----------------------------------- nobody 02 Iun 2016 17:53 ----------------------------------- Uite "reflector" de 150, "reflector" de 200 si refractor de 120 (nu "apo-ed"), "cu ochiul la ocular": Acromatul meu Sky-Watcher de 120 mm f/8.3 este depasit calitativ de Newton 150 mm f/5 la observatiile planetare si selenare, nu insa si la DSO unde refractorul de 120 mm castiga la contrast. Din simplul motiv ca un acromat la f/8 are mult (sfero)cromatism care te deranjeaza la puteri mari la observatii planetare. Pana pe la 150-200 X merge, insa deja la 250 X nu imi place deloc cum se comporta la planete. Facand observatii cu ambele, newtonianul de 150 mm castiga la planete prin claritatea imaginilor si lipsa blurului insotit de absenta cromatismului. Nu mai vorbesc de Newton 200 mm f/6 care este peste luneta acromata de 120 mm f/8 din toate punctele de vedere. Si asta o spun din ce am experimentat personal ( nu vorbesc din lucruri auzite). ... Luneta este Sky-Watcher, diametru 120 mm, focala 1000 mm. Luata din fabrica si nedemontata sau surubarita.