----------------------------------- dmtr69 06 Ian 2016 12:14 ----------------------------------- Nu cred ca ar fi o idee buna folosirea castigului maxim(600/72dB). Zgomotul depinde mult de gain, iar dinamica scade sub 9b: http://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi224mc/ . La alte camere ASI scade sub 6b. Deci chiar pierzi avantajul ADC pe 12b. Ar scadea putin doar Dark noise. La capturi planetare, unde esentiala este viteza, se foloseste castig mare pentru a compensa expunerea foarte scurta, iar tintele sunt mult mai luminoase fata de DSO( SNR ramane bun). -La fel as putea folosi la Canon ISO 6400(oare exista cineva care face poze asa?), as reduce de 8 ori timpul de expunere (ar ajuta la un ghidaj slab). Chiar daca as face de 8 ori mai multe poze decat la ISO 800, zgomotul nu ar fi echivalent cu stiva facuta la acest ISO. De dinamica nu mai vorbim. -In alta ordine de idei, am incercat aseara captura AVI (RGB8). Am tras 550 cadre la M74, 1s/350gain. Am oprit captura sa nu depasesc 2GB. Am vazut ca Windows are probleme la citirea fisierelor AVI mari( header). M-am dus imediat cu fisierul in AS2. Nu a putut sa-l deschida! Mesaj de eroare" widows violation......". Am taiat din film 300 cadre in VDub; AS2 l-a deschis. L-a analizat(pasul 2); in panoul din dreapta(preview si alignment points) apare doar o parte din imagine, chiar daca este setata corect dimensiunea. Am tot jonglat din setari, dar nu am reusit sa vad toata imaginea. Ca sa nu pierd noaptea, am continuat captura cu 30s/250gain, png. Trebuie sa mai studiez programul ( poate un tutorial). Sunt curios cum au deschis fisiere avi cu mii de cadre.