----------------------------------- starbuck 25 Noi 2015 02:11 ----------------------------------- Eu incerc sa demonstrez ca intre formula matematica si aplicarea ei practica in acest caz este o incompatibilitate totala. Haideti sa eliminam considerentul "in teorie" si sa vedem daca acest lucru ar fi posibil practic. Simpla limitare impusa de viteza luminii asupra observabilitatii unui fenomen nu inseamna calatorie in timp propriu-zisa, cel putin nu pentru mine. Cum inteleg eu o calatorie in viitor: Sa presupunem ca intr-o viitoare misiune lunara va exista un eveniment oarecare, de exemplu coborarea unui membru al echipajului din modulul lunar. Luna este aproximativ la 1.3 secunde lumina distanta fata de Pamant. Acum se pune problema ca cineva de pe Pamant sa se deplaseze in viitor cu o ora inainte de coborarea din modul, sa afle cati pasi a facut pe solul lunar acel membru al echipajului in urmatoarele 20 de secunde de la coborare si apoi sa revina pe Pamant ca sa verifice daca numarul de pasi este corect in conditiile unui defazaj temporal neglijabil pentru aceasta verificare. Nici daca mergi pana acolo cu viteza luminii inmultita cu 1 milion nu se poate realiza acest lucru. Simbolic, da, o calatorie in trecut poate fi chiar si simplul privit in oglinda unde iti vezi moaca cum era cu cateva fractiuni de secunda inainte sa se propage imaginea ei pana la ochi, respectiv pana va fi procesata de creier. In fine, asta inteleg eu prin calatorie in viitor, capacitatea de a asista la evenimente care nu s-au intamplat inca dar in acelasi sistem de referinta spatio-temporal. Din acest punct de vedere viteza luminii nu poate avea nici o influenta. Mentionez in acest sens si paradoxul cel putin la fel de haios cu un individ care alearga cu viteza luminii in jurul unui stalp si ajunge sa se loveasca de el insusi :) ...