
-----------------------------------
zoth
09 Apr 2007 09:35


-----------------------------------
Haideti sa reformulam mai corect supravegherea spatiului aerian in Ro.
Am putea spune ca aceasta se face, dar in limita posibilitatilor tehnice actuale.
Este foarte posibil ca acest eveniment cu desfasurare rapida sa fi scapat atat civililor cat si militarilor, si in acest caz se poate vorbi de o limitare tehnica si nu de secretomanie.
Radarele militare sovietice folosite sunt de generatie foarte veche (anii 50-60) daca imi aduc bine aminte.
Pentru a defini traiectoria unei tinte ar fi nevoie de cel putin doua topari radar, dar acestea dureaza suficient de mult pentru echipamentele amintite mai sus, asa incat este foarte posibil ca evenimentul sa fi scapat printre degete.
