ar fi fost la fel de mari. Gresit ! Sa presupunem ca voi pleca spre sistemul alfa centauri , aflat parca pe la vreo 4,3 ani lumina. Ajuns la destinatie , voi produce un eveniment de proportii epice care sa poata fi observat de pe terra. Sa presupunem ca aceasta calatorie va fi facuta cu 99,99 % din viteza luminii (am gasit o cale sa scap de masa proprie , a mea si a vehiculului ) si ca nu pierd prea mult timp cu accelerarea si cu franarea. Ei bine , durata timpului pana cand cei ramasi acasa vor fi martori la acel eveniment cosmic provocat de mine ,sa zicem o anihilare materie-antimaterie , nu va fi de aproximativ 4,3x2 ani ci considerabil mai mica , undeva la 4,31 ani sa zicem , nu ma bag acum in calcule precise ca nu e important. De ce e asa , stiti bine ,e pentru ca daca pentru voi e relativ timpul ,pentru mine cel care se cel care se deplaseaza cu aproape ''c'' ,devine relativa distanta , in sensul scurtarii ei . Asta inseamna ca din punctul vostru de vedere ati vazut evenimentul mai repede decat ar fi trebuit. Asta inseamna ca eu , din punctul vostru de vedere , am declansat evenimentul in trecut chiar mai inainte de a pleca , si daca ma intorc pe terra in aceiasi parametri de zbor nu voi putea fi martor al evenimentului provocat de mine in sistemul alfa centauri , acesta fiind deja consumat , vazut poate de stranepotii mei. Ma mira faptul ca nu s-a renuntat inca la aceasta analogie puerila numita paradoxul gemenilor. Calatoria in viitor e matematic posibila indiferent daca voiajorul se intoarce sau nu la locul de start . Nu are nici o legatura cu criogenia sau cu alte metode de incetinire a ritmului biologic.